Jump to content
FAS Goran
BaneT

Fiat Punto mk.2 - sediše se ne pomera, ne kliza / klizni sistem za sedišta

Recommended Posts

Verovatno su pukle kukice koje drze sajlu, pa kad pritisneš onu plastičnu ručku ne dešava se ništa.

Sad ćeš morati da guraš sedište jednom rukom, a drugom da vučes od ispod za onu šipku koja pomera sedište napred nazad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ti je pola sata posla da namestis.Kupis samo tanku sajlu i neku luster klemu,ili kupis sajlu od kocnice za biciklu i zavrsis posao.Izvadis sediste,skines kopcu za pojas i plastiku sa te strane.Videces tanki zicu,i umesto nje stavi sajlu,lepo zategni i kraj.

Nemam slike pisem napamet,radio sam kod mene tri puta na suvozacevom sedistu.Samo stavi neki pancir preko sajle,jer u jednom delu sajla kaci metal sedista pa ce brzo da pukne.Nadam se da sam koliko toliko pomogao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ti je pola sata posla da namestis.Kupis samo tanku sajlu i neku luster klemu,ili kupis sajlu od kocnice za biciklu i zavrsis posao.Izvadis sediste,skines kopcu za pojas i plastiku sa te strane.Videces tanki zicu,i umesto nje stavi sajlu,lepo zategni i kraj.

Nemam slike pisem napamet,radio sam kod mene tri puta na suvozacevom sedistu.Samo stavi neki pancir preko sajle,jer u jednom delu sajla kaci metal sedista pa ce brzo da pukne.Nadam se da sam koliko toliko pomogao.

 

E hvala ^_^ Samo jos mi objasni kakve veze ima luster klema sa time? Mislis da kad proturim sajlu da za kraj zakacim luster klemu i da ona drzi sajlu zategnutu da je mogu dizati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jedino sam sa njom mogao da zategnem sajlicu,provucem sajlu kroz klemu,pa oko one plastike,pa onda ponovo kroz klemu i zategnem. :)

Zaboravih da napisem da je ovo resenje samo ako je pukla sajla(zica).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa koliko je debela sajla za kocnice ili za menjac od bicikle,ne znam tacno debljinu,a ne znam ni duzinu sada napamet.Ne verujem da je duze od 0,5m.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je neko voljan da mi pomogne oko namestanja te sajle? mozemo to da uradimo u Nisu ako neko ide 4.okt? :) castim za malu pomoc

Edited by nemke

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomogao bih ti rado ja,ali necu na skup.Idem na drift u Cacak.Jbg to sam vec dogovorio ima skoro dva meseca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve kako je Paun opisao treba da se uradi. Sajla koja se koristi je sajla za menjac jer je tanja. A treba koristiti kleme da se sajla blokira. Jako bitna stvar je da sajlu ne pretegnete, tj napravite taman tolikom da ne puca, a da se ipak lepo zategne kad se sediste obori jer u stvari obaranje dozvoljava klizanje. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Da podelim kako sam ja resio problem sa sedistem:
 
PROBLEM: Kada podignem rucku za obaranje, obara se sediste ali ne klizi. Sklizne kada po obaranju u napred, drugom rukom malo zadignem polugu ispod sedista koja sluzi za pomeranje napred - nazad.
 
RESENJE:
 
Skine se plastika sa unutrasnje strane sedista na kom imate problem (plastika kod rucne). Dva zvezdasta srafa (ne krstasta!). Kod Punto MK3 (MK2b), nije tesko, jedan bocno do rucne drugi pozadi ispod plastike. Zatim ravnim srafcigerom skinete kruznu plastiku u koturu koji obara sediste, a posle i sam kotur koji je na zabice. Pre skidanja plastike sedista mozete a ne morate olabaviti sraf za kacenje pojasa (velicina ovog srafa je ona kao za felne). Nema potrebe skidati sediste ni tapacirung.
 
Imate pregled na sajlu i mehanizam.
 
HsInEyK.jpg
qBAyGtK.jpg
 
Kod mene nista nije puklo ali kao da se olabavilo pa je trebala kraca sajla. Mehanizam je obarao sediste ali da bi skliznulo potrebno je da se malo zadigne rucka ispod sedista za pomeranje napred - nazad.
 
Otkaci se feder napred i izvuce se zica pozadi.
 
Prvo sam pokusao da iskrivim zicu kako bih je skratio, zato je isavijana na slici. Nije bilo dovoljno.
 
Onda sam vezao sajlu u cvor kao sto vidite, vratio nazad i radi kao iz fabrike! :) Ako kupujete novu sajlu evo kako izgleda ceo sistem. Samo sto sam ja vezao u cvor i iskrivoi je :D Inace mislim da moze i pomocu sajle za bajs.
 
a8BKlPS.jpg
 
Vracanje zice je prvo pozadi kroz otvor a onda napred nategnuti. Ako ne mozete da nategnete zicu da je zakacite, usidriti sediste i oboriti ga u nazad sto vise. Tako se sajla priblizava mestu kacenja. 
 
Godinama mi je stajalo pokvareno danas sam odlucoo da ga pogledam sam i zavrsio za pola sata sa sve skidanjem i vracanjem plastike. Nista novo nisam kupovao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam ovaj problem na Grande Punto 2008 godina. Menjao sam sajle tj. pravio ih. Prilicno sam ih zategao. Prvo sa luster klemom a drugi put jos sigurnije i cvrsce sa debljom sajlom. Ali i dalje ne radi. Mislim da imam problem sa mehanizmom samim. 

 

Prilicno bi zeleo da namestim ovo. Da li neko ima neko drugo resenje koje nije vezano za zamenu sajle.

 

Da li bi uopste neki servis hteo da se bavi ovim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proveri ove viljuske

0a1c0f7974a0c6c5a3e372eab5a94cea.jpg

Mora da bude skroz uz sipku koju podizes da pomeris sediste. Ovo je sediste od Punta 2a, ali je verovatno slicno i na gp

 

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...