Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

4 hours ago, danijel55 said:

Mislis kama i tigar wintera kad su bile gume? :D

malo se raspitaj bolje za winteru pa ces promeniti misljenje

5 hours ago, dekirs said:

Pa kad je Kama bila guma? :D

Pa imas ljude koji su kupili nove Lade i voze te Kame desetak god,pricam o zimskim gumama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slažem se da je glava najbitnija, ali to ne menja činjenicu da će moj auto da se na Winter1 zaustavi posle 45m umesto 35 sa 100km/h.

Vozio sam je i ja godinama, to sve funkcioniše u principu kako treba, ali treba biti svestan da će neki Goodyear ili Conti da zaustave auto do 20-30 kad istrči neko dete, a Tigrica će da mu zapečati sudbinu sa 60-70.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd kupi gumu koja će ubije malo dete ako izleti a ti voziš 100...
Šta ti nije jasno?
Neko se prima na to,a neko vozi glavom

Share this post


Link to post
Share on other sites
36 minutes ago, Goksi1980 said:

malo se raspitaj bolje za winteru pa ces promeniti misljenje

Pa imas ljude koji su kupili nove Lade i voze te Kame desetak god,pricam o zimskim gumama

Sta da se raspitam,imao novu winteru na libru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shvatam da neko vozi Winteru, ali kad neko tvrdi da je ok guma onda nekako ne mogu da prihvatim da "vozi glavom" posto ne moze da me ubedi da je sposoban da objektivno postavlja granice. Guma je losa i tako se treba ponasati prema njoj kad se montira na auto ako bas mora.

 

Ako izbacim iz price kineske znj gume koji na V saru stavljaju M+S oznake i slicne gluposti, goru gumu od Wintere zaista ne znam iz licnog iskustva sa gumama. Cak sam i sa Sigurom kao letnja guma zadovoljniji nego sa Winterom kao zimska guma. Cak i ova glupa Kama (istina koliko vidim moj je redji model, EURO 519, ne znam kakvi su drugi) je bolji nego ona iako licno na svom autu nisam imao goru gumu.

 

Kad bi se neko upoznao malo sa tematikom izrade guma, ako izostavimo pricu o smesi u koju ne mozemo kao amateri da proverimo pogotovo kod zimskih guma gde se ne daju ni osnovni podaci o tome za razliku od letnjih guma (tu barem mogu odredjene pretpostavke da se naprave), uvideo bi samo iz sare koliko je dosadasnja Wintera ocajno dizajnirana guma. Mozda je dobra po snegu (mada nista specijalno ja nisam primetio ali nisam je ni vozio nesto u tim uslovima posto u Backoj jednostavno nema snega na kolovozu vise od par dana godisnje), ali je ocajna na suvom i katastrofalna na vlaznom.

 

Sta znaci pretezak auto za neku gumu? Postoji standard za nosivost gume :D Dok se ne izmeri povrsina kontaktne povrsine, ne bih davao takve odprilike izjave da je odredjen auto tezak ili ne za neku gumu. U zavisnosti od dimenzija guma, nekad guma moze biti manje opterecena na vecem autu.

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites
27 minutes ago, neshtry said:

Ajd kupi gumu koja će ubije malo dete ako izleti a ti voziš 100...
Šta ti nije jasno?
Neko se prima na to,a neko vozi glavom

 

Ne prijatelju, nego ideš 100, dete izleti, ti pritisneš kočnicu i uspeš da usporiš na 20km/h u trenutku udarca, te prođe sve bez posledica, jer nisi uštedeo 1500-2000din po gumi sa kojom ćeš u trenutku udarca u istom scenariju ići 50-60 km/h i presuditi mu na mestu.

 

Poštenije je reći, ovo je najviše što sam mogao da priuštim, svestan sam, nego rugati se boljim, skupljim, BEZBEDNIJIM proizvodima. :) Vozio sam i ja Winter1, svestan nedostatka, mada pre n godina su koliko toliko bile u priključku sa nižim segmentom na tržištu. Danas je budžet ponuda mnogo šarolikija nego nekad i postoje gume koje nisu preskupe, a mnogo su kvalitetnije.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minutes ago, danijel55 said:

Sta da se raspitam,imao novu winteru na libru.

A nas ima trojica,cetvorica u kancelariji,svi voze winteru(ja Riken ali to je to) po 4-5 god i zadovoljni..Pa?Ako ti nisi zadovoljan ne znaci da ostali nisu.

Edited by Goksi1980

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim zadovoljni su i pederi kad ih trpaju u dupe ali to ne znaci da je to dobro :D Mnogi su zadovoljni sa necim dok ne probaju bolje... I moj cale je zadovoljan sa svojim autom a ja sam takav da radije idem bajsom ako mogu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potpuno je nerelevantno koliko je neko zadovoljan, pogotovo što, koliko vidim, ovde je jedino važno da se auto na nečemu kotrlja. Kao da nisam na automobilskom forumu.

 

Relevantna su konkretna merenja, istom tipu automobila, pod istim uslovima, različitih tipova guma. Takvih testova i merenja ima godinama, sa raznih strana sveta, te se može iz više izvora izvući vrlo precizan zaključak, ako ne tačno koju gumu kupiti, pošto su najbolje obično skuplje gume, onda barem koju ZAOBIĆI. 

 

https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2018-51-Winter-Tyre-Shootout.htm

 

Od 51 gume na testu Tigar je na 46. i nije se kvalifikovao za dalje testiranje. Brojke označavaju u metrima trag kočenja. Nisam siguran koja je početna brzina kočenja, ali mislim da sam negde video da je u pitanju 80km/h. Ako je vama okej da sa 80 neka guma na mokrom ima za trećinu duži zaustavni put, onda smo ozbiljno pogrešili mesto gde diskutujemo.

Edited by nidza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na sluzbenom rumsteru imamo winteru, ja iskreno nisam se ni jednom osetio nesigurnim. Sta znam, normalno vozim i sl pa i ne dolazim u ekstremne situacije.

 Skoda roomster 1.6TDI 90ks

Doduse nisam smeo da je uzmem kao licnu gumu pa sam uzeo lasu.

Edited by Rile_bg

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minutes ago, YUgisa said:

Mislim zadovoljni su i pederi kad ih trpaju u dupe ali to ne znaci da je to dobro :D Mnogi su zadovoljni sa necim dok ne probaju bolje... I moj cale je zadovoljan sa svojim autom a ja sam takav da radije idem bajsom ako mogu...

Ko to kaze da nisu probali?Znam jednog koji bi kupio i tebe i mene a radi sa mnom:-)Imas porodicne ljude koji voze decu,koji imaju prioritete,kojima nisu bitna k.rcenja i brzina tako da nova guma npr Wintera zavrsava posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam na prodaju tako da ne verujem ni kad bih 10 najbogatijih u svetu skupio da mi plate da kazem da je stara Wintera bila dobra, ne bih prihvatio :D Meni je fora sto ispada da svako nezadovoljan sa Winterom je ustvari divljak za volanom :D

 

Vozim ti ja tako 30 sa kevom na suvozacevom sedistu, izbacim zmigavac, idem 4m sirokim kolovozom, uz ivicu suprotne trake ima standardna bankina, priblizavam se njoj sto vise mogu kako bih sto bezbednije pretekao biciklistu kad u trenutku biciklista pada na sred kolovoza, moj tocak na 3m od njegove glave se zavrsava. Vrlo divljacka i ekstremna situacija u mom slucaju.

 

Opisana stvar nije fikcija tj moja masta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poštujem tuđe mišljenje i iskustvo, ali sam sa godinama i sam stekao neko svoje.

 

Istina je da vozim skroman i lagan auto koji ima taman dovoljno snage za neku normalnu upotrebu, al' eto, meni je to dovoljno ... 6 godina sam koristio preko zime kombo piroćanci napred / eskimo nazad, i nisam ni jednom imao situaciju ni blizu nekog gubitka kontrole nad autom. Ni po snegu, ni po ledu, a bome ni po mokrom ... Znači to je moje lično iskustvo sa ovim gumama.

 

Nakon tih 6 godina sam nastavio da ih vozim i leti, što je potpuno pogrešno, znam, ali opet nisam imao ni jednom nikakav problem sa njima ... Zimi su iz godine u godinu bilvale sve lošije, ali sam i ja vozio auto sve manje i manje, tako da su sastavile 10 godina na autu. Kad sam ih jesenas konačno otpisao i zamenio novim, i dalje su imale dovoljnu dubinu šare da prođu kontrolu, ali zaista više nisu bile bezbedne za vožnju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niko ne kaze da se mora poginuti sa njom, ali kad se citaju forumi ispada da niko nikad nije kupio losu gumu :D Ako neko bas nije zadovoljan onda je "divljak". Svi su ekstra zadovoljni i onda se i drugi vode tim iskustvima. Jedna doza realnosti bi svima isla u korist. Jedini faktor koji ljudi izdvajaju kao nezadovoljstvo ponekad je brzo trosenje sto najcesce nije posledica lose gume nego dobrog gripa.

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja lošu gumu upravo montiranu na autu,NANKANG i iskreno nadam se u sledećoj sezoni novima....Ali vozim sa svečću da nije baš dobra
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj da bacim i ja koju. :)

 

Vozim winter1 vec nekoliko sezona, mislim da je 4. Objektivno guma je losa. Ne u smislu da ne moze da se vozi, ili u smislu da je kockasta, nego prosto na dnu je lestvice... Nudi  slabe performanse. Nekome je to dovoljno, ali ne moze se reci da je guma dobra. To je sto bi rekli stranci, misleading.

 

Sad gledam na kemo - ~4800 din je. Moze da se gleda sta ima za te pare da se kupi ( u toj klasi do 40-50e). Odgovorno tvrdim da je trenutno los izbor jer imate Lassu Snoways 3 koja je sigurno bolja... Prosto, ni racunica se ne slaze, zar ne? Ocu reci da za jako malu doplatu (ako se uopste i doplacuje) moze da se uzme guma boljeg kvaliteta. Hankook je ~1000 din skuplji po gumi. 

 

Ja sam je uzeo jer u tom trenutku vise se i ne secam zasto. Mislim da lasse u tom trenutku nije ni bilo, mozda je alternativa bila sava...

 

A sto se tice utiska, guma radi, kotrlja se. Kad stisnem malkice jaci gas na vlaznom kolovozu odma slajfuje. Ne osecam se bezbedno i vozim oprezno. A sto kazu neki, zimi vise snega i nema, samo vlage...

 

Ovo je  licno misljenje, bez namere da nekoga iznerviram. :)

 

Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam kupovao wintere i kada sam imao punta MK2 i kada sam posle Punta prešao na Škodu Fabiju. Te gume jesu dobre za sneg i dobre su kada su nove, ali na mokrom su slabe. Iako sam uvek imao dva seta guma i montirao odgovarajuće gume prema vremenskim uslovima a ne prema zakonu(i zbog svoje bezbednosti i zbog manjeg habanja guma), wintera se nekako brzo "uplastiči". Već sledeće sezone nije to to, ABS se previše često palio, čak sam zbog toga i čuknuo branik jednog vozila na parkingu. Nisam siguran koliko su te jeftine strane bolje od tigra. Ipak proizvodnja preko, pa uvoz, pa carina, porez, marže više "ruku"...

Za gume definitivno vredi odvojiti koju hiljadu više jer se zaista oseti razlika. 

Edit:

Recimo, hankook icept rs2 me je oduševila kada sam se sa fokusom igrao po snegu i pokušao da ga nateram da prokliza. Abs i asr su se samo dva puta na kratko uključili, a guma stvarno "jede" i mokar asfalt i sneg podjednako dobro.

 

Edited by beli82

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj drug se vracao kroz grdelicku klisuru . U tunelu makedonac iznenada nabode kocnicu punu, nabode i on al ga udari malo od pozadi. Kaze da sam samo 10cm ranije stao, svestan da ga je guma izdala.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao alternativu u nekom ekonomskom segmentu sam gledao testove i utiske korisnika za Laufenn gume, i deluju mi veoma zanimljivo. Na netu sam video dosta dobre utiske vozača iz par zemalja. U principu je to Hankook-ov pod-brend za Evropu, i šara zimske je slična kao hankook Icept rs2 što je rađeno po uzoru na Michelin alpine.

 

Za Ruske gume sam čitao da su dobre za zimu, ali onu rusku, gde tek ispod -10 ili -15 počinju dobro da se ponašaju.

 Obzirom da je kod nas mokar kolovoz najčešća pojava, ja gledam zimske gume koje imaju dobre ocene za kočenje na mokrom. Snega po Beogradu nešto i nema poslednjih godina, leda isto tako, definitivno je ocena za performanse na mokrom kolovozu ono što mi, gradski vozači treba da gledamo za zimsku gumu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...