Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

1 hour ago, danijel55 said:

.1118dot

I ovako ispucale posle 3g, ajd 4 skoro? Brate... Ili je guma krs ili je vozena/cuvana zasu. 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro je, pa su pojedini odustali. Eto, mi pa volimo da smo mazohisti  , sve nam lose.
Naravno da je cista zafrkancija  , postovani kolega, zezanje od pre 6 godina. Sve uz par smajlija u tom mom postu iznad.
Nevezano za to, na forumu stvarno ima skoro 21.000 aktivnih naloga, vadio sam bas skoro za onu statistiku oko 1.000.000-tog posta. Naravno da nema toliko aktivnih clanova, zaboravio sam i da li se/kako/posle nalozi koliko gase ako su neaktivni, itd...
A apsolutno se slazem sa tobom, da bi se kod naseg coveka i dvojica tesko dogovorila  .
Nisam ispratio to kolega. Ali svakakvih misli ima.
U sustini nas par je razmisljalo o kartingu, ali prilicno ga je lako skrljati ako se pretera, a i mora motor prilicno cesto da se radi. Skup sport. I na kraju se vozas sam na stazi :(
Ba kraju bih pre uzeo neku krntiju i isao na cross trke ili kako vec zovu ove po blatu sto se krljaju. Tu nista ne mora biti u top stanju :) sem kaveza :)

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Falken je brend.Javljam koji je i model.

Pa po dubini sare nije ni vozena nesto.Sad sta li je izazvalo da toliko ispuca,pitanje je sad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad se vozi na prazno,pokaze takozvano "slonovo uvo" po boku sa unutrašnje strane.Kad se vozi preduvana onda se guma nazubi.

Mozda je bila malo preduvana i vreo asvalt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

^ Ova podužna linija bi me brinula, ostalo nije tako loše. 

 

@neshtry

Nemaju zimske u 135/80 R12 koje si tražio (niti 145/82 R12) u Trajalu. Kažu da su pre desetak dana prodali poslednje letnje »Kama 204«, a zimske su »Kama 503« i za njih se ne sećaju da su ih imali.

A nude ih ovde:

https://m.kupujemprodajem.com/automobili-delovi-i-alati/auto-gume/kama-503-135-80-12-novo/oglas/109422955#mhs0-1639685884742
https://lavauto.rs/product/135-80r12-68q-kama-k-503/12511/
https://gumededra.com/ruskakama/kama-i-503-68q/

 

Proveri i »Balkanprogres«, sajt im nije uvek ažuriran.

 

Edited by Ivan
Sredjen format

Share this post


Link to post
Share on other sites

@danijel55

Nista, reci drugu da vozi ispumpano slonovo uvo, kako ne bi bilo bojazni po brazdu i sve ok. E sad, kako te bude gledao posle... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fora je sto sa unutrasnje strane nema nikakvih tragova.Sad ja ih skoro pa poklanjam.Nek se konsultuje sa vulkanizerom.Ako ne uzme on,imaju drugu namenu kao saksija za cvece :D

Bocna ostecenja ili po gazu gde je rupa veca pa ostetila zice,cim primetim odmah lete u kantu.

Jos malo na temu guma.Sava uhp2 0320dot nove kupljeme prosle godine,lete na dobos.Stavio polovnu turanzu t001 sa 6mm sare.Iako je sa sarom tanja bridgestone od save i 2god starija,daleko je bolja u kocenju i drzanju po krivinama. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@037

Zvali smo već sve i nema... Ići će u Mađarsku,tamo ima.

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat, dodat tag, skinut TT potpis, sredjen format

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se već mora van, ja bih verovatno potražio nešto bolje od »Kame«. 

 

Nije neki kvalitet, teško može biti dalje od toga, ali u odnosu na Ruse je najizglednije bolja: možda se može naći »Mentor M 200« u 145/80 R12 (usput, jeste li proverili dimenziju?). To je preimenovani »Trajal T-200«. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Još traži zimske... zimske izgleda stižu iz Mađarske

Sent from my moto g(8) using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvarno ne kapiram zašto naši ne pokrenu proizvodnju makar po jedne univerzalne u 145 R12 i 145 R13. Domaćih registrovanih vozila ima barem 150 hiljada, od kojih 90% koristi drugu dimenziju a "Fiće" prvu, plus prikolice koje i dalje pravimo po Vojvodini. Mislim kako bi se i sa nekim starim modelom napravio odličan posao, fora "period correct", čak i za izvoz (to su ionako licence "Klebera", "BFG-a" i "Semperita"). "Vredštajn", "Pireli" i "Mišelin" to rade, svako na svoj način, ali su im cene visoke do paprene za svakodnevno korišćenje, pa tu uskaču Indijci i Kinezi.

 

https://classic.michelin.com/en/Classic-Tyre-range/MX

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da si sam sebi odgovorio... Koliko im se isplati da proizvode za tu dimenziju sa toliko vozila, a da ne kazemo da mnogi od tih vrlo rado voze zimsku cele sezone, a guma za sve sezone je u najboljem slucaju po ceni kao zimska odnosno letnja, ako je skuplja opet ce radije voziti zimsku cele sezone... Koliko nemaju potrebe za time govori i cinjenica da su u vecim dimenzijama mnogi modeli guma dobili barem jednu noviju verziju, a nekad i dve, dok ti manji modeli se furaju i po 2 decenije bez izmena...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pod uslovom da svako zeli da ih kupi ;) Kao sto kazem, vecina gleda da bude sto jeftinija guma i zbog zakona voze samo zimske. Mislim o cemu pricati kad i dana danas vidjam Zastave na Trajal gumama, a ne znam ni otkad se to ne proizvodi...  Da bi to svi hteli da voze, morala bi biti minimum u rangu po ceni zimskih a mozda i jeftinija jer budimo realni citajuci ove teme prava je polemika da li treba voziti takvu gumu umesto zimskih/letnjih. Nece to trziste docekati kao frisak sendvic na mitingu... Pa i mene su ubedjivali zasto ne uzmem samo zimsku da vozim cele godine ili barem univerzalni Tigar umesto univerzalnog Hankooka jer to je jeftinije i sta ce ti bolje na Yugu :D I sa caletom sam imao citavu polemiku oko toga da li voziti zimske i letnje u toj dimenziji od Tigra ili Hankook 165/65 R14 za celu sezonu sto kad stavis na papir da sam hteo 13ke alu felne za letnje sa svim troskovima ispada skoro pa isto po ceni pri prvoj zameni i jeftinije na svakoj drugoj jer moji te gume menjaju samo zbog starosti, ne zbog kilometraze/pohabanosti :D A oboje smo prilicno dobar primer prosecnih vlasnika Zastave, jedan je mladji i vozi jer hoce da modifikuje, a drugi je mator koji hoce prosto koliko poznaje materiju...

 

Mozda bi im eto vredelo to sa 12" ali ni za to nema bas neko ogromno trziste u inostranstvu, dosta su cesce 10" koliko sam ja vidjao, mada mozda gresim.

 

 

10 godina se bavim modifikovanjem Yuga i Z101, 15 godina pratim scenu u Srbiji po tom pitanju, niko se nece otimati za to ako nije ubedljivo najjeftinije i totalno je svejedno da li je zimska ili za celu sezonu... Onaj ko hoce da ulozi u Yuga i Z101 u globalu nece ni voziti tu dimenziju sem nekih ljubitelja oldtajmera i originalnosti, ali kod nas to nije nesto specijalno zazivelo jer se kod nas to smatra smecem i neuspehom u zivotu, a ne postovanjem brenda...

 

 

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modifikovanje vozila koje je već postalo oldtajmer je specifičnost malog broja tržišta, a iz tog broja i naše polako izlazi - moj utisak. Pretpostavljam da će interesantniji restomodovi i dalje biti uvažavani, no...

 

10 cola imaju samo stariji "Miniji", 12 noviji "Mini", "Fića", "Fiat 850", "Peglica", "Fiat 500"... a o 13 cola da ne pričamo.

 

Drugo - jasno sam napisao da može i stari model, recimo "Tigar TG 505" ili "Trajal T-5". Univerzalna, jeftina, kopija "BFG-a" (dok je ovaj kopirao "Pireli" :D) ili "Klebera" a i sama po sebi odgovara periodu.

 

Uzgred, "Trajal" se još pravi, kao "Mentor"... a uostalom ni ovi sa 205/55 R16 mahom ne žele da kupuju gume, no moraju.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa pola tih sto si naveo su bilize/dalje izvedbe Fice ili dele deo mehanike, a i Miniji imaju brdo izvedbi i pod brendova i baziranih auta na njegovoj sasiji sa 10" ;) A dolazili su Miniji i sa 13". Pa stari je model i Wintera i vecina je vozi sada, cemu onda promena modela? Vecina prodavaca je i prodaje ko univerzalne...

 

Nije stvar da li je promenio ime, nego sto se vozi pod imenom Trajal po 10+ godina stara guma. Sa takvom je i stigao i moj zeleni Yugo... Onaj ko hoce originalnost oltajmera u Srbiji ce samo nastaviti da vozi svoju gumu :D Ili okrenuti oglase i naci ljude koji prodaju 30 godina stare Zastave na originalnim gumama ili otici na otpad i pokupiti 4 rezervne gume. A to sto rade strani proizvodjaci su u globalu moderne gume po konstrukciji i sastavu sa starom sarom i zato su skuplje. Tu i tamo ima neki specifican model koji je bas 100% original ali je i takva cena jer su procesi spori i komplikovani, a i zasto bi bila niska, placaju je kolekcionari ne svakodnevni vozaci... Tako da taj broj koji ce ih kupiti rapidno opada sa tih 150.000 vozila na koje ti gadjas ;)  Da ima vlasnika koji bi bili zainteresovani za to sto kazes, sigurno da ima, ali da li ima trzista za to, sumnjam da "gumari" to nisu uvideli ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 minutes ago, YUgisa said:

Pa pola tih sto si naveo su bilize/dalje izvedbe Fice ili dele deo mehanike

Ne vidim kakve veze to ima. Mogao sam pominjati i "Dafove", "Impove", "NSU-e"...

3 minutes ago, YUgisa said:

Pa stari je model i Wintera

Ona je više loša nego stara, maši oko 20 godina...

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 minutes ago, YUgisa said:

Nije stvar da li je promenio ime, nego sto se vozi pod imenom Trajal po 10+ godina stara guma.

"Trajal" je "Belšini" prodao licencu 2021, a pravio je gume pod svojim imenom još nekoliko godina.

15 minutes ago, YUgisa said:

Onaj ko hoce originalnost oltajmera u Srbiji ce samo nastaviti da vozi svoju gumu

;)

15 minutes ago, YUgisa said:

A to sto rade strani proizvodjaci su u globalu moderne gume po konstrukciji i sastavu sa starom sarom i zato su skuplje.

Kako ko. "Vredštajn", recimo, da.

15 minutes ago, YUgisa said:

Tu i tamo ima neki specifican model koji je bas 100% original ali je i takva cena jer su procesi spori i komplikovani, a i zasto bi bila niska, placaju je kolekcionari ne svakodnevni vozaci...

Svakodnevni - nažalost, kod nas još uvek u nekom procentu da, ali još koliko?

15 minutes ago, YUgisa said:

Da ima vlasnika koji bi bili zainteresovani za to sto kazes, sigurno da ima, ali da li ima trzista za to, sumnjam da "gumari" to nisu uvideli

Nemam pojma za koga radimo recimo 155/70 R13. Za 500 "Seićenta"? Okej.

Edited by 037

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...