Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Upravo ta relativno visoka cena vulkanizerske usluge (posebno, ako morate da platite i hotel za gume), mnoge ljude "prebaci" na all season gume. Zakon velikih brojeva je jako surov. Ako čovek godišnje treba da plati 100 evra zajedno za hotel za gume i dve zamene guma, a ne živi i ne vozi u krajevima sa "golenim snegovima", ima prst na čelo da stavi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

11 hours ago, Macvanin said:

ali ne mozete ni da zamislite kakve su ovde cene... o potenciranju na Tigar gumama da ne pricam. Kada pitam za neke druge model krece uvijanje, i znaaaas, moze da se nabavi ali po toj ceni (odvali je haos).

Ako su vec tako bezobrazni, a pretpostavljam da ti je nick u skladu sa prebivalistem :) - cim se normalizuje, lepo sa jos nekim (zbog povrata PDV) sednes u kola i cas posla skoknes do Zvornika ili Bijeljine. Em bolji izbor, em jeftinije gume, em imas povrat PDV 17%. Sipas pun rezervoar tamo da isplatis put i ostane jos i preko, a mozes da dodas i neke kucne potrepstine ako ti je usput. Mozes da proveris ponudu u Total Trade, oni su ti najblize u Bijeljini: https://total-trade.ba/sr/

 

Tigar kojim te tamo kljukaju, u 205/55/16, imas sa povratom PDV za 3280 din (redovna cena na 3950 din): Tigar HP

Starija Sava HP je sa povratom PDV 4180 din (redovna cena snizena na 5040 din): Sava HP

Nova Sava HP2 sa povratom 4730 din (redovna cena 5700 din): Sava HP2

A ako ti nije mnogo da dodas - moja preporuka posto sam je licno imao pre neku godinu. Odlicna premium guma, za smesnih 6200 din sa povratom, Dunlop Sport BluResponse: Dunlop Sport BR . Kod nas se krecu oko 8000 din.

 

Mada se u principu taj sport mnogo vise isplati za premium gume u vecim profilima.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan Da ne zaboravimo da onaj ko nema zeleni karton mora u startu još 2.000 da plati da bi mogao da uđe u RS pa je pitanje isplati li se ako se kroz neko vreme desi slučaj da npr. moraš da reklamiraš pneumatik pa ponovo odeš tamo. 

Znam da imaš i povrat PDV i jeftinije gorivo ali opet da na kraju ne bude  "Ne platiš na mostu, platiš na ćupriji". 

 

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svako neka radi kako mu odgovara. Samo nudim soluciju coveku koga ocigledno zaje*avaju sa ponudom i cenom, a ovo mu je pod nosem.

Apropo zelenog kartona, pa valjda negde putujes u inostranstvo preko godine ili ides bar na more i imas ga svakako. Dodatno, bila je neka prica da je BiH konacno ukljucena u sistem osiguranja i da ubuduce nece biti potreban zeleni karton. Nisam ispratio sta se desava zbog ove situacije.

Ovde doduse i nije neka usteda, ali pogledaj koliko moze da izadje za premium 17'', 18'', 19''...

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, Ivan said:

Dodatno, bila je neka prica da je BiH konacno ukljucena u sistem osiguranja i da ubuduce nece biti potreban zeleni karton. Nisam ispratio sta se desava zbog ove situacije.

BiH još nije usvojila. Koliko sam razumeo na SATu, evropski parlament jeste još početkom godine ali se čeka da i BiH usvoji. 

 

I ja sam se dvoumio oko guma preko. Treba uračunati i onog na BiH granici da ne javi našima preko. Po osobi za povrat je minimum 100 eur

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Ivan said:

 

Ako su vec tako bezobrazni, a pretpostavljam da ti je nick u skladu sa prebivalistem :) - cim se normalizuje, lepo sa jos nekim (zbog povrata PDV) sednes u kola i cas posla skoknes do Zvornika ili Bijeljine. Em bolji izbor, em jeftinije gume, em imas povrat PDV 17%. Sipas pun rezervoar tamo da isplatis put i ostane jos i preko, a mozes da dodas i neke kucne potrepstine ako ti je usput. Mozes da proveris ponudu u Total Trade, oni su ti najblize u Bijeljini: https://total-trade.ba/sr/

 

Tigar kojim te tamo kljukaju, u 205/55/16, imas sa povratom PDV za 3280 din (redovna cena na 3950 din): Tigar HP

Starija Sava HP je sa povratom PDV 4180 din (redovna cena snizena na 5040 din): Sava HP

Nova Sava HP2 sa povratom 4730 din (redovna cena 5700 din): Sava HP2

A ako ti nije mnogo da dodas - moja preporuka posto sam je licno imao pre neku godinu. Odlicna premium guma, za smesnih 6200 din sa povratom, Dunlop Sport BluResponse: Dunlop Sport BR . Kod nas se krecu oko 8000 din.

 

Mada se u principu taj sport mnogo vise isplati za premium gume u vecim profilima.

 

Cesto sam u Bijeljini, udaljen sam tacno 16km od prve pumpe :) Problem je sto vozim na potpuno novim Sava Eskimo S3+ gumama, i zao mi da ih trosim po ovakvom vremenu, zato mi se toliko i zuri. Kada bih sigurno znao da ce granica biti otvorena za 7 dana, naravno da bih sacekao sa kupovinom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
37 minutes ago, Macvanin said:

Cesto sam u Bijeljini, udaljen sam tacno 16km od prve pumpe :)

Pazi coveka, pa onda ti treba meni da objasnjavas :D .

"Total Trade" ti je na izlazu iz Bijeljine ka Brckom. Mozes i kod njih da montiras, ali onda nemas pravo na povrat PDV. Ako juris jos tih -17%, gume ne smeju da budu montirane. Imas celu proceduru koju sam ispisao i koji su limiti, treba da ti daju PDV SL-2 obrasce, nista komplikovano. U Zvorniku npr. ovi sto prodaju gume, saradjuju sa nasim vulkanizerima prekoputa Drine. Predjes granu i montiras :) , verovatno i u Bijeljini imaju neku foru.

Da se razumemo, ja uglavnom kupujem gume kod nas, ali iskoristim ako natrcim na nesto sto je inace skupo, a tamo povoljno.

Pa identicne "Navigare" patike sam platio 4 puta jeftinije nego sto su ovde kod nas, u njihovoj radnji u BG. Bukvalno ista stvar, isto natrcao usput... Nisam imao predstavu koliko je sve jeftinije, dok nisam pre 10-ak godina s vremena na vreme krenuo da putujem poslom tamo.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, znam gde je :) 

Da je normalna situacija, verovatno bih sacekao (mada, ni sada nisam siguran sta da radim). Prvo sam isao na opciju da platim cekovima, pa sam onda ipak odlucio da platim gotovinom.

Mislim da sam pisao, ali nista ne fali da ponovim, cak i ako nije odgovarajuca tema. U Badovincima, nekih 500m pre granicnog prelaza, nalaze se dva velika marketa sa prilicno povoljnim cenama. Sve male prodavnice iz Macve i Semberije uzimaju robu iz ovih marketa, tako da ako budes isao na ovu stranu, obavezno tamo svrati. Jos nesto, imaju dosta proizvoda koje prave privatnici, i bez preterivanja, nista ne zaostaju za poznatim imenima. Da neko ne pomisli da je kao roba u TSV-u, nije, mnogo je kvalitetnija. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo fotografija čuvene Wintere, skinute sa moje Alfe. Naravno, performanse ove gume su odavno apsolvirane i nije o tome reč. 

Poenta je da sam ja ove gume pazario krajem 2015. godine, isključivo iz razloga da bih letnje gume i felne sačuvao od udarnih rupa koje se otvaraju zimi i drugih spoljnih uticaja kroz zimski period. Jeftinije gume u tom momentu nije bilo. 

Evo danas, posle odrađene 4 sezone njeno stanje. Nema apsolutno nigde traga starenja, mikro naprslina i slično. Još uvek ima elastičnost pod rukom. Ispostavilo se na kraju da sam ovu gumu koristio i više nego što sam planirao, skitala je itekako i po Evropi. Dobacila je čak i do Francuske, Austrije itd... :D Zaključak je kada se guma pravilno skladišti da može da potraje nekoliko godina bez problema, a čak ni njene u najmanju ruku skromne performanse nisu toliko bitne kada se normalno vozi i ima na umu koji su limiti same gume. 

20200418_143549.thumb.jpg.64a08d72a646306a0e7165fd411edfa6.jpg   20200418_143604.thumb.jpg.d462ee3a46d70cf15862309049ddf3a3.jpg

Edited by banjo1990

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog korone je dodatno skraćen, no u 205/55 R16 je a ima i »Tigra HP« - "Autonavigatorov" test letnjih:

https://kolesoplus.by/test-populyarnyh-letnih-shin-2020-goda-v-razmere-20555-r16

 

8 hours ago, banjo1990 said:

Zaključak je kada se guma pravilno skladišti da može da potraje nekoliko godina bez problema, a čak ni njene u najmanju ruku skromne performanse nisu toliko bitne kada se normalno vozi i ima na umu koji su limiti same gume.

Kako čuvaš gume van sezone?

 

Edited by Ivan
Popravljen link

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/24/2020 at 9:16 PM, 037 said:

 

Kako čuvaš gume van sezone?

 

Stoje mi u garaži koja se igrom slučaja retko otvara. Temperaturne osclilacije su male i nema svetlosti... Pretpostavljam da u nekoj meri to može imati uticaj na dugotrajnost. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

^ Najverovatnije, hvala.

 

"Kontinental" pored uobičajenih stvari preporučuje i pakovanje u neprovidne kese, ali takvo da što je moguće više onemogući strujanje vazduha. Ne znam zašto i da li bi ovo pomoglo i novim gumama.

 

Ja nemam uslova da preporuke u potpunosti poštujem. Na felnama su mi, malo jače napumpane i u onim crnim kesama za đubre, naslagane jedna na drugu (povremeno im promenim pozicije) i ispod stola na terasi. Idealno, dodatno bih napravio neke distancere tako da samo felne nose težinu (otpada, jedva i ovako stanu pod sto) i smestio ih na neko mračno mesto sa stabilnijom temperaturom i vlažnošću (tek za ovo nemam uslova). 

 


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nikad problema nisam imao, stoje u garazi jedna na drugu kako su skinute i to im je. :)

Послато са SM-J330F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja vozim sada letnje mišelin primacy 4 i guma je odlična. Problem je cena i menjanje, zima - leto, posebno ako se ne vozi mnogo. 

Mislim da se na duži rok isplati imati dobru gumu, štedi gorivo, udobno se vozi i bezbedno, što je najvažnije. 

Iz dosadašnjeg iskustva, guma može da bude dobra do 6 godina i nekih 60 ak hiljada km, preko toga već postaje problematično.

Obzirom da prelazim oko 15 000 km godišnje a dobrog iskustva sa mišelin gumama, razmišljao sam da uzmem jedan set univerzalnih točkova i da mi traju 3 godine.

Znam da će performanse biti loše i zimi i leti i da će biti bučnije itd. ali stvarno mi je muka menjanje točkova, zauzimaju prostor, cena, gubljenje vremena kod vulkanizera balansiranje itd. 

Zimske imam kontinental, vinter kontakt 5 ili 6 ne sećam se, ove zime su kupljene i odlične su gume. Dobro drže na snegu (provereno na Kopaoniku ove zime) nisu bučne ali, opet, cena ... ubi.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ortakov

Ja sam na jednim kolima imao Michelin letnji, i zimski ( a sa ukupno dva letnja seta, nisam uspeo da potrošim jedan zimski (bio je "spao" na oko 6 mm, ali, već ostario)) i negde na oko predjenih 165 kkm sam sve to "bacio" i uzeo all season Michelin. I išao sam i dalje gde i sa onim ranijim gumama (dok nisam prodao kola).

Na Fiatu još vozim fabrički letnji set ( Continental ), a imam i zimski ( Good Year), ali, verujem da ću i tu za oko 2-3 godine najkasnije da "bacim" oba seta i kupim samo jedan all season. Trenutno me vuče Continental, ali, ko zna šta će tada (za 2-3 godine).

Kod nekih proizvodjača je moguće pri kupovini novih kola doplatiti odmah za all season (opel, škoda ... ), ali, doplate znaju biti tako bezobrazne, da je to neverovatno (bar je tako bilo kada sam proveravao kod škode). Koštalo je kao da ti uz kola prodaju i DODATNI set guma, a ne da ćeš dobiti kola samo sa jednim setom.

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod rodjaka na sluzbenom 500L su dosle GY vector 4 seasons direktno iz salona na novom autu. Mozda zato sto je u najjacoj opremi,... Pitacu ga bas da li je trazio tako jer je mogao da bira ili su tako isporucivali. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...