Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

djomla to si pisao i prosle godine..znaci dekirs nam je zvezda vodilja :) ...ok juce sam uzeo 4 gume iz Beocar DOT 2019 znaci maj ove godine jel tako..video sam i ja da su temperature extra ( za ljude ) a lose ( za zimske gume ) tako da cu da cekam jedno 20 dana ili kad drug deki da zeleno svetlo...

 

Pozdrav,

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/15/2019 at 4:31 AM, shortee said:

ne mogu te mora 6.5J x 16, 5 x 112 ET43...

Pogledaj ove, danas naleteo kada sam gledao gume...
https://www.polovniautomobili.com/felne-ratkapne/12189697/celicne-felne-16-5-x-112?show_date=true

A sto se tice prognoze, valja sacekati Novembar... 
image.thumb.png.a57e92d438f558dc8b82584fe0cd7531.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala Dale, nasao sam 6.5J ceo set NOV za 140e , plus mi covek namontira gume koje donesem plus srafovi novi plus sigurnosni..jedino sto nema nigde da se nadje  ratkapna na sraf kao sto imam na puntu bre..sve neke ratkapne koje se skinu i maznu za pola sekunde...jedino sto na KP ima zaista veliki izbor za 16'' ratkapne i to ceo set za 2k RSD, sto je prosto neverovatno.

 

Pozdrav,

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/8/2019 at 8:57 AM, Dale said:

U toj dimenziji postoji samo zimska Hankook, a to mi ne vrsi posao za celu godinu. Pretragom guma za sve sezone dobijam malo rezultata i cene su slicno visoke kao i za originalnu dimenziju. 
Da planiram 2 seta tockova verovatno bih kupio 14 celicne i 175 sirinu. Tako sam vozio na Fiat bravo.
Hvala u svakom slucaj

 

Ta guma je jos jeftinija od Fulde, hvala za savet!
Razlika u diametru je zanemarljiva, slikom sam to hteo da kazem, jedina dilema mi je da li da stavim siroke gume koje ce se voziti i zimi... 
Verovatno kupujem 195 sirinu, samo da nadjem da mogu da kupim i montiram odmah u prodavnici, ne volim porucivanje preko internet prodavaca. 

Kupljene Good Year vector 4 season 195/50/15 2018 god malo vozene. Taman mi je to kompromis i prilika da za osetno manje para probam all season gume. Neka potraju npr 2god i ako se pokazu dobro, sledece kupujem nove.  
image.thumb.png.a2ddc26e1f1e3a4cf56872535c2ba18b.png
Javljam utiske kada montiram za dan dva. Taman cu ih probati i na ovih 25+ stepeni i uskoro po hladnom vremenu. 

Edited by Dale

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 hours ago, Dale said:

Kupljene Good Year vector 4 season

Po sari bih rekao da su Gen-2 ? Takodje sam ih razmatrao pre neku godinu, ali mi se nije svidelo sto su izvedene iz zimske gume. Tj. za podrucja su sa ostrijom klimom i vise snega, sto se vidi i po sari. A nase zime su svake godine sve krace i blaze, sa par dana snega i uglavnom suvim ili vlaznim kolovozima. Zato sam i pazario CrossClimate koje su prva AllSeason guma izvedena iz letnje i bio prezadovoljan za nase uslove (pogotovo na mokrom), vozene 3 sezone i otisle u paketu sa Stildzom. Javljaj utiske, zivo me zanima iz prve ruke. Imamo na forumu i Conti AllSeasonContact, ove nove AllSeason Tigrice, pisite ;) ... 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesu te, videh na njima gen2 oznaku.

To me je i privuklo da kupim njih polovne pre nego nove kleber ili fulda jer sam na netu video da ih hvale kao najbolju all season gumu po snegu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I logicno, s obzirom da je izvedena iz zimske i da joj je i sara najbliza zimskoj. Znajuci sebe, pretpostavljam da bi me za samo par dana snega zesce nerviralo da cele godine iz zimskih lamelica vadim kamencice koji zveckaju u voznji :). Pa sta kome treba i u kojim uslovima pretezno vozi - recimo od premium AllSeason guma, GY ima najbolje ocene u sneznim uslovima, Michelin u na suvom, vlaznom i sa malo snega, dok se Conti sarom i tehnologijom pozicionirao negde izmedju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Engineering Explained - Expensive Tires Aren't Always Worth It

 

Ideja je da gume koje su na inicijalnom testu dobre mogu brzo izgubiti karakteristike u eksploataciji i postati gore nego gume od kojih su inicijalno bile bolje. I pre nego što sam video ovaj video, Micelin je bio moj izbor jer su se dobro pokazale u korištenju. Primer, bio kupio jedne zime Barum na Punta i bio zadovoljan, zamenio ih na leto i vratio sledeće zime. Posle 15 dana otišao i zamenio ih sa Michelin Alpin 4 a od Baruma napravio saksije.

 

21 hours ago, Ivan said:

pazario CrossClimate koje su prva AllSeason guma izvedena iz letnje i bio prezadovoljan za nase uslove

Imam ih na oba auta: Punto 165/70R14, Stilo 195/65R15. Ono što se previdi sa ovim gumama je da su to premium gume što je sa manjim veličinama jako teško naći. Jedina Michelin letnja za Punta,Energy Saver, nije ni blizu CrossClimate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav! Da je to tako, kako se priča i piše za all season gume istina, odavno bi svi proizvođači u auto industriji stavljali te gume na nova vozila. Nikako ne želim da kažem da all season gume nisu dobre, ali se moraju poklopiti uslovi eksploatacije, cena, pređeni km., ... Imamo polemiku kako se letnja gume ponaša leti?  Imam polemiku kako se zimska guma ponaša zimi? Imamo polemiku kako se letnje i zimske gume ponašaju leti ili zimi? Iz svega proizilazi da je neko uspeo da napravi gumu( od svih koji prave letnje i zimske) koja sve to rešava za malo više novca, a pritom ne morate ni kod vulkanizera?

 

Izvinjavam se, ali test me potstakao.

Edited by spaad

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan od razloga nestavljanja na nova vozila može biti i razlika u ceni za sezonsku i svesezonsku gumu.
Ako znaš da neki proizvođači izbace i sijalicu od pola € radi uštede, onda zamisli kako gledaju na nekoliko desetina € razlike u ceni po gumi.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, spaad said:

Iz svega proizilazi da je neko uspeo da napravi gumu( od svih koji prave letnje i zimske) koja sve to rešava za malo više novca, a pritom ne morate ni kod vulkanizera?

Da nisam imao i vozio premium AllSeason 3 godine, verovatno bih drugacije mislio. I sam sam do pre neku godinu prvenstveno uvek bio za to da se za svaku sezonu ima odgovarajuca guma - kao sto sam i sada. Ali jednostavno su zime iz godine u godinu sve blaze, da me je AllSeason izveden iz letnje totalno razuverio i razbio sve predrasude. Pogotovo novim tehnologijama kojim se sada rade, gde je poenta sve vise u sloju ispod gazeceg, a ne iskljucivo u samoj sari kao ranije. Sto me je i navelo da ih kupim i probam. Za moju kilometrazu i uslove voznje - radile su posao savrseno 3 godine, a prodao sam auto taman kad sam hteo da ih rotiram jer su zadnje bile skoro kao nove.

Drugo, sama industrija guma pravi sve vise striktno sezonske modele guma i radi svoje zarade. AllSeason su krenule masovnije zadnjih godina i to najvise za Subcompact i Compact vozila, sto je opet manji procenat trzista, ali u usponu. Ko vozi 2-3 decenije, setice se kakve su sare tada bile i da li su se tada ovako menjali kompleti ;) . Sa dizajnom sare u zadnje vreme, ne daj Boze da te negde sa letnjim gumama zadesi sneg - mozes maltene da stanes i places.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pasa sa Tipom dobio GoodYear neke all-season, Vector 4 ili tako vec nesto.
Posto nisam postovalac all-season guma i manje-vise me ne interesuju - onoliko koliko sam ih šacnuo vidim klasicna zimska sara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To su ove o kojima smo i pricali iznad ;). Stari pristup GoodYear-a, tj. izvedene iz klasicne zimske, sto se lako i vidi na sari.

U pitanju je model "Vector 4 Seasons", Gen-2 je poslednja serija.

GOODYEAR-VECTOR-4-SEASONS-GEN-2-235-55-17.thumb.jpg.d7eb8d0423e26d60126144bfb0efac90.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

I na 500l montiraju te Goodyear allseason

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari, gledam neke gume za moje, za njihovog citroena. E sad, dvoumim se da li da uzmem allseason ili cisto zimske. Allseason bi bile nizeg ranga, a zimske srednjeg. 

Elem, imam pitanje u vezi dimenzija, treba im 185-60-15, a ove sto sam nasao povoljno su 185-65, znam da je mala razlika, ali ne znam hoce li smetati razlika, da na jednoj osovini budu 60, a drugoj 65...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz više razloga uzmi pravu dimenziju.
Nije to tolika razlika u ceni za 2 gume za nekoliko godina korišćenja.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ne ulazim u dalju problematiku, cak nisam siguran ni da li bi prosao tehnicki tako sa razlicitim profilima ? 

 

Vezano za allseason vs. season gume: bas mislim obrnuto, da bi trebalo all season uzeti kvalitetnije, a ustedu u njima, gledati kroz poredjenje sa dva kompleta guma.

 

Nekako, u bilo cemu, kada neka stvar treba da radi vise toga, a pri tom nije dovoljno kvalitetna, onda uglavnom bude da ne radi ni jednu. 

 

Ako ti je cilj da trenutno prodjes jeftinije, a posle ces videti kako dalje - onda bolje idi na zimsku, tj. jednosezonsku :) 

Edited by horvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za Michelin nije toliki popust!

Ima redovna cena 10690 Din kod Adama. Obrati pažnju, brzinski index T - do 190km. "H" je skuplji 150 Din/kom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/22/2019 at 10:36 PM, totti said:

Jedan od razloga nestavljanja na nova vozila može biti i razlika u ceni za sezonsku i svesezonsku gumu.
Ako znaš da neki proizvođači izbace i sijalicu od pola € radi uštede, onda zamisli kako gledaju na nekoliko desetina € razlike u ceni po gumi.

Najveći razlog ne stavljanja all season guma dana je emisija CO2 koja je sa takvim gumama veća od letnjih, pa proizvođači moraju da plaćaju penale. Iz istog razloga će umesto halogenih sijalica stavljati LED, tj farovi sami po sebi neće imati full LED karakteristike već će samo sijalica biti promenjena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...