Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Samo jos da iskopamo testera :) , Multiways bese?

Do iskustava iz prakse, nisam natrcao ni na kakve rezultate na testovima za nju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima kod fordaša, opelaša i vagenovaca na forumima...

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Resio sam da kupim All season gume jer me mrzi da menjam gume dva puta godisnje,plus skladistenje, a pritom prelazim 5-7.000km godisnje i to po gradu.A i zime su sve blaze.Da li neko ima iskustva sa Bridgestone Weather Control 005  i BF Goodrich g-Rip All Season 2 gumama za sva godisnja doba?Interesuje me najvise bezbednost tih guma tokom letnjeg perioda sa obzirom da su to u osnovi zimske gume.Za Michelin Crossclimate znam da je to letnja guma sa zimskim karakteristikama,prva takva, ali za nju mi ne odgovara dimenzija,tj. slaba ponuda dimenzija.Ako neko ima dobro iskustvo sa jos nekom all season gumom iz srednje ili vise klase bilo bi mi korisno da cujem.I jos jedno pitanje, koje od parametara dimenzije gume je dozvoljeno promeniti od propisanog fabrickog,npr. ja imam 195/45 R16.Da li smem da stavim visinu 55 jer su 45 uzasno retke za pronaci all season,da li ce to znacajno uticati na nesto?

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@DelPiero

Pitanje je spojeno sa postojecom temom o pneumaticima, pa mozes da pogledas i dosadasnji sadrzaj pomocu Search. Mada je ovaj segment sa modernijim izvedbama all-season pneumatika tek u usponu zadnjih par godina, pa pogotovo ovde neces pronaci pricu za previse modela...

Posle tri sezone sa CrossClimate, sa sledecim autom sa opet na sezonskim vec 2 godine, a posto sam bio prezadovoljan razmisljam (mozda) opet o all-season, pa pratim pomalo razvoj i trziste. Koliko imam uvida, Bridgestone se uopste nije proslavio sa svojom izvedbom i na vecini testova je na samom dnu premium ponude, pogotovo uzimajuci u obzir i cenu. Cak su i neki mid-range modeli karakteristikama ispred. Pisao sam vec, pogledaj malo i Nexen N-Blue 4 Season, meni se svidela sara koja od ostatka ponude najvise vuce na letnju, pogotovo ivice. Interesantno je da je odlicna na snegu, na suvom i mokrom solidna (ne kao CC), najtisa je, a mana je najveci otpor kotrljanja. Na svim testovima je uvek u samom vrhu, u manjim dimenzijama cak i prva. Kod nas ih valja Kit Commerce, a imalo je i kod Dragana u Veterniku. Za mene je kod njega komplet oko 320 EUR (225/45/17) i cenom je izmedju najjeftinijih Tigar od 200 EUR i najskupljih CrossClimate od 500 EUR u toj dimenziji.

Sto se tice promene dimenzija, sa pomenutom konverzijom menjas "samo" visinu boka gume. Tj. sa 87.7mm, podizes na 107.2 mm. Sto je skoro 2 cm po boku ili 4 cm ukupne visine tocka, a to je prilicna razlika, +25%. Pa proveri koliko to odstupa od najvece moguce fabricke dimenzije, da li to uopste staje i na sta vizuelno lici. Da ne bi off-ovali, imamo odgovarajucu temu, gde ces pronaci i kalkulatore: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/37137-fiat-lancia-alfa-dimenzije-felni-i-guma/

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih montirao jos posle Nove god samo da su mi na drugom setu :)

Послато са SM-J330F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se razmisljam vec nedeljama ali necu da me smaraju panduri mada posto treba da putujem u subotu, ne bi bilo lose da ih stavim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa bilo bi lepo kad bi panduri znali zakon i sami ga postovali ;)  Usustini znam da je takav propis, samo sto ono pokusavam da izbegnem natezanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro jutro, dobar dan,

prolecni sam cvetic ran :D .

 

170220207067.thumb.jpg.ddb5f0bc074ff1493fd5422528777486.jpg

 

Uz generalno pranje auta, stigoh i da ih nasminkam za praznik :) .

Nemaju sta da ti prave problem - od 1.11. do 1.4. si u obavezi da imas zimske gume ako su na putu sneg, led ili poledica. Jedino ako ne planiras za vikend negde na planinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, Ivan said:

@DelPiero

Pitanje je spojeno sa postojecom temom o pneumaticima, pa mozes da pogledas i dosadasnji sadrzaj pomocu Search. Mada je ovaj segment sa modernijim izvedbama all-season pneumatika tek u usponu zadnjih par godina, pa pogotovo ovde neces pronaci pricu za previse modela...

Posle tri sezone sa CrossClimate, sa sledecim autom sa opet na sezonskim vec 2 godine, a posto sam bio prezadovoljan razmisljam (mozda) opet o all-season, pa pratim pomalo razvoj i trziste. Koliko imam uvida, Bridgestone se uopste nije proslavio sa svojom izvedbom i na vecini testova je na samom dnu premium ponude, pogotovo uzimajuci u obzir i cenu. Cak su i neki mid-range modeli karakteristikama ispred. Pisao sam vec, pogledaj malo i Nexen N-Blue 4 Season, meni se svidela sara koja od ostatka ponude najvise vuce na letnju, pogotovo ivice. Interesantno je da je odlicna na snegu, na suvom i mokrom solidna (ne kao CC), najtisa je, a mana je najveci otpor kotrljanja. Na svim testovima je uvek u samom vrhu, u manjim dimenzijama cak i prva. Kod nas ih valja Kit Commerce, a imalo je i kod Dragana u Veterniku. Za mene je kod njega komplet oko 320 EUR (225/45/17) i cenom je izmedju najjeftinijih Tigar od 200 EUR i najskupljih CrossClimate od 500 EUR u toj dimenziji.

Sto se tice promene dimenzija, sa pomenutom konverzijom menjas "samo" visinu boka gume. Tj. sa 87.7mm, podizes na 107.2 mm. Sto je skoro 2 cm po boku ili 4 cm ukupne visine tocka, a to je prilicna razlika, +25%. Pa proveri koliko to odstupa od najvece moguce fabricke dimenzije, da li to uopste staje i na sta vizuelno lici. Da ne bi off-ovali, imamo odgovarajucu temu, gde ces pronaci i kalkulatore: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/37137-fiat-lancia-alfa-dimenzije-felni-i-guma/

 

Hvala na iscrpnom odgovoru i savetu,razmislicu o Nexen-u. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kama klizaju u krivinama kada je vise mokro, blatnjavo-mokro i bljuzgavica. Kamu za off road uzimaj i ako ima tona snega, u ostalim slucajevima nije bas najbolja, iz iskustva sa Nivom pricam. Nije da ista postize vratolomne brzine i visoka je, ali oseti se pod tockovima da setaju malo gume.

Kakve su na normalnim putnickim autima, to vec ne znam.

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam pozitivna iskustva sa Kama gumom na svom autu u uslovima ispod 0 stepeni, ali bukvalno nefunkcionise iznad 0 stepeni, pogotovo po mokrom. Bas retko blokiram kocnice u normalnom saobracaju ali se to konstantno desava sa ovim gumama po mokrom kada je preko 5 stepeni, bukvalno bolje koci po mokrom kada je spoljna temperatura ispod nule. Ali je defitnitivno bolja od stare Wintere, a novu nisam bio u prilici da probam.

 

Savu sam imao priliku da vozim par prilika, ali univerzalnu, drug je uzeo umesto da vozi Wintere cele godine i stvarno nije bio nikakav specijalan napredak, cak ni pri visim temperaturama.

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam "premium" kamu u tvojoj dimenziji, Viatti :D Za sneg, led, ne postoji bolja guma ( nisam ja barem vozio), pri suvom nije bucna uopste i drzi, sad nisam isao do nekih krajnjih granica ali ostrije vozim generalno. Na mokrom hoce da kliza vise, to joj je mana. Nije to sad da ti pleses po putu, daleko od toga ali npr.kod mene ima jedna ulica koja je kaldrma - ona crna kocka sjajna i tu kliza, cak su mi letnje dosta bolje tu na hladnom i mokrom nego ona. Mana im je sto su dosta teske, imaju previse tvrde bokove zbog velike i meke sare pa se to oseca u voznji ( kao da je guma prepumpana) Zadovoljan sam ne mogu da kazem , jos im je cena bila smesna, zivim u brdskim krajevima tako da sam se svaki put iznenadio kad sam negde izasao, bio u cudu, ono mislio nema sanse :D ali su po meni ipak extrem i nema potrebe neko kome bas nisu potrebne da ih kupuje. Bolje onda Sava, Lasa i sl.

Послато са SM-J330F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolika je ovde dubina sare na novoj, sunce ti :) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ova je moja, ogromna je razlika izmedju te Euro 5xx i ViattiScreenshot_20200219-212703_Google.jpg

Послато са SM-J330F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...