Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

a isto kontam da je mala razlika u karakteristikama između zimskih guma ako se način vožnje prilagodi uslovima na putu. 

Aj mi objasni kako da prilagodim vožnju po suvom u zimskim uslovima? Mraz je pa treba sporije da vozim ili šta? Ljudi sneg je procentualno najmanje zastupljen tokom zime i kad ga ima svi su oprezni. Nije problem u snegu, problem je vlažno i suvo kada može da se vozi manje-više normalno, a kad loše gume nemaju dovoljno gripa. Tad se razlike u kvalitetu guma najuočljivije i tada se strada mnogo više nego po snegu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa pavao sad si ga ubo svaka ti cast! Aj razmisli jos malo molim te!

Kakva su svojsva zimske gume na 10 / 0 / -10 / -20? Ista? Vozis li isto na svim temp?

Kakva su svojstva letnjih na 20 / 30 / 40 i vise stepeni? Ni moj e.saver a ni primacy hp se ne ponasa isto na 25° i na 45°! Kad upece zvezda pa da vidis koliko je duzi zaustavni put!

Ponovo kazem - ne sporim da su premijum marke bolje, da bolje drze, da imaju kraci z.put i sl. Ali mnogo vise je do brzine, ispravnosti auta i nas vozaca pa tek onda kvaliteta gume...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druga stvar, na Tigrice se mahom žale ljudi sa malim dimenzijama (13"). 15" i preko nisam čuo kritike. Možda je i smeša drugačija za te najjeftinije dimenzije. Ljudi se takođe žale da je bučna, što nije tačno za 16", da ljulja, da je meka - a zapravo sasvim obrnuto. Na L i ide 15"+ tako da tu neće biti nikakvih problema, bar ne većih nego sa nekom drugom gumom.

Tapatalk 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledao sam testove na Tyretest.com i na osnovu gomile review-adosao do interesantnih informacija:

 

Continental WinterContact TS 830P    -   ocena na testu 1.81  - na osnovu 523 rezultata -   http://www.tyretest.com/wintercar_tyres/continental/wintercontact_ts_830p/index.html

 

Wintera  - ocena na testu 2.50  - na osnovu 69 rezultata - http://www.tyretest.com/wintercar_tyres/tigar/wintera/index.html

 

Kod nas proglasena za najgoru Wintera dobila najbolje rezultate!? Continental dobila najgore ocene (mada nisam siguran da li je wintera i winter1 isto, bilo je nekih

 

 

Dayton DW510 -  ocena na testu 2.03  - na osnovu 19 rezultata -   http://www.tyretest.com/wintercar_tyres/dayton/dw510/index.html

 

Ovu gumu na akciji ima Radulovic  - 15" zajedno sa felnom za 10.500 din...   http://www.radulovic-group.com/vesti.php/velika-septembarska-akcija/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo su ocene korisnika, koje mogu biti jako subjektivne  :thumbup:

Sad da nas troje oceni neku kinesku gumu sa svih 5 zvezdica u svim kategorijama, i njoj će jako skočiti rejting :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

S obzirom da zimi uglavnom vozimo po suvom, vlažnom ili delimično zaleđenom kolovozu, kod testova su mi važniji ovi rezultati, plus nivo buke i cena. Vožnja po snegu mi je na poslednjem mestu.

Edited by Madra

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa pavao sad si ga ubo svaka ti cast! Aj razmisli jos malo molim te!

Kakva su svojsva zimske gume na 10 / 0 / -10 / -20? Ista? Vozis li isto na svim temp?

Kakva su svojstva letnjih na 20 / 30 / 40 i vise stepeni? Ni moj e.saver a ni primacy hp se ne ponasa isto na 25° i na 45°! Kad upece zvezda pa da vidis koliko je duzi zaustavni put!

Ponovo kazem - ne sporim da su premijum marke bolje, da bolje drze, da imaju kraci z.put i sl. Ali mnogo vise je do brzine, ispravnosti auta i nas vozaca pa tek onda kvaliteta gume...

Upravo si rekao suštinu, al na drugi način, pa sad ja tebe pozivam da razmisliš. :D

Suština je da bolje gume duže zadržavaju svoja dobra svojstva i baš to je moj argument za njihovu kupovinu.

Velikoj većini nas vožnja je svakodnevna rutina kojoj ne posvećujemo ni dovoljno pažnje ni dovoljno koncentracije. Opterećeni koje čime vozimo po navici, a to je naročito izraženo u uslovima suvog i donekle vlažnog kolovoza. Tada ne mislimo koiika je spoljna temperatura i koliki je zaustavni put i sl i tu se otvara prostor za nesreće koje dobra guma može da spreči daleko bolje nego loša guma.

 

Upravo zbog toga insistiram na dobrim gumama i biram ih po istom principu kao i Mandra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zimska guma pred dobrog ponašanja po snegu, treba da bude dobra i po vlaznom asfaltu i lapavici. Da bi ponela epitet odlične treba da bude i solidna na suvom asfaltu. Jer najveći deo zime zimska guma provede po vlažnom asfaltu, lapavici jednim delom po suvom a ne toliko puno po snegu. Ovo govorim za gradske sredine gde se ulice posle početnog haosa koliko toliko dovedu u red i vezano za ove zime u zadnih par godina koje liče na rano proleće. Na planinama ili višim nadmorskim visinama je totalno drugačija priča tamo možemo da pričamo i o kvalitetu lopata.

Slovenački Avto Magazin je svojevremeno radio uporedni test guma, zimske Sava Eskimo S3 i letnje Sava Intensa i rezultati su bili zanimljivi. Letna guma se bolje pokazala na suvom i vlaznom asfaltu čak i kad je temperatura bila u minusu dok je zimska briljirala samo po snegu (što je i razumljivo). Tako da nije sve baš kao što pričaju proizvođači guma.

Evo testa

http://www.avto-maga...tni-pnevmatiki/

Avto_Magazin_Sava_Eskimo_vs_Sava_Intensa Avto_Magazin_Sava_Eskimo_vs_Sava_Intensa Avto_Magazin_Sava_Eskimo_vs_Sava_Intensa

Slovenački forum ta tema.

http://www.avtomobilizem.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=87906&sid=0da10b1212d8820817a62965151ec7ed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto ne gledate onaj Bridgstone Blizzak kod Radulovica? 10.900 za ficase

Share this post


Link to post
Share on other sites

JLZ, to je malo starija guma, jeste premijum brend i ima dobru cenu, ali koliko sam mogao da izguglam testove, ipak malo zaostaje od ostalih premijum brendova, pitanje je i koja im je godina proizvodnje? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvao sam danas AK Stojanov. Oni imaju upravo Dayton i Bridgstone... po meni je veliki + za te gume to sto ih jedan zvanicni diler stavlja.

Razmisljam da uzmem jednu od Raduloviceve dve opcije: ili 15" sa felnama ili 16" bez felni - trenutno vode 15-ice... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ata, koje su cene kod AK Stojanov, jel isto kao kod Radulovica ? 

 

p.s. Lako je tebi po Novom Sadu zimi voziti  :whistle:

Edited by Madra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ata, koje su cene kod AK Stojanov, jel isto kao kod Radulovica ? 

 

p.s. Lako je tebi po Novom Sadu zimi voziti  :whistle:

 

Cene nisu iste, kod stojanova je skuplje... moguce je sto se ne prodaju u paketu, ili sto je originalna felna kod Stojanova skuplja.

 

@ps. zaista, slazem se... ko vozi samo po NS da mu je lakse zimi... al ja ne spadam u takve! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za 500L

6Jx16 H2 36.5

6Jx16 H2 36.5

6½Jx16 H2 ET 39

hehe, ivan.ik preteče me opet, ti si čoveče prava enciklopedija, svaka čast :unworthy:

Koje su mere na kraju za 16ice, jota, centralna rupa i ono treće?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Centralna 58,1 mm, raspon šrafova 5x98 mm i za 16-tice imaš dve širine felne 6 incha i ET 36,5 , 6 1/2 i ET 39.  



6J x 15  H2 ET39 , 5x98 mm i 58,1 mm za 500 L

i dodaš ostalo 

 

500_L_gume_1.jpg 500_L_gume_2.jpg 500_L_gume_3.jpg 

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, tako u narodu prihvaćeno. Gore imaš sve, i nosivost gume, brzinske razrede, koje gume i felne pojedine verzije nose, pritisci itd. Nauči dobro trebaće ti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Metrou ne vredi kupovati dok su redovne cene, samo kad su akcije, a onda im se izbor obicno svodi na 1 gumu - winteru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...