Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Jok, Passat top. Stavili smo CC+ (one moje sa Stila) posle i auto kao po sinama. Dupe i oko razlika, bukvalno.

Deki, ja pricam o AS Tigar a ne zimskoj. Za zimsku ne znam.

 

Sent from my SM-J530F using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi ovako, ds3 je auto od 1150kg (deklarisano) na gumi 205 sirine, sto je dosta iznad proseka za tu tezinu.

 

Sa druge strane imas automobile od 1600kg+ koji nose 205 gumu, kao passat recimo, mada passat moze da nosi i 225 gumu, ali opet kad gledas koliko kg tu ima po gaznoj povrsini, daleko su gume rasterecenije na laksem autu pa i kada ima snazniji motor, nego na teskom automobilu.

 

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo zato i imam brigu i dilemu oko izbora gume za A4. Ne bih mogao da predjem preko onakvog ponasanja kao na pomenutom Passatu (jeste on tezi od A4 primetno doduse).

Znaci Barum bi trebalo da zadovolji u 245/40 dimenziji?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali cekaj to je za Pasat i 205 gumu. 

On ima A4 i 245/40 gumu i recimo 1.5.t. Pa da stavis opanak na njega ponasace se normalno. Ne govorim da je sad Wintera premium, al vozio sam zimsku Savu s3 na 16" u 205 dimenziji i nikada nisam imao problema sa tim sta on prica. Sava i Wintera su slicne gume, nema sanse da ce njemu tako da se ponasa auto, pritom ako se secam pisao je da prelazi po par km i to ne svaki dan. 

Nemojte da predstavljamo ovde Winteru i slicne gume kao nesto sto ne moze da se vozi i da ce neko poginuti ako kupi te gume, da l' to bio lagan auto, tezak, jednostavno nije tako. Forum ima tendenciju sa se ili preterano pljuje ili preterano hvali kao npr CC. Slusam price o tim gumama kao da su slikovi za Navak leti a zimi super high premium zimska, a realno nije tako isto kao sto Wintera nije kompletno djubre i nece niko da pogine ako uleti brze u krivinu sa njom ili naglo ukoci. Obracam se ljudima generalno, malo vise objektivnosti samo i realnog sagledavanja situacije nije na odmet. :D

 

Ista prica je i za diskove, plocice, filtere, ulje itd.. :D

 

Taj Barum je u rangu Save a Sava malo bolja od Wintere.. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na puntu imam dve win1 a dve fulde kristal.

Prošle zime su fulde bile napred, jer su bile nove, ali ove sam vratio win1 napred. Moj utisak je da su win1 bolje od fulde na snegu i po suvom, a fulda po mokrom kad je toplije...

Nego recite vi meni kojom max brzinom vozite sa zimskim gumama? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije CC+ nikakvo svetsko cudo i daleko je od najbolje gume, to je svima jasno. Ali da je bolji od Tigar AS i slicnih tu ne bi trebalo da bude dileme.

Po testovima vidim da Barum kotiraju malo iznad Save pa bi to trebalo da me zadovolji.

Koja firma je za preporuku za kupovinu? Vidim da su cene jako slicne a i nude besplatnu isporuku sirom zemlje.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kojom je moguce, sto? :D Ako su zimske nisu teretne pa da imaju neko malo ogranicenje brzine, tipa 120km/h. Pise na svakoj do koje brzine joj je ogranicenje. Ja Kamu vozim..koliko mi se vozi, i 200km/h ako mi dune a kruziram normalno, konstantno u rasponu 120-140km/h kao i sa letnjom.
Moj drug kada je na bivsem A4 presao sa letnjih r18 na zimske r16 Tigar Winter ( nova sara) imao je taj problem da auto ljulja i pliva u krivinama. Bukvalno se ispravi na izlasku iz krivine kao na zeleu da se vozis ili kada ga namerno cimnes levo -desno on nastavi da ljulja :)

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

S3 i wintera su tu negde, eskimo hp2 je znacajno bolji kao i barum polaris 5 od starog baruma.

Sto se tice wintere, mogu reci da je na teskom autu izrazeno losa.

Nije opasna, ali osecas da vozis losu gumu.

Takodje treba uzeti u obzir da sve gume gube na svojstvima sa godinama i kilometrazom, ali je ovaj fenomen kod manje kvalitetnih guma daleko vise izrazen, tj. Nisu postojane.

Prosli bmw sam uzeo sa novim winterama, a prethodno sam na alfi 159 imao dunlop wintersport, vozim ih ja neko vreme, kao nije toliko lose, ali leluja na autoputu na 130-140, moram stalno male korekcije volanom praviti, nesigurno je delovala na vecim brzinama, na manjim uglavnom ok, osim sto je na potapanje gasa u krivini sevala lampica esp kao luda, rekoh pa i to je ok, ipak 200ks zadnja vuca.

Prodam tigruse i uzmem conti wintercontact ts860, razlika nenormalna, pun gas u krivini, a gume ne klizaju, na autoputu mnogo sigurniji itd.

Da ne filozofiram dalje, ne mislim da treba uzimati iskljucivo najbolje najskuplje gume, ali isto tako ne mislim da treba uzimati gume koje su ispod proseka.
Ima solidnih-prosecnih guma koje imaju odlican odnos ulozeno/dobijeno.



Da ne zaboravim, mislim da "vozio sam x gumu normalno i/ili brzo i nisam se slupao" nije argument u korist gume, jer se mozes slupati i sa najboljom gumom ako se tako sloze kockice :)

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je, s3 i Wintera su tu negde, ja sam S3 vozio 3 godine, po ledu, snegu, kisi, mecavama, crnom ledu nikad se nisam slupao niti sam imao neke kriticne situacije. Znao sam da vozim u 3 ujutru na AP po mecavi i snegu/susnezici, nikad problem nikakav. Prelazio sam dosta km sa Bravom i sve super a pritom ne vozim ko baba. Eto i u tom slucaju je zavrsavala posao i ako sam trebao da mozda imam bolju gumu na tom autu. 

Gube svojstva sigurno ali 2 godine minimum ce izdrzati.

 

E sad, vracam se na ono sto sam rekao na pocetku, ko prelazi malo i ne zeli da divlja zimi Wintera ce mu zavrsiti posao ja to potpisujem. Zato sam i rekao da u Flexovom slucaju nema potrebu za nesto skuplje jer decko vozi svaki treci dan po 5km, fakticki mu auto i ne treba :D Sa Savom i Winterom ima tih sitnih korekcija jer su gume premekane, ali daleko od toga da su uzasne ma sta god ljudi govorili i da ce neko izleteti sa puta.

 

U tvom slucaju ja ispod neke srednje/vise klase ne bih ni stavljao na kola jer ti prelazis boga oca kilometara godisnje. Za nekoga ko se vozi po lokalu, malo po gradu pa makar to i Bg bio, totalno nema potrebe cak ni za srednjom klasom, jer ja zimus sa BFGoodrich nista bolje nisam dobio od npr sada Wintere za date situacije i malo km koje sam prelazio. 

Edited by dekirs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da treba imati dobre gume koliko god da se vozi auto, na prvom autu astra g sam.imao wintere i bio zadovolja dok na bravu nisam stavio goodyear, od tad nikad vise nisam kupovao gume nize klase. Ni letnej a ni zimske, ja racunam da sa tim gumama treba bar tri godine voziti... Wintere su mi druge godine ostajale bez delova, kidali su se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danima vec ovo ladno vreme i ranom zorom bas zaledi onako fino...nigde nisam proklizao do jutros jbt cudna situacija parking pun napadalog lisca od kestena i oraha... kad sam poceo da klizam i proklizavam cudo jedno..odem onda zavrsim sta imam i vratim se oko 15h na isto mesto bas da vidim jel cu opet da proklizam kad ono nista...dakle ljudi lisce + rana zora i led = klizanjeeee ..hankok icept evo2 su napred inace a matore fulde MS iza..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam bez ikakivh problema vozio Wintere pet zima na 307, jednako kao što sam bez ikakvih problema narednih zima na 308 vozio Michelin Alpin (a posle CC). Svaka guma (letnja ili zimska ili AS) je dobra dok je čovek mehanički ne ošteti ili dok ne izigrava Fandja. Ili ne umišlja da je Fandjo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Rasta said:

Nego recite vi meni kojom max brzinom vozite sa zimskim gumama? 

Isti kao i sa letnjim, kad imam priliku da se docepam AP i kad nema gužve izduvam auto do MAX brzine. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgledaju oguljeno po ivicama, mada možda su takve i fabrički.

 

Ne znam šta bih ti rekao, teško je proceniti performanse gume gledanjem.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
35 minutes ago, danijel55 said:

Stigle mi neke dve,deluju mi solidno za pozadi,negde gde nema nekog snega.

20201202_101040.jpg

Ne bi trebalo dimaš problema jer deluje sveže i šara je po sredini odlična, ali ako baš ne moraš da ih voziš - baci ih. 
Baš se primeti da je vožena na lošem trapu. Vidi se da je kriva, upravo zbog toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne idu meni na auto.Vec bi ih prodao za oko 4000din ,30e obe,r16 su u pitanju.Pa zato pitam da li je ok guma.

Ja kotrljam savu eskimo hp2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Montirane danas sve 4 Toyo Observe 225 45 17 pa javljam utiske kada bude padavina :)

A prvo sto sam primetio je da su bas tihe i da fino drze u krivinama na suvom, za ostalo cekamo kisu/sneg

 

20201202_144646.jpg

Edited by Danilo1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...