Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

11 hours ago, vagenovac said:

Ali zato verujes u marketing da je lassa kao bridgestone, da je tigar kao miselin i slicno.

A Sava? :sofa: 

 

10 hours ago, voodoons said:

Evo ja sam završio saobraćajni fakultet

Ja sam završio vojnu akademiju, nama rekli da posle pet godina gume samo premažemo 'malinom i one k'o nove! :D

 

A sad ozbiljno:

7 hours ago, vagenovac said:

Ovako bi trebalo da se cuvaju gume koje nisu namontirane na felne, tj. nove gume.

Da ne pominjemo da bi trebale da se okreću povremeno, kako se ne bi deformisale! 

 

Lično ne bih kupio gume sa starim DOT, osim možda da premostim par meseci i to do max tri godine stare i max 20e po gumi, sve ostalo je bacanje para u vetar. (Za Scenic sam slučajno pronašao polovne tri godine stare i sa njima premostio tri meseca zime i posle ostavio kod vulkanizera, za 30e obe, nakon čega kupio BfG)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ispratih ovo sto ste pisali i sad sam u nedoumici jesu li stare (nove) hankook DOT 18 nalegle ili im je ova godina punoletstvo i ku**enje sa pravim performansama na našim "pistama" od puteva. :crybaby:

 

Pitam za druga :secret::ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, djomla said:
https://www.utires.com/articles/how-long-do-tires-last-if-not-used/  

[mention=11038]neshtry[/mention] hoćeš li barem da budeš ljubazan i odgovoriš mi na pitanja? default_crybaby.gif

 

IMG_20210323_085715.thumb.jpg.b405910138c11fc908c5d27272163d41.jpg

 

Ne,radim u proizvodnji.@guzva

Nisam siguran šta je pitanje?

Nemontirana guma od 3 godine je zrela,vodi se kao nova.

Namontiranim gumama onog momenta kada je montirana kreće rok trajanja

Guma vožena 3 godine je stara guma.

Polovna vožena guma je stara

Polovna namontirana guma je stara

Polovna nikada namontirana guma je, moguće, dobar posao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Popodne u pekari kao svez vode hleb od jutros, isti dan je u pitanju, a ako mogu da biram uzecu ako ima neka kasnija tura, npr od 13h :D  

 

Znam da guma nije hleb, ali isto tako nije ni par sati razlike, nego vise godina.

 

Pa auto kome krece garancija od dana prodaje, nebitno sto je stajao na lageru 3-4 godine, niko takodje nece da plati po punoj ceni, to vise nije nov auto iako je nekoriscen.

 

Sto ne recikliraju gume sa matorim dotom koje kupci ne zele, ipak tako nije skroz bacanje para, ali je isplativije da ubedjuju kupce da je podgrejan rucak od juce isti kao svez od danas :D  

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/22/2021 at 10:09 PM, djomla said:

"zrela" guma stara 2~3 godine može da se koristi još koliko? emoji2.png @neshtry

 

22 hours ago, djomla said:


 

23 hours ago, neshtry said:

Rok trajanja gume počinje tek montiranjem na vozilo

Sent from my motorola one macro using Tapatalk

 

Što znači da će se guma proizvedena 2015-e i 2021 ponašati isto 2025? emoji2.png

 

@neshtry to su bila pitanja :)

Mozemo li dobiti stručan odgovor sa Vaše strane? 

Hvala unapred cenjeni kolega :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 minutes ago, vagenovac said:

ali je isplativije da ubedjuju kupce da je podgrejan rucak od juce isti kao svez od danas :D  

 

Di2uRHpXoAAFnEj.jpg_large.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, djomla said:
[mention=11038]neshtry[/mention] to su bila pitanja
Mozemo li dobiti stručan odgovor sa Vaše strane? 
Hvala unapred cenjeni kolega

Guma stara 10 godina, nikada montirana, a dobro skladištena,je izgubila najviše 5-10% svojstava.
Bolje je pitanje imate li poverenja u naše trgovce gumama da ih dobro skladište...
Ja bih kupio gumu sa dotom 3 godine starosti,bez problema,a za starije, zavisi od slučaja,nisam siguran

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega @djomla je citirao jedan američki članak, koji uistinu ima deo odgovora...ali bolje je nekako potkrepiti studijom.

 

1) Uticaj starenja guma pod određenim laboratorijskim testovima USDT-a tj US Department of Transportation, dato u studiji NHSTA - National Highway Safety Transport Administration - direktno na zaključak ovde (str 95 izabrati ovde -  NHTSA - Tyre testing development project ph 2 ). 

Za one koje mrzi da čitaju, slike u prilogu (1-4)

 

2) Studija TNO - Study on some safety-related aspects of tyre use (Str 35 i 150 ovde - TNO studija - Study on some safety-related aspects of tyre use)

 

1.thumb.jpg.fadb70f84a355daffcedf9661734f10a.jpg 2.thumb.jpg.59690262b5174474926c240bc306f359.jpg

3.thumb.jpg.b557d49351903960a09d0423a69dd4ee.jpg Untitled.thumb.jpg.49241ba0f460cc1e1813e57fd0a93dba.jpg

 

Pa sad gledajte...pečenje u rerni je kraće vremenski i često manjom temperaturom, ako neki baja prodaje gume izložene po prepeklom Suncu...5 godina kraće...how yes no. 

E sad....kako ko skladišti gume.....ja svoje nikako :D 

 

PS

Britanci će banovati gume starije od 10g, osim ako već nisu. 

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamislimo ovo, krene kamion iz Slovacke pun Kontinetalki za Srbiju dot 2018 :) Kamion krcat gumama, leto temperatura 37 stepeni u hladu. Na auto putu 40+. I baja vozi 90 lagano cepa. I uopa granica cekamo 6+ sati, temperatura u tovarnom delu ko zna koja, gume cvrce kao prasence na zaru i sve to lepo stigne u Srbiju za jedno dva tri dana u idealnim uslovima voznje ako sofer nema pun nedeljni odmor od 45 sati I sve to lepo stigne u Srbiji na plac, dodje Mile sa viljuskarom i kaze sefe gde da istavarujem, sef kaze sta me boli k***ac istovaruj gde oces samo nestro trazite od mene. I Mile naravno cepa na sred placa

Posle nekih godinu, godinu ipo dana sef zove gazdu da neko otera gume. Gazda kaze ne treba nam jos uvaljujemo dot 2017 nemamo ih gde u magacin. Tigar ima novu saru Miselin ih kupio svi kupuju Tigar lud narod

I posle dve, dve ipo godine opet zove sef gazdu i kaze aman sta da radimo sa ovim gumama stoje napolju, ovaj ajde razbacujte ih po prodavnicama sace leto valjda ce da ih kupi neko

I onda dodje@neshtry 2021 u radnju i kaze ja hocu kontinetalke ove savrseno zrele gume koje su stare 3 godine i cuvane u magacinu i na svakih meseca dana pomerane. Jer ja cim ih stavim na auto njima tek tada krece rok trajanja, moze to da se vozi jos nekih od 6 do 8 sezona, ovi nista ne znaju ja imam znanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potrebna je temperatura viša od 100 stepeni da bi se taj scenario ostvario.
Nisu ni proizvođači ni trgovci veverice da ne znaju svoj posao i kako da prevezu i skladište ono od čega im egzistencija zavisi.Ne bi rizikovali,jer i nije velika investicija.
Vrlo sam bio jasan.Rok trajanja pneumatika počinje od momenta montaže na vozilo,a DOT je kod, alfanumerički sekvenca znakova u svrhu identifikacije gume
I nisam ja kriv što je to tako,majke mi...
I malko sam smoren već,ako vam ne odgovara,ne morate,terajte kako ste navikli i nećete imati problema.
A ko voli nek malko čita i nek se obrazuje ima po netu sigurno svašta nešto da se čita...
Ima i oksidantima, silikonima,ubrzivačima, stabilizatorima,puniocima i svačega ,što čini smesu za pneumatike i uticaju spoljnih uslova na starenje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako tebi odgovara da je ravna ploča, meni ne smeta,samo i tu nauka ima drugačije stavove
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druze necu vise da ti pravim drustvo, furaj ti svoje i to je to. Pa ovo je demokratsko drustvo svako ima pravo na svoje misljenje, i da odluci za sta ce dati svoj novac :)

Izvinjavam se za off

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma samo neka mi proizvođač u pisanoj formi za gume sa starim dotom izda potvrdu da ista nije izgubila ništa od svoje funkcionalnosti od datuma proizvodnje do dana kupovine i kupiću gumu iz 1926! :rtfm:

Nema potrebe da kupce ubeđuju putem sredstava javnog informisanja i raznih rezultata istraživanja... samo neka stane iza te tvrdnje u pisanoj formi prilikom prodaje i tačka. :rtfm:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čuš, da čitamo na internetu... lol... moram samo javiti ministarstvu obrazovanja da se promeni literatura za saobraćajni fakultet u Novom Sadu. Ionako je korona vreme, online nastava pa mogu i sa interneta da se snalaze za literaturu...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja komšinica je neki faktor u ministarstvu,spomenuću joj

Sent from my motorola one macro using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...