Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

3 hours ago, Tomash said:

Na koliko bara pumpate gume, u ovom slučaju zimske, Bravo Nuova R15?

Ne vozimo ispod 17'' na Nuova Bravo :D .

Salu na stranu, za 15'', 16'' i 17'', za sve motorizacije za Bravo - fabricka preporuka je 2.3 Bar i napred i nazad. A 2.6 Bar pri punom opterecenju.

Izuzetak su samo 225/40/18, za koje su preporucili 2.6 Bar pri normalnom, a 2.9 Bar pri punom opterecenju.

Naravno, ti mozes da se igras u nekom manjem offsetu koji tebi odgovara.

EDIT: Zaboravih, imas i onu preporuku +0.2 Bar za zimske, meni licno na Bravu ne odgovara i drzim se klasike.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, Ivan said:

Ne vozimo ispod 17'' na Nuova Bravo :D .

Salu na stranu, za 15'', 16'' i 17'', za sve motorizacije za Bravo - fabricka preporuka je 2.3 Bar i napred i nazad. A 2.6 Bar pri punom opterecenju.

Izuzetak su samo 225/40/18, za koje su preporucili 2.6 Bar pri normalnom, a 2.9 Bar pri punom opterecenju.

Naravno, ti mozes da se igras u nekom manjem offsetu koji tebi odgovara.

 

Drage volje letnje neće biti na 15''  i to ćemo neke alu ali daleko je leto :D

Gume su na 2.3 bara kao što piše u prospektu, nego non stop slušam starije mudrace koji se nadmeću od 1.8 bara pa nadalje koliki treba biti pritisak u gumama. A pritom ne voze isti auto, ali dobro vazda smo prepametni :)

Edited by Tomash

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvini ako duze vozis model, da se ne pravim pametan... Ovo sto sam ti napisao je fabricka preporuka. Uz gomilu drugih tehnickih detalja, imas sve detaljno u eLearn (za domacice :D imamo i Korisnicko uputstvo okaceno na forumu, podaci o pritiscima su pred kraj: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/38953-uputstva-fiat-nuova-bravo/ ).

Za razliku od Brava, recimo za Stilo za 15'' jeste bilo preporuceno 1.9 Bar, za 16'' 2.1 Bar i za 17'' 2.3 Bar. Zapamtio sam, jer sam i njega vozio dugo. E kod Stila jesam doduvavao malo za zimske, jer su mi ti pritisci bili previse "njanjavi" za zimsku, mekaniju smesu.

13 minutes ago, Tomash said:

Drage volje letnje neće biti na 15''  i to ćemo neke alu ali daleko je leto :D

Uzivas i napravis da ti leto bude cele godine :D :

 

IMG_20220111_132545.jpg.e21cc4e6e1ba267ee6f87ded963135cd.thumb.jpg.d70e777c38144b6426fdaa9f7fe2c298.jpg

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad ću da pročačkam link...nema ni pola godine kako vozim ovaj autić tako da sam zelen po pitanju bravca...:) Našao sam pdf uputstvo za upotrebu pa sam čitao i prema preporukama se ophodio :)

Slika je idilična :)Sviđa mi se felna gde bih mogao naći takve? :detective:

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imenjak @ISV_01 je skoro pazario slicne, stanje vrlo dobro, ako ti je od pomoci parkira u blokovima :D . 

13 minutes ago, Tomash said:

Sad ću da pročačkam link...nema ni pola godine kako vozim ovaj autić tako da sam zelen po pitanju bravca...:)

Za pritiske, strana 224 u ovom uputstvu: https://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/other/Nuova_Bravo/Nuova_Bravo_SRB.pdf 

Tu smo da se pomognemo, imas i gomilu tehnickih tema, pa vici ako zatreba nesto ;) . Inace, ovo iznad ti je Sport 17'' restyle felna (dizajnom ista kao starija, samo sa manjim ET, tj. izbacenija).

 

autowp.ru_fiat_bravo_17.jpg.40e5c87adf4bfa6e6ccee0b53ea10d95.thumb.jpg.2fd5ad20bf15bc1b9954e3f4a1a11fb0.jpg

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Tomash said:

Sviđa mi se felna gde bih mogao naći takve? :detective:

Ima ovde na forumu da se nudi po nekoj suludoj cifri, meni krajnje nelogicnoj no ajde, svako ceni ono sto prodaje. Ja sam svoje platio 200e u top stanju, bez ikakvog defekta i odlicnim (ne novim) rubovima, sa svim poklopcima, koji jesu zahtevali kucnu opravku sa stipaljkama za ves i lepkom za plastiku, evo drze odlicno. 

Ja sam bio zarekao da za felne necu dati vise od 200e i ispalo je tako. 

Imas i od Dynamic-a ili nekog restylea 17'tice ako neces Sport. 

 

Vidi po Kupujem Prodajem ili kod Pedje u Indjiji (sumnjam). 

 

Vidi.. Imam pun kufer sigurnosnih na njima sa 2 predjasnja auta, vise mi naplate skidanje istih nego klasicnu demontazu :D

 

PS

Imaj u vidu da je 'osetljiviji' na trapu sto se tice upravljanja na neravninama (kolotrazi i sl).... A i lakse se oseti ako nesto ne valja na trapu tipa krst i slicno. 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozio sam se za vikend po Rudniku i Zlatiboru po utabanom i neutabanom snegu sa tiguanom i 235/55/17 CrossClimate SUV gumama i 4motion pogonom. Izlazio sam i po velikim uzbrdicama sa utabanim snegom, ali cak i van puteva po Tic polju na Zlatiboru iznad naselja Jelena Anzujska gde se inace vozikaju kvadovima. Uspevao sam da se izvucem uzbrdo gde nisam ni ocekivao da ce moci pogotovo sto pored uzbrdice ispred sebe, imam i blagi nagib na levo koji me gura u dubok sneg. Nije bilo rizika jer uvek mogu da se vratim u rikverc na ravnije pa sam mogao da isprobam mogucnosti bez straha da cu da zaglavim negde pa da moraju da me vade traktorom... 
Svakako bi bilo bolje da imam prave zimske gume, ali je u mom slucaju CC bas prijatno iznenadio. Tamo gde sam izlazio uzbrdo po vecem utabanom snegu, Amarok sa zimskim off-road gumama i kvadovi izlaze opusteno, A3 quatro za zimskim gumama sa jakim gasom i proklizavanjima, RAV4 slicno kao ja, jaci gas i bez mnogo proklizavanja. Nisam video ni jedan auto bez pogona na svim tockovima da je izasao. Neki su pokusavali, ali odustajali jos na pocetku na manjem usponu. 
Surak koji inace zivi u UE i radi na Zlatiboru pa je cesto u takvim uslovima sa novim Winterama na Turanu nikako nije zadovoljan, cak sam morao da ga povucem da izadje iz manjeg neutabanog snega. 
Da dodam, kada sam krenu nazad za BG uvece, auto je poceo mnogo da trese na magistrali. Sve vise kako idem brze. U Pozegi sam morao da ispuskiram auto, a posebno tockove jer se zaledio sneg na unutrasnjosi felni i tockovi su bili u totalnom disbalansu. Bas je bilo puno leda da se izbaci. Posle toga je sve bilo kako treba. 

Edited by Dale

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, ISV_01 said:

Ima ovde na forumu da se nudi po nekoj suludoj cifri, meni krajnje nelogicnoj no ajde, svako ceni ono sto prodaje. Ja sam svoje platio 200e u top stanju, bez ikakvog defekta i odlicnim (ne novim) rubovima, sa svim poklopcima, koji jesu zahtevali kucnu opravku sa stipaljkama za ves i lepkom za plastiku, evo drze odlicno. 

Ja sam bio zarekao da za felne necu dati vise od 200e i ispalo je tako. 

Imas i od Dynamic-a ili nekog restylea 17'tice ako neces Sport. 

 

200e je super  cena za za opis koji si dao. Mora da se lovi dobra ponuda, nema druge. 

Hvala :)

22 hours ago, ISV_01 said:

Vidi.. Imam pun kufer sigurnosnih na njima sa 2 predjasnja auta, vise mi naplate skidanje istih nego klasicnu demontazu :D

 

Dehumanizacija vulkanizera :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, S.V.E.T.A. said:

Da li si mozda video neke razlike u potrosnji sa ovim AllSeason Dunlop-om?

Uzeo sam ih krajem leta, pocetkom jeseni... A ovde potrosnja zavisi najvise od guzve, da bih ti ista sa sigurnoscu rekao i stao iza toga. Novembar i pogotovo decembar su bili katastrofa sa krkljancem i zastojima po gradu, dok u januaru i sa ovim skokom Corone nema nigde nikog, bar BG rute koje je vozim. A iskreno i ne verujem da cu nesto iole drasticnije primetiti, na Stilu sam svojevremeno izmenjao od 15'' do 17'' (195 do 215 sirine), zimske, letnje, AS gume i nisam primecivao neku razliku koja bi mi upala u oko. Prosek kombinovane mi se i zadnjih meseci standardno vrti oko 7l ili malo preko...

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/13/2022 at 9:06 PM, ISV_01 said:

Evo danas overio Mirijevo, leda kolko hocete tamo kod Sejkine i Maxija.. Sava AS nije klizala, ASR nije palio, stabilna po cistom ledu...dok peske umal da izginem koliko se klizam. 

Sto se tice hladnog asfalta, gazena dosta preko ogranicenja na AP, sve kako treba da bude kod 17"ca. 

Nisam bio svestan da je Mirijevo reper za zimske gume! :lol:

Još si bio, a nisi se javio!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ni ja al eto zaginuo umal :D 

Išao poslovno da vidim koju gajbu, nisam još 100% mobilan zbog operacije, no ići ću ponovo nekad pa javljam :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, Ivan said:

Uzeo sam ih krajem leta, pocetkom jeseni... A ovde potrosnja zavisi najvise od guzve, da bih ti ista sa sigurnoscu rekao i stao iza toga. Novembar i pogotovo decembar su bili katastrofa sa krkljancem i zastojima po gradu, dok u januaru i sa ovim skokom Corone nema nigde nikog, bar BG rute koje je vozim. A iskreno i ne verujem da cu nesto iole drasticnije primetiti, na Stilu sam svojevremeno izmenjao od 15'' do 17'' (195 do 215 sirine), zimske, letnje, AS gume i nisam primecivao neku razliku koja bi mi upala u oko. Prosek kombinovane mi se i zadnjih meseci standardno vrti oko 7l ili malo preko...

Da, verujem da u takvim uslovima razlike i ne postoje. Eventualno na otvorenom putu u nekom duzem potezu.

Jbg, moracu da prelomim i uzmem nesto na prolece/leto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dale neki smo u naselju koje  je jedino zaštićeno od strane države pa se ništa ne sme pipnuti već 30 i više godina :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa već je odavno unakažen!

Iskreno divim se ljudima koji  žive u toj džungli. Sreća moja pa sam ga odavno napustio.

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minutes ago, Axic said:

@Dale neki smo u naselju koje  je jedino zaštićeno od strane države pa se ništa ne sme pipnuti već 30 i više godina :D

Blago tebi... Dok ne pikira naselje neki politicar ili sl pa cas naprave neku izmenu zakona, referendum ili sl :( Vidi savski kej npr, setas i gledas cunami kontejnere umesto reku. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam siguran da li je grdje Mirijevo il Miljakovac... Oba su brda gadna, tamo bez zimskih guma (pravih) ne valja ni ici :D

Uostalom, ne kudim Mirijevo preterano, mozda se i preselim tamo, ko zna. To povlaci i zimske gume ofc, ovde u ravnici jos uvek sluze AS :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ISV_01

Na Mirijevu zimske gume vozimo leti, a zimi one sa ekserima! Kovači po Mirijevu zarade ogromne pare potkivajući gume!

Zato, deco moja draga, obratite dooobro pažnju na recenzije zimskih i As guma koje mi Mirijevci dajemo i ukrstite ih, naravno, sa @Axic brzim testom i videćete šta je najbolje! :lol::thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitao drugara koji živi u Užicu na čemu tamo voze, očekivao sam neki specijalitet poput »Brine« kod Brusjana ili šta slično. Kaže — ne voze kada je sneg. Kroz 40% ulica. Može i tako.

 

A prethodna priča, kada kupiti svesezonske... Nekom logikom celogodišnje je možda najbolje uzimati kao i po nekadašnjim preporukama: u jesen. Logika je bila da se pre leda a nakon previsokih temperatura sigurno skine konzerviranje i prljavština (ukoliko ih ima), šara je dosta duboka i u najboljoj je formi za kišu i sneg, u nemalom broju slučajeva se ovako vozi jednu zimu duže. Normalno, verovatno se nekad ne može ubosti baš taj trenutak za kupovinu. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja trazio 4x4 auto da mogu cele god da idem u Mirijevo. Pre toga sam rentao stan u Bulevaru preko zime jer nije moglo dalje od Cvetka... 

@ISV_01, ako ides tamo od Sejkine na gore u brda, iznad cigan male, ugradi i alarm, ne samo zimske gume :D

 

@037, meni tazbina u UE. Tamo dosta njih ne ide kolima zimi, ali zovu taxi... Jeftin i dolaze svud na poziv. Zato i ne mozes da vidis citava kola u taxiju, svi sareni :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...