Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Mozda nekom zatreba.
BTW jel moguce da na nekim gumama uopste nema DOT? i jos sve 4 gume iste na 2 ima dot a na 2 nema...bar ga ja ne nadjoh

Edited by mitros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugovi da li ima sanse da uskoro turamo letnje...de je onaj@dekirs da se povampiri i da prognozu...jes da sam prodo punta al imam ovaj nov auto sto zena tera i gume mu stoje u hotelu a oni gejevi sve naplacuju...pa reko da pitam...znam i ja sam gej sto mi stoje gume u hotelu al ko ce da tegli 17ce sa sve felnama negde pa da ih cuva pa da ih okrece...ovako platis i oni to sve cuvaju i "kao" okrecu itd...ocemo leto i gole guzice svuda...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, mitros said:

BTW jel moguce da na nekim gumama uopste nema DOT? i jos sve 4 gume iste na 2 ima dot a na 2 nema...bar ga ja ne nadjoh

Pretpostavljam da su ti onda gume usmerene? Onda ti je DOT oznaka mozda sa unutrasnje strane te preostale dve gume. Usmerena guma se osim po sari, laicki moze prepoznati i po tome sto ima oznaku za smer rotacije.

U suprotnom, guma je obicno asimetricna i umesto oznake za smer rotacije ima oznaku Outside. A obicno sa te spoljne strane stavljaju i DOT oznaku koja je u tom slucaju uvek vidljiva na sve cetiri.

Da ne idemo u detalje da postoje i kombinacije ovih guma, koje su u isto vreme i asimetricne i usmerene (imaju smer rotacije i spoljnu stranu), zatim simetricne gume itd...

Ko je iole upucen u gume, lako ce vec i po samoj sari prepoznati koji je tip u pitanju. U suprotnom, lako se cita sa oznaka za montazu na samoj gumi. A u skladu sa tim, proizvodjaci graviraju i DOT oznaku na boku.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja ih skinuo,pa šta mi Bog dà...
 
IMG_20210313_133341575_HDR.thumb.jpg.0024a73fcec4dfb84268c23afe4d565c.jpg
 
Ja sam na letnjim od 13.03. nijedan problem...

Sent from my motorola one macro using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije Deki a nisam ni ja, a desavalo mi se i krajem januara da ih vratim :D

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro, oni uvek stave oznaku Stari Dot na gume koje jesu stariji dot. Tako neke premium budu po ceni najnize klase ali stari dot i po 1-2 na stanju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma znam... ali realno ko će to da kupi... kao neka firmetina a ovamo žao im da rashoduju i da se oproste od 3000din. Bolje da ih poklanjaju ili neka akcija tipa kupiš nešto i guma za 1 din.

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
27 minutes ago, Nebek said:

ali realno ko će to da kupi

Realno ljudi kupe i krpljene polovne gume, bitno da im se okrece. 

Istina, trebalo bi mozda nize cenu spustiti za stari dot, ali.... Who cares, ili ce je neko kupiti ili iz firme staviti na sluzbeni auto... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupe ljudi i 15 godina star dot samo da se vidi da je sara nekih 5-6mm... Nazalost... 

Ono tipa, 4 gume za 80/100 eur i posle pricaju kako su dobro prosli i kako imaju dobre gume

 

A kupuju i preprodavci i onda kazu vidi sara, malo vozene...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro skladištena starija guma može da bude vrlo slična novijoj po specifikacijama

Sent from my motorola one macro using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kakvi, ni blizu.

Ne drze ih u frizideru ili zamrzivacu pa da nekako uspore proces starenja.

Najvise cemu se mozes nadati kod nekoriscene stare gume jeste da fizicki nisu deformisane, tj. Da su cuvane tako da se ne krive.

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikada ne bih kupio gumu stariju od 6 meseci. Pa mogu da je skladiste kako god hoce.



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako god da je skladištena guma iz 2012 u 2021 mora se raspasti posle vrlo kratkog vremena. Dobar spoljni izgled je samo izgled ali kad uđe u eksploataciju... čuvaj glavu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalno nikako takvu akciju ne bih savetovao nikome a ovu ponudu za ove cene ne bih komentarisao uopste :D

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koga zanima neka pročita
https://blog.ipg.rs/koliko-traju-gume/
Meni je struka tehnologija proizvodnje polimera i guma,moja majka je čitavu karijeru provela kao diplomirani inženjer tehnologije u ovom polju, znam dosta jer sam puno radio u struci...Kada vidim ovakve komentare,shvatim da Srbe, generalno uopšte ne zanima nauka,a kamoli...Furaju se na marketing ...
Rok trajanja gume se računa od momenta montaže na vozilo.Guma(pneumatik) koja stoji 40 godina na temperaturi od 40 stepeni, pokazuje istošenost koju pokazuje montirana guma koja prešla 40k km!40godina na 40 stepeni!


Sent from my motorola one macro using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Nebek said:

Danas sa sajta KEMOIMPEKSA, obratiti pažnju na DOT.

 

IMG_20210322_165314.thumb.jpg.c40dc46248296f1858dbb9b7c1548f71.jpgIMG_20210322_165253.thumb.jpg.7b157f9d964eca6d1c89b327b7a8d857.jpg

 

Možda niko nije odavno ažurirano sajt ili se potkrepila greška pa su zaboravili da promene datum. Ne verujem da iko od ovih radnji ima DOT stariji od 19.

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minutes ago, Axic said:

Možda niko nije odavno ažurirano sajt ili se potkrepila greška pa su zaboravili da promene datum. Ne verujem da iko od ovih radnji ima DOT stariji od 19.

Ma ima i 15 i 16 i 17...

24 minutes ago, neshtry said:

Guma(pneumatik) koja stoji 40 godina na temperaturi od 40 stepeni, pokazuje istošenost koju pokazuje montirana guma koja prešla 40k km!40godina na 40 stepeni!

Ne kažem da u naučnim i laboratorijskim uslovima to nije tačno ali u praksi (uslovi skladištenja, koliko je sama guma promenila magacina, da li je stajala tako da visi ili ispod nečega, da li je korišćena pa vraćena zbog reklamacije, da li je uvezena po nižoj ceni jer ju je dobavljač odbacio pa se uvoznik ponadao da će da je "tapne", i sl.) pogotovo u našoj zemlji... zaista imam ozbiljne sumnje.

Samo neka to neko napiše i priloži uz prodatu gumu i svi će kupovati...jer na pr. kada dođe u osiguravajuću kuću oni će vozilo proglasiti tehnički neispravnim, ili će na pr. veštak konstatovati da je vozilo proklizalo zbog starosti pneumatika, i sl.

Edited by Nebek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam nista protiv nauke ali za moje pare hocu nesto novo, a ne nesto sto je stajalo 1,2,3 godine po magacinima, kamionima i ko ti ga zna gde. Za moje pare hocu novu gumu.

 

A gospoda prodavci neka svoje lagere ciste na neki drugi nacin a ne sa mojim parama.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni nije i ja moje pare necu dati za nesto sto je staro 3 godine. Nebitno sto oni mogu da prodaju gume stare 3 godine sto me svaki prodavac ubedjuje kako je to po EU standardima, bla bla bla...
Ja samo izadjem iz takve prodavnice i to je to, nemam sta da se ja sa nekim ubedjujem za moje pare.

Nemas dot guma koji je ne stariji od 6 meseci?Dovidjenja. Znam sta mi treba i sta hocu da kupim, nema sta mene ko da ubedjuje.

A ti naucnici koji smatraju da to nije stara guma onda eto neka kupuju u kemoimpex imaju akciju sa starijim dotom

Svaka roba nadje svog kupca :)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...