Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Ako smem samo malo da začinim temu sa komedijom...

Inače su gume za 500L-a 205/55 R16, 6cm manje u prečniku od ovih sa SS. Uputstvo za 500L-a kaže da moraju tanji (9mm) lanci za sneg sa 16", ne mogu da se kače na 17".02b160c64ee46d0494f0df6633edc273.jpg

Sent from my F5121 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan kuriozitet... Trajal T200 d3bac4f2171c13d9c9ad26bb223104ba.jpg

 

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

 

 

 

Ove burazer uzeo za Alfu, runflat kaže.. ddd1bdf468b109729f422fcd94a59699.jpgb6f997c42b8217927c3ab667e85b1b97.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ja sam odlučio, pošto posle ove zime dve zadnje zimske bacam, a fale mi dve letnje, da na zadnju osovinu turim univerzalne!

Sad je pitanje koje? Najbliži sam CC+, ali u tom cenovnom opsegu su i Conti I GY.

Sa druge strane, uvek postoji pitanje, da li uzeti neke malo jeftinije!? Mislim na BfG/Kleber varijantu! Oko 3 - 3,5 hiljade su jeftinije po gumi u mojoj idiJotskoj dimenziji (205/60/16).

Sudeći po tome da su na KemoIx sajtu ostale samo Lassa, vidim da i kod nas narod listom prelazi na univerzalne!

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, totti said:

Zanimljivo mišljenje za Conti zimsku.

Ispade da su slučajno napravili dobru AS gumu :) 

Jedino što taj TS860 ima jaku cenu, koliko se sećam najskuplja od svih premium zimskih...ali sad znamo i zašto, tj. jer može komotno da bude AS guma. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, bane1321 said:

Sad je pitanje koje? Najbliži sam CC+, ali u tom cenovnom opsegu su i Conti I GY.

Sacni i njih, meni su recimo trenutno interesantne Nexen N-Blue 4 Seasons. Bokovi su dezenom letnji i puni (tamo gde je CC imala problem sa trosenjem u vecim dimenzijama), a centralni deo sa lamelicama. Takodje je i na testovima uvek u prvih par, na nekim cak i na samom vrhu.

Uvoznik za Nexen je od nedavno Kit Commerce, zvao sam jesenas da se raspitam, ali ih nisu jos uvek imali na stanju. Cena je u mojoj dimenziji odlicna, oko 75-80 EUR, dok su Conti i Michelin oko 120 EUR po komadu.

Najmanje bitno, ali eto i to - jedina AllSeason guma koja ima normalan i "lep" dizajn :) . Evo par informacija koje sam vec kacio:

On 12/9/2019 at 10:57 AM, Ivan said:

SAM_3433-600x800.thumb.jpg.fca288ba0e86c52be36256e5c75b3486.jpg maxresdefault.thumb.jpg.7b05f4be6b420deeb2ffa4742a5ceea0.jpg 5dee187d9a4ee_nexennblue4season.thumb.jpg.13a5728a606e768cc6a096afb29ca821.jpg

 

Evo generalnih rezultata na najnovijem AutoBild testu, bas za 225/45/17:

 

auto-bild-all-season-2019-final-WT.thumb.jpg.665ada1236072a3bd7f8df3493e69ce3.jpg

 

U manjoj dimenziji je cak bila i pobednik ADAC testa:

 

Untitled.thumb.png.0708b22eb3031b9e2239df31297901ff.png

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo da kazem, nije mi namera da bilo koga uvredim. Svako ima pravo na svoje misljenje, i to je ok.

Ali ovo je tehnicka teme, i subjektivno misljenje koje svako od nas ima, nema trezinu kao testovi.

Ne mogu svi testovi biti fingirani. Prvo se pojavio CC, a onda i CC+ posle par godina. Na trzistu su vec recimo 6 (i vise) godina i sigurno bi neko ko testira do sad rekao -"Car je go!" da stvarno ne rade to sto treba da rade.

 

Vec je vise puta bilo reci, ali ajde jos jednom. Da izbegnemo pricu ko koliko brzo vozi, koliko sigurno, koliko ima iskustva...

U saobracaju se desavaju nepredvidjene stvari i nekad moras da reagujes, a tad znaci par metara zaustavnog puta, pa taman da svi vozimo 30 u tom odsudnom trenutku.

I da, CC+ se bolje ponasa leti od srednje klase letnjih guma, a zimi od srednje klase zimskih guma (o nizoj nema potrebe trositi reci). Da bi dobio bolje od nje, treba da kupis premium i zimske i letnje, i tad ce rezultati biti bolji u 5-10% u zavisnosti od uslova.

I za nas najbitnije (jer zime su nam najcesce vlazne), CC+ ima jako dobar rezultat u kocenju po mokrom, gde zimske gume nize i srednje klase obicno pokazuju svoju manjkavost. Imaju visoku B ocenu. Imali su A sa CC ali zbog su zbog nekih sitnih promena sa CC+ u sastavu pali sa niskog A na visoku B ocenu. Za Tigar ne mogu da nadjem (ne postoji?) rezultat.

To su cinjenice.

Sad licno iskustvo.

Vozio sam u svim uslovima 2.5 godine CC+ i mojom krivicom, nisam rotirao tockove, ove zime su mi prednje potrosene na granici, malo ispod, zakonskog minimuma. Zadnje mogu jos da guraju. Presao na njima vise od 50 hiljada km.

Toliko sam zadovoljan gumama, da sam opet uzeo napred sveze.

 

Za iste pare kao dva seta nize klase vozis premium gumu. Ko prelazi izmedju 10 i 15 hiljada godisnje, moze sigurno da ih vozi 4 sezone. Uz rotiranje. Posle 4 godine i tako bi trebalo da se zamene gume jer zbog starosti menjaju karakteristike, a to se posebno odrazava na gume nizeg kvaliteta.

Finansijski nema rezona ne uzeti ih. Tek da se ubaci u racunicu cimanje sa menjanjem tockova (ok, neko voli, 99% ljudi ne), ili gledanje u nebo kad ce sneg...

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 minutes ago, Ivan said:

meni su recimo trenutno interesantne Nexen N-Blue 4 Seasons. 

Ne mogu da nadjem koja je cena za dimenziju 175/65 R14 gde se pokazala kao najbolja a zanima me jer sve više naginjem ka AS gumama a vreme je da se verovatno na proleće ponovim barem sa dve. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozovi Kit Commerce pa proveri. Na sajtu imaju samo letnje i zimske, kada sam zvao jesenas rekli su mi da je noviji model i da ih jos uvek nemaju na lageru, treba da se porucuje unapred i ostavlja depozit. Rekli su mi da je cena okvirno nesto malo iznad letnjih i zimskih, oko 9300 din, nepunih 80 EUR.

Imao ih je i tip u Veterniku, ali je otisla 225/45/17 sve sto je imao, oglasi su mu na KP i PA, Dragan cini mi se. Kod njega su ove bile 80 EUR po komadu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I za 175/65 nadjoh na tom sajtu i cena je skroz prihvatljiva. Jedino joj baš ne ide u prilog potrošnja goriva po onoj klasifikaciji od A do G, ona je sa ocenom E. 

 

Screenshot_20200102_224602_com.android.chrome.jpg

Screenshot_20200102_224920.jpg

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hoce li padati nesto u BG skorije? :) Nemam taj luksuz da izletim do neke planine (zena pred porodjajem) , a bas sam nestrpljiv da testiram all season vs klasicna zimska.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hoce li padati nesto u BG skorije?  Nemam taj luksuz da izletim do neke planine (zena pred porodjajem) , a bas sam nestrpljiv da testiram all season vs klasicna zimska.
Idi na Avalu ..ja vodio decu pre par dana ima snega kolko oces...tero malo skodu po snegu od 20cm al to je nikakav test buduci da imam sve 4 Hankok nove glanc turene pre 2 meseca (firmino vozilo)...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
37 minutes ago, dellas said:

Ja hocu taman i firmine da testiram (soto zero) , nisam znao da ima snega extra.

Ja ih imam na Astri i uopste nisam zadovoljan sa njima.

Bucna, tvrda i nista posebno na snegu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...