Jump to content
FAS Goran
Guest 9272

Stilo / Nuova Bravo - signalizacija airbag-a

Recommended Posts

ima dve vrste tih senzora prisutnosti stručno rečeno

prvi je za sedišta koja su obično profilisana, košta do 150e

Na mom Stilu su kožna fabrička sedišta koja su sportski profilisana (šira)

i senzor za njih košta 380e :wallbash:

i naravno da sam stavio ovaj jeftiniji, malo je uži ali se ne primeti

tek kad počneš pipati vidiš da ima pola cm lufta sa svake strane

radi posao

Share this post


Link to post
Share on other sites

...jbg-a...mogao si proći još jeftinije... :thumbup:

izgleda da smo uspeli da doskocimo OCS senzoru.potreban mi je jos neki riknuti da potvrdim da nije slucajnost.nadam se da cu uspeti da nabavim neki u narednih par nedelja pa sa bozijom pomocu da organizujem delove za popravku povoljnije.
...uspeo da resim elektroniku oko nove godine.u preko 90% uspeva.pravi se na postojecem OCS senzoru neka elektronska zezalica koja eliminise kvar senzora i air begovi ostaju u funkciji samo kao nus pojava racunar stalno belezi da je suvozac prisutan i ako ga nema,ali kvar se eliminise trajno i doooosta jeftinije.
danas odradjen 15ti OCS i svi rade bez greske.znaci definitivno resenje funkcionise 100%

Sa teme :

Stilo - OCS, rear fog...

Share this post


Link to post
Share on other sites

www.fiatforum.com/stilo-guides/63149-air-bag-system-passenger-ocs-replacement.html

pratite uputstvo 1-6 strana lepo objasnjeno na engl. sa slikama

Znaci lampica airbaga me nervirala stalno ili povremeno.

Senzor sam skinuo, smotao ga u rolnu i postavio iznad drzaca fioke a ispod sjedista. Sve ponovo povezao

Lampica se ugasila evo vec nekoliko dana me vise ne nervira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

oce tako ali kad je napukla folija pa je ubodes na srecu da drze kontakti.do prvog pomeranja ili drmusanja

Edited by mikisxy

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo jos jedna tuzna prica o airbagu

popravio sam ga oko septembra 2008

i sad mi pre pola sata opet pokazao istu gresku

iskreno se nadam da su oni kontakti ispod sedista

ako nisu, Stilo ide na doboš sa prvim zracima sunca

odlepio sam načisto....

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, procitao sam, poslao sam doktoru poruku da vidimo kako cemo

inace, muka mi vise od tih sitnica, malo, malo pa neka popravka

kupim si japanca i miran

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo

Samo da vam prenesem da mi jutros ništa nije prijavio,

znači greška od sinoć je nestala, OCS radi najnormalnije.

Izgleda da je Stilo elektronika neke lampaš tehnologije,

kad se zagreje, malo poblesavi....

Auto definitivno ide na prodaju na proleće....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Srdjos

Ne, to je klasičan simptom OCS-a. Tako je i meni nekih dva meseca radio...tj. palio i gasio...dok nisam sredio. :thumbup:

Drugim rečima, upaliće ti opet...možda već danas. :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@neshaoct

simptom pred crkavanje predpostavljam

danas se nije oglasio a palio sam auto 4 puta

mozda ce kad sedne neko ili pomerim sediste :-P

Share this post


Link to post
Share on other sites

...pa, ono jeste da istu lampicu pali i kada ima problem sa vazdušnim jastucima i sl...ali uvek svi prvo pomislimo na OCS. :whistle:

Meni se dešavalo da neko sedne na sedište i sve bude ok...krenem...i posle prve krivine se upali...ili niko ne sedi u upali se...ili 5 dana se uopšte ne pali...ali, kako je vreme prolazilo, sve duže je sijala lampica ( u početku se dešavalo i da se ugasi tokom iste vožnje )...kasnije tokom istog dana...onda sija par dana pa se ugasi...dok na kraju je sijala nekih 5, 6 dana stalno i tada je sređen konačno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ocitamo na dijagnostici problem ako treba damo pilulicu radi preventive i sve ok.ako je bag izbrisemo gresku da ne pomesa sa nekom kasnijom pravom i samo vozi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre otprilike pet meseci pri kupovini stila , nisam primetio da nesto ne radi iako sam ga provozao.

Medjutim sutradan kad sam dosao da ga preuzmem, upaljena je bila sijalica air-baga .Prodavac je isao s pricom da je samo dopunjivao akum. i verovatno se zato ukljucila sijalica air bega jer je osetljiva elektronika i da ce prilikom menjanja ulja i filtera majstor to resetovati.

Prilikom menjanja ulja i filtera, nisu mogli da uspostave vezu u automobilovom kompu sa air-bag-om, rekli su komunikacija je nemoguca. Jooj muke teske.Macka u dzaku...

Moram priznati da su mi cak i u Delta automotu rekli da je mnogo toga neispravno,zakljucili da moram kupiti svasta nesto i jos po nesto, cak mi je praznilo nesto akumulator, hiljade i hiljade dindzi su bili u pitanju.

Konacno na ovom forumu nasao sam Doktora za mog stila.

Za kratko vreme, nisam ni trepnuo greska je bila odklonjena, nisam mogao da verujem.

Od svih tih delova nisam morao nista da kupujem. Tadasnje moje muke nisu ni priblizno tvojim.

Veruj mi Miki iz TIM servisa ce ti odkloniti kvar kvalitetno. Odustaces od prodaje auta. pozzz..

Share this post


Link to post
Share on other sites

e, hvala na odgovoru, vec mi je poznato da je Miki pravi doktor za Stila

no, vec je i vreme da se auto menja, Stila vozim već 3 godine i za motor imam

samo reči hvale, što se ne bi moglo reći neke druge stvari...

P.S.

Alfa 159 sa 150 KS mi se mota po glavi :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam isti problem sa suvozacevim sedistem i senzorima u njemu.Majstor kaze folija.Ovo sam nasao na internetu ako nekom posluzi dobro,ako je vec vidjeno jos bolje.Mene ako se sete na dan bezbednosti sete..................

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joco, šta si našao na internetu? :whistle:

Ako treba da bude neka slika, onda ovako:

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=40372

Inače:

Kad upalim auto ponekada zvučno signalizira i pali se lampica i piše AIRBAG FAILURE?

- Verovatno narandžasti konektor ispod suvozačevog sedišta nema dobar kontakt. Ovo je najčešći problem kod Stila, naročito ako je stariji od 2004. Rešenje je naprskati kontakte sa ''kontakt sprejom''.

Ukoliko nije to u pitanju, onda je težinski senzor (folija sa senzorima) u suvozačevom sedištu (OCS senzor), koji se nalazi između postave i spoljne navlake sedišta. Rešenje je ili kupovina originalnog novog senzora (skupo rešenje i ne preporučuje se jer opet može nastradati kao što se to već dogodilo), ili pravljenje simulacije OCS senzora. Drugo rešenje je znatno jeftinije i trajno je jer nema mogućnosti da se ponovo pojavi isti problem. Uz to drugo rešenje svi vazdušni jastuci ostaju u funkciji.

Neispravnost ovog senzora dovodi do nefunkcionalnosti svih vazdušnih jastuka, tj. nijedan se neće otvoriti ako slučajno bude zatrebalo.

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=29635

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=25511

-----------------------

http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=40855

Share this post


Link to post
Share on other sites

:thumbsup: Jučer sam riješio problem sa ovom smarajućom greškom i pištanjem koje nervira za 1€:thumbsup:

Da krenem ispočetka:

U pitanju je STILO JTD 115ks sa 3 vrata. (2003 god.)

Jučer nakon kavice i doručka krenem u akciju "popravi sam a da ništa ne zaj...eš".:thumbup:

Sva saznanja sam pokupio uglavnom sa ovog foruma i guglanjem.

Kupim na pijaci set "žlj" inbus ključeva i izolir traku. (1€)

Prvo zamijenim sijalicu u pepeljari te ubacim plavu led sijalicu koja osvjetljava samo onaj srednji dio piksle gdje se gasi cigareta.

Onda riješim problem škripanja u suvozačevom sjedištu. (odgovor sam već postavio u temi za to).

I Krenem da problemom zvani senzor zauzetosti sjedišta na suvozačevoj strani (logično).

Sve prepipam i isprevrćem ali bez uspjeha.

Inbus ključ sam koristio za skidanje sjedišta (čisto da vam dočaram da sam bio temeljit i odlučan da napravim ili pokvarim) :crybaby:

Nakon 2 sata rada i raznih fix ideja sjednem, zapalim cigaretu i krenem računati kako da naručim simulator koji bi možda riješio moj problem.

Umalo da se spakujem i uđem u kuću ubijeđen da se moram izvaliti 50€ sa tu điđu koja simulira prisutnost na sjedištu. (našao dan ranije na netu)

Ali :secret: kao da mi neko šapnu na uvo "čekaj malo"! :smoke:

Pa ovo auto ima airbag i na vozačevoj strani. :police::hrhr:

Gurnem sjedište nazad do kraja.

Skinem plastični dio ispod sjedišta koji ničemu ne služi sem da olakša pristup nosaču kablova (ista stvar je i pod drugim sjedištem).

Izvučem ovu narančastu spojnicu -

ab_conn_driv_side.jpg- inače je ona krivac za sve.

Ova bijela spojnica sa slike je za pojas.

Dakle orange spojnicu odvojim i iz nje iskopčam žice. (pazite da zapamtite koja žica sa kojom ide, kod mene je recimo plava sa bijelom, zelena sa smeđom i crna sa crnom) Znači tri faking žice su u pitanju.

Ove žice se ne čupaju nego se narandžasta spojnica lagano raskopča i lijepo se izvade sve žice sa obje strane. (potreban mali šrafciger za sitne stvari).

Na svakoj od žica su kao neke metalne spojnice, sa jedne strane miške a sa druge ženske. Tako su povezane i unutar same plastične orange spojnice. Sada ih spojimo jednu sa drugom kao što su bile i u originalnom stanju u faking spojnici sa slike.

Dao sam kontakt da vidim šta će se desiti sa lampicom airbag-a. Lampica je sijala a grešku je opet prijavljivao na displeju. Tada sam lagano svaku žicu pojedinačno okretao i čačkao po spoju dok nisam naišao na pravu koja je isključila grešku i lampicu.

Nisam mogao sebi doći od čuda i zadovoljstva. :w00t:

Ponovo isključim kontakt i upalim...a ja ponosan na svoj rad zamalo se userem od zadovoljstva. :crazy::hrhr:

Airbag lampica se upali i kada kontrola uspješno prođe, ugasi se.

Da ja ne bi puno razmišljao da li će ako stavim luster klemu umjesto narandžaste spojnice, ja ti fino kliještima fiknem one metalne spojnice (muško-ženske) i upaljačem skinem izolaciju (1 cm) sa svakog kablića te ih spojim direktno uvrtanjem i izoliram svaku pojedinačno pa sve zajedno.

Vratim nazad kablove u svoje ležište ispod sjedišta i mirna Bosna a bogami i Hercegovina. :gathering:

ETO. Ko bi reko čuda da se dese? :unworthy:

Samo mi je malo teško palo što se namučih sa suvozačevim sjedištem, ne zbog neuspjeha već zbog leđa.

Kada sam se trebao ispraviti iz čučećeg položaja, osjetih da i ja trebam na remont :spell:...stari se. :blushing:

Imao sam sreću pa nije ništa riknulo ali i sreću pa ne odoh na servis koji mi je preporučio zamjenu senzora za 220€.

Lijepo je biti majstor i slažem se sa onom starom "dok je ovaca biće i vune".

Hvala bogu pa sam ovaj put izbjegao šišanje. :laughing:

ETO, nadam se da sam bio dovoljno detaljan i da će ovaj post pomoći mnogima da se ne šišaju prije vremena :thumbsup:

POZZ iz Sarajeva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...