Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

1 hour ago, Rile_bg said:

Na sluzbenom rumsteru imamo winteru, ja iskreno nisam se ni jednom osetio nesigurnim. Sta znam, normalno vozim i sl pa i ne dolazim u ekstremne situacije.

 Skoda roomster 1.6TDI 90ks

Doduse nisam smeo da je uzmem kao licnu gumu pa sam uzeo lasu.

Na službenom takođe Wintera i moram se složiti sa ovima što kažu da je po mokrom katastrofa. Prvi put vozim auto sa Winterom i znam da je nikad kod sebe ne bih stavio.

Kad pređem u svoj auto sa Kleberom krisalp HP2 razlika je barem meni očigledna i na strani Klebera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tigrovi brendovi su Orium, Taurus i Riken..isti đavo sve. Svesni smo da je kartelsko ponašanje svuda u svetu prećutno odobreno tako da se ne treba zanositi da su strane jeftine gume malo kvalitetnije od gume proizvedene u Srbiji, pogotovo pod okriljem Mišelina. Svi oni drže sve brendove i pod-brendove guma i sigurno neće dozvoliti nekome da "iskoči" mnogo iznad proseka. 

Cena uglavnom diktira kvalitet tako da treba naći best-buy u nekom srednjem segmentu, po meni je to najpametnije. Da napomenem da sam upravo montirao zimske gume i vulkanizer mi reče u razgovoru usput da ima mnogo reklamacija na Pirelli...toliko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije stvar da li je sad svaka premium guma automatski bolja od Tigra, nego je stvar da model gume pod nazivom Wintera nije ni na nivou ostalih modela od svog proizvodjaca. Imam i ja Tigar Primu koju sam uzeo samo nakon sto sam imao priliku da vozim tudj auto nekih 100km, prihvatio sam cinjenicu da uz besmesleno trosenje i prilicno lose karateristike ispod 15 stepeni, je prilicno ok izbor za mene u dimenziji koju je vozim u uslovima kojima meni treba. Da postoji u dimenziji 155/70 R13 sigurno ne bih bio zadovoljan sta moze da mi pruzi, ali u dimenziji 195/50 R15 je ok za Yuga :D Takodje iako Syneris i Prima imaju istu saru specifikaciju na papiru, obe dolaze iz Tigra, samo sto je Prima u dimenzijama od 14" i 15" i onda iz nekog razloga neke dimenzije 16" imaju oba modela i onda preko 17" su sve Syneris, na Syneris se mnogi zale, cak ih i moja sestra ima i ima problem da su dosle krive (e sad posto je DOT bio par nedelja star u trenutku kupovine, pitanje je da li je sladistenje problem), dok sa Primom se malo ko buni da ima takvih konstruktivnih problema sem trosenja sto je razlog smese od koje je napravljen. Tw je samo 240 dok nove (U)HP imaju mislim 560 sto bi trebalo da smanji trosenje, ali je pitanje da li je na ustrb performansi.

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa deluje glupo ali moraju da prate sve cenovne segmente makar napravili lošu gumu u većim promerima, a samim tim naterali ljude da kupuju više klase guma. Ja kad vidim da neko stavlja wintere ili bilo koje tigar gume na iole skuplji auto koji nosi točkove od 16" pa nadalje(pogotovo one šire od 195), nije mi dobro. Ljudi traže jeftino, mora Michelin da im napravi jeftino u svom podbrendu...a kada vidiš da za te pare ne može da se napravi dobra guma, onda ćeš (možda) da kupiš višu klasu tj Michelin.

Jesu tigrove loše, i jesu uvozne gume malo, ali malo bolje od tigra svakako, ali sam hteo da kažem da treba preskočiti taj najniži segment po svaku cenu jer je mala razlika u ceni a dovoljno velika u kvalitetu između niže  i srednje klase da bi ste se odlučili za ovu skuplju.

 

 Moram da dodam da posle današnje montaže zimskih guma koju sam platio 2860 dinara(skoro duplo skuplje nego prošle godine) definitivno teba od sada uzimati dva seta felni. Do skora nije bilo toliko ekonomski isplativo ali sa ovim cenama bogami jeste. Ovako na proleće daj 2860 pa na zimu isto toliko, ispadne da za jednu sezonu sada bacimo po komplet čeličnih felni. Dodate na godišnji trošak auto-budžeta još 3500 dinara koliko je sada nadrndana cena tehničkog pregleda, i ušteda na felnama nije zanemarljiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ok, stvar je samo da Wintera nije bila top u svojoj klasi ni kad je napravljena a sad je vreme vec ubedljivo pregazilo. Kakav je ovaj nov model Wintere, nemam iskustva, ali barem na izgled se cini kao drasticna promena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I premium gume u malim dimenzijama daleko su od nekog kvaliteta. Continental koji se dobijao uz novog Punta iz Kragujevca, sačuvaj bože. Klizave po mokrom,bučne po suvom,ko da su ležajevi otišli. Sad koristim kleber oll season zimi super odradjuju posao 

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, dach@ said:

I premium gume u malim dimenzijama daleko su od nekog kvaliteta. Continental koji se dobijao uz novog Punta iz Kragujevca, sačuvaj bože. Klizave po mokrom,bučne po suvom,ko da su ležajevi otišli. Sad koristim kleber oll season zimi super odradjuju posao 

 

Continental?

Da nije Firestone?

Share this post


Link to post
Share on other sites

2010 avgust isporučili sa continental gumama. Ove kleber sam stavio malo veću dimenziju 175/65/14 nekako je stabilniji manje ljulja nego fabričke 165/70/14 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje su bile dunlop sp10, one drvene ... sećam se kad sam prvi put montirao winter1 nakon njih ... usledio je muk ... kao kad klikneš noice cancel :D 

 

Nakon 6 godina i 40ak 'iljada bile su neupotrebljive, plastificirale se :D a šara još po PSu ...

Edited by Rasta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa za banana državu ide i banana kvalitet. 

"Daj majstore sto 'iljada Continental guma za punta iz Šumadije. Kol'ko para? Ma daj bre, smanji tu cenu ,turi im one plastične gume za dečije peg-perego autiće i napiši Continental na njima, ko da je bitno. To je bre Srbija, ionako se ne bune nizašta, pritom i da hoće ne mogu nam ništa, koji su oni faktor u svetu da bi promenili nešto?"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesenas sam se raspitivao koje zimske bi bile dobra zamena letnjim continentalkama. Sa letnjima sam presao skoro 10 hiljada km, nikakve zamerke nisam imao. Tu pred 1.novembar sam se iscimao kontrole, kazne i kojekakve gluposti i pozurio da kupim Starfire. 

 

Malo je reci da sam razocaran. Vozio sam prethodni auto na kama gumama, na poledici sam se klizao i uopste nisam imao kontrolu nad automobilom, to je bilo samo jednom, ali dovoljno takvog iskustva. E sad, Starfire su se vec sad lose pokazale, po mokrom samo, u krivini sam osetio da auto ide nekom svojom putanjom... :ermm:

 

To je iz mog ugla, ali bih savetovao da ako neko i razmislja uopste o Starfire ili Kama gumama... da razmisli jos jednom :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zvezdana vatra iliti Starfire iliti Trayal je plastikaner koji je možda malo bolji od onog krša koji je Trayal bio poslednjih 20-ak godina, a možda nije ništa bolji nego su ga samo kupili Ameri, prebrendirali ga i samo beru pare od sirotinje. Da nisu najjeftinije niko ne bi ni pogledao te gume. Sad će baš Ameri da kupe kompaniju, da ulože milijarde u nju i da razvijaju tehnologiju za gumu koja košta 34€...to je kapitalizam gde marža mora u velikim sistemima biti bar 40%, a ako proizvodiš u Srbiji onda i mnogo više. Imam osećaj da oni od prihoda firme ulažu u razvoj k'o ove vajne firme što se reklamiraju kao veliki humanitarci - 1 dinar od prodatog artikla.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Um na drum!

Danas je magarac sa premium gumama u Ugrinovaca preticao kolonu vozila na punoj liniji u zakucao se direktno u kamion i pogunuo na licu mesta!Više od sat vremena su se vatrogasci borili da izvuku telo iz vozila!Um na drum,gume su važne ali glava mora da radi!

https://www.kurir.rs/crna-hronika/3170565/teska-nesreca-u-ugrinovcima-direktan-sudar-automobila-i-kamiona-1-poginuo 

 

0702da2e3ed591496f303d19fbee2c3c.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo tako. Naježio sam se kada sam video šta je ostalo od auta.
Koliko sam takvih "sjajnih i iskusnih" vozača ispratio do večne kuće...a ljudi i dalje jurcaju, rizikuju nepotrebno, i svi misle da su baš oni nepogrešivi u proračunu tvrdeći da nikada nisu pogrešili, dok ne shvate da se samo jednom greši.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo ne znam gde piše koje gume je imao na kolima, al' ajde.

Plus, ovo je tema o gumama a ne o saobraćajnim nesrećama.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se ne varam, prošle godine je Hankook icept rs2 bila srednja klasa pneumatika, dok su je od ove godine deklarisali kao višu. Verovatno su zato sada za popunu srednje niže klase ubacili pod-brend Laufenn.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...