Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

he he

Bas tako je bilo.

Poterao me maler.

Imam 4 nove Toyo proxes 4 i jednu mi danas pocepao od stepenik tast sad jurim da kupim drugu, medjutim nema nigde u Srbiji. Dodje mi da se :wallbash: , ne znam sta da radim?

Raspitaj se ima li ih negde u Bosni pa se javi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre desetak dana sam uzeo Y i odradio servis. Sad su mi gume letnje 165/65-14, pa me zanima koje zimske gume da stavim, tj. koje dimenzije, kolike su cene novih(moze link ka prodavnici), moze neko da ponudi i neke polovne...

Da li su 185/65-14 presiroke?

Sta je najbezbednije, sta znaci m+s?

Verovatno su glupa pitanja, ali do sad nisam imao 4 tocka pa tako reci nemam pojma... :no

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne postoje glupa pitanja... postoje samo previše nabacana pitanja ;)

- stavi istu dimenziju kao i letnje

- cene su razne u zavisnosti od proizvođača i kvaliteta. Kucaj na Google "prodaja guma" među prvima iskoči sajt koji sadrži cene svih guma iz svih prodavnica. Inače, uskoro će preko Kluba biti dobre gume sa dobrim popustom

- imam ja 175/65/14 GoodYear UG7 vožene dve sezone ili nekih 10-12 hijada km. Imaju još godinu dana garanciju.

- Nema potrebe da stavljaš 185/65/14 - biće i široke i visoke

- najbezbednije je imati preko 4mm šaru

- M+S -> Milica+Srđan :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala puno na odgovoru, a pitanja ce od sad biti postavljena kako treba :unworthy: ...

Jel mozes da mi posaljes cenu tih guma sto nudis u poruci, kao i neku sliku ako imas(nije obavezno) na mail: srdjan_m89@yahoo.com?

Devojka mi se stvarno zove Milica :D

pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel moze mala pomoc oko dota, drugar kupio auto sa gumama sa ok sarom za koje su mu rekli da su nove, ali su mi izgledaju prilicno ocajno sa strane kad ih pogledam gledali smo dot, ali pise samo DOT CPU4 PXHD ako neko moze da mi protumaci to jer nema brojki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo kupljene Fulda Kristal Montero 3, 2 komada, made in Germany dot iz ove godine!!!

Za sada su montirane pozadi, dok ne padne temperatura. Stare Sava S3 koje su bile pozadi nisu ni imale vise saru! Jutros sam imao ozbiljno forsirano kocenje jer me lik sa Oktavijom isekao bez trunke blama, Puntic mi je vrlo lepo zaplesao po putu, zadnje gume uopste nisu drzale i to me nateralo da se oprostim od 13000 din, ali sam sad siguran!

Inace odmah sam primetio da su gume tihe i udobne, dosta ih hvale, valjda se nisam zeznuo!

Pocastio sam se i sa novim ratkapnama, pa nek ide zivot!

Edited by milan-jtd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve zimske gume su izgleda tihe i udobne. Kod mene su S3 stare vec par sezona( samo zimi se voze), toliko tihe da je za nepoverovati. Tise bar nekoliko puta od letnjih...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Letnje cele godine, zimske kad padne sneg. Samo tako se auto najbolje ponaša i ima najkraći put kočenja. Veruj mi dokazano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je sto se ovde izgubilo merilo kad je zima i sneg, a kad ne. Jedan dan minus i sneg, sutra se sve otopi i ima 20 stepeni...

Nego , da li su uveli obavezne zimske, posto to svake godine odlazu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo kada pada i kad ga ima tada su obavezne i naravno kad kočiš po ledu. Za ostale uslove jok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stize zima, a pošto imam 2 wintere odlicne za napred a trenutne 4 gume na autu su nazad-tigar hitris sara 4mm i napred-bridgestone turanza 4mm sara, dodjoh do zakljucka da bi trebalo kupiti gume.

Kako bi se malo i pristedelo izbor je pao na 2kom letnje gume,koje bi zimi bile nazad, leti napred.

Obraćam se znalcima foruma i clanovima sa iskustvom da mi pomognu oko izbora guma kao i mesta gde se te gume mogu kupiti naravno sto jeftinije.

U obzir dolaze gume sa cenom do 9.000din mada bih ja to rado smanjio i na 7.500-8.000 koliko kosta sava intensa ili tigar hitris međutim pošto sam cuo da su te gume katastrofa............

Treba napomenuti jos da generalno vozim zenu i dete i da to nikako nije divljačka vožnja ali imam trenutke, ali stvarno imam trenutke kada zurim i vozim jako brzo tj po 50-70 km/h preko ogranicenja uz naravno minimalno usporavanje u krivinama. (u takvim situacijama mi postojece vec gube kontrolu polako)

Jasno je i meni da za super kvalitet moram dati vise novca ali zato i pitam sta je najkvalitetnije u ovoj klasi do 9k din.

Godisnje prelazim oko 10.000km, auto je Stilo 1.9jtd 5vrata, felne fabričke alu, dim guma je 205x55/16

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vec sam nekoliko puta pisao ali nije zgoreg ponoviti! "jedini kontakt izmedju jurecega automobila (sa tobom i tvojom porodicom!!!!) i puta su GUME!"

Prema tome to je zadnja stvar na kojoj bi trebalo stedeti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

+1!

Nego, posto su uvek finansije problem, zato se covek pokusava da snadje na neki nacin.

Ako vec jurcas uz pretnju izletanja iz krivine, najbolje da stavis sve 4 zimske i da se sto bezbednije vozis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je kod testova guma najinteresantniji podatak o zaustavnom putu na suvom, mokrom i ako su zimske gume u pitanju na snegu!

Razlika u zaustavnom putu od 2 metra (sto je mala razlika) moze da znaci poprilicnu stetu na autu a sto je jos vaznije mozda i granicu izmedju zivota i smrti.

Ako ce mo ludovati po krivinama to mozemo nekako da kontrolisemo a ako vam neki manijak oduzme prednost ili ne daj Boze dete istrci pred vas to vec ne mozemo kontrolisati a tu nesto kraci zaustavni put moze puno da znaci!

Kod ocenjivanja guma u konacnoj oceni ucestvuje mnogo razlicitih testova te na osnovu njih svatko moze izabrati gumu kakva mu odgovara a da ne mora nuzno i biti skupa.

Mislim da je ova dimenzija za Stila jako rasprostranjena te nije problem naci testove i na osnovu rezultata izabrati gumu koja ponekad i ne mora da bude od premijum proizvodjaca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

resenje oko zaustavnog puta uzmes pneumatike sa stto duzim zaustavnim putem (citaj naj jeftinije) i drzis brisace non-stop upaljenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nazalost kod nas ce navazniji podatak jos dugo biti cena, jer znam neke ljude koji su na neki nacin dosli do dzipova za koje nisu mogli preko zime da kupe zimske gume, pa su se preko zime vracali u svoje stare automobile

gusare s` takvim razmisljanjem nadam se da si nabavio dobre brisace

Share this post


Link to post
Share on other sites

malo precerujete...vecina ljudi vozi polako i pazljivo i rijetko preko 80 km/h i za njih ne trebaju super dobre gume da bi ih drzale na putu i bez nezgoda...svakako kad juris i NE PRILAGODJAVAS BRZINU USLOVIMA PUTA, svejedno te ni najbolja guma nece zadrzati

naravno svak bi uzeo najskuplju i najbolju kada mu pare ne bi bile problem,ali vecini na danasnje vrijeme ima precih stvari,pa prilagodi brzinu uslovima puta :)

Edited by bojankov

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa bas tako sam i rekao!

Tko se normalno vozi i ne preteruje tome apsolutno nisu potrebne gume sportskih karakteristika! Tome nista ne znace rezultati u bocnom drzanju, brzini kruga, aquaplaningu (kao li se vec pise?)...Za takve a nadam se da je to vecina vozaca puno vise znaci zaustavni put, otpor kotrljanja i trosenje gume!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jurim, ali po nekad, nista preterano, ali cisto sumnjam da sa mojim autom i brzinom a sa nasim putevima da ima jako velike razlike u gumama od 10 i 14k dinara!

Bez obzira ne zelim nesto plasticno i klizavo, sve sto ste napisali znam i sam i svestan sam.

Postavio sam jako jednostavno pitanje i nadao sam se vise odgovora poput onod od @ivan.ik - hvala

čisto sumnjam da bih ikada primetio razliku između ovih preporučenih semperit od 8700din i continental ContiEcoContact 5 od 14000din

Razlika u ceni skoro duplo!!!

Edited by kolega.jankovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nimalo naivna guma, za te pare ništa pametno nećeš naći. Za puno više para sumljam da bi bio puno brži.

http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2011_Winterreifen_Test_195_65_R15.aspx?ComponentId=87119&SourcePageId=31821

http://www.oeamtc.at/?id=2500%2C1379189%2C%2C

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Semperit/Speed-Life.htm

Što se tiče kočenja koliko god da oprezno voziš uvek te nešto ili neko iznenadi, a šteta bude puno veća (nedaj bože život ili nečija povreda) nego ušteda u razlici između kvalitetnije gume i kineske gume proizvedene po najnovijoj tehnologiji i u sinergiji sa savremenim kineskim materijalima. Čitajte različite testove ima tu i osim plaćenog marketinga i nešto istine.

Iskustva pojedinaca su kao i svedočenja, ista stvar uvek različito viđena i opisana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...