Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

1 hour ago, Che Guevara said:

2 prednje ESA tecar (dot2218) prešle 35k km

2 zadnje Vredestein (dot 2619) prešle 15k km

Uuuuuu... moja greška, nisu toliko prešle (nisam računao skladištenje preko leta).

Sad ću tačno izračunati, uglavnom mogu još da posluže...

Edited by Che Guevara

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 prednje ESA tecar (dot2218) prešle 19k km

2 zadnje Vredestein (dot 2619) prešle 11k km

 

 

E to je pravo stanje, nisam merio šaru, ali ima to još da se tera...

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Che Guevara said:

a) teram ovako kako je dok se ne istroše načisto, pa onda da kupim neke AS,

b) teram ovako do proleća pa onda kupim letnje i stavim na ove felne,

c) odmah kupim čelične felne za ove zimske gume, a na proleće kupim letnje i stavim na ove alu felne.

 

Tačan odgovor je... :rolleyes:

Koliko vidim, u lokaciji Arilje, koliko se iz price secam Sedici (popuni garazu u avataru ;)) - mirise na moguci offroad, onda mi za zimu automatski vodu ne pije opcija A. Pogotovo sto su AS (sem redjih izuzetaka tipa Nokiana) sve vise "letnji" jer ih trziste trazi.

Ako nemas nekog bocnog "klizanja" da ostetis alu felne tokom zime - mozes da teras tako kako je sada. Pa na prolece kupis letnje gume i stavis na alu, a onda tokom sezone na tenane pecas neke sacuvane celicne felne, iskoce i za par desetina EUR. U suprotnom, pojuri sad celicne koje mogu da se kupe i na komad za ne daj Boze, da bi sacuvao alu.

Meni najrealnije deluju opcije B i C, ali sto kaze Horvat ti najbolje znas u kakvim uslovima vozis. Ne kazem uopste da ispravno razmisljam, cisto caskamo...

4 hours ago, shortee said:

Ja ove godine nisam cekao druga dekirs

Lep primer dajes mladjima...

:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto razmišljamo, ima ovde off-a (20% moje vožnje)...Planirane Divčibare, Golija i Zlatibor na skijanje, al povreda me zeznu, tako da nista od toga pa cu ove zime bas malo preći (inače max 10k km/god). 

E sad mi iskočilo sve 4 čelične felne za 70e, pa ne znam... Ili posto ne vozim bas mnogo da alu felne ostanu non stop, a gume da menjam po sezoni.

 

Edited by Che Guevara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovde lese sa cenama za montazu i balans. Set celicnih po toj ceni bi se isplatio maltene za sezonu-dve. Kasnije si samo u plusu. A mnogo je bitnije da ne akas gume stalnim skidanjem, mozes da menjas setove sam, ne cekajuci ludnicu kod vulkanizera, itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 hours ago, Che Guevara said:

Trenutno imam dobre zimske gume na dobrim alu felnama; 16", 205/60; ne prelazim mnogo (do 10k km/godišnje); što mi je činiti:

a) teram ovako kako je dok se ne istroše načisto, pa onda da kupim neke AS,

b) teram ovako do proleća pa onda kupim letnje i stavim na ove felne,

c) odmah kupim čelične felne za ove zimske gume, a na proleće kupim letnje i stavim na ove alu felne.

 

Tačan odgovor je... :rolleyes:

 

Teraj A. 

 

Ja sam sišao na broj manje za zimu i stavio distance   :wub:

 

 

IMG_20211027_154206.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto nas sve vraca na pocetak price :D - svako bira prema svojim potrebama.

5 hours ago, vagenovac said:

vec AS ili zimske, kramponi i V sara mnogo znaci za laksi offroad

"V" sta? ;)

On 8/18/2021 at 9:39 PM, Ivan said:

IMG_20210813_155643.thumb.jpg.0737b8357f807f4d04f8e2c50229c750.jpg IMG_20210812_093915.thumb.jpg.5b00777c35bff4e049c42acf137e6bc7.jpg IMG_20210813_154713.thumb.jpg.1f50b80fa5fa480f0fa8314b4c0a2fd8.jpg IMG_20210813_155050.thumb.jpg.82a99f57b79654f14b5dce1d924a50a3.jpg IMG_20210812_094010.thumb.jpg.584ed6fb31d37bc0b0757e9f8ecc7698.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da razjasnim, sto je guma manje ovakva.

 

Michelin-Pilot-Sport-4S-Tire-Review-32.thumb.jpg.766c1a861810253c74bc9d246ceb530e.jpg

 

a vise ovakva

 

131932020_Michelinwinter.thumb.jpg.8649396060d350092a86d010dacd1372.jpg

 

to ce bolje da grebe po blatu i lakse offroadu.

Eh da, ne samo po blatu vec i po pesku.

 

Recimo odes na plazu i lakse ces se zaglaviti sa klasicnom letnjom gumom, nego sa nekom zimskom ili AS koja ima krampone i/ili izrazenu V saru.

 

Edited by Ivan
Sredjene slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zezam se malo, naravno. Na konto toga da, pored standardnih V-shape (ranije cesto izvedenih iz zimskih, pravi primer je GY), polako projektuju i AS modele sa linijskom sarom. Koju sam namerno i kupio da probam i koje imaju vise parametre letnjih guma. Trziste ih sve vise trazi, pogotovo za podneblja sa blagim i relativno suvim zimama ili za neku vlaznu klimu.

Za letnje gume se apsolutno slazem - zadnjih deceniju, deceniju i po mnogo su vise "specijalizovane" za asfalt nego ikada ranije. Pogotovo cesti Touring modeli (sportske verzije naravno da moraju da budu takve). Sa sve manje sare, a velikim uzduznim kanalima za odvod vode, tako da si na drugim podlogama daleko manje "sposoban" nego pre. Dovoljno je naci se vec na mokroj travi i uporediti. A u nekim malo tezim uslovima koje pominjes, tek.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
25 minutes ago, Ivan said:

 i koje imaju vise parametre letnjih guma.

 

 

Na gumama ti stoji M+S i pahulja...
Pa neeeeemaaaa - stvarno su transformers gume

Za offroad, za grad, za selo, za leto, za zimu, za kisu, za pesak, za blato, za dinamicnu voznju, za penzionersu, za NAVAK, za -30, za +50. Nemojmo ljudi. Nemojmo.

Edited by Milutinac

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, vagenovac said:

@Che Guevara ako vozis nekada po blatu i slicno onda ne razmisljaj o letnjim gumama uopste, vec AS ili zimske, kramponi i V sara mnogo znaci za laksi offroad.

Nije to nikakvo blato ili livada, jednostavno makadamski (zemljano-kameni) put, doduše loš seoski put sa dosta rupa i izbočenim kamenjem...

13 hours ago, Ivan said:

Ovde lese sa cenama za montazu i balans. Set celicnih po toj ceni bi se isplatio maltene za sezonu-dve. Kasnije si samo u plusu. A mnogo je bitnije da ne akas gume stalnim skidanjem, mozes da menjas setove sam, ne cekajuci ludnicu kod vulkanizera, itd...

Nameće se c) kao najpribližnije rešenje. Kontam da će ove zimske izdržati makar još tri, četiri zime (jer kontam da ove necu preci ni 1000 km), odmah ih opremim čelikom i to je to.:hope:

2 hours ago, PremieRacing said:

 

Teraj A. 

Netačan odgovor... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, vagenovac said:

 

 

131932020_Michelinwinter.thumb.jpg.8649396060d350092a86d010dacd1372.jpg

 

to ce bolje da grebe po blatu i lakse offroadu.

Eh da, ne samo po blatu vec i po pesku.

 

Recimo odes na plazu i lakse ces se zaglaviti sa klasicnom letnjom gumom, nego sa nekom zimskom ili AS koja ima krampone i/ili izrazenu V saru.

 

Susta istina za off road. Mogu i AS gume dobro da posluze za off road ako je slicne sare (kao i Tigar AS npr), ja hocu da se ubijem kada mi na terenski auto stave letnje.. Brate, u 90% slucajeva nosim lance sa sobom na 40+ stepeni... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Milutinac said:

Na gumama ti stoji M+S i pahulja...

Otkud mi sad pahulje na gumama majku mu, nisu bile tu kada sam ih kupovao :P .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dal smo nekad pisali kolko vas kosta zamena guma ( samo tockovi recimo ili guma na istu felnu).
Konkretno moj slucaj od juce : 4 x 16 Hankok na celicnoj felni stavljene na kola umesto 4 x 17 Bridgestone Turanza na alu felni.
Ratkapne takodje plus na svakom tocku sigurnosni sraf i celo zadovoljstvo 1600 din .
Sad dal je skupo ili jeftino ne znam al znam da mi svaki set tockova kad ih promenim ostane kod ovlascenog servisa gde ih oni cuvaju za 400rsd mesecno , zato sto nemam gde da ih cuvam (podrum -dzanki ; terasa - zena )...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeo sam na kraju Kleber Q2 preko IPG-a, dve gume 17.056 dinara, montaza i balansiranje 700 dinara (u Kraljevu).

 

0-02-05-1726f9bbf4d46d27d27e2de5495fb88b7de5f6e84e51c6ec0b4102722b965b0a_39ea59707c1ff07a.jpg 0-02-05-b36324004fcc69977138e3d55883100e2a244d9674d3ab744a6b90d102e63037_cab1015a2cf4b7ea.jpg 

 

Edited by Ivan
Sredjene slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja menjam u Kruševcu, jer tu imamo mesto da čuvamo gume. :)Pre 2 dana sam menjao 1500 din, 4x Hankok 15, na čeličnoj felni sa balansiranjem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@alfaholic

Postojeca tema je iskljucivo vezana za iskustva sa pneumaticima. Prica oko izbora felni, kineskih kopija i sl. prebacena je u odgovarajuci topic, pa mozes da pogledas i neka dosadasnja misljenja, pisalo se vec: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/52270-opšti-saveti-prilikom-kupovine-aluminijumskihčeličnih-felni/&do=findComment&comment=1628829

Imalo je nesto i ovde: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/39817-gde-kupiti-alu-felne/

 

1 hour ago, Dzimbo said:

0-02-05-1726f9bbf4d46d27d27e2de5495fb88b7de5f6e84e51c6ec0b4102722b965b0a_39ea59707c1ff07a.jpg

Au rodjo, pa jesi li ti video da su ti uvalili dve leve gume :P , mozda moze i nas forumski tester @Axic da potvrdi :D?

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice univerzalnih one su solidan kompromis, pogotovo ove bolje AS gume tipa continental ili miselin.

 

Ako sad kazem da takve gume nisu za entuzijaste i da tu nema uzivanja u voznji znam da cu zazaliti jer ce se neko uvrediti, pa eto necu reci :D  

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...