Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

13 minutes ago, horvat said:

Ajmo sad fanovi, davno nije bilo :D 

Lassa ili Lassa.

Gledajuci listu, apsolutno se slazem sa Nidzom... Bitno je da komsa vidi da se vozi alu 17''+ , a guma je ionako samo ono crno oko felne :D . Pogotovo sada kada su gume daleko povoljnije nego ranije. Pa krstena 215/45/17 je svojevremeno bila po 180 EUR, sada za vise nego duplo manje imas da biras, pogotovo u ovim standardnim dimenzijama. 16'' ili manje da ne govorimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa tu i nema dileme- Lassa!:-)

Salu na stranu, na Cromi sam kao letnje gume kupio Lassa Driveways, 215/55/16 i presao sa njima cca 20 000 km(dve sezone). Kada sam ih dao uz Cromu, bile su kao nove. Uz to, tihe su i dobro drze.

Kupljene i za Scenica prosle sezone, isto prezadovoljan.

Ja ih preporucujem svakim ko gleda gume te klase.

 

Poslato sa JAT-L29 pomoću Tapatoka

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Mico said:

Gledam ovih dana letnje gume 225/45 r17 do 7 hiljada. U ponudi vise modela

-Triangle 5130 din

-Riken 5300 din

-Tigar oko 6140 din

-Laufenn 5450 din

-Lassa 6250 din

- Sava 6630

Sta odabrati? 

 

Sava, Lassa ili Laufen. Nije loš ni kelly, da znaš ako ima u ponudi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zimske sam uzeo riken 205/55 r16 i nisu lose. Vidim vecina ih fura. 

Letnje menjam jer su postale bucne a i dot im je 14'. 

Znam da treba imati sto bolju gumu, ali sam i da je nova jeftinija bolja od polovnih. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas Lassa Driveways koristio kao zimske, srećom na zadnjoj osovini imam univerzalne AllSeason 2, nimalo prijatan osećaj!

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Mico said:

Zimske sam uzeo riken 205/55 r16 i nisu lose. Vidim vecina ih fura. 

Letnje menjam jer su postale bucne a i dot im je 14'. 

Znam da treba imati sto bolju gumu, ali sam i da je nova jeftinija bolja od polovnih. 

 Naravno, uvek. 
Jedino ako naletiš na polovne, stare najviše dve godine (ili vožene dve sezone) i da su sve 4 oko 100e (u navedenoj dimenziji).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledam one BFG zimske sto su okacene sto se raspadaju.
Ja sam imao prethodnu verziju na GP cipnut na 180ks i vozim konstatno preko 180, i ostri startovi, svasta nesto. Nakon 4 god su imale saru 6.5mm i prosledjene su na drugo vozilo.
Posto sam bio zadovoljan, uzeo sam sebi i novu verziju BFG zimske gume, sada 2. sezona, isti stil voznje, naravno GP nije tezak auto, ali nema tih kidanja na gumi, ima sitnijih mozda ako me secanje sluzi. Nista tako dramaticno.

Vidim da je par njih pohvalilo Savu UHP2 i voleo bih da cujem jos neka iskustva.
Gledam gume 235/45 R18, Sava je duplo jeftinija od Continentala. Kilometraza koju prelazi je takodje velika, tipa 36.000 ako se dobro secam. Uravnotezena, na suvom dobra, na mokrom malo manje.
Na GP imam letnje Goodyear Eagle Asymmetric 3 i ne mogu bas reci da sam nesto prezadovoljan. To je premium guma, a opet proklizava na startu (zimska koja je uza na 15" felni ne proklizava), drzanje u krivinama jeste bolje i akvaplaning, ali treba je i dobro zagrejati da bi se pokazala. Imam utisak da Sava ne bi bila losija i da bi bio zadovoljan po svemu sto citam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu BFG sto se raspadaju nego Hankook iCept.

Sava UHP2 zasad odlicna, mada iskljucivo normalna gradska voznja

Edited by francuz69

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Bingodalton said:

Gledam gume 235/45 R18, Sava je duplo jeftinija od Continentala.

Imam utisak da Sava ne bi bila losija i da bi bio zadovoljan po svemu sto citam.

Ocekuj da te ubrzo ovde pitaju jesi li proverio da li postoji Lassa u dimenziji 235/45/18 :lol: .

 

Sto ti kazes, premium je tu vec malo jak sa cenom, mislim da su 18'' cca 150-160 EUR.

Ima par lepih best-buy opcija, tipa pomenute Save, Falken, Nexen... Imas ovde svez ADAC 2020 test za 18'', doduse 225/40/18:

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/tests/reifen/sommerreifen/225-40-r18/alle-testergebnisse/

 

EDIT: Evo da dodam i PrintScreen. Dakle 225/40/18, svez ADAC test letnjih guma (2020):

 

Untitled.thumb.png.c9127c1ad69f75e57f1f4bebd7c7480a.png

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, bas sam taj test gledao, najpribliznija dimenzija.

Nexen samo zbog mokrog dobio bolji plasman, kosta bar 14k. Falken 16k, Sava 8.5, a bolji od Falken. Deluje kao best buy.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mene je taj falken pozitivno iznenadio u odnosu na savu, u voznji odaje utisak bolje gume. 
 
Sava je super za svoju cenu.
Ako vec odem skoro duplo vise na Falken, pruzicu se jos skoro 20% za Continental.

Sava 290
Falken 550
Conti 650

Kontam Savu mozes prodati za 200 u prvoj sezoni ako nisi bas zadovoljan. A opet, sa cime porediti, ne znas hoce li i koliko biti bolje sa premium gumom.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ostrije vozis i nije ti problem da se ispruzis uzmi premium, mislim da je gy asimetrik5 trenutno najbolji izbor.

Sava odradjuje posao bez problema svakako.

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sava se kod mene pokazala odlično za sad. Nisam je probao po mokrom do sad (gde ne bi smelo da bude problema po specifikaciji) , ali je buka i udobnost za 225/40/18 za svaku pohvalu na Bravu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nazuli smo CrossClimate, ne pali više ABS mnogo rano kao sa zimskim Hankook-cima.

Elem, iako su Hankook icept evo bili na bar 5mm već su se proredili oni prorezi karakteristični za sve zimske gume. Znači da je bilo snega, bilo bi i problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

na alfi 166 ti sava uhp, 225 40 18,na e39 525d 235 45 17 sava uhp i na vectri c 1.9 sava uhp, dakle za 7 godina sam 8zvozao 4 seta, po mom skromnom misljenju izvaredna guma, tiha, upravljiva. Mana je da joj treba par km da krene da radi. Ima odlican rim protect. U odnosu na hankok ventus prime 2 avion od gume. Imao sam i gy f1 3 na vectri, bile su stare recimo 2.5 godine i sa ne vise od 15000 km, guma me uopste nije impresionirala.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

eimage.thumb.png.59d98db30f4955fc41812797be87ff9e.png

 

evo Lasse drugovi na akciji za mog punta u 14'' dimenziji...buduci da ce biti samo i samo gradska voznja, tipa nbgd i nazad na Vozdovac, nema potrebe ni razmisljati jel tako buduci da punto od 0 do 100 stize za oko 25 sekundi tako da nema ni potpisivanja , ima da mi traje jedno 6 godina bar :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/24/2020 at 3:15 PM, Mico said:

Gledam ovih dana letnje gume 225/45 r17 do 7 hiljada. U ponudi vise modela

-Triangle 5130 din

-Riken 5300 din

-Tigar oko 6140 din

-Laufenn 5450 din

-Lassa 6250 din

- Sava 6630

Sta odabrati? 

 

»Sava Intenza UHP 2« definitivno. Po performansama uporediva sa vrlo dobrim a po ceni blizu ostalim navedenim. Za prvu bolju gumu moraš se protegnuti do »Hankuka Ventus Prajm 3 K125« (ili »Falkena Azenis/Acenis FK510«, ali ona je samo stotinak dinara jeftinija a mislim da je Hankuk bolji). 

 

@ shortee

 

Dostupna kod nas, u toj 175/65 R15 vrlo dobra i samo malo skuplja od »Lase« je »Falken Sincera SN832 Ecorun«.

 

 

Edited by 037

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo jednog lepog testa, gde se vidi da je po suvom relativno mala razlika izmedju najbolje i najgore gume, dok je po kisi razlika drasticno veca.

Ako ti je bitna sigurnost po kisi onda se isplati malo protegnuti do hankooka/falkena, koji disu za vrat najskupljim gumama po kisi.

 

1st: Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5

 

Dry Braking2nd+0.5 M

Wet Braking2nd+0.1 M

2nd: Michelin Pilot Sport 4

 

Dry Braking1st

Wet Braking5th+0.9 M

 

6th: Falken Azenis FK510

 

Dry Braking17th+1.8 M

Wet Braking4th+0.3 M

 

17th: Sava Intensa UHP 2

 

Dry Braking14th+1.5 M

Wet Braking20th+4.1 M

 

40th: Tigar Tigar UHP

Dry Braking20th+2.1 M

Wet Braking41st+8.7 M

 

44th: Laufenn S fit EQ

 

Dry Braking35th+3.3 M

Wet Braking42nd+8.8 M

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, kakve su ove letnje Riken gume? Prodavac me ubedjuje da Sava HP2 nije nista bolja, a skuplja je 500 dinara po gumi.

Nemam neki izbor guma u ovoj vukoj****, a ne ide mi se negde na stranu da trazim, i jos placam cekovima. 

Do sada sam koristio one Formula gume koje su bile na akciji pre nekoliko godina, ali posle skoro 80 000km pojavile su se sitne pukotine na bokovima sa spoljasnje i unutrasnje strane, pa ne bih da ih koristim vise i ako jos uvek imaju sasvim solidnu saru, ako se uzme u obzir koliko su presle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne samo sto pojma nemaju uglavnom, pa da lupaju random, vec uglavnom ako se dvoumis izmedju par guma u nekom cenovnom rangu preporucuju ti ono na cemu imaju najvecu marzu ili ono sto im trune u magacinu sto ne mogu prodati dok se dot nije previse ohladio :D

 

Evo ti vidis gore okacih test save i tigra (a riken je tigar) i sava po kisi za najboljom premium gumom zaostaje 4.1m sto je skoro duzinu auta, a tigar duplo vise odnosno 8.7m.

 

Bukvalno za 500din prepolovis razliku po kisi u odnosu na najbolju premium gumu, pa ja bih rekao da vredi svaku paru ta doplata :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...