Jump to content
FAS Goran
Guest 9272

Stilo / Nuova Bravo - signalizacija airbag-a

Recommended Posts

Guest 9272

Pozdrav svima. Pre 5 meseci sam kupio Stila 1.9 jtd i do skoro nisam imao nikakvih problema. Medjutim, od pre mesec dana, s vremena na vreme mi se ukljuci signalizacija "airbeg failure". Isao sam na dijagnostiku u Auto Garant u Cacku i tamo su mi rekli da je crkao senzor tezine na suvozackom sedistu, ali onda bi trebalo da stalno izbacujen gore navedenu poruku a ne ponekad. Treba mi Vas savet u vezi toga. Da li je moguce kod elektricara jednostavno iskljuciti taj suvozacki senzor tezine pa da kompjuter stalno dobija signal da ima neko na suvozackom mestu ili ipak moram da puknem par hiljada(30.000,00) :mad: dinara za taj senzor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam gledao kako majstor na Stilu zbog iste stvari samo posasoljio zice ali samo to i sve OK.Znaci da negde kontakt ispod sedists nije bio OK.Probaj da proveris polako rsdom kontakte ispod sedista na zicama i poprskaj is kontakt sprejem.Trebalo bi da uspe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...u samom sedistu, imas tablu sa senzorima...

Oni sluze da utvrde tezinu suvozaca, i da shodno tome procene silu prilikom otvaranja [ ako zatreba ] vazdusnog jastuka za suvozaca...s'obzirom da su prednji vazdusni jastuci ''multistage'' tj. pametni, pa se nece uvek otvarati istom silinom... ;)

Problem je, kada ta tabla pukne, onda se menja cela...

Ona puca u slucaju da se ''nepravilno'' oslonis na to sediste...

Npr. ako se naslonis kolenom na njega [ prilikom ciscenja unutra, ili na brzinu da nesto uzmes iz kola, i sl... ], ili ako stavis na to sediste neki teret koji nije ravnomerno rasporedjen po celoj povrsini za sedenje, vec je tezina koncentrisana samo na jednom mestu...itd...itd...

Jeftinija varijanta od zamene, je da se to prespoji...

Da se napravi kao da nema senzora, ali da i dalje radi air-bag...

Kako se to radi u detalje ne znam, ali svaki bolji elektricar ce znati sta treba da prespoji, cim vidi semu na toj ''tabli'' sa senzorima... :cool

Share this post


Link to post
Share on other sites

Popravka tih tezinskih senzora kosta oko 400 evra (zamana istih). Pre neki dan jedan dosta dobar elektricar tvrdi da moze da nabavi alternativni deo koji "premoscuje" ovaj problem na nacin da air bagovi rade i da se slicna greska vise nikada ne pojavi. Ovo zadovoljstvo takodje nije tako jeftino, ali je upola gornje cifre, dakle 200 evra.

Pretpostavljam da izrada doticne spravice nije tako skupa, ali da se oni debelo ugradjuju po sitemu bolje 200 nego 400.

Takodje, kako sam cuo, ovo nije problem samo Stila, vec i nekih zvucnijih imena kao sto su BMW ili Mercedes, samo sto je kod Stila, mislim do 2003, kada su valjda izbacili takav sistem senzora, to jako ucestalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Informacija za airbag stručnjake, nov OCS senzor košta ~250eur. On skoro nikad ne rikne toliko da mora da se menja već se obično deformiše i šalje pogrešna očitavanja. Ako neko napravi spravicu koja će ovo da premosti, taj će se obogatiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cuo sam da je to problem na stilicima koji su 2001 i 2002 god tacnije stare

serije!

a od 2003 kraja se taj problem bas slabo desavao vozacima stila!

Share this post


Link to post
Share on other sites
cuo sam da je to problem na stilicima koji su 2001 i 2002 god tacnije stare

serije!

a od 2003 kraja se taj problem bas slabo desavao vozacima stila!

Kazu da se to obicno desava kad se kleci na sedistima :lool: Svako bi trebalo prvo da proveri spojeve zica jer elektronika oseca promene kad malo oksidiraju spojevi ili se razlabave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...razlikujte dve stvari...

Jedno su kontakti, a drugo je ''tabla'' sa senzorima koja je u samom sedistu... :cool

Share this post


Link to post
Share on other sites
...razlikujte dve stvari...

Jedno su kontakti, a drugo je ''tabla'' sa senzorima koja je u samom sedistu... :cool

Mislim na kontakte koji su ispod sedista.Treba ih proveriti jer se ispod sedista skuplja vlaga koja dovodi do oksidacije pa to ume da zeza.Svaki amater moze to da pogleda,a za sediste,treba malo vise vremena i zivaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto neshaost rece, postoje dva problama, ti kontakti, sto je manji i sam tezinski senzor koji je skup.

Covek mi tvrdi da postoji spravica koja premoscuje problem i sad cekam da mi se javi. Kazem, trazi 200 evra, ali to nije strasno ako vise nece da se ponavlja. Meni je dijanostifikovan kvar senzora i spustio sam cenu auta za 300 evra, tako da sam se odlucio da to popravim.

Svakako da najpre treba proveriti konakte, pa tek onda ostalo.

Tacno je da su to imale serije do 2003, kada su promenili sistem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zezanje sa spojevima zica je izrazenije kod modela sa troje vrata,zbog pomeranja sedista.Idi do kola povuci sediste maximalno nazad i utvrdi gde su zice airbaga.Daj kontakt i posmatrajkad blago pomeras zice u raznim pravcima,dal se nesto desava sa signalizacijom.To i za laike ne bi trebalo da bude problem.Majstor ako se vec zeza da skine sediste i da juri kvar ima namerno da ti uvali skup deo da bi bolje zaradio,jer ne moze da ti uzme pare samo na skidanje sedista i popravku loseg spoja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se, majstori gledaju da ti uzmu lovu gde god mogu (cast izuzecima). Prvo, ne verujem da je izrada tog dela uopste tako skupa, ali sta da radis. Drugo, moze da ti samo sredi te kontakte, a da kaze da je uradio bog zna sta i da te odere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cao drustvo,

vec duze vreme sam clan fiatforum.com jer nisam imao pojma da ga i kod nas ima. Tamo imate i neke moje manje/vise korisne komentare, ali sada napokon evo me i ovde...

Da predjem na temu. Vecima nas je imala ili ce imati iste problem sa AIRBAG FAILRURE. Kako vec znate dovoljno je da se laktom ili kolenom haslonite na suvozacevo sediste i cao OCS senzor...

Moj auto je doziveo slicnu sudbinu i evo kako sam ja resio problem. U nemackoj postoji firma koja pravi simulatore za sve vrste airbag senzora.

Evo linka:

http://www.airbag24.de/en/

Ja sam narucio specifican uredjaj za mog stila (OCS simulator) i kostao me je 60eura. Dobije se mala kutijica sa senzorom koji se spaja umesto crknutog OCS-a i simulira njegov rad.

Na fiatforumu imate i topic o tome pa procitajte:

http://www.fiatforum.com/stilo-technical/1...m-once-all.html

U svakom slucaju moguce je od navedene firme naruciti uredjaj, i uz propratno uputstvo ugraditi ga i tako vise nikada nemati problena sa skupocenim OCS senzorom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa o tome vam pricam. Samo sto nas ovde deru ko ovce. Covek mi trazio 200 evra za to.

TejmaLee, kako si narucio i da li si sam menjao OCS?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 9322
Pa o tome vam pricam. Samo sto nas ovde deru ko ovce. Covek mi trazio 200 evra za to.

TejmaLee, kako si narucio i da li si sam menjao OCS?

hm,s obzirom da se radi o suvozacevom sedistu jesi probao da ga dezaktiviras kljucem kad otvoris desna vrata ako se dobro secam imas bravicu na panelu u slucaju da imas decije sediste napred.to ce ti resiti valjda problem paljenja lampice ali s druge strane zbog sigurnosti suvozaca (a nikad se nezna) ja bih ipak dao pare za novi senzor ili pokusaj da nadjes polovan koji radi.

evo ti jedan zanimljiv link:

http://cgi.ebay.it/Airbag-Steuergeraet-Fia...1QQcmdZViewItem

pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Narucivanje je proslo malo tesko jer riba sa kojom sam komunicirao tamo (na mojem losem Nemackom) nije imala pojma o cemu je pitam, pa sam morao da zovem ponovo kasnije kada je tu bio lik koji se u sve razume.

E sad, posto oni sve prave "custom" i nemaju kolicine na policama, mora da se saceka par dana da ti naprave uredjaj i da ga testiraju, pa ti ga onda posalju. Ja sam im dao adresu ortaka koji je bio u Berlinu pa mi je on celu djunto doneo nedelju dana kasnije kad se vratio.

Ugradnju i je uradio moj drug/mehanicar (koji je sve vreme sa nevericom gledao, coktao i tvrdio da ovo nema sanse da proradi), jer me je mrzelo da se bakcem, ali moze svako da ga ugradi jer dobijes tacno gde ide koja zica.

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskljucivanje suvozackog aribag-a kljucem nista ne resava. Lampica i dalje gori jer interni kompjuter ne dobija pravilan odgovor od OCS senzora.

P.S. Nemojte da zaboravite da sve dok airbag failure ili lampica na instrument tabli svetli, ceo sitem je DEAKTIVIRAN. Sto znaci da ni jedam airbag u kolima NE RADI!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pa o tome vam pricam. Samo sto nas ovde deru ko ovce. Covek mi trazio 200 evra za to.

TejmaLee, kako si narucio i da li si sam menjao OCS?

Novi OCS senzor kosta 12.400 dinara u Delta autu. Pitao pre dva dana. To je nesto oko 150 eur. Ne vidim razlog zasto bi taj adapter kostao 200 eura? Nemoj da te vacari taj covek bezveze.

Verovatno isti senzor mozes naci i za nesto manje novca na nekom drugom mestu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
OSC senzor je ocigledno osetljiv i ne bih da mi posle godinu dana ponovo pravi problem.

Nece praviti problem. Problem je pravila prva serija tih senzora koja se koristila u vozilima 2001- prva polovina 2003.

A kada znas kako nastaje problem, obratis paznju da ne stavljas nista kabasto na sediste, kao ni da se oslonis na sediste kolenom i tu se zavrsava prica.

A niko ti ne moze dati garancije ni za taj adapter, jer i on moze da crkne, kao i sve ostalo uz manje ili vece verovatnoce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda si u pravu, videcu. Zvao sam Deltu i taj senzor kosta oko 150 evra. Kaze covek da Stilo ima samo jedan i to na suvozacevom sedistu.

Meni su u Abarth servisu na Zarkovu rekli da imaju dva i da mogu oni da nabave te senzore i da je sve sa rukama oko 400 evra.

Ne verujem da oni ne znaju koliko ima OCS, pa je ocigledno da su hteli da me izvacare, tako da me videti vise nece.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mane pretpostavljam da je tebi tašta suvozač :mrgreen:

...ma ko god dovoljno lud da se vozi s manijakalnim manetom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...