Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

On 9/29/2020 at 8:26 PM, MS PK said:

Desava se to na mnogim gumama, meni je to bio slucaj i kod Good Year UG8. Moje misljenje je da je to samo od gradske voznje po suvom vremenu

Meni su na GY 7+ otpadali komadići kada sam vozio 120+km/č pri temperaturi od preko 25c

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 hours ago, 037 said:

2) Čekaš nov auto? »Fiat« kod nas uz neku vrlo razumnu doplatu isporučuje aute sa svesezonskim gumama.

Kada sam razmišljao o oktaviji prethodne generacije, razmišljao sam i o opciji doplate za all season gume. Ali, doplata je bila veoma bezobrazna, nešto preko 300 evra (slično je bilo i kod nekog Opela), a daleko je manji finansijski gubitak/trošak da odmah skineš i čak o "u pola cene" prodaš nove letnje gume koje si dobio na kolima, pa da staviš all season koji ti izabereš, nego da ti fabrika isporuči sa "nekim" opcionim all season na čiji izbor ne možeš da utičeš. A ja kada sam pitao u "Auto Čačku" koji bi bio brend i model tih all season guma, pojma nisu imali.

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, samo_da_pitam said:

3. Baš ne delim mišljenje. Za primarni auto imam dva seta guma, dok za ovaj, koji će se voziti do circa 2, 3km dnevno nemam nameru da imam dva kompleta.

Kada sam na poslu pravio simulaciju troškova za dva noa službena vozila, da li im uzeti zimske setove ili odmah preći na all season, razlika u "troškovima guma" je bila tačno dva puta (na koju god hoćeš kilometražu ili koliko god godina). Jedno službeno vozilo nam je za oko 2,5 godine (i dve zime) prešlo 80 kkm na Kleber AS i sada će ovih dana da dobije nove AS (opet Kleber), a drugo je za oko 1,5 godinu prešlo 40 kkm (na Kleber AS) i ono će iduće godine. Kola se voze po celoj Srbiji, pa i po snegu i bez ikakvih problema.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uzeo Michelin CrossClimate+ jer je više letnja nego zimska i testovi kažu da dosta prelazi, inače bih uzeo GoodYear 4Seasons G2 da mi je trebalo više zimska.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam vozio godinu dana CC+ i bio prezadovoljan. Jeste skupo (56k placen set) ali da sam uzimao 2 osrednja seta kostalo bi me isto + posete vulkanizeru + smaranje sa gumama.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Madra said:

inače bih uzeo GoodYear 4Seasons G2 da mi je trebalo više zimska.

Nisi pogresio svakako, ali ako si mozda sada kupovao (a ne prosle godine), mogao si da sacekas GY V4S Gen-3 (ili Quatrac) o kojoj caskamo i koja je vec u prodaji. Dizajn mnogo vise "letnji" (ocekivao sam prilicno cim sam video), na dosta testova je "sasila" CC+, koji je i dalje nesto bolji na suvom. Iz generacije u generaciju su AS sve bolje, segment koji se brzo razvija i raste, a CC je originalno iz 2015. kada sam ih odmah i kupio za bivsi auto.

21 hours ago, Ivan said:

U zadnjem testu debelo nahvaljenu novu GoodYear Vector4Seasons Gen-3, u dimenziji 225/45/17, nasao sam za tacno 10.000 din po komadu.

PS: Da ne zaboravim, tu cenu nadjoh u firmi "Pneumatik", kruzni put oko Cacka (032/331677). Vec par puta sam kod njih primetno jeftinije uzimao gume ako idem na tu stranu (jeftina je i montaza/balans), verujem da ce ovde u BG biti poprilicno skuplje.

Planeta guma, 13.500 din :D , lepo rekoh... Na ceo set 17'', ustedi se preko 120 EUR.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uzeo gume prre godinu ipo dana. Prezadovoljan sam. Dugo sam bio oprezan i tokom leta i tokom zime, kao da mi negde ne prokliza, ali nikada mi se to nije desilo. Jedina uslovno zamerka je da je malo tvrđa, stavio sam ih posle letnjih i odmah sam to primetio. Očekivao sam da je mekša kao zimske kada sam stavljao posle letnjih. Mnogo mi znači da više ne moram da vucaram gume u podrum i gubim vreme kod vulkanizera.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas upitah na par mesta, ali, nigde nema Kleber AS u dimenziji 175/70X14 (škoda fobija). Svi kao po dogovoru u toj dimenziji nude samo Savine AS gume.

Kada sebi "jednom" budem uzimao nove gume za 500L, planiram AS Continental, GoodYear ili eventualno Michelin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vozio sam pre par godina službeni Pežo 307 baš sa Sava AS. Pristojna guma za te pare, zapravo tek tada sam se uverio da AllSeasen gume nisu s***nje i da vrše posao.

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kapiram te i ja sam to pomislio tada ali s obzirom da je jeftini brend i da sam očekivao malo, iznenadio sam da je to vršilo posao.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/25/2020 at 12:35 PM, YUgisa said:

Sava je na glasu zbog njihove UHP letnje gume, ali iz svog i iskustva ljudi iz moje okoline sa ostalim modelima, niko nema nista pozitivno da kaze. Plafon je prilicno neutralno misljenje. Drug je uzeo Savinu all season, ajde sto je ocekivao vise u suvim i kisnim uslovima s obzirom da je vozio Winteru (koja bas nije neka guma) i usred leta, ali covek bi ocekivao samo od cinjenice da ih deli vise od pola decenije po godinama da ce biti iole primetnije poboljsanje kojeg jednostavno nije bilo. Na kraju je jednu i bzvz pocepao jer su im zidovi smesno tanki. On kao neko ko ne ocekuje puno od auta je bio u fazonu da probam jer on misli da je bacio pare :D

 

Kad pogledam testove bukvalno nisam siguran jel kod nas stize nesto drugo ili oni na testove salju nesto bolje...

Tesko mi je poverovati Sava da valja :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

SVI  testovi su namešteni.

Da su tačni izgubila bi se smisao ovog foruma, samo bi pročitali testove i odabrali gumu prema budžetu.

Sigurno neće nemački ADAC da favorizuje proizvođače iz drugih zemalja!

Da se razumemo, ne lažu oni mnogo, nisu ljudi baš totalne ovce, taktiziraju na različite načine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razmisljam da za Renegade kupim zimski set guma. Trenutno su na njemu 17ice ( 215/60). Uzeo bih zimski set 16ice ( 215/65). Odstupanje od originalnog je -0.5% sto je dozvoljeno, a realno i zanemarljiva razlika. Poslao sam mejl par AK da vidim koja je cena kompleta ( guma/felna/TPMS senzor). Jel imate neki predlog prodavnica koje isto prodaju komplete, ili ono sto mi je jos bitnije gde mogu da kupim novu felnu za Renegade?  Pa cu ja posle sa kupiti gumu i senzor. Uspeo sam da nadjem celicnu felnu njegovu original, ali mi se ne kupuju bas polovne iako je cena primamljiva ( 130eur) 

 

* Evo dopuna posta, sad su mi odg iz jedne auto kuce cene su sledece . verovatno se zeznuo kod ukucavanje cene senzora,.Ali mi je malo neverovatno da je to cena celicne felne po komadu :shock:

 
Felna čelična 16 (komad 19600 rsd sa PDV) rok isporuke 10-15 dana
TPMS ventil        ( komad 78225 rsd sa PDV)
 
Što se tiče guma u toj dimenziji cena za komad se kreće ok 7000-8000 do 15-16000 zavisno od brenda koji vas zanima (niska-srednja i visoka klasa)Takodje cena zavisi od toga da li je guma SUV ili obična
 
 
Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko vidim to je za letnje gume i felne. Opet mi je dopata za senzore oko 20 000. Sto bi znacilo da moram da izdvojim oko 100 000 za set <_< nesto razmisljam da skinem ove Bridgestone Turanza i da ih prodam, a da kupim sve 4 allseason... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@neshtry Set celicnih felni klasicnih sa Lassa gumom 58 000 + 24 000 za 4 senzora sa kodiranjem

Set Alu felni 70 000 isto lassa plus 24 000

Inace gume u dimenziji 215/65/16

U pitanju je Kemoimpex

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, neshtry said:

Imaš u Kemoipex, trenutno je popust za komplet felne i gume

ja gledam sada cene setova Kemoimpex-a sa linka koji su postavio, ali, čak i da su im zimske po ceni ovih letnjih, jeftinije mi je da je "Delti" kupim zimski OEM alu set, nego kod njih ovaj koji nije OEM. Ovo (za mene) uopšte nije neka posebna povoljnost. Ne znam kako je za druge brendove (možda je kod Kemoimpexa i jeftinije), ali, za ovu Hondu za koju gledah, nije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo ljudi,

 

Razmišljam da uzmem Goodyear Vector 4Seasons Gen 3.

Za moj GP 1.3 75ks je fabricki 185/65 R15 88T, ali ova nova Gen 3 nalazim 185/65/R15 samo sa indeksom opterecenjem od 92 (XL verzija).

Ista je situacija i kod Michelin CC+ i Continental AllSeasonContact.

Posto nisam iskusan, da li i kako utiče ova razlika na voznju?

 

Takođe, je l' može neko da mi objasni zašto u manualu stoji da je fabrička (čelična?) felna za 1.3 mjet od aluminijuma?

 

61Capture.PNG

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Stky said:

samo sa indeksom opterecenjem od 92 (XL verzija). Ista je situacija i kod Michelin CC+ i Continental AllSeasonContact.

Posto nisam iskusan, da li i kako utiče ova razlika na voznju?

Upravo tako, moderne verzije AllSeason obicno imaju nesto vecu nosivost. Licno sam vozio CrossClimate 94V XL (nesto veci i brzinski i indeks nosivosti).

Takodje sam pre kupovine 2015. zentao, jer sam davno imao neke "Sumo ST-08" XL gume (imale su saru identicnu kao model Yokohame), koje sam dobio iz Nemacke zajedno sa felnama, sa karavana. I brzo ih menjao, jer su bokovi bili primetno tvrdi i guma poprilicno neudobna i "nervozna".

Sa Michelinkama je bila potpuno druga prica, udobna guma, nisam primetio ni najmanji problem. Dodatno sto sam ih vozio posle npr. Conti PremiumContact2, Michelin Primacy HP i Dunlop Sport BluResponse u istoj dimenziji. Znaci poredio sam sa izuzetno udobnim i tihim gumama, dimenzija je bila 205/55/16, tj. visina boka 11.2 cm. Tako da nema potrebe da se opterecujes, dodatno sto je konkurencija u tom segmentu sve zesca i gume su iz generacije u generaciju napreduju sa performansama.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/30/2020 at 2:32 PM, Ivan said:

Nisi pogresio svakako, ali ako si mozda sada kupovao (a ne prosle godine), mogao si da sacekas GY V4S Gen-3 (ili Quatrac) o kojoj caskamo i koja je vec u prodaji. Dizajn mnogo vise "letnji" (ocekivao sam prilicno cim sam video), na dosta testova je "sasila" CC+, koji je i dalje nesto bolji na suvom. Iz generacije u generaciju su AS sve bolje, segment koji se brzo razvija i raste, a CC je originalno iz 2015. kada sam ih odmah i kupio za bivsi auto.

Planeta guma, 13.500 din :D , lepo rekoh... Na ceo set 17'', ustedi se preko 120 EUR.

 

Koja je fora sa tim cenama za GY, kako je moguce da je toliko jeftinije kod njih, jel imaju i drugih brendova?

Inace i ja sve vise naginjem ka AllSeason, imao sam u planu Sava UHP ali sad mi nekako logicnije da idem na AllSeason i to premium... Jedino mi je bitno da su tihe i udobne ali kako vidim svi od premiuma su tu negde...

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/30/2020 at 10:40 PM, Kosta Smosta said:

SVI  testovi su namešteni.

Da su tačni izgubila bi se smisao ovog foruma, samo bi pročitali testove i odabrali gumu prema budžetu.

Sigurno neće nemački ADAC da favorizuje proizvođače iz drugih zemalja!

Da se razumemo, ne lažu oni mnogo, nisu ljudi baš totalne ovce, taktiziraju na različite načine...

 

Ne mogu svi testovi biti namešteni podjednako, a dobre gume su uvek pri vrhu, loše na dnu već 15 godina. Nije važno koja je guma prva, a koja treća, ako su u 2%, ali jeste važno ako neka guma (da ne spominjem) zakoči po kiši +8 metara na 80km/h, i +15m na 100km/h. Da li si ti uopšte svestan koliko energije ima u tom vozilu koje bi u trenutku udara, bez prepreke, nastavilo da se kreće još 15m, u odnosu na najbolje gume?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...