Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Ovo moram da podelim. Pričam sa nekoliko komšija o gumama i pomenem im univerzalne! Ajoj! Odmah krenula pljuvačina kako one ništa ne valjaju i tako. A sva trojica voze "ok veder" Vintere cele godine! :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta te cudi. Iz mog iskustva, najvise ih "ocenjuju" upravo takvi strucnjaci, koji su ih u najboljem slucaju videli na slici, daj Boze uzivo na parkiranom automobilu :D .

Da ne pricam da uglavnom blage veze nemaju kakva se sve tehnologija nalazi u najnovijim generacijama, da je glavna prica u sloju ispod gazeceg. U tom segmentu, na nivou su znanja o Savi Adapto prve generacije. A ne o najbrze rastucem segmentu i predmetu trke tehnologija svih proizvodjaca. Za testove i poredjenje sa referentnim zimskim i letnjim su mozda negde naculi da postoje. A da im kazes da pojedine premium imaju neke cak i bolje parametre od sezonskih (kao sto je bio slucaj sa Michelinom i voznji u krugu po mokrom do otkaza) - verovatno bi bio kadar nevera.

Da se razumemo, posle jedne ture AS, opet sam na sezonskim gumama, a iz odlicnog iskustva bez problema bih opet uzeo neki premium AS. I to s obzirom kakve su nam "zime" zadnjih godina - sa parametrima i sarom sto blize letnjoj gumi. Nova Dunlop Sport AllSeason mi je izuzetno interesantna, "pojacana" upravo za leto i dinamicniju voznju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, razumem ja rezon kad mi neko kaze AS su AS, ali sezonske gume su bolje, u uslovima za koje su predvidjene i to je 99% tacno.

Ali AS pljuju da niti su zimske, niti su letnje, a ovamo sva trojica voze Vinteru do otkaza zimi i leti i jos se time hvale.

Pokazao sam im BfG koje imam, a oni u fazonu, pa dobro te skuplje su ok... Ne razumem, stvarno... 

Osnovni argument ljudi koji furaju zimske cele godine (najcesce Vintere, ali i druge budzet gume) je da su one jeftine (potpuno tacno) i da su bolje od AS zimi (uglavnom tacno za taj cenovni rang i marku i prve sezone), medjutim svi ih furaju i leti (licno ne verujem da Vintera ako je koristis kao AS moze bezbedno da se vozi trece godine, a da ne pricam da ce verovatno ta AS da ima bolje osobine trece i cetvrte sezone od low cost zimske koje se cele godine vozi)! 

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minutes ago, bane1321 said:

Vintera ako je koristis kao AS moze bezbedno da se vozi trece godine,

Mislis, Vinteru ako koristis na +60-70C uzarenom asfaltu (brzina nije bitna, a dodati tip krivine po zelji)? 

Na tezem autu (dizel pogotovu) i jos ako zaista i prelazis neku kilometrazu, to meni vise nema svojstva zimske gume ni za zimu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, virke said:

Jutros gledam letnje gume i premerim dubinu sare. Dve su 3mm a druge dve 2mm mozda malo vise(DOT 2017). Sad se razmisljam da ja to vozim jos malo.

Ako stranci voze gumu do repera sto bi ja bacao gume koje jos mogu da se voze?

Kada vi menjate gume?

Iz iskustva 3mm je baš donja granica

Share this post


Link to post
Share on other sites
32 minutes ago, bane1321 said:

licno ne verujem da Vintera ako je koristis kao AS moze bezbedno da se vozi trece godine,

@ISV_01 rođen si za karijeru političara, nisi citirao početak rečenice koji je ključan!:devil:

Edited by bane1321

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma citao sam samo mi takav kov ljudi nikad nece biti jasan....zimske leti... Sto zimi ne stave letnje majku mu.... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/8/2021 at 1:11 PM, Ivan said:

fg.thumb.png.c860415fe853b76a264a75d28ff27287.png

Preporuka iz struke, ne oslanjati se na dugorocne prognoze, pogotovo ne na one iz RHMZ. Precizna prognoza ide do 10 ili 15 dana, zavisi ko je daje. 

image.thumb.png.887ede5989ebaf63b0eb3e3a595cb599.png

11 hours ago, virke said:

Jutros gledam letnje gume i premerim dubinu sare. Dve su 3mm a druge dve 2mm mozda malo vise(DOT 2017). Sad se razmisljam da ja to vozim jos malo.

Ako stranci voze gumu do repera sto bi ja bacao gume koje jos mogu da se voze?

Kada vi menjate gume?

Stoje manja sara(ali iznad granicnika) bolje koce i ponasaju se po suvom, ali po mokrom bas suprotno tj dubina sare je kljucna za odvodjenje vode. 

Edited by Dale

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, Dale said:

Preporuka iz struke, ne oslanjati se na dugorocne prognoze, pogotovo ne na one iz RHMZ. Precizna prognoza ide do 10 ili 15 dana, zavisi ko je daje. 

Ako citiras moj post, trebalo je i ono "koliko im je za verovati" ;) . Upravo iz razloga koje navodis, desava se da ne mogu da ubodu ni 5 dana unapred. 

Ali svako mislim da je zima (ako se tako uopste i moze vise nazvati) iza nas, bar sto se brige za pneumatike tice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pravu si, jesi se ogradio, nisam mislio tebe da ispravljam nego sam bez veze iskoristio priliku da kazem to u vezi prognoze jer dosta mojih kolega radi u zavodu i bas su mi i pricali koliko ljudi zove i sizi na lika koji radi na srednjerocnim i dugorocnim prognozama i koji ih ne update-uje ich. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, bane1321 said:

Ovo moram da podelim. Pričam sa nekoliko komšija o gumama i pomenem im univerzalne! Ajoj! Odmah krenula pljuvačina kako one ništa ne valjaju i tako. A sva trojica voze "ok veder" Vintere cele godine! :wallbash:

Moje komšije su još gore jer kažu da voze univerzalne već godinama (M+S). Negde su čuli da je to guma leto + zima. :lol:

 

Moja faca prvi put je bila otprilike :down:

 

Pug GIF

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesantno, kada je pocinjala zimska sezona, vladala je hajka za ljudima koji su odlagali montazu zimskih guma u skladu sa vremenskom prognozom na ustrb preporuka zakonskih propisa, zurilo se montirati i pre famoznog 1. novembra, a sad odjednom u istim vremenskim uslovima se ubrzano trose zimske i "besmisleno" ih koristiti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imate li neke informacije gde za kupovinu guma dobijaju neke povoljnosti, gde je niza cena i sl?

Ja koliko gledam po sajtovima cene guma su maltene iste.

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, YUgisa said:

Interesantno, kada je pocinjala zimska sezona, vladala je hajka za ljudima koji su odlagali montazu zimskih guma u skladu sa vremenskom prognozom na ustrb preporuka zakonskih propisa, zurilo se montirati i pre famoznog 1. novembra

Odlicno si rekao, hajka i famozni... Pa kad 30. i 31.10. u FOTO+VIDEO medijima krenu naslovi u stilu "AKO NEMATE OVO, CEKA VAS ONO", "NISTE SPREMNI, SAZNAJTE KOLIKE SU KAZNE" i sl.

A napolju po 20 stepeni, minimalne temperature ni blizu opet famoznih 7C. Jednostavno se klima menja, zime su smesne u odnosu na ono sto treba da budu. I samo cemo se vremenom prilagodjavati tome, za nasa podneblja daleko bitnija ce biti smesa gume i tehnologija, od kojekakvih matorih ultimativnih kramponki.

2 hours ago, virke said:

Imate li neke informacije gde za kupovinu guma dobijaju neke povoljnosti, gde je niza cena i sl?

Ja koliko gledam po sajtovima cene guma su maltene iste.

Ako gledas ove online "u krugu dvojke", naravno da je ista. Pisali smo vec vise puta, ako iole putujes, moze lepo da se ustedi. Ima ljudi po Srbiji koji rade za vrlo male marze. Skoro sam preko poznanika "otkrio" i ovu firmu iz Valjeva: http://acandric.rs/gume/ .

Zvao sam ih, npr. za pomenutu novu Dunlop Sport AllSeason u 225/45/17, rekli su mi da moze da se poruci za 10.500 din. Po online sajtovima je 14.000 din: https://www.autogume-online.rs/dunlop-sport-all-season-225-45-r17-94w--13476092

Zakljucak jasan. Plus duplo jeftinija montaza - znaci u dzepu ti ostane 150 evrica. Pitao sam i za mog drugara @ISV_01 , za novu Sava gumu u istoj dimenziji. Za koju po radnjama ne znaju da postoji u 17'', a kod njih je 7.500 din, tj. po ceni istoj kao 16'' ovde kod nas u BG.

Pominjao sam i ljude na kruznom putu oko Cacka - kod njih sam, kada me put nanese na tu stranu, svojevremeno za bivseg Stila extra povoljno uzimao Primacy HP, PremiumContact2, Sport BluResponse, sve sa svezim DOT... Premium modeli, a po ceni guma iz mid segmenta. Pa varijanta iz BiH, gde je em jeftnije, em imas povrat PDV... Za manje dimenzije se ne isplati cimanje, ali za 17'', a pogotovo od 18''-19'' razlike su primetne. Probaj direktno i kod Bakija u Kragujevcu, generalni uvoznik za vise brendova - prelistaj malo temu, pise sve ;) .

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 minutes ago, Mijailović P. said:

Zašto su nazad veći pritisci u pneumaticima?

Nisam nikada imao kola kod kojih bio pozadi - za prevoz do tri osobe - bio propisan veći pritisak ( 500L, CRV, pežo 307/308, Vitara, Niva, Volvo .... ). Jesam imao da je pozadi veći pritisak - ali samo za slučaj maksimalnog opterećenja - 308 SW, njemu pozadi ide pritisak 2,3 do tri osobe i 3,0 za maksimalno opterećenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan

Hvala za info.

Sad cu da zovem ove iz Valjeva.

Kod Bakija iz Kg sam gledao. Cene su mu iste ko i kod svih. Bar na internet stranici.

edit:

npr GY EfficientGrip Compact 185/65 R15 je7020 rsd a na rate oko 7400 rsd

Kemoimpex 7590 rsd

Nude mi Savu i neku Diplomat gume. Nisam ni hteo da pitam za cene.

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemojte sad svi da navalite, pa da mi dignu cenu :D (kako obicno u Srbiji bude poslovna politika).

Salu na stranu, bacite obavezno povratnu informaciju - da uporedimo i za ostale dimenzije i tipove.

Mogao bi Nesa da vidi za neku klupsku saradnju/popuste, ako iskopamo nekog povoljnog.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...