Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

On 8/20/2020 at 3:38 PM, Ivan said:

Matore "Vector 4Season" ili do nedavno aktuelne "Vector 4Seasons Gen-2" ili najnovije "Vector 4Season Gen-3"?

I prva i druga su bile izvedene direktno iz zimske gume i bile odlicne u takvim uslovima (sneg, vlazno, kisa).

Dok su najnoviju Gen-3 malo ublazili, dezen i ivice bokova vise priblizili letnjim gumama, itd...

Izvini, ne videh na vreme da je pitanje. Gen-2 su u pitanju. Pisao sam ranije o njima, samo sam se nadovezao sada kada sam imao priliku jos bolje da ih upoznam. Rece ti ranije da ih nema mnogo korisnika na forumu pa prenosim utiske. Nadam se da ce biti nekog duzeg snega ove zime pa i tu da probamo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/5/2020 at 11:43 AM, mitros said:

Uzeh juce 4 All Season Tigar ORIUM u BeoCar u, 5410 + balansiranje i montaza 700d.Pa će vidimo.:rolleyes:

Evo prvi utisci o gumama posle puta od nekih 450km BG-KV-VB sa okolinom.Na autoputu pri nekih 115-120km,apsolutno tihe,i auto samo pliva,ne osecam brzinu, gotovo bezšumno,na 130 vec polako osecam brzinu.Radio ugasen da bi slusao i sve ostale zvuke (i žena čak ćutala).Za sada sto se tice guma,vise nego zadovoljan,i nije bilo nekih ne predviđenih situacija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tema je namenjena prici o pneumaticima, testovima, izboru, iskustvima...

Prica o zimskom setu za 500L (velicina felni, dimenzije guma, senzori,...) prebacena je u postojecu, odgovarajucu temu gde je vec naveliko pricano o tome:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/70105-fiat-500l-izbor-za-zimski-set-točkova/&do=findComment&comment=1569194

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas imao priliku da provozak pikapa sa riken gumama, na relaciji Rudnik-Arandjelovac pored bekamenta izašao. Gume obična nula.Cim se ozbiljnije potera,pocinje borba odrzati auto po putu, klizi kao puter :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebalo bi da zamenim gume na Fiatu SEICENTU, koje zimske gume su najbolja varijanta u odnosu na cena/kvlitet racio.

 

U knjižici mi za zimske gume piše da su preporučene dve dve varijante dimenzija 

 - 145/70 R13 71Q

- 155/65 R13 73H

 

Da li neko ima neku preporuku i gde da radim zamenu?

 

Hvala

Edited by Ana Pocetnik

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ana Pocetnik

 

To su tako retke dimenzije sada da ni nema nekog izbora guma, pogotovo ne premium. Cak ni 145/80 i 155/70 kao cesca dimenzija u 13 inca nije nesto puno bolja, mada je veci izbor. Ta dimenzija je vise stvar sta ima na stanju gde i koje je manje zlo. Razlike izmedju skuplje i jeftinije su u rangu 1000din, sto jeste drasticna cena jer jedna guma kosta u fazonu 3000din, ali nije ni cena jednog rezervoara benzina u razlici za 4 gume kad se gleda sve zajedno.

 

 

Edited by neshaoct
dodao tag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam danas, posle 2 godine voznje, zamenio gumu koja je bila krpljena sa boka. Fleka nije ni makac popustila, jedino sto je bila vozne busna pa se unutra struktura ostetila i nije bila za upravljacku osovinu. Inace ove tip top fleke su vrhunske.

 

20200919_140538.jpg 20200919_140645.jpg 20200919_140615.jpg

 

Edited by Ivan
Sredjene slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Srecom pa je sve na mestu, a pametno sto menjas tu gumu, tj. valjda bar taj par... Voziti sa pocepanom ili ostecenom karkasom, na niskoprofilnoj gumi, koja se duva na visi pritisak, na autu od maltene 1.5 tona i 150 KS, na ovakvim oranicama od puteva - jos i onda rekoh da licno nikada ne bih uradio. Pre svega zato sto se ne bih osecao sigurno, cak i da je to na zadnjoj osovini. Pogotovo sto se zadnjih godina pojavila gomila mid-range proizvodjaca i modela guma, gde za sasvim normalnu cifru mogu da se uzmu vrlo dobre gume u tim najcescim dimenzijama. Cak maltene 3 puta jeftinije u odnosu na ranije.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/15/2020 at 3:58 PM, Ana Pocetnik said:

Trebalo bi da zamenim gume na Fiatu SEICENTU, koje zimske gume su najbolja varijanta u odnosu na cena/kvlitet racio.

 

U knjižici mi za zimske gume piše da su preporučene dve dve varijante dimenzija 

 - 145/70 R13 71Q

- 155/65 R13 73H

 

Da li neko ima neku preporuku i gde da radim zamenu?

 

Hvala

Slaba ponuda i retko testirana dimenzija.

 

Kada se izbegnu apsolutno loše, od dostupnih u Srbiji ja bih razmislio o gumama »Hankook Winter i-cept RS2 W452«, »Barum Polaris 5«, »Uniroyal MS Plus 77« i možda »Sava Eskimo S3+« (barem je jeftina i dobra za sneg). Nudi se i »Continental ContiWinterContact TS 800« ali to je star model, verovatno je i guma starija, i nisam siguran da visoku cenu opravdava ikakvim dodatnim kvalitetom.

 

Obrati pažnju na oznake jer su osnovni nazivi često isti, recimo postoji stariji i znatno slabiji »Hankook Winter i-cept« od »W452«
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba i gledati u kakvim uslovima se vozi, dosta zimskih guma koje se izdvajaju po snegu su lose po vlaznom i/ili suvom kolovozu, a recimo ja znam mnoge koji izbegavaju da voze u uslovima vecih padavina. Dok sam ja recimo iz zafrkancije isao kod drugarice da je posetim 100km dalje u trenutku dok su ljudi par desetina km dalje ostajali zatrpani na autoputu... Nekih 30km sam vozio po 10+ cm dubokom snegu da pre mene niko nije prosao :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sta vi mislite dal sam ja konj ili neka druga zivotinja...kupio pocetkom aprila nove hankoke za punta mislim da je bilo oko 5500 po gumi namontirao i bukvalno sutradan ga parkirao i tolko...preso ukupno 2km a stoje kola vec 6 meseci samo sam ga par puta pomerio napred nazad cisto gume da se ne zalepe za beton...a da naduvo sam ih na 2.4 bara kad stoje bar da budu tvrde da ne ispuste brzo...dal sam unistio gume ili nece nista da im fali...a za pitanja sto nisam vozio pa nisam stigo da izadjem iz sluzbenog od kolicine posla tako da putno mucenik ceka bolje dane posto mi zao da ga prodam za sitne pare koje cu da popijem u kafani...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam malu trilemu oko guma za predstojeću zimsku sezonu:

1. Sava eskimo (vozio ih na prethodnom autu 185/65r14 dimenzija, veoma zadovoljan ali ne znam šta da očekujem sa r17)

2. Matador Sibir snow (zanimljiva mi šara, deluje onako više za kišu i neki mekši sneg koga svakako neće biti) 

3. Kleber krisalp (imao letnje kleber i isto zadovoljan, šara deluje pravo snežna ali to će mi trebati na jedno 7 dana ako budem išao na zimovanje)

Sava je najjeftinija, oko 6700, svaka sledeća je oko 10tak eur skuplja od prethodne. Minus za Savu je što se troši brzo. Da se ne troši, ne bih se dvoumio. I dosta vozim autoputem.  

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...