Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Prosle godine sam pred zimu stavio na auto 4 nove Save adapto , kupio sam ih nesto jeftinije nego sto je se inace prodaju po radnjama, dugo sam razmisljao i znam da je guma kompromis ali zadovoljava moje potrebe jer prelazim godisnje oko 10kkm.Guma jeste generalno zastarela ali po karakteristikama je odma iza GY all season , dok su ostale all season gume skuplje ali losije rezultate imaju na testovima.Zimus sam razmisljao da li da izlazim uopste iz garaze po onom snegu jer mi je ulica uzana i strma i ociste je kada ociste sve ulice u gradu, i nikakvih problema nisam imao.Ne znam kako bi se ponasala na nekom drugom autu ali na mom zadovoljavaju moje potrebe jer je puntic ipak lagan auto.Vecina all season guma su izvedene iz zimskih i mozda jesu najbolje za neke severnije predele ali vrse posao i kod nas.Mislim da bi ova Michelin guma ako se pokaze dobra bila idealna za nas region u zavisnosti od potreba naravno.Ko prelazi godisnje vise kilometara i ko jednostavno mora na put onda bez razmisljanja 2 seta guma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguce da su ove Michelin cros gume dobre, ali smo mi sumljicavi dok neko od nasih ne iznese objektivna misljenja i iskustva, a to ce biti tek za sezonu,dve. Do tada cemo da gazimo dva seta, zimski i letnji!

 

Sto se mene tice, letnje gume kupujem u medium klasi bas zbog svojih potreba(gradska voznja, lagana putovanja, porodicni auto), npr. imam goodrich g-grip i savrseno ispunjava sve sto se od nje trazi. Ne vozim ostro, ne vozim sportski auto, brzina do 100 km/h uglavnom, umereno kocenje, tj. blagovremeno.

 

Zimske gume su druga prica, volim da bude uvek top(conti ts850) iz par razloga. Zismki uslovi su specificni, mokar asfalt, duzi zaustavni put, tezi start po snegu, aquaplaning pu pu pu. Hocu da budem siguran da cu preci npr. frusku goru u jednom komadu, da necu ostati na nekoj uzbrdici po gradu, da mogu bezbedno da preteknem itd. Ne treba zaboraviti da i sa vrhunskim gumama treba prilagoditi voznju uslovima na putu.

Moje licno misljenje je da svako od nas moze da blagovremeno odvoji novac i kupi najbolje zimske gume (Dunlop, Conti, GY) i da se uopste ne upusta dalje u razmisljanje oko smese, buke, trajanja i najvaznije sigurnosti. Po meni auto ne mora da ima xenone, muziku vrh ili tamna stakla, ali mora imati nove i kvalitetne gume koje glavu cuvaju. Da ne pominjem da je razlika u ceni smesna izmedju premijum i krs klase(uzevsi u obzir da se kupuju jednom u 3-4 godine).

 

Da ne ispadne da mlatim i solim pamet (mada sam se raspisao dosta), ovo je samo moje misljenje i nadam se da ce nekome znaciti u odluci sta da kupi za svog ljubimca.

Edited by srdjan1989

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo price o promeni klime, izboru pneumatika... Interesantna animacija koju je imenjak iskopao:

 

Zima

 

04qq5zrt.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja napred vozim dve ts850 - najbolje ocenjene na testu okacenom pre par dana ovde.

Pozadi su dve winter1 :D

Na Lancia Y imam napred Save a pozadi Hankook.

I nemam pojma da kazem... ali nisam nesto primetio razliku :)

Valjda jednostavno nisam zahtevan vozac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta da vidiš razliku kad snega nema ni na razglednicama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ime, hvala za fotke.

I dalje samo sjajni rezultati testova za Michelinovo novo all-round cedo. Takodje i komentari korisnika po Evropi, tako da sam sve blize odluci da pazarim CrossClimate.

Svidja mi se ovo potenciranje performansi izvedenih iz letnje gume, kao i da se pravi za zahtevnija vozila (a ne kao ranije, gde su najcesce all-seasons bile namenjene za manja i nezahtevna vozila koja prelaze male kilometraze).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni bas dobar rezultat za CrossClimate.

Na vlaznoj podlozi je za nijansu losija od letnje gume, sto je jedan od glavnih problema univerzalnih guma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I to za nijansu losija od premijum  gume

 

Odlican uporedni test (ako nije ubacen neki softver u gumu za test :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan skorasnji primer,

 

Na stazi je bilo 5 razlicitih automobila u izboru AutoBest takmicenja za automobil godine. Samo je Opel Astra imala CrossClimate gume, a ostali (Tipo, HR-V, CX-3 i Tucson) su imali prave zimske gume. Asfalt je bio mokar, ali nije bilo ni snega ni leda niti je temperatura bila nesto mnogo niska, mozda oko 10 stepeni.

 

Zakljucak je da ih je Astra pokidala u voznim karakteristikama!!! A za to je veeeeliiikiiim delom zasluzan izbor guma. Automobile su testirali novinari iz 26 zemalja, valjda znaju sta pricaju...

 

Ostaje da se vidi razlika po snegu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dovoljno da me izvuce sa zavejanog parkinga ili uz neku sneznu ulicicu u tih par sneznih dana, uz sve ovo testirano - meni ne treba nista vise.

Ako se ispostavi tako, moje su :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da ga neće ni biti... To sve ide u prilog Ivanovoj priči, i zbog čega neće da se zeza sa dva seta.

Ako CrossClimate na visokim temperaturama poseduje bar performanse nekog proizvođača srednje klase, onda je ta guma prava stvar!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na testu kocenja na suvom za nijansu slabija od Miselinovog letnjeg pneumatika, a 5,2 m bolji rezultat od Michelin Alpin.

Sjajan rezultat na testu prianjanja na mokroj podlozi gde je naravno ispred zimskog, ali za mene neocekivno, i ispred letnjeg Michelina.

Dakle, uslovi u kojim najcesce vozimo tokom zime. Na snegu se korektno pokazala, neznatno iza Alpin-a.

I ono sto potenciram - da je izvedena iz letnjeg pneumatika (a ne zimskog kao vecina univerzalnih), tj. prva letnja guma sa 3PMFS homologacijom - u svakom testu se pokazala bolje od konkuretskog GY pneumatika:

 

cc1.jpg  cc2.jpg  cc3.jpg

 

http://www.satplus.rs/michelin-crossclimate-i-leti-i-zimi-i-po-svakoj-klimi/

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imenjak 1 ih je iskopao za oko 80 EUR u Coningu (205/55/16), naravno trenutno nema, ja sam je nasao sa montazom za 91 EUR (11 100 kinti).

Planiram najverovatnije da uzmem par za pocetak, da ih isprobam.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...