Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

1 hour ago, neshtry said:

4 zimske (nankang)

Cek bre Nes, pored zive Lasse, zimske sta :D ?

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad kad pogledam malo, otkud meni ovolika kilometraža. :) Uvek sam mislio da je 20k neki domaći prosek, a evropski minimum. Od toga je 4-5k godišnji odmor, 12k tu po lokalu i još koja hiljada kraći putevi po bližoj okolini. 

 

Nego i dalje nisam siguran kakve veze ima isplativost AS guma sa kilometražom, one se približno troše kao i regularne gume, pa i jedne i druge se menjaju češće što se više voze. Šta više ako se vozi malo guma često propadne od stajanja i zato što ispuca, a da i dalje ima šaru.

Ove Tigar All Season neka traju dve godine za 200 Eura opet je super, to je 4 sezone, a verujem da bi trajale i duže. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, alfaholic said:

 

Nego i dalje nisam siguran kakve veze ima isplativost AS guma sa kilometražom, one se približno troše kao i regularne gume, pa i jedne i druge se menjaju češće što se više voze.

Je, al ovde pricamo o 2 seta, tj 8 guma od kojih 4 letnje i 4 zimske (osim ako nemas kao kolega iznad kombinaciju sa zimskim pozadi) i 4 All season gume. 

mislim, mozes ti letnje voziti i zimi do prvog cukanja, uzbrdice, leda itd.. Al neces daleko. Zimske mozes zimi cele godine (je je mozes) ali trosenje i kvalitet iste gume koja je zaista predvidjena za tipa ispod 7-8C vozis na +60 vrelom asfaltu... Prilicno je upitno kako ce se trositi, kako ce biti njihova svojatva i najposle, na koliko ces ih menjati jer ce se mnogo brze izurnisati. 

 

AS menjas po potrebi ( 2 po 2 ili sve odjednom, zavisi od rotacija, ostecenja, brzeg trosenja) i opet ih vozis sva 4 godisnja doba u limitacijama da ni za jednu sezonu nisu kao prave gume predvidjene za to. 

 

Isplativost se vidi kroz odnos kilometraza / broj guma. Sto bih ja davao novca za 8 guma (ili 2 seta sa felnama) ako prelazim do 10-12K i svakako posle 4.5-5g, iste gume lete u djubre, nezavisno da li imaju jos 2mm mesa preko granicnika ili im je zaista vreme zbog istrosenosti. Jednostavno verujem da posle 5g eksploatacija u raznim vremenskim uticajima i nacinu, te gume su mi toliko sigurne da ih ne bi vozio te zime niti poklonio. 

Meni je to ekonomski isplativo da dam 35K za 4AS gume u 225/45R17 i sit se izvozam, dok verujem da bi me 2 seta svakako izaslo vise + zamena setova + balansiranje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taman fali radne snage :D , a neki polako mozemo i u penziju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, ISV_01 said:

Je, al ovde pricamo o 2 seta, tj 8 guma od kojih 4 letnje i 4 zimske (osim ako nemas kao kolega iznad kombinaciju sa zimskim pozadi) i 4 All season gume...

 

Pa da, upravo o tome i pričam. Meni 2 seta guma traju 5 godina, to je 10 sezona a prelazim oko 20 000km godišnje. U proseku komplet guma mi pređe oko 50 000km, mada često bude i više za letnje. Kupujem uvek gume neke srednje klase pa je to za komplet od 35 000 do 40 000 Dinara. Za 40 000 Dinara imam i AS gume koje treba da izdrže istih 50 000 km ili 5 sezona, što je zapravo dve i po godine i isplativost je tu nevezano za kilometražu.

Sve i da traju manje i da se potroše brže taj offset se nadomesti činjenicom da nemam onih 20 000 Dinara za zamenu dva kompleta tokom 5 godina, a svakako si u pravu da se u tom slučaju može kupovati i dve po dve ako je baš tolika frka.

 

Ostaje da se vidi koliko ću biti "zadovoljan" univerzalnom gumom, ali ako je suditi po dosadašnjem iskustvu verujem da ne bih ni primetio razliku kada bi mi to neko zamenio preko noći i da mi ne kaže. Bez da se uvrede ovi koji čuju i osećaju velike razlike. :)

Edited by alfaholic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta mislite o ovoj gumi?

 

Mislim da je najveci problem gde lagerovati vansezonske gume/tockove pa su AS gume najbolje resenje za one koji nemaju prostora

Ja recimo prednje menjam sezonski dok su zadnje AS, jedan vansezonski lagerujem u gepeku kao rezervni tocak a drugi kod kuce

Screenshot 2021-11-02 at 10-52-54 SAVA 155 80 R13 Eskimo S3+ 79Q MS .png

Edited by clockwork_orange

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, alfaholic said:

Ostaje da se vidi koliko ću biti "zadovoljan" univerzalnom gumom, ali ako je suditi po dosadašnjem iskustvu verujem da ne bih ni primetio razliku kada bi mi to neko zamenio preko noći i da mi ne kaže. Bez da se uvrede ovi koji čuju i osećaju velike razlike. :)

Iz mog iskustva, najvece razlike osecaju oni koji neki moderni, krsteni AS nisu provozali ni metar :D. I upravo sam to rekao X puta i stojim iza toga - da ogromnoj vecini montiras takve pneumatike i ne kazes im sta je u pitanju, smem da se kladim da u preko 90% voznje, pojma ne bi imali sta je na autu.

Da se razumemo, isprobao sam bas svasta i ne naginjem ni na jednu stranu. Za svoje uslove voznje bih montirao i 2 sezonska seta, isto kao sto bih i premium AS. Zavisi sta naidje na autu, trenutna ponuda, nekada me zainteresuje i da neku novu tehnologiju u praksi ispitam pre ostalih, pa ako mi se ne svidi prodajem dalje...

Prica oko AS je bas individualna, ne treba se mnogo ni oslanjati na tudja iskustva, jer svakom ostaje da za svoje uslove voznje odluci sta mu vise odgovara. Poenta je da obe opcije imaju i prednosti i mane, a bar za mene najmanje bitna stvar je tu bilo kakva sitna usteda. Ako se osecam bezbedno i vrsi mi posao, to je onda pun pogodak, bilo koja kombinacija da se izabere.

 

22 minutes ago, clockwork_orange said:

Sta mislite o ovoj gumi?

Za isti model, rezultati mogu da odstupaju od dimenzije do dimenzije. Zadnjih godina je (zbog povecanja dimenzija tockova modernih automobila) sve manje testova u 13'' i 14'' colazama, 15'' je maltene minimum.

Ali evo jednog testa za 175/65/14 od pre 3 godine. Eskimo S3+ je dobila ocenu "zadovoljavajuca", cak je u vecini parametara bila bliza oceni "dobra", nego nizoj oceni "dovoljna". Pisali su ljudi ranije i svoja iskustva sa tom gumom, pa pogledaj pomocu Search teme. Njihova visa Eskimo HP2 je na ovogodisnjem ADAC testu za 17'' prosla vrlo dobro, link je na vrhu strane.

Evo i pomenutog ADAC 2018 testa za zimske 14'', ako ti je od pomoci:

 

Untitled.thumb.png.74581a03d162b3bd6c2ce9288d5bc0f0.png

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Ivan said:

Iz mog iskustva, najvece razlike osecaju oni koji neki moderni, krsteni AS nisu provozali ni metar :D. I upravo sam to rekao X puta i stojim iza toga - da ogromnoj vecini montiras takve pneumatike i ne kazes im sta je u pitanju, smem da se kladim da u preko 90% voznje, pojma ne bi imali sta je na autu....

Hoćeš da kažeš da mi nekršteni nismo po JUSu. :D

 

Ma da, svi mi imamo Dunning-Krugera samo zavisi koliko je ko spreman to da prizna. Meni žena pomeri sedište, ja posle potrošim dva sata tražeći je li click napred ili click nazad, a siguran sam da je bilo negde između ako mene pitaš. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, Axic said:

@ISV_01 neki savet kolega? :secret:

 

 

FB_IMG_1635805388565.jpg

Ma teraj to dok nema balone i sa unutrasnje strane, nije ovo nista. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joj meni ovi na tehničkom sve ispomerali,još se nameštam....@Ivan evo ga moj nankang,grozna guma ukratko
k2EJ7w4TmUI.jpgScreenshot_20211102-130354-334.jpg

Sent from my moto g(8) using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li još ko da nije još metn'o zimske ?

 

Gledam prognozu do kraja nedelje najavljuju i do 25 stepeni uz rast jutarnjih, ne bih da žurim još sa zamenom ... Pa reko' da pitam da l' sam jedini ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam vozio auto putem 150Km sreda na cetvrtak posle ponoci. Temperatura je bila -1, bilo je puno magle. Svakako je bolje imati zisku gumu. Jeste da maksimalne temp budu i 20 ovih dana, ali ne treba da se odluka donosi na dnevnom nivou, nego po sezoni. Dosli su dani kada se pojavljuju niske temperature, stavite zimske gume. Meni je to jednostavno. Imam decu, majku u godinama i sl, ko zna kada i kako moze da mi zatreba auto da odjurim negde. Jos mi i treba glavobolja sa klizavim putem u pola noci i letnjim gumama... 
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se nekako drzim tradicije... Tj. standardno kao i svake godine, cekamo da aminuje @dekirs , cime i zvanicno startuje sezona :D .

 

1 hour ago, neshtry said:

@Ivan evo ga moj nankang

Imam iskustvo samo sa jednim setom, i to letnje. Davno je bilo, mozda pre 15-ak godina, stigle mi maltene nove sa felnama. Slagacu te, kao kroz maglu mi je da je model bio TourSport 611.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I dalje sam u dilemi. Ako ne zamenim gume jos neko vreme,dal sam svejedno kriv za neki udes,(jer nisam u obavezi da ih zamenim jer nema ni snega ni leda,itd)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

Meni žena pomeri sedište, ja posle potrošim dva sata tražeći je li click napred ili click nazad, a siguran sam da je bilo negde između ako mene pitaš. 

 

 

 

Joj meni ovi na tehničkom sve ispomerali,još se nameštam....

 

 

 

A deda boc na dugme i sve se vrati... sedište, retrovizori...20170603_092153.thumb.jpg.85ebf310758f3df7bdcb15d71f129d27.jpg

 

I onda je oprema nebitna...

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, clockwork_orange said:

Sta mislite o ovoj gumi?

 

Mislim da je najveci problem gde lagerovati vansezonske gume/tockove pa su AS gume najbolje resenje za one koji nemaju prostora

Ja recimo prednje menjam sezonski dok su zadnje AS, jedan vansezonski lagerujem u gepeku kao rezervni tocak a drugi kod kuce

Screenshot 2021-11-02 at 10-52-54 SAVA 155 80 R13 Eskimo S3+ 79Q MS .png

Ocene za gume ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...