Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Kojih su dimenzija zimske a kojih letnje? Jesu li na istim felnama? 

 

Imalo bi logike da potrošnja bude veća sa većim felnama i gumama boljeg prijanjanja, možda i širim, ali 10% je dosta, možda bih to pre povezivao sa drugim stvarima (reglaža, pritisak, uslovi vožnje, topao vazduh, rad klime). 

Edited by 037

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/23/2021 at 11:50 AM, TeaseR said:

Da li neko vozi na Sava Intensa UHP 2? U zadnje 2 nedelje sam primetio da se dosta cuju, pre toga se nisu cule toliko. Prvo sam mislio da je motor al sam skapirao da su gume :D

Doslo toplo vreme pa otvoris prozor i cuju se vise.
Sala naravno! :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zimske i letnje nema nikakve razlike u potrošnji mereno na 44000km.

185/65 R15 zimske i letnje. 

1 godina alu felne i zimske i letnje. 

2 godine alu felne leti, zimske na čeličnim. 

Edit: klimu palim kad god mi Je toplo i nisam primetio da mi se nesto povecava potrošnja. 

Edited by virke

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tokom godine poskupljuju gume

 

183211-guma.jpg

 

Još pre nekoliko meseci mediji su pisali da svetu predstoji period u kom će cene automobilskih guma znatno porasti, usled smrtonosne bolesti koja napada zasade kaučuka. Tržišni trendovi sada ukazuju na to da se sasvim sigurno mogu očekivati značajna povećanja cena guma za automobile i komercijalna vozila, budući da je u poslednje vreme došlo do značajnih povećanja cena u celom lancu proizvodnje i snabdevanja.

 

Troškovi proizvodnje prirodne gume u prvoj polovini 2021. bili su u proseku za 57% veći od prošlogodišnjih. Rast cena nafte uticao je i na cenu sintetičke gume, koja je u prvih šest meseci bila 66% iznad proseka iz 2020. godine. I cena električne energije je porasla za 154%, što je posebno važno za države u kojima se gume proizvode. Takođe, za više od 200% porasle su i naknade za prevoz tereta u kontejnerskom brodskom transportu. Do rasta cena guma u Evropi ove godine je već došlo, a u celom sistemu proizvođač-trgovac malo su smanjene marže i tako je izbegnut veći rast cena.

Ipak, u drugoj polovini godine se može očekivati da će gume biti mnogo skuplje.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Već sam video da su poskupele kad sam pre mesec dana kupovao. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nista, sad placamo potpuni prelazak na sinteticku osnovu za pneumatike, obzirom da za ovo gljivicno oboljenje listova nema leka trenutno..eventualna je i reciklazna osnovu gume ali sumnjam da ce biti u velikom % kod premium modela i brendova. 

 

Kod tog Tigra i njegove sunarodne brace me samo brine mogucnost dobrog balansiranja zbog loseg kalupa (a ima dosta slucajeva). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cisto info ko jos trazi AS gume u 225/45R17) kao ja, Sava All Weather je kod AS Djole na Mirijevskom 9 crvenih a keleber Quadraxer 2 je 9.5 crvenih, u Beogumi se Sava All Weather i dalje drze na 7.600 (+/-).

 

Bar znam gde cu gume uzeti... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ISV_01 Kad sam video notifikaciju, taman pomislio da si prelomio i poceo montazu na felne... Kad ono nista... 

Vidim ja, ceka se dete pa kad legnu evrici... 100k drzava + grad nesto + opstina + rodbina... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ISV_01 said:

Cisto info ko jos trazi AS gume u 225/45R17) kao ja, Sava All Weather je kod AS Djole na Mirijevskom 9 crvenih a keleber Quadraxer 2 je 9.5 crvenih, u Beogumi se Sava All Weather i dalje drze na 7.600 (+/-).

 

Bar znam gde cu gume uzeti... 

Znači, gume su već dosta poskupele?

Onda nema razloga za žurbu ... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
44 minutes ago, moron said:

Znači, gume su već dosta poskupele?

Vidi, Sava AS sto je djomla uzeo pre par meseci su bile najjeftinije u AS Uno, a tamo su sada po cenovniku preko 8 crvenih. Konkretno pricam za pomenutu gumu. U Beogumi je cena od prilike ista kada se pojavila, dok je u AS Djole oko 9 crvenih. Dal u Beogumi nisu dizali cenu, ne znam, ali prodavac mi kaze da nisu na akciji vec je to regularna cena. Mozda je ta dok ne istrose zalihe, to ne znam. 

 

Riken AS kod Djoleta je oko 7+ crvenih, kod Adama je Tigar AS slicno cenovno, u Beogumi je ispod 7 crvenih. Sve sam ih danas zvao da bi video sta se gde dogadja sa cenama i da spremim cekove. 

 

Ako mene pitas, cene JESU skocile obzirom da Sava All Weather guma je maltene samo na jednom mestu ispod 8 crvenih, dok drugde je sve preko 8, a negde i 9. Znaci cenovna razlika je bar 1400 rsd za gumu srednjeg/srednjeg nizeg ranga. 

 

E sad, prodavac nije znao da mi odgovori za DOT Save All weather gume, ali posto je ove godine izasla, onda ne bi trebao toliko da brinem oko istog. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo su baš informacije koje tražim, rođaka me pita za povoljnije univerzalne u 225/45 R17. Ali IPG »Kleber« nudi 1.000 jeftinije, baci pogled.

 

Gde je najjeftiniji »Kleber Kvadrakser 2« / »BF Gudrič G-grip ol sizon 2«? 

 

Da li je neko video ovu novu generaciju »Vredštajna Kvatrak« u prodaji? U kojim dimenzijama ih prave?

127402_FTR-1.jpg

(Malo je bezveze što obavezno mora da se traži sa slikom, mogli su jednostavno da ih nazovu »Kvatrak 6«.) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, 037 said:

Ali IPG »Kleber« nudi 1.000 jeftinije, baci pogled.

IPG ne prima čekove građana, što je kod mene uslov kupovine :( 

 

Opcija 2 umesto Save AS mi je Matador All Weather EVO 62 koje su u Beocar 8 crvenih. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/14/2021 at 11:32 AM, 037 said:

Da li je neko video ovu novu generaciju »Vredštajna Kvatrak« u prodaji? U kojim dimenzijama ih prave?

Tražio ih po svim sajtovima 2 meseca, zvao, slao mailove međutim uvek je odgovor bio da ih početkom godine nije nigde bilo na stanju. Konkretno, meni je trebalo u dimenziji 185/60 R14, za druge dimenzije ne znam. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/13/2021 at 12:59 PM, ISV_01 said:

Ako mene pitas, cene JESU skocile obzirom da Sava All Weather guma je maltene samo na jednom mestu ispod 8 crvenih, dok drugde je sve preko 8, a negde i 9. Znaci cenovna razlika je bar 1400 rsd za gumu srednjeg/srednjeg nizeg ranga. 

Samo ti cekaj, pa ces kupiti kada su i najskuplje, pred 1.11. ili u periodu iza toga (na stranu sto i cene generalno idu u vis). Jos kada su ovde pojedini pisali da ta nova Sava ne postoji u dimenzijama preko 16'' - secas se da sam ti iz prve ruke em pronasao 225/45/17, em je cena bila trunku ispod 7.500 din ;) . Sto ti kazes, sada ih vec ima i za 9.000 din.

 

Posto i meni polako stize vreme za zamenu setova (auto je stigao iz Svice sa maltene novim Pirelli P7 Cinturato), tek sam se polu-snabdeo :) . Kupih za test jedan par Dunlop Sport AllSeason, koje sam montirao napred. Posto su mi se svidele "na papiru", ideja je bila da ih malo provozam - pa ako budem zadovoljan, kupujem odmah jos jedan par i miran sam. Ako ne, idu na oglase - identicno kao sto sam uradio kada su se pojavile Michelin CrossClimate, tamo 2015. godine. Unapred se izvinjavam za strokav auto i felne/gume nacopane onim vulkanizerskim premazom :D .

 

IMG_20210813_155643.thumb.jpg.0737b8357f807f4d04f8e2c50229c750.jpg

 

Izvozao sam se na ostatku odmora sa njima, zakacio i malo mokrog - sve sto sam ocekivao, za sada su ispunile. Dimenzija je 225/45/17, u verziji 94 W (pumpam ih na trunku vise od fabrike, na 2.4 Bar). Malo bolji brzinski i veci tezinski indeks (XL kao sto su to bile CrossClimate). Lepo drze po krivinama, poprilicno udobna guma (mada je tu uvek onaj efekat prelaza na nove), nije bucna. Po deklaraciji je na 71 dB, u kabini ne primecujem bukvalno nikakvu razliku u odnosu na prethodne letnje P7 Cinturato, koje su takodje bile deklarisane na 71 dB. Jedino kada sa otvorenim prozorom, malo vecom brzinom prolazim pored neke barijere (recimo neka podzida na magistrali) - mozda imaju za nijansu veci sum od letnje. Za ostalo ne primecujem razliku.

Najvise me je privuklo to sto i sam Dunlop naglasava da su sve karakteristike blizu letnjoj gumi, a to i trazim za nase podneblje i zime maltene bez snega. Bokovi su ojacani za dinamicniju voznju po suvom, isto vazi i za ivice gazeceg dela, a to su i potencirali sa prefiksom Sport u imenu proizvoda: https://news.goodyear.eu/the-dunlop-sport-all-season--a-breakthrough-all-season-tire-for-mild-winter-climates/

 

IMG_20210812_093915.thumb.jpg.5b00777c35bff4e049c42acf137e6bc7.jpg IMG_20210813_154713.thumb.jpg.1f50b80fa5fa480f0fa8314b4c0a2fd8.jpg

 

Svidja mi se i sto je sara linijska kao na letnjim gumama, sa velikim kanalima za odvod vode (nije "V" sara, kao na maltene svim modernim AS modelima). Klasicne cik-cak lamelice ne postoje, evo malo detaljnije i izgleda same sare:

 

IMG_20210812_093853.thumb.jpg.26d6ababe3a626958446a2df04d5418c.jpg IMG_20210812_093930.thumb.jpg.58cac3b39089689886f419719ec83cf8.jpg

 

Stare su 3 meseca, proizvedene u Francuskoj:

 

IMG_20210813_155050.thumb.jpg.82a99f57b79654f14b5dce1d924a50a3.jpg

 

Na kraju, ovde sam pokusao da u jednom kadru uhvatim letnji (1.6 mm) i zimski (4 mm) granicnik, dubina nove sare je blizu 8 mm (CrossClimate su bile na okruglo 7 mm):

 

IMG_20210812_094010.thumb.jpg.584ed6fb31d37bc0b0757e9f8ecc7698.jpg

 

Nadam se da ce ovaj pocetni review biti nekome od koristi. Kao i davno za CC - dodacu nove, kao i utiske za ponasanje na snegu (ako ga uopste i bude :D), nacin trosenja, itd... Sto se cene tice, Dunlop ih je pozicionirao tacno izmedju mid-range modela (Quadraxer 2, MultiControl, Kinergy 4S) i najskupljih premium (CrossClimate, Vector 4Seasons Gen-3, AllSeasonContact), sto im je jos jedan plus. Gume su kupljene su uz pomoc naseg drugara @djomla (kome se ovim putem zahvaljujem), u AC "Uno", Cara Dusana. Cena za kes je 11.500 din, uz montazu/balans od 600 din po tocku.

Momci su vrlo korektni, cene nisu naduvane, a posto ih Djomla zna - cisto moj predlog (ako postoji interesovanje), da se sa njima mozda ostvari i klupska saradnja i omoguci popust za nase clanove.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan Nema da brines imenjace, uvek postoji plan B ukoliko do negde krajem prve nedelje septembra skoce cene i poderu nebo.. Ne bas metoda koju bih voleo, ali ce pasti druge gume, bar izbor postoji. 

 

Interesantna ta Dunlop guma, uopste nema nastrano postavljenih lamela zarad boljeg drzanja u snegu, sto tvrde u Dunlop-u da zaista i jeste vise na bazi letnje gume, al opet... Maltene je ne bih razlikovao od standardne letnje gume. Zivo me interesuje ponasanje u snegu, ofc nekom srazmernom za AS gumu, ne onaj od 30 santima. 

 

Doduse cenovno je bas blize CC+, nekom Pireliju i KinergyS2 nego Quadraxer2 i Multicontrol, 11.5 soma za gumu u toj dimenziji je za visoku klasu...doduse kada i Savu guraju do 9crvenih i kleberku Q2 preko 9, onda...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa CC i V4S Gen-3 ti idu i po 13.500 din u ovoj dimenziji, otprilike su ovo pozicionirali na pola, kao sto rekoh.

Kada su prosle sezone izbacili V4S Gen-3, imao sam je za okruglo 10.000 din (samo sto mi tada nije trebalo :)), a sada je vec 30% skuplja. Tako sam za smesne pare kupio CC, cim su izasle pre 6 godina, bila neka promo-cena u Kemoimpexu. Ali je bila i promo-guma :D , nikog da pitas ili probas, jedino testovi. Pa uzeh samo par "na rizik" da probam, i kompletirao kada su se pokazale OK. Isto kao sto sam testirao i ove, sto kaze @Axic - zadovoljan :lol: . Jedino sto meni treba mnogo vise vremena da ocenim nego njemu, nije covek dzaba official FLCS tester.

 

12 hours ago, ISV_01 said:

Interesantna ta Dunlop guma, uopste nema nastrano postavljenih lamela zarad boljeg drzanja u snegu, sto tvrde u Dunlop-u da zaista i jeste vise na bazi letnje gume, al opet... Maltene je ne bih razlikovao od standardne letnje gume. Zivo me interesuje ponasanje u snegu

Ako se malo bolje zagledas, videces da u pojedinim segmentima ipak ima neke zavucene stipaljke :D . Salu na stranu, imas po njihovim materijalima kako tehnologija radi u svim uslovima (u pitanju je oblast koja generalno najdinamicnije napreduje):

 

05f8b09a497.thumb.jpg.f1751e7e42325c64cc6d7a4c734c262e.jpg

 

Naravno da ne ocekujem cuda na snegu (za iole ekstremnije uslove se kupuje prava zimska guma i 2 seta). Ali da ce mi, uz normalnu voznju, zavrsiti posao za par dana uglavnom lapavice ili plitkog snega, u to uopste ne sumnjam. Jedan set sam vec stukao i sebi razbio predrasude. Mnogo mi je bitnije kako se ponasa u ostalih sigurno preko 95% voznje.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan e nek si i ti konačno prelomio za AS gume, uzdravlje da ih trošiš. :D Palac gore i od mene za AC "Uno", sve je urađeno po dogovoru i na vreme. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...