Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Koliko pri kupovini guma treba obratiti paznju na oznaku efikasne potrosnje goriva ili prevashodno gledati kvalitet gume?
Cisto poredjenja radi,
Sava Perfecta ima stepen iskoriscenja E i trenutno je sa popustom 4040 din, nasuprot njoj imamo Taurus koja je samo 10 din skuplja a stepen iskoriscenja C.
Kako razmisljati? O Taurusu ne znam ama bas nista dok su Savine gume ipak hvaljene, evo linkova od obe gume pa bacite neki komentar.
https://www.internet-prodaja-guma.com/sava-185-65-r15-perfecta-88t-574208.html

https://www.internet-prodaja-guma.com/taurus-185-65-r15-401-high-performance-88h-mg81683.html


 

Edited by Ivan
Prebaceno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taurus je podbrend Tigra, konkretan primer tog modela je Tigar Prima za koji se raspitujes.

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manje vise bitno, mene je vise interesovala ova oznaka oko potrosnje, koliko je to u stvari tacno?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalno tacno je koliko i fabricka deklarisana potrosnja za nase automobile. Otprilike. Ali sto energetski efikasnija, to bolje. Naravno, potrosnju guma nece smanjiti, ako su druge stvari problem na automobilu itd.

 

Mene zivo zanima, je l probao neko i je l ima iskustva sa ovom "novom" Tigrovom Ultra High Performance?

 

>Dobio sam neke u nekoj trampi, pa me zanima je l ih neko vozio, valjaju li cemu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko koštaju toliko i valjaju. Ljudi su zadovoljni, ali lično iskustvo treba sagledavati uslovno, s obzirom da ljudi obično biraju gume unutar sličnog cenovnog segmenta (potrošena premium guma, nova budžet guma), te svoja iskustva baziraju na tome.

 

Može da se vozi, nije glava u torbi, ali ne bi bila moj izbor.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeo moj komša za vw novu bubu posle fabričkog contija i hvali je... Sa obzirom da je conti 2009. kao i auto...

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima izuzetaka, ne previše, ali mnoge stvari sa razlogom koštaju koliko koštaju. Čak i traženje izuzetaka košta, jer trošiš vreme čitajući testove, review-e, utrošio si vreme i ranije na poznavanje materije, pa sad, ko ima više vremena nego novca to je i poželjno da radi.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi, kako se te Tigar UHP prave u vecim dimenzijama, mislim da uopste nije lose imati novu gumu po toj ceni, ako zatreba. Izdrzace neko vreme barem.

 

Zato i napisah, kako bi otprilike zakljucak bio da je guma ok i nista vise od toga ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije suština da li će izdržati, nego što će Mich na kiši sa 80km/h da zaustavi Chromu u 30 metara, a Tigar u 40. Pritom je to samo jedna od razlika koju plaćaš, a guma ima pregršt karakteristika koje proizvođač pokušava da pomiri, jer su mnogi kontradiktorni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ovo kupuju drugačiji vozači... Ko pritiska pedalu zna da mora ima dobru gumu.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slozicemo se da guma glavu cuva ;)

 

Tu nema spora. Ja imam gume na Cromi :) Fuldine, doduse.

 

Medjutim, razmisljam da li mi je ovaj set upotrebljiv, za te pare jeste. Naravno, da je Micheline guma bolja, ali bolja je i od Save, Vikinga, Matadora i tako redom :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@YUgisa

Za ono što tebe zanima i smer u kom spremaš svoj automobil, je u kontradiktornosti sa budžet gumama. Čak i one koje su vrlo dobre na testovima, bolje od najboljih, se ne testiraju van uslova normalne upotrebe automobila. Npr, kad sam razvalio jednu GY u zimskom setu u Februaru, uzeo sam par Kleber HP3, baš jer su se bolje pokazale od nekih premiuma na testovima, uz odlične preporuke kolega koji se bave malo ozbiljnije automobilima. Udobna, tiha, skro dobra kad se normalno vozi, po mokrom, po suvom, snegu, sve kako treba. Cena još "odličnija", pola od GY Gen-1 u 225/40R18, privlačna ponuda, par guma za jednu premium.

 

E, sad kada zađemo u sferu parametara koje ja mogu da osetim na svom automobilu, a ne postoje nigde na testovima: volan kao žvaka, bukvalno te odvraća od svake oštrije vožnje. Grip u kočenju baš dobar, ali u polasku loš. Čak i po suvom zimus na uključenjima ASR svetli do 130-140, što se sa GY nikad nije desilo, ni blizu. Bok premekan, čak i u profilu 40, iako je deklarisana kao UHP.

 

Još jedna bitna stvar, one nove imaju šare maltene koliko GY nakon 3 zime i preko 20.000km, u pola milimetra je razlika u korist sasvim nove gume. 

 

Moje lično isksustvo sa jednom dobrom best-buy gumom, koja je u top 3 gume po aktuelnim testovima, ipak daje ozbiljnu prednost premiumu. Da li vredi te razlike u ceni? Ja mislim da vredi, a sad je lični izbor izdvojiti taj novac za gumu ili ne. Budžet je tu samo kao nužno zlo, jer je best-buy segment stvarno znatno ispred, više nego što je skuplji.

3 minutes ago, Nidza Savin said:

Slozicemo se da guma glavu cuva ;)

 

Tu nema spora. Ja imam gume na Cromi :) Fuldine, doduse.

 

Medjutim, razmisljam da li mi je ovaj set upotrebljiv, za te pare jeste. Naravno, da je Micheline guma bolja, ali bolja je i od Save, Vikinga, Matadora i tako redom :)

 

 

Fulda je više nego upotrebljiva, to je best-buy segment i u poslednjih nekoliko godina odličan izbor. Odličan izbor je i Sava UHP2, npr, možda i najbolji odnos uloženog/dobijenog trenutno.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sava UHP je ok guma, ali licno ne smatram da je znatno bolji izbor od ovog Tigra UHP. Meni je to u redu guma, naravo, ali i dalje neki budget

segment.

 

Fulda je vec nesto drugo, Barum i tako dalje.

Edited by Nidza Savin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imenjače, s obzirom da ih deli 10 godina moguće da je Tigar UHP sad uporediv sa prastarom Savom UHP. Govorio sam konrketno o Savi UHP2 pored koje Tigar nema šta da traži, ako diskutujemo o odnosu objektivnih parametara (kočenje, upravljanje, trajnost, cena).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja mislim da je ovaj Tigar zamišljen kao pandan toj Savi

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je to slicno sve, cini mi se. Nema ozbiljnijih razlika.

Svakako, morali bismo obojica da uzmemo te iste gume, stavimo na nase automobile, i da prodjemo iste deonice, da budu priblizno isti vremenski uslovi, nas nacin voznje, da bismo

ozbiljnije utvrdili kvalitativnu razliku.

 

Ali cini mi se da je Tigar isao upravo na to da ponudi pandan Savi UHP danas i u ovom trenutku.

 

No, ne mora znaciti da sam upravu, ponavljam trebalo bi to potvrditi ovako kako sam gore naveo.

Edited by Nidza Savin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Previše ti je neozbiljan nastup, tako da bih ja ovde za danas završio. Potpuno je nerelevatno što je tebi lično to sve isto, ako postoje neki egzaktni pokazatelji, koji jasno govore suprotno.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehe, dobro nemoj se ljutiti. Mislim da si ti ipak suvise ozbiljno shvatio sava gume ;) iako postujem tvoje misljenje naravno.

 

Samo kazem da ako bi vec kupovao gumu koja je za hiljadu ili hiljadu i kusur dinara skuplja od Tigar UHP, to nikada ne bi bila Sava, pre bi bila Lassa i neke druge opcije ;)

 

Znam i zasto. I to vrlo opipljivo.

Edited by Nidza Savin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi Srbi uvek više volemo tuđe... Mislim da Mišlen nije od juče u poslu, a ostalo je egzaktna nauka i afiniteti ..

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...