Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Zimska oprema motornih vozila, osim za vozila vrsta L, K, T i C, u smislu ovog pravilnika, podrazumeva:
 1) pneumatike za zimsku upotrebu (npr. M+S, Snow Winter i dr.) na svim  točkovima vozila vrste M1 i N1;

http://www.amss.org.rs/index.php?option=com_content&view=article&catid=79%3Asaobraajni-propisi&id=120%3Aobavezna-oprema-u-vozilu&Itemid=91

Na sva četiri (4) točka, ne na pogonskim, lepo i nedvosmisleno je napisano.

 

4905ef8a82467c30270641b4bd9fcbb9.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kažem samo da su objašnjavali koje su gume dozvoljene u našem zakonu kao zimske a koje kao all season u SATu u vreme kada su bili obavezni samo na pogonskim točkovima...možda ima na yt
Ja sam po tim instrukcijama kupovao gume tada
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kleber quadraxer allseason ovo je sta ima na gumi 

 

IMG_20181212_091442.thumb.jpg.f7d191a1b29464ab919fdc03171724af.jpg

 

Prošle godine su izbacili quadraxer 2 i malo su promenili oznake,na jednoj strani je pahuljica a na drugoj kiša i sunce 

 

Screenshot_20181212-092402.jpgScreenshot_20181212-092412.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, danijel55 said:

Druze,moze da vas ima 23 koji ste zadovoljni tom gumom.Ja na libri imam ne krstenu z8 winter kupljena u DE.Drugar na golfu 4 nove wintera,prosle zime,kad je bilo ono malo sneznih dana,ibarskom svi voze 50,ja idem 80 on ide iza mene 60 i kad smo stigli,brate jer tebi bezi auto,ja reko brate ja kao da vozim po suvom.Po mokrom wintera,ne da je losa,nego je jednostavno nula od gume.

Vi niste,mi jesmo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niko od vas nije relevantan. Lično zadovoljstvo je subjektivna i za tehničku diskusiju potpuno nebitna stvar.

Jedina relevantna stvar ovde je dodatnih 10 metara zaustavnog puta u odnosu na 500-1000 dinara skuplji Kleber u 15".
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na vecim felnama je razlika u ceni daleko veca, a za tu dimenziju je definitivno zanemarljiva.

 

Licno auto zimi vozim po gradu + 1-2 puta put od 150-200km, na zimovanje idem uvek drugim autom tako da je meni zimska guma nuzno zlo koje drzim na autu od sredine decembra do kraja februara i fokus mi je uvek na letnjim gumama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno tacno, a i te zimske cemo jos malo da biramo kao za britansko podneblje, recimo neki RainExpert i sl. :lol: ...

On 12/12/2018 at 9:18 AM, dach@ said:

Prošle godine su izbacili quadraxer 2 i malo su promenili oznake,na jednoj strani je pahuljica a na drugoj kiša i sunce 

Screenshot_20181212-092402.jpg Screenshot_20181212-092412.jpg

 

Ono sto je za zakon najbitnije je da imas 3PMFS oznaku (Three-Peak Mountain Snowflake), prva slika.

Na drugoj je cisto njihova marketinska oznaka (kombinovano sunce/pahulja). Ista situacija kao i za prethodni model iste te gume, koji si okacio.

Za kolegu, ono o cemu sam pricao (3PMFS & M+S) - CrossClimate na bivsem Stilu, a sarom su najvise "letnje" od svih AllSeason:

 

311220153393.thumb.jpg.760d21c7b3afe822d3581487449b1be0.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
55 minutes ago, nidza said:

Niko od vas nije relevantan. Lično zadovoljstvo je subjektivna i za tehničku diskusiju potpuno nebitna stvar.

Jedina relevantna stvar ovde je dodatnih 10 metara zaustavnog puta u odnosu na 500-1000 dinara skuplji Kleber u 15".
 

 

To je to. Bravo.
Gasi mesalicu. Motaj kablove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedina relevantna stvar je da ljudi jedva krpe kraj sa krajem, pa tih 1000 kad pomnoze sa 4, dodju do 4000rsd. Ko nema zelju da vozi premium gume?  Guma glavu cuva? Dobar auto glavu cuva? Vozi pametno i cuvaj se budala koji jure, jer pamet glavu cuva!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče all season guma, jako je važno napomenuti da se one ne tretiraju sve kao zimske gume osim ako nisu tako deklarisane. One su prvenstveno za područja sa umerenom klimom gde nema toliko velikih temperaturnih oscilacija, tj gde su zime blage sa malo ili nimalo snega i leda. Koliko god da je smeša gume dobra, praktično je nemoguće spojiti karakteristike za +40 i -20c jer je to za sada još uvek naučna fantastika. Možda bi radila prve sezone posao, ali posle druge sezone vrelog asfalta, drastičan pad karakteristika, pogotovo u zimskim uslovima bi bio neminovan.
Ne znam tačno kako se naši organi reda vode, da li samo M+S oznakom ili planinski vrh sa pahuljom(a pogotovo ne znam za osiguravajuće kuće koje su poznate da koriste svaku sitnicu da ne isplate štetu). Ne znam zašto ali mi negde u malom mozgu stoji kao da sam čitao da kod nas guma mora imati simbol planinskog vrha sa pahuljom pa bih ja preporučio vama koji uzimate all season gume da ipak idete na sigurno i uzmete samo gumu koja ima planinče i pahuljče.

Jedna zanimljivost, da Michelin za svoju gumu za sve sezone - crossclimate, koji pritom ima sertifikat zimske gume, ipak navodi da je za ekstremno zimske uslove preporuka da se opremite zimskim gumama jer su zimske gume ipak ciljano projektovane za zimske uslove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kod nas je više to što je naš narod postao proklet pa sve hoće da uštedi na svemu a da ima najbolje...a to nema nigde.
Razumem da neko ko ne može da se nategne još 500 din po točku bude osuđen na tigar i stafire, ali brate mili pa više ima skupljih kola koja furaju najjeftinije gume i polovne gume nego obične sirotinje.
Kompleksi su toliko kod nas ušli u sve ljude da je to strašno. Svako se guzi da kupi auto za sve pare koje ima, još uđe u kredit ili pozajmi, proda dedovinu, i kupi auto za sve pare, a mali i veliki servis ništa, gume ništa,... I onda pun grad šmekera koji voze bmw a da ih istreseš iz gaća ne bi im našao ni 20€ u džepu.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako bi da ustedi,nemoj da vozi zimi sa losom gumom i kraj.Postoji autobus.Stvarno ne znam ni gde su vise te patrole da iskljuce i pisu kaznu ovima sto usporavaju saobracaj.Prosle godine,napadao mali sneg na Ibarsku kad neki lik sa puntom vozi 40 napravi kolonu,cak i sleperi poceli da ga preticu.Sto se tice wintere dok sam je vozio,gde su ljudi lagano izlazili sa savom,ja sam morao na rikverc,dok sam se odmorio lepo kada sam kupio ove gume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drug mi je vulkanizer i kaze 70% sto je montirao guma ove godine su Kama,20% nova Wintera , 10% ako je bilo drugih marki a  samo 1 par je montirao Sava.Kod nas ljudi cim cuju ili vide da guma ide dobro a jefina to kupuju.A mislim da njima 80% je bitno kako guma kopa uzbrdo nego kako koči kad zalete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nidza, svaka tebi cast da uopste imas volje da iznova ulazis u istu raspravu. Svaka recenica kao i uvek apsolutno na mestu, potkrepljena tehnickim cinjenicama a ne licnim dozivljajima. Sve je prezvakano ima vec 10 godina ovde, samo su novi akteri i ljubitelji... 

1 hour ago, beli82 said:

Koliko god da je smeša gume dobra, praktično je nemoguće spojiti karakteristike za +40 i -20c jer je to za sada još uvek naučna fantastika. Možda bi radila prve sezone posao, ali posle druge sezone vrelog asfalta, drastičan pad karakteristika, pogotovo u zimskim uslovima bi bio neminovan.

Jedna zanimljivost, da Michelin za svoju gumu za sve sezone - crossclimate, koji pritom ima sertifikat zimske gume, ipak navodi da je za ekstremno zimske uslove preporuka da se opremite zimskim gumama

Koliko dugo si vozio CrossClimate? Posto ja ne primetih nikakvo posustajanje ni u 3. sezoni na snegu. Onda verovatno poznajes i tehnologiju, da je guma izvedena iz letnje, a da je glavna prica u sloju ISPOD gazeceg, sa projektovanim otvaranjem lamelica u spoljnom sloju, kako dubina sare opada. Vezano za preporuku Michelina - pa pisali smo o tome jos polovinom 2015. kada se tek pojavila kao revolucija u projektovanju AllSeason-a. Naravno da ce za zestoke zimske uslove biti preporucena klasicna zimska guma, pa niko nije lud da tvrdi da je bolja od zimske zimi i letnje leti. Ali recimo na testovima na mokrom, voznjom u krugu do otkaza jeste bila bolja od obe, sto je meni bio vrlo bitan podatak za nase uslove voznje i promenjenu klimu sa par dana snega. Vrlo dobra na suvom, odlicna na mokrom, sposobna da korektno odradi posao na snegu i udobna - to bi bila moja definicija iste kroz licno iskustvo od 3 godine. Odose sa prodatim autom, performansama su se i dalje lepo drzale, a sto se sare tice zadnje su bile bas dobre sa oko 6.5mm, prednje vise pohabane zbog teskog JTD-a u nosu (cini mi se oko 5.5mm, taman sam hteo da ih rotiram), nasa klasicna godisnja kilometraza.

 

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan: ja ne vidim da se neko od nas raspravljao oko guma, potpuno se razumemo oko toga da je zimska guma najbolja za zimske uslove, da je all season dobra za ljude koji prelaze manje km i nisu u krajevima sa teškim zimskim uslovima, i da je nova guma najbolja. I naravno najvažnije da je hladna glava važnija od tipa i stanja gume. E sad, šta je pisano na forumu 2015 za gume...tebi svaka čast što se sećaš, a ako je neki moj post nepotrebno ponavljanje već ranije napisanih postova, slobodno brišite višak.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ljudi mase poentu pisanja, nije stvar da li neko ima para ili nema para, stvar je da ako uzme odredjenu gumu da treba da zna da li je dobra ili losa i prema tome da se ponasa. Ne znaci ako je dobra da sad treba divljati, ali barem covek moze da racuna na to da u ekstremnoj situaciji ima puno vecu marginu za gresku.

 

Kad mi neko kaze ekstra sam zadovoljan sa Winterom, meni nista bolje ni ne treba, onda nemam osecaj da je u fazonu znam da je ocajno i vozicu 3 puta pazljivije nego imam osecaj da nemaju pojma kako bi trebalo ali kontaju da bolje ne moze. Pogotovo mi je tesko poverovati da sa sadasnjim saobracajem mi neko tvrdi da nikad nije imao nepredvidjenu situaciju jer vozi glavom. Pored tolikih budala za volanom, kupljenih dozvola, pijanih, drogiranih, rupa, raznih zivotinja itd... Imao sam priliku da u svom stazu od mozda max 40.000km dozivim dva puta da ljudi poginu par sekundi nakon sto sam ja promenio poziciju jer sam koristio glavu i smatrao da sam bas u nezavidnoj poziciji iako sam u granicama zakona, nekoliko puta sam izbegao ozbiljne povrede a mozda i smrt dok sam vozio po zakonu. Nije stvar da li vi vozite po zakonu nego sta se desi kad naidjete na nekog drugog koji vam oduzima zakonsko pravo.

 

Mene Kama zadovoljava jer su jedini razlozi za odabir bili cena i to sto ima pahuljicu, razlog je bio tehnicki pregled. Ponasacu se skoro isto kao i da imam samo letnje tj izbegavacu da vozim ako ne moram. Istina sad ce se verovatno desiti nekad da vozim kad ne bih sa letnjom ali necu biti u fazonu super sad sam miran, mogu da vozim kad hocu ide uz masne bandere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam nekog divljaka sa Kamom na Nivi ovde kod mene,divlja kao da je u Ferrariju...par puta sam da jedva izbegao...neka javna služba...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko je kakve zimske imao, on je vec stavio. Mene zanima sta ja da stavim na prolece na punta? HANKOOK 165/70 R14 81T K435 KINERGY ECO 2 ili FULDA 165/70 R14 81T ECOCONTROL?

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/12/2018 at 1:30 PM, neshtry said:

Ja imam nekog divljaka sa Kamom na Nivi ovde kod mene,divlja kao da je u Ferrariju...par puta sam da jedva izbegao...neka javna služba...

 

A dobro najbrzi auto je uvek sluzbeni :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ha,pretiče šlepera 250m pre crvenog na semaforu....zamalo sam završio u kanalu.Jednom se neko neće skloniti...A kod nas su u Vojvodini traktori normalna stvar i rano se istreniraš na hladnu glavu,ali eto...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na puntu Mk2 sam imao fulda ecocontrol. Doduše nisam nešto mnogo prešao sa njima jer sam prodao auto, guma je dobra, dobro drži na putu, ali brate što onaj široki kanal voli da pokupi one krupne kamenčiće koji neće da ispadnu i cakću dok se ne obruse u ravni sa dubinom centralnog kanala...samo sam njom sam imao taj problem da sam nekoliko puta stao sa strane da iščačkam kamenčić jer mi je taj zvuk probijao mozak. I pored zatvorenog prozora samo čuješ cak,cak,cak,cak...jedini razlog zbog čega je ja neću više uzimati.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, beli82 said:

tebi svaka čast što se sećaš, a ako je neki moj post nepotrebno ponavljanje već ranije napisanih postova, slobodno brišite višak.

Daleko bilo ;) . Samo sam dodao primedbu iz licnog iskustva, na tvrdnju da All Season moze da potraje jednu zimu i to je to od nje. I da sam vec detaljno pisao svoja iskustva.

Pri tome treba imati u vidu da je poredim sa poprilicno premium striktno sezonskih, koje su prethodno vozene (i za koje uvek dajem glas ako covek ima uslova)... Upravo tako kako si i sam rekao - vrlo dobar izbor za prosecnog vozaca i prosecnu kilometrazu, koji ne zalazi u ne znam kakve smetove i treba mu sigurnost na mokrom putu. I koji ne zeli da gleda u nebo i zeza se sa zamenama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...