Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Cene letnjih guma su skočile za hiljadu-dve po komadu u odnosu na jesenas. Bar ove koje mi trebaju, 16" 205-60. Gledao sam marke Sava, Viking, Barum i Nexen; što se uklapa u moj budžet, bile su u proseku oko 6500din. Sada su oko 7500, a za slično se može uzeti i Kleber. Cene će verovatno i dalje ići na gore, pa bi uzeo što pre, ima li nekih preporuka oko izbora marke i mesta kupovine (u tom jeftinijem cenovnik rangu)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo neka zapazanja za Savu AllWeather u 225/45R17 za voznju po suvom posle nekih 1000-1200km (+/-). 

Da li zbog sirine gume i to sto je jos nova, cuje se blago hucanje u smislu buke. Ono, malo su bucnije, nista neobicno sto bi mozda neko rekao no je bio fin trip misleci da nije neki lezaj otisao :) Pretpostavljam da oblik sare gume i dimenzija dobija zaslugu za to kao i sama smesa gume.

 

Drzanje po suvom je vrlo zadovoljavajuce i uletanje u krivine dobro podnosi. Za trosenje nemam komentar, jos je rano za procenu. 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, ISV_01 said:

Za trosenje nemam komentar, jos je rano za procenu.

@Axic

Agzara, deder objasni deckicu par stvari :D ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, ISV_01 said:

jos je rano za procenu. 

Nisi ti koleZa pravi vozač i tester :lol: to bre posle 3 dana vožnje moraš da osetiš. 

 

Moze kontakt u PP ako treba neko pojašnjenje oko utisaka. :secret:

One moje ne primećujem da su nešto bučnije od letnjih hankook, pogotovo što je u Puntu malo lošija zvučna izolacija nego kod tebe u Bravu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/23/2022 at 9:29 PM, Che Guevara said:

Cene letnjih guma su skočile za hiljadu-dve po komadu u odnosu na jesenas. Bar ove koje mi trebaju, 16" 205-60. Gledao sam marke Sava, Viking, Barum i Nexen; što se uklapa u moj budžet, bile su u proseku oko 6500din. Sada su oko 7500, a za slično se može uzeti i Kleber. Cene će verovatno i dalje ići na gore, pa bi uzeo što pre, ima li nekih preporuka oko izbora marke i mesta kupovine (u tom jeftinijem cenovnik rangu)?

skocile su zato sto vas trgovci vacare, a vi kupujete

 

pogledaj cene u nemackoj, bar 20% jeftinije nego u srbiji, posebno visa klasa, a cene nisu skocile

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sisoje

Pa šta da se radi, pratim kako se cene kreću kod nas jer nemam drugu mogućnost. Pre 10ak dana su opet svi (online prodaja) podigli za po 500 din u proseku po gumi.

U medjuvremenu sam ipak odlučio da ne idem van fabričke preporuke (16", 205/60) i da to bude Kleber Dynaxer hp4.

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat, dodat tag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Licno mislim da si pametno odlucio i drzao se fabrike. Mozda bi 205/55/16 (koja jeste jeftinija, ali kao standard za Compact vozila) bila niska za auto namene Sedicija. I funkcionalno i vizuelno. A i Kleber je solidan mid-range brand.

7 hours ago, sisoje said:

zato sto vas trgovci vacare, a vi kupujete

Logicno sledi pitanje - koja se alternativa nudi trenutno (umesto kod nas izgleda neizbezne podele na "mi" i "vi" :D) ?

Postoji varijanta kupovine oko Bijeljine i Zvornika, gde je em jeftinije u startu, em moze da se ostvari povrat PDV... Ali i to je cimanje, uklapanje u iznose da se tamo bude preko minimalnog iznosa za povrat, a ispod naseg za carinjenje, PDV-SL2 obrazac, vodjenje jos ljudi na koje ce se "razdeliti" trosak (bese max 100 EUR po glavi), a treba i ostaviti mesta jer gume ne smeju biti montirane na vozilu...

Licno po SRB znam par radnji gde moze da se kupi povoljnije i gde uglavnom pazarim, pisao sam vec. A 17'' dimenzija koju trenutno imam je danas skoro duplo jeftinija nego ranije, da bih se uopste cimao sa uvozom iz inostranstva. I generalno su gume daleko povoljnije nego pre 10-15 god, a koliko ce cene tek skakati zbog cele situacije ostaje da se vidi... Da se nasi lepo ugradjuju - to svi znamo i odnosi se na maltene sve sto kupujemo.

PS: Na gume koje se donesu "sa strane" vulkanizeri znaju da naplate vise za montazu i balans, pa i to ili slanje kurirskom sluzbom cesto mogu da pojedu neku sitnu razliku u ceni.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skupio pare za nove letnje 16", 205/60 i odlučio da bude Kleber Dynaxer hp4. Moram ih naručiti online pošto ih nemam u blizini, cena je malo preko 8k po gumi ovo što sam gledao..  ima li nekih preporuka u kojoj online prodavnici kupiti gume, dal se može proveriti dot?

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, Che Guevara said:

Skupio pare za nove letnje 16", 205/60 i odlučio da bude Kleber Dynaxer hp4. Moram ih naručiti online pošto ih nemam u blizini, cena je malo preko 8k po gumi ovo što sam gledao..  ima li nekih preporuka u kojoj online prodavnici kupiti gume, dal se može proveriti dot?

Ja kada sam kupovao zimske gume preko Kemoimpexa zvao sam ih  da pitam posto nije pisalo na sajtu, rekli su mi koji je dot, sa tim dotom su i stigle.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, N.N. said:

Ima li ko kakvu preporuku za ljetnje gume 195/55 16?

Petlas. Neloše, a povoljne. Imam zimske i zadovoljan sam sa njima www.petlas.com :thumbup:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Che Guevara said:

...ima li nekih preporuka u kojoj online prodavnici kupiti gume, dal se može proveriti dot?

Internet prodaja guma - klik OVDE.

Uvek možeš pre samog poručivanja da ih okreneš na 024/4155-402 i proveriš DOT. Ako i ne budu mogli odmah da kažu, nazvaće te kasnije i reći.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@neshaoct

Ja koji imam lepe rabate kod dobavljaca/prodavnica guma, mogu reci da IPG ima stvarno dobre cene. 

Doduse i oni uzimaju od "mojih" dobavljaca - IPG je cist dropshipping i odlicno funkcionise! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MiloshBg

 

Da, i moja iskustva s'njima su da je retko slučaj da neko ima jeftiniju gumu od njih. Nije nemoguće, ali je baš retko.

Pre jedno 5-6 godina kad sam pričao sa uvoznikom jednog poznatog brenda guma za SRB i tražio popust za Forum, na kraju dođosmo do toga da on ne sme da odobri nama više popusta nego što već daje IPG, jer ako to uradi zvaće ga oni sa IPG i tražiti da i njima odobri taj rabat (ili čak i više), što opet pokazuje njihov poslovni model.

 

Usput, kad im piše na sajtu da na stanju imaju 2 ili 4 gume, treba zvati i proveriti da li stvarno imaju, dok kad piše 8 ili 10 - onda je imaju sigurno. Otkrio sam to zimus kad sam jurio zimske, pa su zvali da kažu da ipak nemaju onu gumu za koju je pisalo da imaju 4 komada (tj. tako im je sistem očigledno povukao iz lagera dobavljača), i tada mi rekoše da kad piše 8 ili 10 imaju je sigurno :), a za manje od toga zna da se dogodi da je ipak nemaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/27/2022 at 9:04 PM, Che Guevara said:

Skupio pare za nove letnje 16", 205/60 i odlučio da bude Kleber Dynaxer hp4. Moram ih naručiti online pošto ih nemam u blizini

Relativno ti je u komsiluku, a pogotovo ako ides na tu stranu... Firma "Pneumatik", na kruznom putu oko Cacka, 032/331-677.

Izuzetno poslovni, nabavljaju brzo i ako nemaju trenutno na lageru, odlicne cene, povoljna montaza... Pisah vec da sam kod njih pazario par puta ako me put nanese na tu stranu, a ne izbunarim ovde po BG onako kako sam zamislio :) . Apsolutna preporuka i iz licnog iskustva i drugara koji su uzimali, na premium 17'' je znalo da se ustedi i 50+ EUR za set guma+montaza.

Opet, zavisi od brenda, cene, trenutnog stanja, neki put je cena kao i na drugim mestima (za jeftinije modele), bar te nista ne kosta da cimnes za info.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ipak nemaju, ako ima neko drugi nekoga iz Čačka, Užica, Požege... Neka javi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juče sam čini mi se peti ili šesti put poručio sa IPG, uvek baš svež DOT, uvek isporuka sutradan, bukvalno uvek najjeftiniji. Ne znam kakvi su sa reklamacijama jer nisam srećom imao nikakvih problema za sada, ali ih ne menjam :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hankook Ventus fabrička montaža za Golf GTI, Golf R i Tiguan R

 

hankook g.jpg

 

Proizvođač premium pneumatika Hankook, dugogodišnji dobavljač originalne opreme za Volkswagen, svojim pneumaticima oprema još tri vozila proizvođača automobila sa sedištem u Volfsburgu. Profili pneumatika Ultra-High-Performance (UHP) Ventus S1 evo 3 će biti ugrađeni na Golf GTI i Golf R; i Ventus S1 evo 2 SUV ili evo 3 SUV na Tiguan R.

 

''Pneumatici ugrađeni na Volkswagen Golf GTI, Golf R i Tiguan R takođe su idealni za svakodnevnu upotrebu, čime dodatno proširujemo naš portfolio prve ugradnje. Ovo još jednom pokazuje široku paletu naših proizvoda, koji su dizajnirani da ispune najrazličitije zahteve'', komentarisao je Klaus Krause, načelnik Hankook Evropskog razvojnog centra. ''Posebno smo stavili naglasak na to da pneumatici savršeno kombinuju sportski karakter i udobnost neophodnu za visok nivo svakodnevne upotrebe.''

 

Posebno sportska R varijanta Tiguana će biti isključivo opremljena SUV-om Ventus S1 evo 3 koji ima veličinu točkova od 21 inča. Ventus S1 evo 2 SUV, koji je već dobio mnoge nagrade od evropskih trgovačkih medija, dostupan je za veličinu točkova od 20 inča. Oba SUV profila pokazuju uspešnu kombinaciju visokog nivoa reaktivnosti, udobnosti i prianjanja na mokroj podlozi, posebno u izazovnim uslovima vožnje. Ventus S1 evo 3 opremljen je jezgrom visoke čvrstoće, koje u kombinaciji sa ojačanom bočnom stranom osigurava visoku stabilnost u vožnji i pravcu, kao i preciznost upravljanja. Ove karakteristike podržavaju sportsko i dinamično upravljanje, što je posebno korisno za modele Golf GTI i R visokih performansi. Osim toga, posebno lagana rajonska karkasa i upotreba specijalnog aramidnog kompozitnog materijala, u području pojasa pneumatika, smanjuju neželjena povećanja obima kotrljanja do 60%, čak i pri vrlo velikim brzinama, u poređenju sa prethodno uobičajenim materijalima. Ovo takođe ima pozitivan efekat na stabilnost vožnje i preciznost upravljanja. Specijalna mešavina gazećeg sloja koristi visoke performanse prirodnih smola i obezbeđuje potrebno prianjanje, kao i odlične vučne i kočione performanse, kako na suvim tako i na mokrim podlogama.

 

PR saopštenje Hankook

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cene letnjih guma rastu

 

223302 guma letnja.jpg

 

Uticaj pandemije koronavirusa i rata u Ukrajini će osetiti svi potrošači, a to se odnosi i na vozače. Porasle su cene rezervnih delova, a sada stižu i najave o velikom rastu cena guma za motorna vozila.

 

Nova generacija letnjih guma je u proseku već porasla za 10% u odnosu na prošlogodišnju, a pre same sezone masovne kupovine letnjih guma u aprilu najavljuje se još jedan rast pa bi gume mogle da ukupno budu skuplje između 15% i 20% u odnosu na prošlogodišnju sezonu. Razlozi za rast cena su brojni, osim cena sirovina koje su porasle kao posledica pandemije koronavirusa, povećani su troškovi energije i transporta. Cene kaučuka su porasle, a ugljenikov prah potreban za proizvodnju guma velikim delom dolazi iz Rusije (oko trećine), što bi mogao da bude novi izvor problema, odnosno rasta cena. Takođe, fabrike koje su proizvodile gume za severni deo Evrope su stacionirane u Rusiji i one zbog sankcija stoje. Zbog toga se proizvodnja preusmerava na fabrike koje su snabdevale centralnu i južnu Evropu, a kapaciteti su ograničeni pa je pod znakom pitanja šta će biti i s ponudom.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čitajući vaša iskustva i mišljenja dolazim do zaključka (uloženo-dobijeno) da je dobra kupovina letnje gume SAVA UHP2.

Dimenzija je 225/40 r18 i prelazim godišnje oko 12000 km.

Da li podržavate ili bi savetovali nešto drugo?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...