Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Michelin bi pokrio stetu i uvazio reklamaciju jer imaju takvu politiku. Goodyear-nisu bas toliko velikodusni. Treba svakako ici do kraja,tj da se utvrdi zašto je guma explodirala. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pa i goodyear i miselin su premium gume to ne bi trebalo da se desava.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk


Ma ko zna šta se zapravo desilo...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najčešće eksplozije guma se desavaju sa gumama koje su prezivele jace udare o rupu, ivicnjak.... oslabljen karkas gume jednostavno ne trpi pritisak koji gura gumu vani, pa se javljaju takozvana "jaja, bubrezi..." I na tom/tim mestima je guma najslabija i podlozna pucanju. Često se ta mesta i ne vide dok se ne skine ceo točak, pa se često guma stavlja na velika iskušenja tako "povređena". Najčešće takve gume eksplodiraju na velikim brzinama kao posledica dizanja temperature u njoj, što dalje izaziva skok pritiska u gumi, tj pucanje na tankom delu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu se slazem. Ako se radi o prednjim točkovima, iskusni vozači primete da trese, pa blagovremeno rešavaju taj problem. (Manje iskusni zanemaruju to i podizanjem brzine  trešenje nestaje,pa naizgled i  problem ) 

Akl se radi o zadnjim točkovima, deformacije na gumama se tesko primećuju. Guma bi trebalo da ima veliku deformaciju da bi točak "tresao", i tako prenosio vibracije na karoseriju, pa na sedište i tek onda alarmirao vozaca da nazad nešto nije kako treba. 

Pošto imamo puteve kakve imamo, ne preostaje ništa drugo nego da se gume češće kontrolišu. Svaka guma koja je preživela jači udar i "preživela" nosi u sebi rizik da kad tad eksplodira ako se za to ispune uslovi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, danijel55 said:

Nova kupljena.Dzabe i kratak trag kocenja i dobro ponasanje na mokrom kada meni pukne guma na 170kmh.

Desilo se to mom prijatelju, na auto putu, bukvalno se odvojila bočna strana selom dužinom tačno po ivici. Guma nova. Reklamirao je gumu, došli stručnjaci koji su pronašli rupicu na gazećem sloju nastalu verovatno od eksera ili šrafa. Dok je vozio po gradu nije bilo problema, ali na većoj brzini pri dizanju temperature guma je malo ispustila na tom mestu gde je bio ekser i samim tim je ivica neko vreme trpela veće opterećenje.

Sreća sve je prošlo bez posledica, delimično jer je guma bila pozadi a verovatno i zbog toga što je auto imao 4x4 pogon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neka Nesha ili neko prebaci u odgovarajucu temu, ali cisto da se kaze da moze i bez pneumatika...

Parkiran kod sajma.d549f64d7d3f660a79496fd14ba59757.jpg

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

U vezi pucanja Goodyear-a. Pre desetak godina kupih poznatu 7+ zimsku i odmah primetih 2 plave tačkice udaljene 7-8mm na boku. Kada je guma bila naduvana na tom mestu se pojavio bubregčić. Vozio sam ih sledećih 4-5 sezona i Bogu hvala nisam imao icident, mada ih nisam ni vozio preko 120-130km/h.

Za gileta  smederevo, sve je tačno ali, kada je dobra karkasa guma otrpi mnogo naših rupa bez pucanaja a, lošoj je samo malo potrebno.

Ko prelazi veliku kilometražu Mišelin je best-bay ona se manje troši u odnosu na ostale gume 3-4 puta (ima u svim onim ADAC-testovima i ostalim testovima i taj podatak na kraju).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za mene 195/50 r15 Miselin Crossclimate je bio preko 11000din, Fulda multicontrol i Nokian Wheaderproof oko 7200. Kako nije skup

Share this post


Link to post
Share on other sites

https://www.kemoimpex.com/cms/view.php?id=930&product_categories_id=930&action=search&width=205&height=55&base=16&submit=&product_brand_code[]=GYGPP&product_brand_code[]=MICHGPP&product_simbol_id[]=854

 

Još uvek ne bih kupio gume letnje-zimske (ipak bezbednost na prvom mestu, jer i dalje ni jedna nije vrlodobra u svim uslovima)

 

U vreme kada sam ja kupovao GY, Mišelin mi je bio nedostižan.

Best-bay možeš i da posmatraš koliko te košta guma po pređenom kilometru.

Tu je Mišelin bez premca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dok sam prelazio 5-7000 godisnje u puntu, koristio sam Sava gume.

Sad kad prelazim 25000 u Bravu, veci deo na auto-putu - Michelin.

 

Nije to skupo koliko vredi. Jedna briga manje. NAravno da nije sveta krava, ali opet... Premium je guma.

16" su bile oko 11 000. Manje se trose od all-season konkurencije, a po testovima (a i licni utisak) su JAKO dobre.

 

Posto ih koristis stalno (odnosno i leti, umesto dva para guma) potrosices ih brze, i onda kupis opet sveze gume.

Cesto se desava da zimske gume imaju dobru saru a da se uplastice posle dugo godina, narocito ove jeftinije, i jos ako nisu skladistene kako treba....

Dodatna je prednost to sto ne moras da razmisljas o zameni guma, i da vozis pola godine na celicnim. :)

 

Meni je ovo imalo rezona, neko drugi vidi situaciju drugacije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljivo je što skoro niko ne testira zimske i allseason gume na suvom i što se o tome jako malo priča a na suvom se provede prosečno 90-95% vremena na putu... A svi kao seru o nekoj bezbednosti.....

U nekolicini takvih testova zaključak je da su čak letnje gume bolje od zimskih i allseason i na niskim temperaturama, i da onih famoznih 7 stepeni ne pije vodu...

Takodje postoje i letnje gume M+S, takve planiram da kupim pošto mi fala bogu auto ne treba svakodnevno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nesto se bas ne bih slozio da su letnje bolje od zimskih na niskim temperaturama. GY se recimo stvrdne, kliza. Zimska uza i visa guma manje proklizava prilikom ubrzavanja i kocenja.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po vecini testova su zimske bolje na niskim temperaturama, a pogotovo ako pada kisa.

Na ledu je dupla razlika u korist zimskih, znaci gde na poledici letnja otkliza zimska nece, a bas su kriticne ove temp oko nule kada topi pa ledi ponovo.


Sent from my KIW-L21 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...