Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Jesam, jedino ne znam kakve to veze ima sa gumama :P

 

Na poslu, imam rupu, pijem kafu, zaukavam se, citam temu, pa sam se raspisao. Pre ovog posla, radio sam dugo godina u marketingu jednog velikog proizvodjaca pneumatika i auto opreme za ino trziste

i vidim da ljudi ubijaju glavu da l ima razlike izmedju Save i Lasse. Reko da im olaksam, nema ;)

 

To je bila sustina, a reci sustinu ne mozes s par reci a da nekog ne uvredis, ili da te neko pogresno ne razume.

 

Pozdrav svim ozenjenim kupcima guma :P A i neozenjenim

Edited by Nidza Savin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj zimski Nankang je model iz 2012.,na kraju je exploatacije i teško je njesra, možda ga proteram još sledeću sezonu, zbog nedostatka love...6mm šara...
Za ostalo imam identično mišljenje, mnogi i ovde na forumu, se pecaju na marketinške trikove...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@neshtry verovatno si razumeo da nisam rekao, bas iz navedenih razloga, da je Nankang apsolutno dobar, ali izbacili su u poslednjih dve i po godine neke ok gume, podnosljive za te novce, probere se neki model, ali to se moze reci i za mnoge druge low i middle range price gume na trzistu. Takodje ne vole svaka guma, ni svaki auto. S druge strane, Lassa je u pocetku stidljivo usla na trziste, a evo sada je za dobavljace top produkt za prodaju. Slicno je i sa Vikingom.

 

Eto, cujem i sa Tigrovom letnjom Ultra High Performance. Ne znam je l neko ima iskustva ovde na forumu sa njom? Moje bivse kolege kazu da je skroz ok guma po toj ceni...itd itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Nidza Savin said:

jedino ne znam kakve to veze ima sa gumam

kad se ovako raspises za gume, kola... pretraga, analiza, misljenja... kakva li je disertacija bila za mladu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu sam testirao vise modela i odlucio se za najbolji. Neki testovi su bili vrlo kratki, neki nesto duzi, a ovaj pobednicki najduzi i vrlo sam zadovoljan ;)  Iako ovako ne posmatram ni zene, a ni kola, pa cak ni gume, zamisli ;)

 

Metaforicno ili ne, salu na stranu, koleza mislim da na forumu ima nekih koji pisase vise od mene, tebe ili nekoga treceg, to ni nije toliko merodavno, priznaces i sam. Sticajem okolnosti, radio van zemlje za ino trziste i to bas u toj industriji, godinama, pre povratka u zemlju, i vidim da su se ljudi ovde zapalili da objasne ili su u nedoumici kako je neka low budget ili middle range guma ne znam koliko bolja od iste te, al drugog brenda. Kako sam upravo radio u marketingu, pokusao sam da objasnim ljudima da se opuste i da je to sve sem kod premiuma, sve ostalo priblizno ili slicno. Iz najbolje namere.

 

 

Edited by Nidza Savin

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ha, pišaše nadugačko I naširoko,"čitao na namačkom testu",a odmah iza testa reklame za prva tri mesta...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najveća razlika između premium i midle ili low range guma je upravo u postojanosti (dugovečnosti) samog materijala gume. Premium gume su i posle 5-6god meke i imaju dobro prijanjanje, dok se ove jeftine uplastiče za 3-4 god.

Sama šara je nebitna stvar, guma postaje tvrda i abrazivna. O prijanjanju nema ni reči, imao sam na autu Barum i Michelin istog godišta. Neuporedivo !

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeo skoro Michelin CC+ i za sada prezadovoljan. Nema proklizavanja ni kod agresivnijeg ulaska u krivine (sto je sa starim postajao slucaj precesto) a i po mokrom se odlicno ponasa. Za sada vrlo zadovoljan.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@vicent tako je, a sustina je u smesi koju koriste za premium gume. Ona jeste daleko bolja, tehnologija izrade je daleko ozbiljnija.

 

Kada se radi o middle range i lowcost gumama ta smesa je prilicno jedno te isto i to je to. Razlike su toliko minimizirane, da je tesko govoriti o njima, ali zato kada uzmes Tigar i Continental e tu je kvalitativna razlika daleko veca. U tome je i poenta. Za one koji nemaju novaca ili prosto ne zele da izdvoje novac za premium gumu, mogu da se zadovolje s nekom od ovih guma koje pominjasmo u jeftinijem rangu i da se obezbede za naredne tri sezone u najboljem slucaju, i to ako ne divljaju, voze normalno, trap im je ok, ne zabadaju krivine, kocenje i sta tu sve ide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ispod 16 cola pitanje kog su uopšte kvaliteteta i realna razlika između premium,middle i lowcost  gume. Pisao sam već kakve sam continental gume 14 cola dobio sa novim Puntom krš živi,bučne po kiši klizave 

Share this post


Link to post
Share on other sites
49 minutes ago, dach@ said:

Pisao sam već kakve sam continental gume 14 cola dobio sa novim Puntom

Pa verovatno EcoContact :) . Doduse, za male colaze si i osudjen na njih.

I ranije sam pisao da mi nikada nece biti jasno kada u vecim dimenzijama izmedju EcoContact i PremiumContact neko izabere ovu prvu, a cene maltene identicne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehe iskreno, ja nisam neko zakeralo, ali ne vidim cemu taj komentar "ima i gorih"? Malo je neumesan i kretenski, da se tako izrazim direktno, i uz duzno postovanje.


Ne mislite tako, vi bolji, a?

 

Ko su gori, napisite na forumu, pa da administratori a i ti "gori", dakle gori i od mene, prema vasem misljenju, znaju ko su i koje ste kriterijume koristili.

 

Ili je forum privatno vas, pa u tom slucaju recite da znamo svi mi "gori" koliko karaktera, sta bi vam odgovaralo i kada da pisemo, a da vas to ne zasmeta?

 

Pa cemo mi odluciti da li cemo i biti na takvom forumu.

 

Posto ste "bolji" obojica, molim vas da nam odgovorite nama gorima na postavljenja pitanja, a i molim admine foruma da potom opomenu ili vas bolje ili da mi

gori odemo na neki drugi forum. Ima ih fala bogu.

 

A stvarno nisam zakeralo, ali nekad mi je pun kufer neumesnih komentara. Kapiram vi ste dugo na forumu, super vam je da komentarisete, zezate se, ekipa ste, ali ovo je totalna debilana komentarisati na taj nacin.

 

Takodje, u search polju mozemo naci gomilu upravo komentara vas dvojice, doticnih i bolji, gde ste apsolutno napisali Rat i mir veci od najgorih romana dvotomnog sadrzaja ;)

 

Hvala i ako se pitate zasto sam ovo napisao, najpre jer sam alergican na glupost i jer vrlo pazim sta pisem drugim ljudima, pa ocekujem minimum postovanja i od drugih.

 

Svakako, zahvalan svakom na normalnom dijalogu, pomoci, misljenju, pa makar se on desavao i na online forumu.

Edited by Nidza Savin

Share this post


Link to post
Share on other sites
48 minutes ago, Nidza Savin said:

Posto ste "bolji" obojica, molim vas da nam odgovorite nama gorima na postavljenja pitanja, a i molim admine foruma da potom opomenu ili vas bolje ili da mi

gori odemo na neki drugi forum. Ima ih fala bogu.

Verovatno je bio samo nespretan izbor reči...to sa ''bolji/gori''. ;) 

Forumi po definiciji nisu platforme na kojima je dominantno jedna rečenica celokupan sadržaj. Za takve, da kažem plitke konverzacije, postoje druge platforme. Zbog toga na Forumima nema mesta ''gađenju'' na postove koji sadrže više paragrafa (a, svaki po nekoliko rečenica), jer to i jeste srž svakog ozbiljnog Foruma. Tako da @Nidza Savin, sve je ok sa tvojim načinom pisanja na ovom Forumu. :) 

 

Kvalitetnije informacije, kvalitetnije diskusije, kvalitetnija razmena argumenata nikako ne ide ''pod ruku'' sa postom od jedne rečenice ili dve. Ko hoće kvalitet diskusije iz koje nešto novo nauči, sazna, ili se zainteresuje da sazna - njemu Forum odgovara. Koga smara da čita bilo šta više od 2 rečenice - taj je ipak za neke druge platforme gde se vode i drugačije priče. Forumi nisu tu da ''jure'' druge platforme po kvantitetu sadržaja, već su tu da pruže veći kvalitet sadržaja, a kvalitet traži ozbiljniju, opširniju diskusiju. Pa, od kad je sveta i veka najbolje knjige su bile one najopširnije...a ne one po 20 ili 30 strana teksta. :D 

 

Sve ovo posebno važi ako je konkretna tema o kojoj se priča takva da traži veću diskusiju, više obrazlaganja svog stava, navođenje više argumenata - a, priča o gumama je tipičan primer toga. 

Ko ne želi da čita nečiji opširni post, ne mora ni da čita. Ali, onda nema šta ni da komentariše oko onoga što ionako nije ni pročitao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da. :D Nijedan forum ne može biti ''sterilni'', postati nekakva Akademija nauka :D:D , tako da uvek na forumima ima i doze zezanja, sprdnje...jer je to normalno.

Suština je u balansu tih stvari, plus što neke teme po definiciji traže više priče sa generalno razumljivim argumentima kako bi svako mogao u takvu diskusiju da se uključi. Ako je neki forum, čiji je sadržaj javan, dominantno pun nekakvih internih priča, šala (nema npr. ovakve teme o gumama i mnogih sličnih drugih), onda najveći deo posetilaca nema pojma o čemu se tu ustvari priča, pa ne mogu ni da se uključe u takve diskusije jer ih ne razumeju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Google images ne izgledaju baš isto Sava i Lassa. Je'l može neka pomoć koji modeli su rebrendirani, ako jesu?

Tigar ima identičnu gumu Kao Kormoran, Riken i još neke. Ne znam da li je to ovde slučaj? U pitanju je baš samo dno ponude, što mi se čini da je i Lassa, ali Sava ne. Ona je negde u sredini.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka industrija pa i pneumatika ima 'ustede' na svemu. Ili gledaju putem jeftinijih sirovina (bilo cena nabavke i dopremanja, bilo losija a opet jeftina pa se isplati uzeti vise i vise je trositi tako losu za zadovoljavajuci kvalitet neke vise/srednje/nize klase u okviru samo svog brenda (Npr Konti) ili nekog njegovog podbrenda), novih istrazivanja u okviru hemojskih jedinjenja i tehnologije dobijanja kvalitetnije sirovine same gume u okviru proizvodnog procesa pa do kolicine zice u gumi, broju slojeva i slicno.

Istina, verovatno su neke top kvalitet guma van standardnih dimenzija (tipa 14-15-16cola) i idu na vise tj vece felne jer i tu ima psiholoskog efekta i ciljanih grupa aka 'ima dublji dzep i za kola, onda moze i dobru gumu da plati' (sto ofc ne mora da znaci bukvalno tako, i u visim dimenzijama felne ima raznih klasa kvaliteta guma).

Licno ne bih mogao da navedem koji od trenutnih brendova dostupan nama smrtnicima (14-18 cola felne) bi mogao da bude 'najbolji'. Neminovno je koliko para toliko muzike, ali ne mora uvek znaciti. Razlog tome su neki podbrendovi koji se probijaju na trzite sa mozda 'test' gumama (ako uzmemo moj prvi pasus u obzir) da ne bi sam veliki brend sebe kaljao, jeftinijom radnom snagom i uopste tehnologijom proizvodnje.

Neki ce se sloziti neki ne, ali gledajuci biciklizam postoje gume ciji par kosta kao 3-4 zimske za kola, a i vise. Koliko traju...do prvo dobro nabodenog kamena / ivicnjaka i slicno. Ponekad i krace. Bio sam takmicar i ako sam negde mogao da osetim razliku izmedju low-medium gume i one pro, to je bilo u ovom sportu, na potpuno istoj bicikli. Naravno, ovde pricamo o automobilskoj industriji.

Mnogi od vas imaju pozitivna iskustva sa low-mid range gumama i to je dobro. Samo znaci da ne prodaju plastikanere, iako neke gume posle 2-3 godine eksploatacije postaju tvrdje (krute) i u nekim uslovima slabije drze kroz vreme eksploatacije (kao i svaka guma, samo je kod nekih taj period duzi zbog boljih sirovina, tehnologije i slicno). Ostaju stil voznje, kvalitet puteva, skladiscenje i pak njihovo odrzavanje.

Licno jesam za neke testove ali sam jos vise pristalica komentara na netu i utiscima o nekoj odredjenoj gumi (tipa iznad 1000-2000) jer mi je to neki podatak sa kojim iole mogu baratati.

Sent from my S10 PRO using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lassa je od Bridgestona
Sava je od Goodyear
Po meni Lassa ima bolju smesu od Save, moje lično iskustvo...
I ja više volim lično iskustvo podeljeno na forumu nego plaćene testove po novinama

Poslato sa POT-LX1 uz pomoć Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda ne da nije ista guma nego nema veze jedno sa drugim.

 

Ja ipak više verujem testovima. Malo je verovatno da je jedan proizvođač potplatio sve testove i tako godinama unazad, pošto su rezultati solidno usaglašeni.

 

Forumsko iskustvo nije dovoljno, jer nije nikakvo merenje u pitanju niti bilo sta egzaktno, nego lični utisak vrlo malog broja komada kola i guma koje su u opticaju, čast izuzecima.

 

Evo čovek napisa iznad lično iskustvo, a Sava UHP 2 na svim testovima vrlo dobra.

 

Moja iskustva potvrđuju testove uvek, sa ogradom da test ne pokriva sve aspekte gume, već samo najbitnije.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije proizvođač nego prodavac, vezano za više brendova. Test, a strana iza reklama za prva tri na listi... Prati malko

Poslato sa POT-LX1 uz pomoć Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam o kom konkretnom slučaju pišeš. Konstatujem generalno da su testovi vrlo korisni, ne na neki poseban slučaj.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...