Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Smatram gume vitalnim činiocem vožnje. Nisam nikad vozio tigra. Kupujem ono što mogu da priuštim i radije spustim profil točka nego što spustim cenu na gumi, pa trenutno i u zimskoj i u letnjoj varijanti imam dunlop.

Tačno je, bolje performanse, kraći zaustavni put, bolj grip, stabilnija u krivini po rizičnim uslovima... Ali ako je glavni argument taj granični slučaj razlike između premium i low cost gume gde će te premium guma spasiti za metar dva pet, onda nešto nije u redu sa pristupom.

Razlika u performansama je daleko manja nego razlika u glavi, i ne prevagne 10m kraći zaustavni put između života i smrti, već prevagne razboritija i hladnija glava.

Ok, 10m kraći z. put znači, ali toliko kao onaj oktobar 3 ispitni rok. Glavni posao se odradi dosta ranije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prošle godine je Hankook bio viša klasa, takođe i pretprošle je svrstavan u višu klasu.
A video ove saobraćajne nesreće gde se VIDI šara gume bih baš voleo da vidim, na linku Kurira je samo slika.
Malo ozbiljnosti nije na odmet
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne pričamo o klasi samog brenda nego navedenog modela icept rs2. Kupio sam nove pretprošle godine kad sam kupio fokusa, i 99% sam siguran da je i pretprošle i prošle godine taj model bio označen kao srednja klasa guma. Čim se odlično pokazao u praksi, odmah su ga digli za klasu iznad. Za višu klasu ima icept EVO i to čini mi se u dve varijante sa različitim šarama.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slika je samo ilustracija,nisam sulguran za brend,ima i drugih sa tom šarom

Poenta je da pored dobrih guma treba uključiti i mozak

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hankook je srednja klasa recimo, da se vratimo na temu. 

 

Za ovu sezonu najbolja guma za normalne novce je Kleber Krisalp HP3. Gledam upravo neke cenovnike, 5600din je u 15", 6200din je u 16", zašto bi iko normalan kupovao Tigar? Ova guma je 6-ta na AB testu kočenja, gde je Tigar diskvalifikovan i na 40 i nekom mestu od 51 gume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro izgleda, i navedene performanse su dobre. Šara je kao i kod Hankook icept rs2 tj. prepisana od Michelin Alpine serije jer se ona svarno odlično pokazala. Doduše ova je all season a dve prethodno navedene su čisto zimske gume pa će ova čini mi se biti dobra kupovina. Čak i univerzalna Michelin cross climate više vuče na letnju gumu jer ima umereniju šaru od ovog goodrich-a, dok mi ovaj BF deluje kao više zimska guma zbog oštrih ivica i mikro-krampona na središnjem delu.

Ja sam inače razmišljao da uzmem upravo micheline cross climate 2 i da ne kupujem više dva seta guma ali ipak je na papiru matematika jasna da su dva seta guma isplativija (u odnosu na gume za sve sezone) na duže staze, em je ipak zimi mekana zimska guma mama i tata, pogotovo kad se ne prži vožnjom van zimske sezone.

 

Da napomenem da je veoma bitno da prilikom kupovine all season guma(za sva godišnja doba) OBAVEZNO proverite da je guma deklarisana i kao zimska tj. da ima oznaku planinskog vrha sa pahuljicom. U suprotnom možete vrlo lako da u slučaju čukanja koje niste izazvali budete odgovorni jer nemate zimske gume tj. vozite tehnički neispravno vozilo u očima osiguravajućih kuća. Ova BF koliko vidim ima taj sertifikat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali mišelinke su oko 14000 po komadu, to mi je previše u svakom smislu zagrcnuo bih se...

Napish već sa autom su stigle te mišelin alpin, prednje se malo više oljuštile sa strana, zadnje još vrlo dobre, sviđa mi se šara, vijao sam kleber, malo su jeftinije, ali ih nema trenutno sem na KP...

Koliko sam pročitao u pitanju je ista fabrika aka riken tigar.

To da li piše ili ne valjda ustanovio sa vulkanizerom, ako ne piše, ćao zdravo, on reče da piše sve pto treba :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno, zato i kažem da se ne isplati all season u odnosu na dva seta guma. To je guma za nekoga ko neće da kupuje druge felne i ne prelazi velike kilometraže.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A to felna mi je i

od 12-15e plus skidanje stavljanje, skladištenje u domaćoj varijanti a za 10-12 000 km/g, ne treba mi to, radio sam dugi niz godina, i na kraju zimska mi pređe 10000km za 4 godine super a počinje da ne bude super...

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razumemo se u potpunosti, tebi se za tu kilometražu ne isplate dva seta već jedan set sa dobrim all season gumama. Ionako je kod nas sneg u proseku ukupno nepunih 7 dana na kolovozu, ostalo je mokar kolovoz, i upravo ta stavka treba da ti bude bitna prilikom izbora all season "obuće".

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 hours ago, MS PK said:

Ako je neka Eco serija to ne valja nicemu koja god da je marka

Moje iskustvo je skroz drugačije. Pre 2 godine sam kupio 4 nova Hankook sa oznakom Kinergy Eco 425 i znam da bih opet kupio isti pneumatik. Meka, tiha i za 10-ak € koliko je bila skuplja od Tigra po komadu pokazala se kao odličan izbor. 

Evo i kolega @gile smederevo je imao kod sebe iste i pisao o njima u prethodnim postovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/11/2018 at 4:58 PM, Rile_bg said:
u mojoj dimenziji je i nema xD 185/55 15  ( kemoimpex )

Www.autogume.rs?
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 minutes ago, Axic said:

Moje iskustvo je skroz drugačije. Pre 2 godine sam kupio 4 nova Hankook sa oznakom Kinergy Eco 425 i znam da bih opet kupio isti pneumatik. Meka, tiha i za 10-ak € koliko je bila skuplja od Tigra po komadu pokazala se kao odličan izbor. 

Evo i kolega @gile smederevo je imao kod sebe iste i pisao o njima u prethodnim postovima.

Imao 4kom na Puntu i bio sam prezadovoljan. Ni u jednom trenutnku nije podbacila. Znam da ima i boljih ali za te pare...I sad sam na Idei dobio prednje  skoro nove Kynergy Eco u 195/60 R15, i ceo novembar sam sa njima vozio. Nazad je neki Dunlop SP sport iz 2012god,ali je odradio tih par hiljada km koliko sam ih vozio do montaže zimskih. Sledeće god dva nova Hankooka i ciao. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog oznaka na gumama malo sam guglao. Elem zimska guma ima oznaku M+S, koju takođe može da ima i univerzalna guma i to je oznaka koju su uveli Nemci i mi svi ostali prihvatili.

Onda su Kanađani uveli oznaku 3vrha sa pahuljicom da bi kupac mogao da napravi razliku između sigurno zimske gume i eventualno zimske M+S gume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S tim da kod nas moras da imas 3MPSF oznaku za zimsku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prilicno ih ima M+S & 3PMSF.

CrossClimate 100%, posto sam ih vozio.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da znam za CrossClimate, tako su se i reklamirale da su prve letnje gume sa 3MPFS.

Sutra ću naći to u vezi oznaka što sam čitao.

Ako bilo ko drugi ima sigurnu informaciju (sa dokazima) šta se kod nas tumači kao zimska guma neka postavi ovde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaš u nekom starom SATu,kada su propisali da moraju samo pogonski točkovi imaju zimske gume

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/10/2018 at 8:57 PM, Goksi1980 said:

A nas ima trojica,cetvorica u kancelariji,svi voze winteru(ja Riken ali to je to) po 4-5 god i zadovoljni..Pa?Ako ti nisi zadovoljan ne znaci da ostali nisu.

Druze,moze da vas ima 23 koji ste zadovoljni tom gumom.Ja na libri imam ne krstenu z8 winter kupljena u DE.Drugar na golfu 4 nove wintera,prosle zime,kad je bilo ono malo sneznih dana,ibarskom svi voze 50,ja idem 80 on ide iza mene 60 i kad smo stigli,brate jer tebi bezi auto,ja reko brate ja kao da vozim po suvom.Po mokrom wintera,ne da je losa,nego je jednostavno nula od gume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...