Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

On 4/24/2021 at 10:20 PM, totti said:

Evo i ovde čudesa sa krunjenjem GY koje imaju veze sa zimskom emoji849.png
Ne znam u čemu je fora sa njima.

 

Gume se tako ponasaju kad se pregrevaju. Pricao ja o tome ali neki kazu da smetam i da sam dosadan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam vidjao dosta na raznim gumama, istina cesce od stila voznje nego od samih guma, ali verovatno gadjaju neki hladniji raspon temperatura i vreo asfalt tokom leta u nasim uslovima im je previse cak i pri normalnoj voznji...

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/24/2021 at 11:53 PM, Axic said:

 a ne cima se oko zamene letnje - zimske, 2 seta alu - čelične, hotel guma itd. 

 

Da, ako je to jedini kriterijum pri izboru guma - stvarno su vrhunske...

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/18/2021 at 11:45 AM, bane1321 said:
Ja iskreno prenosim ... Recimo sa Lassa Snoways sam imao pozitivno iskustvo na Toyoti, sa Winterama relativno ok na Bravu i ok na GP. Sa Driveways sam prošle godine baš proklizao dok sam obilazio neki bus i evo juče prvo u Bigu, pa u Višnjičkoj... Baš sam rekao [mention=17123]djomla[/mention] nisam se osećao nimalo bezbedno. Ne vozim oštro, realno sa motorizacijom i namenom Scenica i ne mogu, zato me je baš začudilo. U pitanju je 205/60/16 dimenzija, ovo im je treća sezona, šara deluje ok!
Moguće da na nižim i lakšim autima bolje prijanja, mada ni [mention=10902]Siciliano[/mention]se ne žali, verovatno je do mene!:question:

@bane1321 do sada nisam bio u nekoj "granicnoj" situaciji gde bi guma znacajno uticala na ishod(pu,pu) pa ne znam sta bi tada bilo. Cenovno su OK, trose se veoma sporo, ne cuju se mnogo i sasvim su korektne u normalnoj voznji. Jesam primetio da mi se na mokrom asfaltu ABS aktivira(namerno sam testirao) po subjektivnom osecaju, malo cesce ili ranije nego sto je slucaj sa zimskim Kleber ali nista kriticno....Ali ovo je sve na osnovu potpuno kontrolisane, standardne voznje....

Share this post


Link to post
Share on other sites

  

46 minutes ago, Siciliano said:

Jesam primetio da mi se na mokrom asfaltu ABS aktivira

Da se unapred ogradim da nemam nameru da "lobiram" :)  - ali sam vec od vise ljudi cuo primedbe upravo za ovo sto pominjete - ponasanje na mokrom. Zadnje mi je pricao covek, kome su bile na sluzbenoj Insigniji, nimalo prijatno iskustvo u par krivina, na magistrali. Ocigledno i tezi auto ima uticaja. A npr. ovo:

45 minutes ago, Siciliano said:

trose se veoma sporo

mi je uvek bio samo minus za gumu, jer znaci da je "plasticna". Iz mog iskustva uvek bi bila po pravilu i tvrdja, bucnija, "klizavija". Jedini izuzetak je Michelin (ne racunajuci Saver serije), koji prave izuzetno trajne gume sa dobrim karakteristikama, bar ovo sto sam ja vozio (par verzija Primacy, Pilot Primacy, CC,...).

Conti PC su mi bile ubedljivo najbolje, udobne, tihe, lepile za asfalt u svim uslovima - ali i to ima svoju cenu jer sam ih "svukao" poprilicno brzo.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guma definitivno nije plasticna a komentar o trosenju je u smislu da se ne trosi vise od normalnog, mnogo manje od nekih drugih guma. Istovremeno nije bucna i nije tvrda. I definitivno je u svom cenovnom rangu jedna od boljih guma. Vozio sam je na Cromi i sada Scenicu, cca po 20 kkm na svakom od auta i prilicno sam zadovoljan.

Sa Scenicom sam imao prosle godine jednu ozbiljnu situaciju, sa naglim kocenjem pri 100 km/h i manevrom, i pokazale su se odlicno na suvom asfaltu.

E sad, ostaje ovo "sumnjivo" ponasanje na mokrom asfaltu a koliko je do tezeg auta, trece godine starosti i slicno...ne znam.

Videcu, narednih dana najavljuju kisu, pa cu malo testirati...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj da se "zapljunem" prvi sa novim Sava gumama. Model All weather, made in Poland novo od Save za sva godišnja doba. 

Obzirom da prelazim 7-8.000 km godišnje definitivno mi ne igraju ulogu 2 seta leto/zima a uglavnom je 80% vožnje godišnje po gradu. 

 

Na stanju ih skoro nigde nema pa jedini koji su bili azurni i zaista sve u roku odradili, poručili, zamenili su Uno iz Zemuna. Momci za svaku pohvalu, pritom jedni od najjeftinijih sa ponudom. 

Poručili sve 4, sačekao 10 dana i javili da su stigle. Dimenzija 185/60 R14, komad 5.250 dinara, zamena 450 din po točku sa novim ventilima, balansiranjem i punjenjem guma azotom. 

Po testovima ne znam kako je prošla ali ima onu srednju klasu C za potrošnju goriva i ponašanje po vlažnom kolovozu, 71 db buka.

@Ivan prešo 9 km, za sad prezadovoljan. :secret:

 

Dodaću još koju sliku u svojoj temi kad budem imao vremena. 

 

IMG_20210426_172312.jpg IMG_20210426_180007.jpg

 

Edited by Ivan
Sredjene slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da si napravio dobar izbor, jer i zimska guma je dosta losija zimi posle nekih 20ak hiljada km, dok letnje mogu mnogo duze da guraju.

 

Jeste najbolje neka premium zimska i letnja, ali je onda najbolje i voziti rolsrojsa :D 

Tako da treba gledati i isplativost u stvarnom svetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sto se tice letnjih guma, koje preporucujete do 5.000 po gumi? Kupio sam riken zimske pretprosle zime i skroz sam zadovoljan sa njima, presao nekih ~12k mozda. Planirao sam riken/tigar letnje ali vidim da ovde svi preporucuju Savu. Je l se to odnosi na ovu http://www.obnova.rs/upgrade/index.php/en/component/virtuemart/putnička-vozila/letnji-program/r-15-l/sg-195-65-r15-sava-intensa-hp2-91h-detail?Itemid=0?

Share this post


Link to post
Share on other sites

U redu, hvala na savetu, vidim da u Obnovi imaju http://www.obnova.rs/upgrade/index.php/en/component/virtuemart/putnička-vozila/letnji-program/r-15-l/sg-195-65-r-15-kleb-dynaxer-hp3-91-h-detail?Itemid=0, pozvacu sutra da vidim da li imaju na stanju, a vidim inace da imaju neke mishelinke na akciji, http://www.obnova.rs/upgrade/index.php/en/akcija-posebne-ponude/pneumatici-za-leto-popoust/sg-195-65-r15-michelin-en-saver-91h-1-detail kako su se one pokazale? Mada je moguce da je stariji dot pa je na akciji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je stari model klebera, ne znam zasto gledas bas taj sajt, osim ako nemas neku varijantu za kupovinu bas kod njih, pa smo ograniceni njihovim izborom, jer im je dosta konfuzan sajt, a i ponude nisu bas neke.

 

Evo sad sam bas pogledao sta se nudi konkretno u tvojoj dimenziji i na tvom mestu bi falken bio moj prvi izbor.

 

https://www.internet-prodaja-guma.com/falken-195-65-r15-sincera-sn110-91h-fal336752.html

 

Evo ga i kleber koji je odlicna alternativa.

 

https://www.internet-prodaja-guma.com/kleber-195-65-r15-dynaxer-hp4-91h-715698.html

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bicu za praznike u Kraljevu pa reko da uzmem kod njih posto znam da imaju "vecu" ponudu, ali eto prevarih se. Porucicu falken preko ovog sajta pa ce me gume sacekati u Kvu posto tamo ostavljam zimske. Hvala jos jednom. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Axic said:

@Ivan prešo 9 km, za sad prezadovoljan. :secret:

Top brate! Nema, official forum tester i dalje opravdava svoju reputaciju :D .

PS: Imaju li i cvetice, u tvom stilu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne primetih cvetiće, samo ona 3 vrha sa pahuljicom unutar nje (3PMSF) i pored još M+S. Ne stigoh ni DOT da pogledam, izgleda da je sa unutrašnje strane gume pa se valja saviti i pogledati. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo izgleda sara, za ostalo videcemo :D

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, Axic said:

Ne stigoh ni DOT da pogledam, izgleda da je sa unutrašnje strane gume pa se valja saviti i pogledati. :D

Znaci, simetricna guma, jos i usmerena... Au, brate mili, pa da ti nisu dali dve leve :stuart: ?

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najgore sto ti izgleda montirase 2 desne gume pozadi, a 2 leve napred :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo prilike da testirate all season gume za vikend. U 1 vikendu svi uslovi u Srbiji uz malo putovanja. 
Prognoza: 
"U petak i za vikend očekuje nas pravo letnje vreme, uz temperature oko 25°C, u subotu i do 30°C. Subota, tj. prvi maj biće najtopliji dan od početka ove godine. Istovremeno, na Kopaoniku će se uz temperature oko 15°C, skijati na snežnom pokrivaču od preko pola metra."

 

Edited by Ivan
Sredjen format

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pored zivog Axica, kome jos treba vikend...

13 hours ago, knezevic76 said:

Šara kao na Fuldi Multiways koje sam imao.

Lassa Multiways ili Fulda MultiControl ;) ?

Pisali smo vec, sara je kod Save maltene identicna najnovijoj GY Vector 4Seasons trece generacije (Gen-3). A i ista je grupacija, pa ako je Sava pokupila bar deo te tehnologije, moguce i best buy u toj klasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naručen Klebber Dynaxer HP4 2kom za leto... Htedoh da predjem polako na 215/55 ali je razlika u ceni u odnosu na 205/55 bas velika pa ostadoh na manjoj dimenziji, osim ako se ne ide na Riken, Orium, Kelly i sl...

Jel OK izbor?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...