Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Nismo se razumeli. Ne kažem da je all season guma za bacanje posle prve zime nego sam pričao generalno o smeši gume i mikro-kramponima koji ni na zimskim gumama ne mogu da prežive baš veliki broj km (a kod all season gume i visoke temperature).

 

Zato sam ja i čuknuo auto sa winterama. Parking zaleđen, stanem, ubacim u prvu, krenem najsporije moguće, polako motam da uđem pored opela, auto krene ukoso, abs kaže "nema ovde kočenja sine", u sekundi cimnem ručnu da bar pokušam da ublažim udarac...ali ipak je pao "poljubac". To je bilo više naslanjanje na prednji branik opela, ali je njegov branik prsao kao lajsna i ostao da štrči. Pošto je bio parking TC-a, ostavim mu papir sa porukom za brisač i odem u TC da se ne smrzavam. Nije bilo ni svedoka ni kamera ali nisam džukela da bežim, sačekao sam ga, izvinio se i napisao evropski obrazac. Da sam imao dobre zimske gume ne bi Fabija ljubila Opela na minusu. To je ta mala razlika o kojoj pričamo, ona koja mnogo znači kad ti zatreba.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Darko Kg said:

Ko je kakve zimske imao, on je vec stavio. Mene zanima sta ja da stavim na prolece na punta? HANKOOK 165/70 R14 81T K435 KINERGY ECO 2 ili FULDA 165/70 R14 81T ECOCONTROL?

Druže pogledaj kad budeš kupovao letnje gume malo veću dimenziju 175/65/14 ,ako kupuješ  sve 4 gume. Dosta bolja i sigurnija vožnja i jača što se tiče rupa nego u 165/70/14 dimenziji. Možeš i kleber da pogledaš 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

4 hours ago, beli82 said:

Možda bi radila prve sezone posao, ali posle druge sezone vrelog asfalta, drastičan pad karakteristika, pogotovo u zimskim uslovima bi bio neminovan.

Za ovu recenicu je bila moja primedba - stojim iza toga da je 3 zime konkretno pomenuti model kod mene odradio posao bez i jedne zamerke i nekog vidljivog "drasticnog pada karakteristika u zimskim uslovima". Nista vise ;) .

19 minutes ago, beli82 said:

mikro-kramponima koji ni na zimskim gumama ne mogu da prežive baš veliki broj km (a kod all season gume i visoke temperature).

Konkretno ova nema mikro-lamelice, vec samo po jednu uzduznu lamelu u V sari, koja se projektovano otvara vremenom. Problem sa zagrevanjem je resen slojem ispod gazeceg, u kome je i glavna tehnologija, da ne ponavljamo. Na sve to, kompletan razvoj je isao iz letnje ;) , za razliku od bilo kog drugog proizvodjaca do tada. Lako se i vidi jer maltene svi ostali All Season modeli sarom vise podsecaju na zimske.

 

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ali to sam napisao za smešu gume, a ona je direktno vezana za stanje mikro krampona koji su presudni za situaciju poput one moje navedene na parkingu. Zato se nismo razumeli. Moja je greška što sam u startu izostavio te detalje iz prethodnog posta što je i dovelo do nesporazuma. Hteo sam da uštedim na dužini teksta a ono ispade još duže sada u celini. E, baš ovako naši ljudi i gledaju gume kao što ja pišem post... hoćeš u startu da uštediš a na kraju te izađe skuplje.

 

Detaljnije ćemo na nekom okupljanju, da više ne davim i ne zbunjujem ljude ovde.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve OK, drugarski caskamo ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/12/2018 at 4:04 PM, beli82 said:
Nismo se razumeli. Ne kažem da je all season guma za bacanje posle prve zime nego sam pričao generalno o smeši gume i mikro-kramponima koji ni na zimskim gumama ne mogu da prežive baš veliki broj km (a kod all season gume i visoke temperature).
 
Zato sam ja i čuknuo auto sa winterama. Parking zaleđen, stanem, ubacim u prvu, krenem najsporije moguće, polako motam da uđem pored opela, auto krene ukoso, abs kaže "nema ovde kočenja sine", u sekundi cimnem ručnu da bar pokušam da ublažim udarac...ali ipak je pao "poljubac". To je bilo više naslanjanje na prednji branik opela, ali je njegov branik prsao kao lajsna i ostao da štrči. Pošto je bio parking TC-a, ostavim mu papir sa porukom za brisač i odem u TC da se ne smrzavam. Nije bilo ni svedoka ni kamera ali nisam džukela da bežim, sačekao sam ga, izvinio se i napisao evropski obrazac. Da sam imao dobre zimske gume ne bi Fabija ljubila Opela na minusu. To je ta mala razlika o kojoj pričamo, ona koja mnogo znači kad ti zatreba.

Meni se to desilo sa novim VREDESTEIN zimskim gumama na službenom autu...jbm li ga...

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/12/2018 at 7:09 PM, beli82 said:
@neshtry: pa to nije isto, čim je u pitanju SLUŽBENI auto.

Znaš kada bi ja dao 15000rsd za gumu...a ni nemam...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/12/2018 at 11:25 AM, Milutinac said:

To je to. Bravo.
Gasi mesalicu. Motaj kablove.

i ako bas hocete, kad se montira Wintera, ventil treba da bude kod slova ''W''. Tako samo cuo od jednog kupca i tad sam dostigao zen....nema dalje...

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, Darko Kg said:

Ko je kakve zimske imao, on je vec stavio. Mene zanima sta ja da stavim na prolece na punta? HANKOOK 165/70 R14 81T K435 KINERGY ECO 2 ili FULDA 165/70 R14 81T ECOCONTROL?

Bio sam prezadovoljan sa Fuldom (195/65 R15) na Stilu a, Hankuke letnje nisam nikada probao.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/12/2018 at 7:29 PM, облак said:
Zdravo svima,
ako se neko misli za pristupačnu zimsku gumu neka pogleda BF GOODRICH gforce winter 2, fenomenalna guma.

To je potpuno ista guma kao Kleber. Oznaka je jedina razlika.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, облак said:

Zdravo svima,

ako se neko misli za pristupačnu zimsku gumu neka pogleda BF GOODRICH gforce winter 2, fenomenalna guma.

dok ne eksplodira.

Kontroliši im redovno bokove, ukoliko počnu da se pojavljuju bubrezi, odmah menjaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 minutes ago, Kosta Smosta said:

dok ne eksplodira.

Kontroliši im redovno bokove, ukoliko počnu da se pojavljuju bubrezi, odmah menjaj.

Ja ih ne vozim, ja sam na nokianu, leti vozim goodyear...znam uvoznika i znam da se ne reklamiraju, zato ih i preporucujem...Bubrezi ispadaju od rupetina i lose voznje...moj rodjeni brat je menjao pilot sport posle dva meseca zbog bubrega...ali jedva preko veze, nema sanse da zamenis gume u Srbiji...

Vidim da je krisalp 3 ista...svejedno...

Edited by облак

Share this post


Link to post
Share on other sites

Davno sam čitao odličan tekst o Holanđanima i biciklima. Iako se ne tiče guma ima odličan zaključak.

Dakako, pošto se u Holandiji mnogo voze bicikli, došli su do neverovatne statistike a, to je da biciklisti sa kacigama imaju mnogo više padova (povreda, nesreća...) od onih koji nemaju. Predpostavka je da oni sa kacigama se osećaju bezbednije pa, stoga i neodgovornije voze. Ovde dolazimo do povezanosti sa gumama i pričom u zadnjih 50-ak postova.

Znači, treba kupovati (ko je u mogućnosti) što kvalitetnije gume a, voziti ko po jajima.

Takođe da pomenem jednu bitnu stvar iako nije direktno tema ovog foruma.

Pre neko jutro, temperatura u Beogradu je bila ispod nule a, ulice suve, sem Brankovog mosta koji je jedini poledio. I ja sam bio od onih koji su malo brže vozili i jedva usporio ispred onih što su se izokretali.

To sam gledao na TV da zimi iako je inače suvo, mostovi mogu da polede od vlage sa reke. 

14 minutes ago, облак said:

Ja ih ne vozim, ja sam na nokianu, leti vozim goodyear...znam uvoznika i znam da se ne reklamiraju, zato ih i preporucujem...Bubrezi ispadaju od rupetina i lose voznje...moj rodjeni brat je menjao pilot sport posle dva meseca zbog bubrega...ali jedva preko veze, nema sanse da zamenis gume u Srbiji...

Vidim da je krisalp 3 ista...svejedno...

Pisao sam i ranije. Meni je eksplodirala BF na autoputu pri brzini 120-130km/h.

One su bile letnje i sa dosta bubrega a, zimske su bile GY 7+ bez ijednog bubrega. Znači da moja vožnja nije razlog iskakanja bubrega (sada imam Continental letnje i Hankook zimske stare po 4-5godina bez bubrega).

Znam da je teško (nemoguće) dokazati da su češće bubrezi zbog lošeg kvaliteta bokova (platna) nego zbog rupa i vožnje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da, zato i na određenim deonicama puteva i na nadvožnjacima stoji tabla koja upozorava na iznenadno stvaranje poledice tokom cele godine. Danas dečko izgubi život u železniku...zavario se u trafo stanicu i isto kao u Ugrinovcima, sekli olupinu da izvuku ostatke... ništa nije ostalo ni od auta ni od vozača. Pretpostavlja se da je proklizao i izleteo sa puta...pitanje je koliko brzo je vozio i da li bi mu i najbolje gume pomogle.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E to... Ukoliko vas zanima mogu ja redovno da izbacujem fotke sa saobracajki gde su ucestvovali automobili napucani sigurnosnom opremom i premium gumama na tockovima ali nazalost sa smrtnim ishodom ili bar tezim telesnim posledicama ali treba jak zeludac za to...

U opisu mi je posla pa sve i svasta vidjam...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 hours ago, Darko Kg said:

Ko je kakve zimske imao, on je vec stavio. Mene zanima sta ja da stavim na prolece na punta? HANKOOK 165/70 R14 81T K435 KINERGY ECO 2 ili FULDA 165/70 R14 81T ECOCONTROL?

Prve :D imam prethodnu seriju 425 i extra se pokazala ali da se ne ponavljam, pisali ja i kolega gile vec.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/13/2018 at 1:00 AM, MS PK said:
Ne mogu da se nacudim zasto se i ove jeseni nije aktivirala tema "Termostat jtd"


Izmenjali izgleda svi na vreme. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Malo se ovde kompas izgubio prilikom tumačenja napisanog. Iz dobronamernih sugerisanja se izvlači kontekst "čiji je veći" "uzmi premium gumu i pun gas" itd, itd. Što nema veze sa napisanim.
Moj glas ide za Hankook zimske i*cept 2, letnje ventus prime, ili kako vec. Cena neznatno veća od Tigra i sl (195/65/15).
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...