Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

:D

U mojoj opisnoj nomenklaturi, 55 profil je "krofnica", a 65 "krofna" ili "balonjara" :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Krofnasta celicara sa ruznim topingom (ratkapna)... Mmm.. Za nepozeleti :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, Ivan said:

Koje gume su u pitanju, koji im je DOT? Licno sam bio svedok da je covek dosao na identicnu reklamaciju - felne prave kao strela, nove gume balansirane u 0, a sama guma trese u voznji, tj. kriva :) . Kvalitet, starost, nacin skladistenja...

Apsolutno se slazem sa kolegama - prvo proveriti da li su tockovi dobro pritegnuti, to je banalno i mozes i sam. Ako ne pomogne (+ felne OK), za sve ostalo na reklamaciju. Sve pomenuto - defektna guma, los balans, otpali tegici, sa tim vec oni treba da se zabavljaju...

Nisam struka :) , ali imao sam upravo CrossClimate 94 V XL, za koje covek pita. Znaci em tezinski indeks 94, em XL (eXtraLoad).

Zentao sam pre kupovine, jer em teoretski imaju tvrdje zidove, em sam davno imao XL gume, sa jednim kompletom felni iz Nemacke. U pitanju su bile "Sumo Firenza ST08" skoro nove gume (radjene partnerski sa Yokohama S-Drive). Em sporCki model em su bile vrlo tvrde, tako da sam ih ubrzo menjao.

Za razliku od njih, Michelin CC je i u XL varijanti izuzetno udobna, tako da sto se toga tice, apsolutno nema potrebe za brigom sa tim modelom. Cak, posto sam je kupio cim je izasla tamo 2015. - jedino je i bila dostupna u tim 94 XL verzijama ;) . Cisto napomena, kod mene je bila u pitanju 205/55/16 krofnica, znaci visina zida oko 11 cm.

 

DOT je dobar, 1121. Videcu onda u petak da odem do njih, a pre toga cu jos jedanput da probam da vidim hoce li da trese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto rekoh - proveri srafove, pritisak u gumama, to je jedino sto mozes sam pre nego sto odes na reklamaciju ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hocu. Pritisak sam proverio, tj isao sam nakon toga i stavio sve na 2,3, provericu i da li su svi srafori lepo stegnuti pre nego sto odem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 minutes ago, TeaseR said:

Hocu. Pritisak sam proverio, tj isao sam nakon toga i stavio sve na 2,3, provericu i da li su svi srafori lepo stegnuti pre nego sto odem.

... i obavezno javite šta je bilo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za koje AS gume ovde na forumu imamo konsenzus da su više letnje - Mišelin, Danlop, Sava? Još neke?
 

Edited by Ivan
Sredjen format

Share this post


Link to post
Share on other sites
38 minutes ago, srgor said:

Za koje AS gume ovde na forumu imamo konsenzus da su više letnje - Mišelin, Danlop, Sava? Još neke?

Odlično pitanje!

A može se u isto vreme dati i odgovor na pitanje koje su A-S gume više zimske... možda NOKIAN?

Edited by Nebek

Share this post


Link to post
Share on other sites

CrossClimate je letnja guma sa 3MPSF sertifikatom, rezultatima na testovima je zato i najpribliznija letnjoj.

Bar sarom (dok ne izadju testovi), za nase podneblje mi dobro deluje i Dunlop Sport AllSeason, na sve to pojacani obodi za dinamicniju voznju leti.

Stare verzije GoodYear (Vector 4Seasons) su koristile stari i vec prevazidjeni pristup izvodjenja iz zimske gume, slicno je vazilo i za V4S Gen-2. Najnovija Gen-3 ima totalno drugaciju saru, drugaciju smesu, manje lamelica, isto vazi i za njihovu grupacijski novu Savu All Weather. Slican dizajn koristi i najnovija Vredestein Quatrac, koja je pokupila odlicne rezultate na testovima, Bridgestone WeatherControl...

Izmedju CrossClimate i Vector 4Seasons Gen-2 je leto/zima parametrima ranije bila Continentalka (Conti AllSeason Contact).

Neki tipican ekstrem u suprotnom "zimskom smeru" je npr. Nokian Weatherproof. Licno bih (naravno ko ne ide u neki ozbiljniji sneg, gde su obavezna 2 seta) za nase uslove sa vrelim i sve vlaznijim letima, kisnim prolecima i maltene bez snega zimi, uvek birao savremeni AS sto je moguce blize letnjoj gumi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dunlop Sport AS, vožnja ovih dana po kiši skroooz opušteno, kao da kiše nema.
Par sluzbenjaka me fino iseklo, koči kako treba. Inače je XL plus je veci indeks nosivosti te je malo tvrdja. Ja zadovoljan za sad, videćemo kako se ponaša kad upekne solčence.

Sent from my HRY-LX1T using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@djomla isto se može reći i za Savinu AS. Namerno upadao u aquaplaning da vidim kako će reagovati međutim fino to ispegla i ne otima volan iz ruke. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam skapirao uglavnom se diskutuju "AS" gume i premium brendovi.

 

Sent from my SM-J415FN using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa As gume do skoro nisu ni imali drugi brendovi :D

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimaju me mišljenja i iskustva o NOKIAN-u, naročito o AS modelima. Vidim da ih VIANOR vulkanizerski centri forsiraju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam jednu bitnu informaciju. Pred sam uspon od Bubanj potoka ka Beogradu ima ogromna ,,bara'' na autoputu. Svi se tu zalećemo za uspon a, ozbiljan je akvaplaning

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/19/2021 at 10:43 PM, Nebek said:

... i obavezno javite šta je bilo...

Evo me kod vulkanizera, kaze hoce sava letnja da trese. Kao zimske su top gume, a letnje bas lose.
 

Reko ajde da vidimo jel izbalanisrana kako treba i ispade da je desna prednja imala malo odstpuanje, dok zadnja desna uopste bila dobro izbalansirana. Za zadnju levu je na masini isto pisalo 10, kao i za prednju levu.

 

Sad idem da ga provozam i nadam se da ce sve biti ok

Edited by TeaseR

Share this post


Link to post
Share on other sites
Evo me kod vulkanizera, kaze hoce sava letnja da trese. Kao zimske su top gume, a letnje bas lose.
 
Reko ajde da vidimo jel izbalanisrana kako treba i ispade da je desna prednja imala malo odstpuanje, dok zadnja desna uopste bila dobro izbalansirana. Za zadnju levu je na masini isto pisalo 10, kao i za prednju levu.
 
Sad idem da ga provozam i nadam se da ce sve biti ok
Sava letnje uzeo pre 2 meseca. Provereno prave kao strela na ozbiljnim brzinama. 20god

Sent from my SM-J415FN using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo montirane letnje Falken, poslusao sam kolegu @vagenovac i porucio preko IPGa, hvala za savet, javljacu utiske. :thumbup:

 

Zimske Riken idu na odmor, druga "zima" sa njima, bez ikakvih problema, nekih 12-13k km presle. Vidim na dve gume da imam kao pukotinu sa strane, verovatno sam zakacio negde.

IMG_20210522_100217.jpg

IMG_20210522_095316.jpg

IMG_20210522_095731.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam isto imao na proslom modelu riken zimske klobuke i pukotine. Vozene samo zimi ali nase domace nisu izgleda bas nekog kvaliteta. 205 r16 su zimske pa vredi dati malo vise novca, 4 hiljade za komplet, za dugotrajniju gumu

Sent from my SM-J415FN using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/21/2021 at 7:05 PM, TeaseR said:

Evo me kod vulkanizera, kaze hoce sava letnja da trese. Kao zimske su top gume, a letnje bas lose.

Uvek sam voleo generalizacije i takve "strucnjake"... A Sava Intensa UHP2 (pod GoodYear/Dunlop grupacijom) je npr. bila u samom vrhu u gomili testova i iza sebe u prasini ostavljala mnogo izvikanije brandove. Svojevremeno mozda i najbolji odnos ulozno-dobijeno, slatko je vozilo prilicno ljudi koje znam.

A i ako se nesto tako navodi, treba biti precizan. Letnja Sava moze da bude i losija Intensa HP u manjim dimenzijama - ali i Intensa UHP koja je primetno ozbiljniji pneumatik, projektovana pre svega za vece dimenzije, zahtevnija i veca vozila i brzine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li je to rekao da ispadne da on nesto zna, ali taj sto je rekao je upravo taj koji ih je i montirao prvi put. Sad je uradio drugi i rece mi da je ovaj u otkaznom roku pa zabusava

Edited by TeaseR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...