Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Koliko se bavim iskustvima, sto se tice guma. Letnji set samo Continental. Nemoj da zalite par hiljada dinara, glava je u pitanju. Duze ce vam trajati nego npr. Sava ili bilo koja druga guma te klase, koja posle par hiljada gubi ulogu gume.

Ako imate nekoga da vam donese nove 4 gume iz Austrije ili Slovenije daj coveku pare jer tamo su jeftinije i mirna Backa..... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druze, pa ne pricam ja o protektiranim gumama. A ne pravi Sava gume od juce, pa da stavljam glavu u torbu jer vozim gume SAva, svasta...

 

Sava me je kupila sa svojom prvom generacijom zimskih S3 guma, a kamoli sada, koliko su napredovali, i koliko su generacija posle napravili i unapredili...i zimskih a i letnjih guma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je Sava Eskimo s3+ sjajna bila ove zime, a vozio sam auto svaki dan. Bas sam odusevljen, plus sto sam ih uzeo za male pare.

Hteo sam i sad sve 4 UHP ali nema u dimenzijama 205/55..

Generalno guma je dobra za te pare, bar mene zimske nikad nisu izdale. 

Doduse, ne zalim para za Conti, stvarno neverovatna guma, al opet preskupa za nas standard..

Edited by dekirs

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Milutin-NS said:

Sava vrlo vrlo vrlo dobra.

On 21/03/2017 at 4:38 PM, Ivan said:

Za 225/45/17 u tom cenovnom rangu baci pogled i na Bravuris 3HM i Intensa UHP2, licno mi ubedljivije deluju i kupe solidne ocene na testovima za tu klasu.

:)

Ovo je druga generacija Sava Intensa UltraHighPerformance (UHP2). Ispred je Intense HP i sa prethodnom UHP generacijom koja je takodje dobijala vrlo dobre rezultate. Cini mi se da se UHP2 za korak priblizila visem segmentu. Takodje, koliko sam upucen, Intensa HP se nije radila u velicinama vecim od 16'', a UHP i UHP2 u dimenzijama manjim od 17'', sto vec dovoljni govori.

Da vozim 17'' ozbiljno bih je uzeo u razmatranje. Posto sam se odavno vratio na 16'' za smesne pare se uzima premium guma i smesna je razlika u ceni izmedju njih i nekog mid segmenta da bih se uopste dvoumio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citam nesto za odlaganje guma leti ili zimi po casopisima da je najbolje da gume na felnama budu horizontalno ostavljene jedna na drugu a samo gume bez felni uspravno jedna do druge,meni je nekako logicnije da sa felnama gume stoje uspravno mada opet ko zna pa reko da pitam vas kako vi cuvate vase gume

Share this post


Link to post
Share on other sites

Horizontalno je bolje, jer nije opterecena tezinom felne pa nece biti jajasta, mada mislim da je to vise teoretisanje nego nesto sto skodi u praksi kad je guma naduvana, mada teoretski moze da izgubi pritisak iz nekog razloga pa onda da se lose deformise, a foru oko samih guma da stoje uspravno je vise mislim fora da nije dobro da naslazes 4 gume jednu na drugu jer ce donja da se savije previse od mase i verujem da bi za gume bilo bolje da svaka stoje horizontalno posebno ali naravno to zauzima brdo prostora pa je manje zlo da stoje uspravno jedna pored druge.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas u Sloveniji Cont. gume mnogo jeftinije nego kod nas. Moze ti neko doneti ko je tamo ili ko ide tamo.... Tako da ja cekam samo nekoga da upecam... u Srbiji nema kupovine.. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

@dach@

Kacili smo vec ranije, dok nisam pazario CrossClimate licno sam se toga pridrzavao:

skladistenje-guma.thumb.jpg.f969550dc33541f47dbabe9caf87e8b6.jpg

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo sa čuvanjem guma sa felnama mi nikad neće ući u glavu... Kakvu deformaciju na gumi može da izazove masa felne? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Velika je razlika izmedju HP i UHP gume. Ta Uhp im je kao premium klasa. Mislim da Zrnke vozi Uhp

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, banjo1990 said:

Ovo sa čuvanjem guma sa felnama mi nikad neće ući u glavu... Kakvu deformaciju na gumi može da izazove masa felne? 

 

Naduvanim verovatno ne, ali posto cesto ljudima menjam setove guma, nije retko da izgube dosta na pritisku i da se izduvaju, a onda vec moze biti problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako postoji mogućnost najbolja varijanta je okačiti felne sa gumama ili nabaviti onaj nosač na koji se točkovi nižu horizontalno jedan iznad drugog ali sa onim distancerima da se gume ne dodiruju.

Sve ovo samo iz razloga koji je @YUgisa naveo a to je neplanirano gubljenje pritiska u gumama dok "čekaju" montažu gde može doći do deformiteta.

Ja sam ovako rešio odlaganje...

IMG_20161105_163732.thumb.jpg.0ffa30147cdf39fdd8543239c9e67cfc.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ovo sa čuvanjem guma sa felnama mi nikad neće ući u glavu... Kakvu deformaciju na gumi može da izazove masa felne? 

Apsolutno nikakvu. Jedna od gluposti raznih :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 hours ago, Milutin-NS said:

Druze, pa ne pricam ja o protektiranim gumama. A ne pravi Sava gume od juce, pa da stavljam glavu u torbu jer vozim gume SAva, svasta...

 

Sava me je kupila sa svojom prvom generacijom zimskih S3 guma, a kamoli sada, koliko su napredovali, i koliko su generacija posle napravili i unapredili...i zimskih a i letnjih guma

Ja sam letos uzeo UHP 225/45 R17.

Skroz sam zadovoljan gumama. Nisam puno prešao (5-6.000). Meni dovoljno tihe, dobro se ponašaju i na mokrom.

A cena je bila 7.000 dinara komad.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/21/2017 at 9:00 PM, ViktorBG said:

 


Za Lassa gumu prema testovima piše da je bolja a za taj model Starfire je označeno da se previše brzo troši.. Tigar izbegavaj :D

Sent from my Lenovo A2010-a using Tapatalk
 

 

Ljudi trebaju mi letnje gume. Posto sam se istrosio nemam para za skuplje gume i taman skrpim za Tigar i onda vidim da ih svi izbegavate! Sta fali Tigar gumama i sta je ok u tom cenovnom rangu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

U tom cenovnom rangu im ne fali apsolutno nista. Pogotovu ako si gledao Tigar Prima/Syneris. Za te novce je guma skroz korektna. Naravno da guma moze da ima bolji grip, duzi range ili da bude tisa, ali to sve kosta. 

Jos ako si normalan vozac i ne teras auto na ivice njegovih sposobnosti onda ti Tigar zavrsava posao, ne obaziri se na komentare. Ovo sto ljudi pricaju je poredjenje Tigra sa zvucnijim imenima i skupljim gumama. Ako poredis Tigar sa cenovno istim gumama, onda nisu lose uopste.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, rocket said:

Ljudi trebaju mi letnje gume. Posto sam se istrosio nemam para za skuplje gume i taman skrpim za Tigar i onda vidim da ih svi izbegavate! Sta fali Tigar gumama i sta je ok u tom cenovnom rangu?

Za te novce je odlicna. Naravno da ima bolje gume ali i kosta vise.

Vidis koliki je budzet i uklopis se.

Konkretno, imao sam skroz neocekivane izdatke, a moram uzeti letnje u roku od odmah. Ja cu na moju Alfu staviti Tigar uhp. Pa taman da je vozim 2 leta, bice odlicna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od Tigra jedino Wintera valja (mada je i to diskutabilno).

Na neki manji auto, tipa Zenomobil i slicno, možda punto (plafon), stavio bih Primu i slicno. Vec za jaca i veća kola, Tigar bih zaobišao.

 

Što se tice alternative za Tigar, imaš Savu, Matador, Cooper ali i Barum pre svega, a razlika . Gledajuci utiske na tyrereviews.co.uk Barum je pokupila mnogo pozitivnih utisaka (mada su i za Tigra svašta lepo napisali).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druze moras da se salis :D Wintera ako tebi valja, onda bi mislio da imas Ferari kad bi stavio Primu/Syneris posto je to kao letnja guma svetlosnu godinu u odnosu na Winteru kao zimsku... Sigura je komendija ko i Wintera...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato sam napisao da je to diskutabilno. :)

 

Letnje su mi Dunlop. Neću da spominjem koja je razlika u odnosu na Winteru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko kaze da je tigar dobar savetujem da ne prelazi 50kmh u gradu i 70kmh vas naselja, i isključivo bez naglih manevrisanja :D

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ljudi aj ne k#$ajte. Slazem se sa Yugisom skroz. Wintera jedino dobra po dubokom snegu. Sve ostalo uzas. Sigura smece ko Trayal. Al Primu/Syneris ne trpajte u isti kos. Guma je skroz u redu i batalite te rekla kazala price. Dajte malo iskustvenih informacija i probajte vise modela pa onda realno ocenjujte. Poredjenje prime sa Matador i Cooper boze me sacuvaj...

Evo ja vozim Primu. Bio sam nepoverljiv bas zbog takvih komentara na forumu. Na kraju sam ipak resio da probam sam pa ako sam se zahebo, ide iz mog dzepa i to je to.

I nisam se zeznuo ni malo. Da, guma jeste mrvicu tvrdja kad je ispod 10 stepeni i ,da guma jeste malo bucnija u gradskoj voznji. 

Ali grip ima fantastican i generalno sam vrlo zadovoljan sa gumom. Ono sto je najbitnije je da u mojoj dimenziji nisam mogao mnogo da biram. Imao sam na izboru Dunlop s9000, Conti Premium 2 ili Toyo proxes sa v sarom. Pored svega toga Prima.

Po performansama se Prima sa Toyom kolje 1 na 1 osim po kisi.

Conti Premium 2 je jedna od najboljih guma koje postoje pa je poredjenje sa Primom glupost. Dunlop 9000 nisam probao ali u tom svom poredjenju ne verujem da je bolja od Conti.

Moja poenta. Toyo je od Prime skuplji skoro 2 i po puta, a Conti i Dunlop vise od 3 i po puta. Pritom Prima skroz zadovoljava cak i malo zustriju voznju. Da se ogradim, ovo je auto od 90 konja i na njemu je Prima odlicna. Kad sam vozio auto od 180 konja nisam vozio Primu vec Conti Sport Contact pa Pitelli PZero Nero. Zakljucak donesite sami.

Edited by francuz69

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...