Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Bogami, gledam ja DOT danas..0317kod mene. Guma je Hankok kinergy 4S, dobra sa sarom, ali naredne vec puni 5G tako da se polako merka sta ce se pazariti.

Hankook kinergy 4s nigde da nadjem u 205/55/16, BFG g-grip all season je tu oko 8 crvenih, Kleber Quardrex 2 (il kako se vec zove) je oko 400-500 kinti jeftiniji od BFG-a...Miselinka preskupa...Fluda multicontrol..nekako ne uliva previse poverenja sa testova. Apollo Alnac 4G...cuo sam samo za njih, da li ih je iko imao, to nisam cuo.

Cenovni raspon oko 8000/guma + montaze i balansiranje.

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
24 minutes ago, ISV_01 said:

Hankook kinergy 4s nigde da nadjem u 205/55/16, BFG g-grip all season je tu oko 8 crvenih, Kleber Quardrex 2 (il kako se vec zove) je oko 400-500 kinti jeftiniji od BFG-a...Miselinka preskupa...Fluda multicontrol..nekako ne uliva previse poverenja sa testova. Apollo Alnac 4G...cuo sam samo za njih

Ako vec gledas tako nesto, sacni i Nexen N-Blue 4 Season, pisao sam vec i ostavljao testove ;) . Po meni mozda i best-buy u toj klasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da si kačio, E energetska klasa potrošnje spram C energetske je 2 koplja njiže., dok su ostale osobine tu negde između u proseku hankoka, BFG i Kleber-a. Ne znam koji je konkretan podatak što se tiče odnosa potrošnje goriva E i C klase u gumama ili se odnosi i na potrošnju gume (wear) ? 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tacno, po nekim testovima, rolling resistance joj je minus. Kada uporedis rezultate, to jeste nesto vise u odnosu na konkurenciju tog tipa, ali u rangu recimo sa referentnom letnjom ili zimskom gumom ;) . Ili u prevodu, pitanje je uopste koliko bi osetio tu razliku. Za mene je mnogo veca mana sto je malo tanja na mokrom, ali sasvim solidna po snegu, solidna na suvom, tiha. Ni ja nisam rekao da je najbolja, jer je svaka ovakva guma kompromis i "najbolja" je ona koja odgovara tvojim potrebama. Meni licno ona koja samo zadovoljava formu zimi, a da je sto bolja leti i na mokrom. Nekome ko vozi po snegu, svakako totalna kontra ili sezonski penumatik.

Nigde niko nije napisao ni da je Sava UHP2 najbolja letnja, ali je svakako trenutno best-buy. O tome ti pricam i za ovu gumu, cisto da bacis pogled ako vec razgledas tu klasu, a ne da kupis :D . Mislim da sam kacio ADAC rezultate za manje dimenzije - pogledaj rezultate, pogledaj upravo potrosnju goriva, ako ti je bitna i uporedi cene ;) :

 

Untitled.thumb.png.dbe49bbb17ed3d3b3aba4c9fa5569a1b.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normalno, ipak all season guma je 'umereno od svega' i ne ocekuje se da bude apsolutno dobra u nekom/svim segmentima. To je prezvakano u ovoj temi mali milion puta.
Cenovno se vrti kao Kleber (7600-7900) sto ulazi u moj okvirni cenovni rang. Ce ipak stati u red pored ostalih guma pa ce odluka pasti uskoro. Gume koje imam mozda ce nekome sluziti ovde ofc na njegovu licnu odgovornost, jer bi ih svakako bacio.

Sa druge strane gledam dostupnost iste u smislu iole normalne lokacije za kupovinu i montazu, da sve uradim na jednom mestu. Zanimljivo je da npr u mojoj dimenziji 205/55/R16 sve vise iskacu indeksi vece nosivosti gume npr 94V u odnosu na fabricku preporuku 91H/V u poslednjoj pretrazi nego prosle godine kada sam gledao gume
Manje vise sto utice na izdrzljivost gume u smislu nosivosti, da li isti index ima uticaj i na drugacije ponasanje gume u smislu smese, tvrdoce gume i drugih karakteristika ?

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 hours ago, ISV_01 said:

puni 5G

Ju crna nesrećo, baci to jel znaš da je 5G opasan i izaziva koronu!??:lol:

 

Šalu na stranu, imam samo pozitivne reči za BfG All season 2! U tvojoj dimenziji su postigle jako dobre rezultate!

Edited by bane1321

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ISV_01 said:

Zanimljivo je da npr u mojoj dimenziji 205/55/R16 sve vise iskacu indeksi vece nosivosti gume npr 94V u odnosu na fabricku preporuku 91H/V
Manje vise sto utice na izdrzljivost gume u smislu nosivosti, da li isti index ima uticaj i na drugacije ponasanje gume u smislu smese, tvrdoce gume i drugih karakteristika ?

Teoretski bi trebalo da bude malo tvrdja, sa tvrdjim bokovima. Mada opet zavisi i od proizvodjaca i njegove tehnologije.

Recimo, u prethodnoj iteraciji imao sam upravo all-season (CrossClimate) koje su bile takodje 94V, pa jos i XL (eXtraLoad), samo to je u startu moglo da se kupi od tog modela. I guma je bila vrlo udobna. Totalno suprotno iskustvo, tamo pre nekih 10-ak godina za Stila mi iz Nemacke stigne poruceni set alu-felni. Felnice kao dusa :), neokrznute, ali sa karavana i sa takodje skoro novim XL gumama, u istoj dimenziji kao CC kasnije. Brate mili, neke Sumo, model Firenza ST, radjene u kooperaciji sa Yokohama (videh da su u to vreme bile prodavane u Nemackoj). Tvrde kao kamen, naravno da sam ih odmah zamenio i montirao kvalitetnije. Secam se i nekih Firestone da su bile zestoke kamenjare.

Ako imas prilike dok nije montirana, pogledaj i pipni prstom bok neke Conti PremiumContact. I koja je to tehnologija da je udobna, bok tanak, a opet ima toliku nosivost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bane1321
BFG su mi trenutno na 1.mestu za shoping ukoliko se odnekud ne pojave Hankok 4s koje imam sad i zauzmu mu poziciju.
@Ivan
Videcu, nisam ranije odstupao od fabricke dimenzije makar bilo i za indeks nosivosti. Ako budem imao prilike, probacu pa da skontam razliku.

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, ISV_01 said:

Videcu, nisam ranije odstupao od fabricke dimenzije makar bilo i za indeks nosivosti.

Kazem ti da oznaka nosivosti u praksi moze vrlo da varira od proizvodjaca do proizvodjaca. I ne treba se slepo vezivati za te mere ili one EU oznake "za devojcice" :D na labelama koje su nedavno uveli. Cesto realni testovi pokazu malo drugacije.

Isto kao npr. i Treadwear gume. Tek tu ne postoji univerzalna mera, nego je obaveza proizvodjaca da meru gradira po svom internom algoritmu i skali. Sto u praksi znaci da poredjenje Treadwear razlicitih proizvodjaca mozes da okacis macku o rep. Tj. jedna guma ce se trositi brze od druge, iako im je Treadwear isti.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

IPG bi trebao biti standardan sto se tice porucivanja guma, jedan od prvih. Ove nove su neke mozda problematicne ili je isporuka duza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam da li je dozvoljeno ovo pisati, ali kod njih je Sava HP2 tacno 5000 dinara, dok je na sajtu Kemoimpex-a oko 5600, pa ne bih bas da dajem 2400 dinara vise ako nema razloga :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cene variraju, negde je Sava jeftinija, negde Continental. negde Michelin, uzmi tamo gde ti je najbolja cena.
Negde mozda nude besplatnu montazu ili popust kad se kupi preko njih, pa i to proveri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se. Zato volim kad odem, vidim i DOT i da li su gume ok i odradim i balansiranje...ono kupim negde pa nosam okolo da montiram pa ne valja...d otpadnu uskrsna 00

 

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vulkanizeri uglavnom sarađuju sa tim većim distributerima.

 

Ja sam jesenas poslao poruke nekolicini vulkanizera sa dimenzijom, pitao za željeni model i zamolio da gume imaju isti DOT (na taj način 99% i istu fabriku), »Centar Đokić« mi je ponudio da to sredi uz svoju narednu narudžbinu »Kemoimpeksu« uz par stotina višu cenu po gumi i tako smo se i dogovorili. Dobio sam kod njega posle popust za ventile i balansiranje, tako da je na kraju ceo posao ispao isti ili tek minimalno skuplji nego onlajn, a bio je old skul.B)

 

Inače, pre toga su mi u »IPG-u« i »Kemoimpeksu« rekli da im je komplikovano da mi odgovore u pogledu DOT-a (što za pojedinačna naručivanja objektivno i jeste), a u »Beogumi« bih morao da čekam dimenziju... ostali poput »Autoguma« i »Balkanprogresa« su tada imali osetno više cene. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, ISV_01 said:

Zanimljivo je da npr u mojoj dimenziji 205/55/R16 sve vise iskacu indeksi vece nosivosti gume npr 94V u odnosu na fabricku preporuku 91H/V u poslednjoj pretrazi nego prosle godine kada sam gledao gume emoji848.png
Manje vise sto utice na izdrzljivost gume u smislu nosivosti, da li isti index ima uticaj i na drugacije ponasanje gume u smislu smese, tvrdoce gume i drugih karakteristika ?

Na ladi nivi sam veoma davno vozio "C" gume (kombi gume). Pirelli i Michelin. Jedna je imala 8, a druga 10 "platana". Ja nisam osetio neku neudobnost. Guma kao guma :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veruj mi, lada niva na ruskim gumama, kao i lada niva na Michelinu i Pirelliju, to veze jedno sa drugim nema. A ni udobnost nive nije tako loša. Naprotiv. Ali, da "ne širimo temu" :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@moron
Bogami, na sluzbenoj Nivi sa Kama all season je vozeno nekih 60K i jos drze..ne voziti po klizavici, iskljucivo ili suvo ili sneg..za blato ich nisu (kako koje) jer se napune maltene odmah.

Ili cisto letnje ili cisto krampon zimske.



Sent from my S10 PRO using Tapatalk

@vagenovac

Nesh verovati koliko je udobno to vozilo, ali samo sa aspekta udobnosti sedista (debeo sundjer batoo) i upijanju svih mogucih neravnina. Ostala 'udobnost' je samo pojam...nista vise..toliko je lose da si kao u motoru...no noff topic

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ISV_01

Moja nivuška nije bila službena. Zato je imala Michelin i Pirelli. Meni su ta kola ostala u prelepom sećanju. Uživao sam sa njom nekih 100 kkm. A bez dobrih guma nema ni bezbedne vožnje. Stavi i na najbolja kola neke loše gume i imaćeš "duplo golo" :) Čovek na svemu u životu može da štedi. Pa i na gumama. Ali, mislim da je to potencijalno izuzetno opasna štednja.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Macvanin said:

Da li je neko porucivao gume preko ovog sajta: https://www.internet-prodaja-guma.com

10.03. poručene dve UHP2, stigle sutradan (Bex). Sve prošlo ok, gume su od tada na autu bez problema.

18.03. stigao na Email račun i garancija. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam da je najbolja opcija da se gume kupe i ugrade na istom mestu, ali ne mozete ni da zamislite kakve su ovde cene... o potenciranju na Tigar gumama da ne pricam. Kada pitam za neke druge model krece uvijanje, i znaaaas, moze da se nabavi ali po toj ceni (odvali je haos).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...