Jump to content
FAS Goran
Megahertz

Dilema oko zamene ulja

Recommended Posts

Ljudi ja sam u dilemi!

Kao sto vidite imam punta mk1 '97 1.1 ........ do sada sam mu menjao ulje na svakih 5 000km....nemam pojma zasto bas na toliku kilometrazu, moj cale tako...valjda je i pre na Yuga tako menjao... Zadnji put kada sam menjao, ulje je maltene bilo jos uvek zuckasto i daleko od preradjenog!

Onda mi je jedan decko rekao kako je na FIAT Stilo-a 1.6 16v menjao tek na 20-30 hiljade km!

Na koliko km-a bi trebalo da se menja ulje (i filteri naravno)?

U pitanju je sinteticko SELENIA GOLD ulje koje inace preporucuje i sam FIAT ( fabricko ulje).

Share this post


Link to post
Share on other sites

...tacno negde izmedju ta dva intervala... ;)

20.000 km-a je kilometraza koja je u uputstvu za Stila 1.6 navedena kao maksimalna...

Ako se auto vozi npr. pre svega po gradu, onda je taj interval kraci...

Plus, kod nas bi to trebalo da bude jos malo krace, i tako dodjes do cifre 8.000-12.000 km-a... Kako se ko odluci...

Ja menjam na 10.000 km-a...

Tako mi je receno i u servisu...

Sipam Selenia 20K...

Menjati na svakih 5.000 km je ipak previse cesto...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Predpostavljam da se radi o selenii gold,po meni je sasvim ok menjati ga na 7500km,makar ja tako radim...

Da Selenia GOLD ...sad sam prepravio da se zna..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 3241

Promjena na 5000km je sasvim ok za jedno mineralno ulje(pretpostavljam da si mineralno ulje sipao i u yugo).

Polusintetika, ili sintetika se mijenja u skladu sa preporukom proizvodjaca(kilometraza i(li) vremenski rok) i uslovima upotrebe auta.

Pisano je negdje u generalnom dijelu foruma o osobinama ulja...

U tvom konkretnom slucaju 7500km ili godina dana....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiat Punto 1.9D, 2001. godište... Do 100.000km ulje i filteri menjani na 10.000km, a od tada na 5.000km.

Mada znam dosta ljudi koji menjaju na 7.500km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja koristim Selenija sinteticko i majstor mi preporucuje na 8000. Mada.

U Kanadi postaje trend da se mnogo cesce menja ulje jer su provalili da tako bas puno produze radni vek motora. E sad sto je to tamo, odvezes auto u servis, popijes kafu i platis 30CAD i tako na 3000km ili 3 meseca (sta prvo dodje). Tako je bar u Hyundai-u...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi hvala vam na svim ovim odgovorima...znaci ja cu verovatno da menjam na 7500km .. posto sipam sinteticko SELENIA GOLD. A sto se tice kanadjana oni su ludaci :) Menjaju ulje kad nemaju sta da rade..trose ulje kao benzin :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

zavisi i kako vozish, motor koji radi do crvenog bi trebalo cheshce da dobije sveze ulje, ja koristim Seleniu Racing menjacu na 5000 zbog variatora itd. . .

ako vozish normalno 7500 je ok. . . .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 2751
.. posto sipam sinteticko SELENIA GOLD.

Po kozna koji put ;),Selenia Gold nije sinteticko ulje vec na sintetickoj bazi tj. polusintetika,10W40.Ko nije primetio,pishe lepo u specifikaciji na limenci.

Sindrom rtfm :lool: :) .

p.s.

@Megahertz,da te nezbunim,interval moze na 7.500 km osim ako imas bas ultra gradsku voznju.Ja bih tad razmotrio zamenu na 5-5,500 km ;).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 2451

:podrzava

Mora se ulje proveravati često ako se gari auto... ja sam imao slučaj da mi je sagorelo posle 3k

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja menjam kako kad nekad na 4500km nekad na 5500 ali 6500km je neki maximum mada mi svi kazu da se menja izmedju 8000-10000km

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 2751

Selenia preporucuje period zamene do 10k km.Netreba zaboraviti kvalitet naseg goriva,uslove upotrebe pa u skladu sa tim korigovati period zamene ;).Drugim recima,10k je mnogo u nasim uslovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

slazem se sa FLAVIOm 10k je mnogo u servisu gde menjam kazu do 10k ja menjam na max. 6500km,a pritom i neverujem u originalnost proizvoda u ap sportu pa tako i ulja

Share this post


Link to post
Share on other sites
Selenia preporucuje period zamene do 10k km...

Za koje svoje ulje Selenia preporucuje zamenu posle 10.000 km-a ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 2751

Mislio sam na Gold.Ubedjen sam da sam tako nasao negde ... sad sam proverio i kanticu-ne pishe :? dok na 20K pishe 20k km interval.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A gde naci orginalnu Seleniu 20k, i po kojoj ceni?

Ja sam planirao AP sport, ali vidim da mnogi misle da su problematicni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljivo,procitacu ga.Samo,odnosi li se to i na ona ulja koja se prodaju kod nas?Toliko sam navikao da je sve neka imitacija da mi ne ide u glavu da se ovde moze kupiti nesto sto je original. :?

Evo procitah,tamo se GOLD i ne spominje,znaci da ga vise ne proizvode.Odakle onda ovim nasim prodavcima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam danas poslao drugara da mi uzme neke delove iz ap sporta izmedju ostalog i 4l ulja da zamenim seleniu i doneo mi je bez deklaracije medjutim na jednoj drugoj strani sam cuo da seleniu nekopiraju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadam se da si u pravu,ja sam covek koji je oboleo od boflmanie i prosto ne mogu da verujem da je neki proizvod original :lool:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ni ja prosto nemogu da verujem da je nekopiraju,ali tako kazu cak kao zato i selenia cesto menja boje na ambalazi i ambalazu tako da je otp,svaka serija ili godina drugacija zato ja licno menjam ulje na max.6500km a kontrolisem nedeljom uvek ulje

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 2751
A gde naci orginalnu Seleniu 20k, i po kojoj ceni?

Ja sam planirao AP sport, ali vidim da mnogi misle da su problematicni...

@M je do skoro drzao Seleniu u radnji (CBC Shop).Od nekog vremena nedrzi a zainteresovane upucuje na AP Sport.Tako da ipak AP ili vidi u AutoStil-u(Cvijiceva) mada je tamo skuplje(bilo 1200 2L).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...