Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Upravo sam zato namerno i naglasio da je u pitanju bio prosecan Compact (takodje malo tezi u nosu) kakav vozi dobar deo ljudi sa FIAT foruma, a ne auto sa trapom koji jede gume :stuart: . Salu na stranu, nikada nisam niti napisao niti pomislio da su te gume najbolji izbor - ali da su prilicnim razvojem zadnjih 5 godina sve ozbiljniji izbor za prosecnog vozaca i prosecna vozila, jesu. Niti koliko se kod koga trose, da li mu "piju vodu" za njegove uslove voznje - to je na svakome da prosudi. Samo jos jednom kazem da se previse "razvlaci" po pitanju performansi, i stojim iza toga. A vidim da ih ljudi vozaju i na 18''.

48 minutes ago, dekirs said:

Sto nisi uzeo za Brava ako su vec dobre/isplative? :D

Otkud znas da necu :D ? Sport mi je iz Svice stigao sa dobrim gumama, ali ove sezone na red stizu zimske... Ideja mi je bila da mozda probam nove GoodYear V4S Gen-3, u tom slucaju zaje*ao bih se jedino sto ih ne uzeh jesenas kada su bile po promo ceni od 10k (tako sam povoljno uzeo i CC 2015.), sada su vec oko 13k. Veruj mi da bi ih iz svog iskustva bez trunke dvoumljenja vozio i na 17'', opet na Compactu :) .

Za vece dimenzije i teza vozila (a rade ih i za SUV) sto se trosenja tice vec ne mogu nista da kazem iz svog iskustva. Ali se svakako slazem sa vasim teorijama, prvenstvena ciljna grupa za moderne AllSeason gume su vozila do Compact, max Midsize klase, koja veci deo vremena provode po gradu, sa manje snega.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na prethodnom autu sam pozadi imao all season miselinke a nepred sam menjao letnje zimske, pravo da vam kazem pokazalo se odlicno i leti i po snegu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoguce :D .

Samo da naglasim - nisam se uopste nadovezao na Nesin post o potrosnji/isplativosti. Vec sam pricao o performansama gume, sto se pominjalo u postovima iznad, a Nesa je "utrcao" :) u tu pricu dok sam pisao svoj post.

A posto nagazismo i tu temu, da ne bude suva teorija - evo nadjoh sliku zadnjih guma u trenutku prodaje auta, sa oglasa. A posto sam ludi inzenjer po struci - evo lepo pise i koliko su se potrosile prednje gume, za pomenute nepune 3 sezone kod mene. Ako se dobro secam, prva CC je isla sa inicijalnih 7 mm sare koliko sam merio. Tacno, nesto manje, ali su se s druge strane sve Michelin koje sam imao lepo pokazale sto se tice trajnosti. Nemam taj podatak za generaciju CC+ iza. Evo i stanja na Compact klasi, crno na belo iz licnog iskustva. Ko je upucen kako tehnologija radi, videce da centralne lamelice (projektovane za kasnije postepeno otvaranje kako se sara trosi) pozadi nisu skoro ni nacete:

On 5/15/2018 at 2:31 PM, Ivan said:

- Slika sare zadnjih Michelin CrossClimate (maltene nove, prednje su potrosene oko 1.7mm), motornog prostora, moja interna servisna knjizica i dosadasnje knjizice servisa:

 

25.thumb.jpg.1eeee0d3152798947fa2b58a77bf2cde.jpg

Isto tako, secam se da su na prvim serijama bili prijavljivani problemi sa trosenjem/kidanjem ivica, sto ja nisam primetio. To je potpuno ispravljeno na CC+, ali su im malo zakinuli parametre na mokrom.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav.Planiram da uskoro kupim AS gume,razmisljam se izmedju Vredestein Quatrac 5 i Hankook Kinergy 4S2.Razlika je nekih 2.000 din po gumi.A interesuje me ako je neko vec imao iskustva sa navedenim gumama da li ima bitne razlike izmedju ova dva modela i koja je mozda bolja za letnje uslove,to mi je bitnije,generalno ne prelazim vise od 7.000 km godisnje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koja je dimenzija guma?Ja sam od allseason guma koristio iking fourtech i bio sam zadovoljan,zmi me nisu nigde ostavile a po kisi i suvom su bile skroz ok,nisam imao proklizavanja i sl. 35000km sa njima presao.Sada mi 2 stoje pozadi i imaju oko 5mm saru,negde malko vise.

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 minutes ago, Gagy.GM said:

Koja je dimenzija guma?Ja sam od allseason guma koristio iking fourtech i bio sam zadovoljan,zmi me nisu nigde ostavile a po kisi i suvom su bile skroz ok,nisam imao proklizavanja i sl. 35000km sa njima presao.Sada mi 2 stoje pozadi i imaju oko 5mm saru,negde malko vise.

195 45 R16. Viking su one Michelin-ove? Vidis, njih nisam razmatrao,nesto malo ima utisaka o njima, znaci tebi su ok bile? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni na Puntu 1.3mjet su bile skroz ok,misam im nasao manu.Na planeti guma razliaka izmedju Vikinga i hankoka je 200din,ja bih pre tu uzeo hankok.Viking 8750din, Kleber 8800din,Hankok 8970din.Misli da su Kleber  i hankok bolje a razlika je smesna u ceni.

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, DelPiero said:

Hankook Kinergy 4S2

Ja imam S1 njihovu gumu (prethodnu verziju) i licno sam veoma zadovoljan. U 205/55/R16 Po suvom i toplom asfaltu lepo drze u krivinama, milina za voznju slaloma ili serpentina. Po kisi su prilicno stabilne, nisam isao do limita za akvaplaning ali se mogu dosta dobro voziti po kisi. Koce dobro po mokrom, hoce malo da proklizaju zavisno da li i koliko nabodes i koliko brzo ides (geberalno vazi za svaku gumu). 

Nisam imao situacije opasnog tipa da nabodem iz sve snage, tako da tu nemam komentar. 

 

Sto se voznje zimi i po snegu tice (sneg u BG) nemam primedbi. Oprezan sam vozac pa nisam imao situacije proklizavanja, nailaska na crni led i slicno da bi ista rekao.. Za led nista sem spajkova ne pomaze tako da.... 

Moje su dot 0817 i sara oko 6,mm za sada. Ono sto mogu reci po pitanju odrzavnja je da istog nisu imale (premazi i sl) ali da bi bilo pozeljno da se godisnje rotiraju jednom, najbolje pred zimu. Cepkaju se na gaznoj povrsini blize boku gume, sto dajem duzoj voznji napred i sigurno drugacijoj smesi gume na tom delu za koji verujem da %tualno vise za zimu nego za leto. Slika u prilogu. Trap kontrolisan tako da od toga nije. 

 

Licno sam zadovoljan, premda sledece ce, zbog tezeg nalaska hankoka, biti ili AS BFGoodreach ili Kleberke. 

IMG_20201123_122137.jpg

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogami, ne izgleda ti ^to sa slike ni malo dobro.

То^ ne spada u neko normalno/uobicajeno trosenje gume, pa sta god joj radio i kako god i gde god (prednja osovina/zadnja osovina) je vozio

 

Za to mora biti neki defekt zasluzan...ili neki bas stari DOT, sto ovde vidim nije slucaj...

Edited by Milutinac

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Milutinac Sta ga znam, dobio sam ih uz kola tj nisam ih ja kupio da bih znao istoriju od pocetka. Slazem se, te sam zbog navedenog i rekao da se rotiraju. Trap sredjen i pregledan tako da ne znam do cefa bi moglo biti. Istina, bilo je solidno off roada ali opet se ne meri hiljadama km vec par desetina i to je maximum.

 

Verujem da je do tipa smese za samu gumu jer ne vidim drugi razlog. Inace stoji u testovoma kacenim i ranije da se mnogo brze trose od drugih konkurenata, a sudeci po ovome, verovatno je to glavni razlog. Po pitanju trosenja BGF i Kleber su dosta bolje opcije. Mozda je kod S2 situacija bolja, ali kod S1 je ovako kako je. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
43 minutes ago, ISV_01 said:

Cepkaju se na gaznoj povrsini blize boku gume, sto dajem duzoj voznji napred i sigurno drugacijoj smesi gume na tom delu za koji verujem da %tualno vise za zimu nego za leto. Slika u prilogu. Trap kontrolisan tako da od toga nije. 

Na koliko duvaš te gume?

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ISV_01 said:

Verujem da je do tipa smese za samu gumu jer ne vidim drugi razlog. Inace stoji u testovoma kacenim i ranije da se mnogo brze trose od drugih konkurenata,

 

Ovo nije trosenje, ovo ti je defektaza. Guma kad se trosi - skida se milimetar po milimetar ravnomerno, bukvalno do 0mm. Ovo kod tebe ce se jos malo raspada u parcicima...

Pritome verujem da vec i daje neki "zvuk"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda ipak da uzmem Vredestein Quatrac 5,vidim da ih bas hvale na svim testovima, da ne razmisljam previse. Uzeo bih CC ali ih ne proizvode u ovoj mojoj dimenziji. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@neshaoct P i Z na 2.3  bar. Pre pumpanja uvek pogledam knjizicu, toliko imam sluzbenih da ne mogu da popamtim koliko se na kom gume pumpaju. Nisam bas toliko lud da vozim sa ispumpanim gumama, a i svaki put pred ulazak u kola kontrolisem njih (vizuelno) i svetla. To mi neka navika. Pritisak (manometrom) 1-2x mesecno, zavisno gde idem, koga i sta vozim. 

 

@MS PK

Moguce, ne bih znao. 

 

Da li je defektaza, al bas na sve 4 da bude, ne bih znao. Kolika je verovatnoca da je neka losija serija, pojma nemam. 

 

@francuz69

Gde si ti vidjao ovakvo stanje kod hankoka? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 minutes ago, ISV_01 said:

@neshaoct P i Z na 2.3  bar. Pre pumpanja uvek pogledam knjizicu, toliko imam sluzbenih da ne mogu da popamtim koliko se na kom gume pumpaju. Nisam bas toliko lud da vozim sa ispumpanim gumama, a i svaki put pred ulazak u kola kontrolisem njih (vizuelno) i svetla. To mi neka navika. Pritisak (manometrom) 1-2x mesecno, zavisno gde idem, koga i sta vozim. 

Pitao sam jer se isto tako meni počela kidati zimska Dunlop SP WinterSport 3D (159-ka došla sa tim gumama, bile stare 2 godine) kad je bila napumpana manje nego što treba, ali je to prestalo kad sam ih doduvao. Međutim, kad je otoplilo, tamo negde u maju 2018. počele su se kidati ovako po krajevima, ali i još malo više nego kod tebe, bez obzira što su bile naduvane koliko treba.

Zbog toga vidim ispumpanost i/ili vožnju zimskih kad im vreme nije kao razlog za ovakvo kidanje. Manje od toga mi se čini mogućim (kao faktor) često motanje volana u mestu, ili oštra vožnja (ali znam kako voziš pa ovo otpada :)), ili starost guma ali i to znamo da ovde nije slučaj...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je, stil voznje po ravnom, grad i AP ne idu na ruku za ovakvo kidanje - bar ne kod mene. Motanje u mestu - pa jok, mini gas uvek, jedino malo devojka ali to je na ukupno vreme posedovanja pneumatika i voznje - mizerno. 

 

Nemam pojma iskreno do cega je - ja sam se pomirio sa time da je takva kakva je i pored redovnih kontrola (sudeci po postovima - i nije bas dobro). Ranije sam na puntu imao Kleber zimske i Matador letnje i nisam primecivao takva kidanja (okej, nisam ni obracao paznju ali upalo bi u oko svakako). 

 

Jos ove godine ih rotiram, sledece negde sredinom svakako lete u djubre.. 5 godina je dosta. 

 

PS: znam do cega je... Nemam alu felne.. 

Edited by ISV_01
Dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, MS PK said:

Meni su se tako kidale Good Year Ug8

I meni su GY UG7+ se kidale na temperaturi iznad 20C pri par kilometara (od Laste do Dušanovca) vožnje autoputem

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/6/2020 at 10:52 PM, virke said:

Ja sam uzeo BFG Winter2go u dimenziji 185/ 65 R15 XL.

Na autu su mi bile Uniroyal Rain Expert i u poredjenju sa njima za nijansu su bucnije ali toj moj subjektivan utisak. Npr. na kolika je buka na 100km/h na letnjim tako su odprilike bucne na 90 Km/h zimske. U principu zanemarljivo.

Sto se udobnosti tice zimska mi je udobnija, lepse upija neravnine i generalno je lepsi osecaj u voznji. Dal je to zato sto je hladnije ili zato sto je nova guma ne znam.

Potrosnja goriva je za 10ak %  veca sa zimskim gumama ali nisam siguran da je to zbog guma. Mozda ima i veze sa sipanjem goriva posto pistolji pustaju kad je hladnije vreme.

Snega nema tako da nemam pojma kako se ponasaju na istom :)

Mali dodatak na ovaj post od prosle godine posto sam montirao zimske gume pre neki dana pa da prenesem utiske :)

Prosle godine sam bio prijatno iznenadjen mekocom gume ali moram da kazem da je ove godine guma za nijansu tvrdja. NIje to nesto strasno ali oseti se mala razlika.

Presao prosle zime nekih 9000 km sa tim gumama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...