Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

I ne treba ti XL, a ne treba ti ni H.

Ne vozis pikap i neces vala zimi voziti preko 190 nikako :)

 

A i ovo ko bas hoce Michelin :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari i meni sada treba neka pomoc oko guma, u pitanju je 195/65/15, zvao sam beogumu da vidim sta imaju i devojka koja se javila kaze da je sava hp univerzalna guma i za leto i za zimu a s3 bas zimska, da li je to tacno? Hteo sam u startu uzeti tigar, pa sada malo gledam i savu, ali posle sikterovog posta vise ni sam ne znam sta da radim, koje valjaju a koje ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ne bih rekao da je to univerzalna guma...hp intensa je letnja guma,ako na nju mislis,ja je imam. ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postoje i Intensa (letnja) i Eskimo (zimska) u HP verziji.

Moje lično iskustvo (tri puta) sa Beogumom je jako loše :thumbdown:  Jedno pričaju preko telefona, potpuno druga situacija i priča uživo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari i meni sada treba neka pomoc oko guma, u pitanju je 195/65/15, zvao sam beogumu da vidim sta imaju i devojka koja se javila kaze da je sava hp univerzalna guma i za leto i za zimu a s3 bas zimska, da li je to tacno? Hteo sam u startu uzeti tigar, pa sada malo gledam i savu, ali posle sikterovog posta vise ni sam ne znam sta da radim, koje valjaju a koje ne?

Jedino ako je mislila na Sava Adapto HP.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pre par dana sam uzeo semperit speed grip2 za 75e komad. dugo sam se lomio da li da uzmem celicne felne 15", ali mi je bilo bzvz da uzmem polovne, a mnogo mi bilo da dam 150-200e za nove. posto cu na prolece da uzmem alu felne na njih cu da stavim ove letnje, a zimske ostaju na ovim fabrickim celicnim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je neko našao povoljniju zimsku gumu nekog premium brenda (Continental, Michelin, Goodyear, Bridgestone, Pirelli, Dunlop) 16" za 500L od Radulovića - Bridgestone 10.900?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam bio u Radulovicu u NS, gde su mi rekli da ih nemaju vise! :question:


Pardon, nemaju 15" komplete sa felnama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam mislio na eskimo HP, i to sam je i pitao, ocigledno da devojka ne zna, to je rekla zbog M+S oznake koja ne znaci da je kombinovana, nego sneg i blato.

 

A kako se pokazala ova guma http://www.internet-prodaja-guma.com/auto-gume/bf-goodrich-195-65-r15-g-force-winter-go-91t/837461/

Edited by Kuvalja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao je kum ove godine na kli-u, kupljena je bila zimus..Sta znam, dobra je ovako, nije bucna po suvom ali mi se za sneg cini nekako da je tvrda ( cisto subjektivno)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preporučene zimske za Punta mk2 su 165/70 r14, a ja bih 185/60 r14 jer su mi takve letnje i sa njima sam extra zadovoljan jer imam osecaj da je auto stabilniji. (a i lepse izgleda sa malko sirom gumom)

Pitanje- koje su negativne strane voziti zimi sa "vecom" gumom?

Ima li neko iskustva sa HANKOOK W442?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam dosta puta cuo da je uza bolja sa istim objasnjenjem o kontaktnoj povrsini. A da li je?

Povrsina gaza (kod istog pritiska i iste tezine) je ista. Kod sirih guma je sira nego duza. Kod uzih obrnuto. Ako zamislimo skije one su povrsinom kao uze. Opet kada kocimo skijama, idemo postranice dakle sa profilom kao kod sirih guma.

 

Jel' ima ko kakvo "naucno vidjenje" dileme?

 

Meni se cini da samo vislje gume imaju bolje performanse na dubljem snegu.

Edited by JLZ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veca povrsina manji pritisak, i obrnuto, manja povrsina (uza guma) znaci veci pritisak i samim tim bolji grip.

Ako nekom nije jasan taj pritisak neka se seti dzaka cementa u gepeku, e on povecava pritisak na gazecu povrsinu i ostvaruje bolji grip.

 

Ili kako nam je nastavnik fizike davno objasnio, ostar noz ima manju povrsinu i lakse sece nego tup noz...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije to tako jednostavno. Zimske gume se voze većim delom godine (kod nas barem) po hladnom asfaltu, malo manje po mokrom i najmanje po snegu u stvari. Mislim da su sadašnje gume dostigle nivo da čine odličan kompromis svih traženih zahteva. Dimenzije se više bitno ne razlikuju od letnjih guma, tj koriste se standardne dimenzije kao za letnje gume, ne postoji neka posebna formula za njih.

 

Ja sam lično oldschool i vozim zimske broj (ili dva) manje od letnjih više iz finansijskih nego iz praktičnih razloga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam mislio na eskimo HP, i to sam je i pitao, ocigledno da devojka ne zna, to je rekla zbog M+S oznake koja ne znaci da je kombinovana, nego sneg i blato.

 

A kako se pokazala ova guma http://www.internet-prodaja-guma.com/auto-gume/bf-goodrich-195-65-r15-g-force-winter-go-91t/837461/

Guma je odlicna,imam par kolega koji su sa Vintere i Save s3 presli na nju i prezadovoljni su.Kazu da je bolja za kocenje,manje se haba i na kretanju na uzbrdicama je mnogo bolja. Ja planiram ili nju da kupim ili Barum Polaris 3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juce sam u Segedinu pazario 4 Cormoran snowpro2 za 238eura. kod nas su oko 10.000din komad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...