Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Ok, vidim dakle, slozili smo se svi> Sava guma nisu nista posebno :P:whistle:

 

Salu na stranu. Sve su to ok gume za te pare. I uvek bolja bilo koja guma, nego nesto izlizano na autu.

 

Takodje, mislim da je kolega pod nick-om @bane1321nesto ranije rekao citavu poentu.

 

Sustinski premium je premium. Sve ostalo su nijanse. Neke malo svetlije, neke malo tamnije. U tom smislu sam i rekao da ne vidim ozbiljniju razliku izmedju lassa i sava, sto

kolegi iz Kemoimpexa dakako odgovara jer oni upravo imaju i dalje akciju za Lassa gume pa je mogao krisom da me podrzi ;)

 

Da i ovde sklonimo salu na stranu.

 

Kolega koji se dvoumi da l da djira zimsku gumu leti jos koju hiljadu km, moj mu je predlog, a ne znaci da sam u pravu, nego bih ja da toliko km malo prelazim uradio, da ako vec tako malo vozi, i ako vozi auto koji nije neki sportak, niti je tezak, da istera sa tim gumama jos malo, taman to sto kaze, a da onda u septembru skupi i uzme neku all seasons gumu boljeg kvaliteta, koju ce terati narednih godina i to prilicno, ako prelazi tako malo km. Ima jako dobrih all seasons guma sada vec, mozda ce dati za nijansu vise, ali ce resiti razmisljanje u narednih par sezona i letnjih i zimskih, a s tom km moze bas da se izvoza. Micheline CC je jako dobra guma, ima i Dunlop sta da ponudi itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites
28 minutes ago, Rasta said:

Sad gledam te allseason gume, možda je to pravo rešenje za mene ? Prelazim malu kilometražu leti, mahom po gradu. Zimi takođe, u stvari još manje ... E sad, koje uzeti ? Obzirom da se radi o jednom setu i da u malim dimenzijama koje idu na z10 ni jedne ne koštaju puno, mogao bih da priuštim i neke kvalitetne. Vidim da je razlika između recimo fulde multicontrol, goodyear vector i michelin crossclimate samo par hiljada ... Koje odabrati ?

Sad imas brdo all season guma od Lasse,Viking, Fulda,Nokian,Michelin CC..... Michelin ovde hvale sto su uzeli bas,ja sam pre par godina imao GY Vektor i bila je super, Sad ne znam kakve su Fulda i Nokian u odnosu na Michelin, ne verujem da su nesto losije a u mojoj dimenziji je razlika po 4000din

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bf goldrih g grip all season, od decembra na stilu, za zimu odlične, nisu nešto bučne, drže stila uredno, kolega ima cleber to je to isto vozi već treću sezonu.

Jedini put da mi je po pobegao zadnji kraj nekih 5-10cm pri 50km/h u oštroj 180 stepeni krivini na usponu, serpentina, pri hladnom vlažnom kolovozu koji je i suv klizav uglačan asfalt.

Klizanje ne pripisujem gumi već mojoj vožnji na granici mogućnosti, jer sam hteo da osetim proklizavanje u ovom autu.

Sve u svemu pozitivno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

GY all season stavljaju na 500L tracking, ima komšinica, nema zamerki, a nije preterano zahtevan vozač. Dosta prelazi u gradu. Zagledao sam ih pre par meseci (gume ne nju) deluju očuvano i imaju lepu šaru, mislim da su stare oko 3 godine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vulkanizer gde sam uzimao preporučuje naravno dva seta, ali do 15000 km/g takođe preporučuje i sve sezone.

Moja dva vozila idu od 6000-12000km/g svako.

Da li se isplati to ne znam.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/16/2019 at 9:06 AM, Djuk85 said:

Koja je to godišnja kilometraža na koju se isplati all season guma?

Ja godisnje prelazim ispod 6-7 hiljada/godini te mislim da mi se i te kako isplati all season. Do nekih 10-12K/godina mislim da bi bilo ok da isti set ima dobru upotrebnu vrednost i zimi i leti kroz neki period 4-5 godina. Bar moje misljenje. Mozda samo godisnje prebaciti zadnje na prednje i to bi bilo to. Inace su mi montirane Hankok.

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, Axic said:

@gile smederevo nije loša varijanta ali opet moraš pred leto(zimu) da nosiš kod vulkanizera da skine dve i stavi druge dve. Ovako sa 4 all season izbegneš skladištenje, zamenu, vraćanje guma. 

 

Prvi put kupiš dve allseason, iza ostaviš stare zimske pa za 2 godine kupiš još dve nove allseason i kompletiraš set.

Da, sa tog aspekta, tačno je. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jasno mi je to, nego koji model 4 season... Goodyear i šta...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

GoodYear Vector 4Seasons ima i noviju generaciju (Vector 4Seasons Gen-2), mislim da je upravo ta u pitanju. Inace je guma izvedena iz zimske, sto se moze videti i po njenoj sari sa gomilom lamelica (kao i vecina all-season na nasem trzistu). Iz tog razloga mislim da je CrossClimate mnogo bolji izbor za nasu sve blazu klimu sa malo padavina i par dana snega (ko ne ide u neke smetove). Jer je prva all-season guma izvedena iz letnje, svojim karakteristikama mnogo bliza letnjoj od ostale konkurencije, sa odlicnim ponasanjem na mokrom. Pisao sam detaljno o njima pa moze da se pronadje pomocu Search koga zanima, vozio sam 3 sezone komplet CrossClimate na prethodnom Stilu. Ako se vec pravi kompromis i bira all-season, koji zahteva prilicnu tehnologiju jer treba da zadovolji brojne kriterijume (npr. kod Michelina je glavna prica u sloju ispod gazeceg) - licno se ne bih igrao sa nekim low-segment modelima, pogotovo novim (segment je u prilicnom razvoju i sve je veca ponuda razlicitih proizvodjaca).

 

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deluje korektna cena, poredeci sa npr. letnjim te dimenzije u premium klasi (s obzirom da im je politika da budu oko 10% skuplje od sezonskih)? Zagledao sam ih pred proslu zimsku sezonu (u 225/45/17 varijanti su bile oko 13.000 din), ali je za moj ukus i potrebe previse "zimska" sara, da bi ih vozio cele godine. Inace je uvek u samom vrhu, po svim testovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da su se na nekom testu NEXEN univerzalne gume pokazale najbolje. A cena im nije visoka.

Screenshot_2019-05-16-15-08-44-378_com.android.chrome.thumb.png.31b63cc83edf5dfbe372466444ef9f8a.pngScreenshot_2019-05-16-15-08-24-951_com.android.chrome.thumb.png.eebdf27abebe6683051af9ec235fac87.png

Evo uporedni prikaz, CC+ i GY Vgen2!

Gledano iz daleka, ista šara, međutim kad se slika uveliča, vidi se ono što Ivan kaže!

Edited by bane1321

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, dekirs said:

Ja sam stavio na Plavusu dve Save uhp2, poterao ih po Kosutnjaku malo, sve fino

Kakva je Giulietta sa mestom na zadnjoj klupi? Stale sve 3 pozadi?

Cudan neki fetis :D ...

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, neshtry said:

Ali i ne baš sjajno ocenjena za potrošnju goriva.

 

Hankook i Fulda mnogo bolje, malo bučnije ali meni to ne bi bilo presudno. Rekao bih da je bitan otpor kotrljanja zbog potrošnje goriva a pomenuti Goodyear ne baš sjajan, za dve klase niže od ove dve koje sam postavio.

 

Screenshot_2019-05-16-21-15-42.thumb.jpg.8234ecfd4c781de6e12aa1dd35e638ff.jpg

 

https://www.kemoimpex.com/21555-16-univerzalne-gume-hankook/hankook-h730/215-55-16-gume-hankook-beograd

 

https://www.kemoimpex.com/fulda-195-60-r15/fulda-multicontrol/fulda-za-sve-sezone

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolega kad porediš poredi i iste dimenzije, recimo u mojoj dimenziji 205/60/16 GY ima C i B!

https://www.kemoimpex.com/205/60-r16-goodyear-univerzalne-gume/goodyear-vector-4seasons/205-60-r16-univerzalne-gume-beograd

Edited by bane1321

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 minutes ago, bane1321 said:

Kolega kad porediš poredi i iste dimenzije, recimo u mojoj dimenziji 205/60/16 GY ima C i B!

https://www.kemoimpex.com/205/60-r16-goodyear-univerzalne-gume/goodyear-vector-4seasons/205-60-r16-univerzalne-gume-beograd

Naravno, ovo sam samo kao primer dao. Znam da je Michelin CC prvi krenuo sa allseason ali sad barem ima izbora i valja pogledati sve pre kupovine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...