Jump to content
FAS Goran
STILISTA

Fiat Stilo - bučan (bruji) na određenoj brzini, vibracije...

Recommended Posts

Javio se problem :)

Kaže evo mene ja sam stigao...

Kada idem ravno tj. pravo na oko 40km/h kreće polako brujanje, na 60 je katastrofa koliko bruji i nastavlja da bruji i na većoj brzini. Gume su nove Goodrich.

Kada idem u nekoj blagoj krivini u desno (pri brzini kada bruji 40-60km/h ili više) onda zvuk nestaje, a ako idem na levo onda je zvuk konstantno prisutan.

Da li to znači da mi je crko prednji levi ležaj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To znači da ti je crko ležaj, a koji je u pitanju najlakse ces utvrditi ako dignes auto na dizalicu i svaki točak zavrtis pomalo.

Koji struže taj je!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ležaj 100% i to verovatno desni. Kad skrećeš na desno sve se smiri a tada je desni točak neopterećen.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pričamo o prednjem ležaju, jel tako?

Koliko je vremena potrebno za zamenu, naravno ako sve ide kako treba?

Edited by etibor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juče sam podigao auto i probao da vrtim točkove, ni jedan se ne čuje. Mislim da se ne čuje jer nije opterećen, a i ne mogu baš da ga zavrtim da se brzo okreće kao kada vozim 40km/h.

Sutra idem kod majstora da zamenim prednji desni ležaj, i meni se čini da je taj crko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad točak zavrtiš ručno to su veoma mali obrtaji i ništa se ne čuje.

Digni samo desnu prednju stranu, povuci ručnu ubaci u drugu i daj gas polako, vrteće ti se samo prednji desni točak u vazduhu (zbog diferencjala), tad bi trebalo da ga čuješ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas zamenjen ležaj.

Podili auto i zavrteli svaki točak. U pitanju je bio zadnji desni točak. Stavljen SKF.

Više ništa ne zuji i ne bruji. :)

Sada je prosto milina voziti.

Pozdrav.

Edited by etibor

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest gall

definitivno i ja imam problem sa bukom u kabini.. pri brzini od oko 80km bruji veoma jako,a pri manjim i vecim brzinama,onako.. prilikom skretanja u levo,tacnije u levim krivinama bruji jos jace,a prilikom desnih krivina brujanje skoro da prestane.. nikakvih vibracija nema..

Edited by gall

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba sto pre da proveris. Kvar lezaja je potencijalno opasan, jer moze ceo tocak da otpadne ili blokira u voznji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih rekao da moze da otpadne tocak, mnogo toga mu je "na putu" pri potencijalnom otpadanju.

Moje iskustvo: kada sam kupio auto, bio sam ubedjen da neki od zadnjih lezajeva nije u redu...toliko ubedjen da samo sto ih nisam kupio. Medjutim, drug koji mi je prodao auto rece da je siguran da su u pitanju gume. Pazljivo sam pogledao sve cetiri gume i primetio da zadnje imaju tipicne tragove habanja koji nastaju usled lose podesenog usmerenja prednjeg oslanjanja ("testerasto" habanje). Kupio sam dve nove gume i neprijatan zvuk se potpuno izgubio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slično sam i ja prošao.

Valja znati da se buka od ležajeva pojačava sa brzinom, a gume se čuju samo na nekim obrtajima tj na višim brzinama zvuk kotrljanja gume nadjačaju drugi zvukovi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest gall

i kod mene je zadnji desni lezaj bio u pitanju,zamenjen i sad je sve ok..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čim malo skrenem volanom čuje mi se nekakvo brujanje kao da su prednji ležajevi u kolima otišli. To traje već duže vrijeme i skoro je isto u jednu i u drugu stranu. Do guma najvjerojatnije nije jer se samo malo promijeni zvuk s drugim gumama. Lufta u kotaču nema. Kako provjeriti da je otišao ležaj i ako je da li se on uprešava ili ide zajedno s glavčinom.

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je do lezaja,po nekom mom iskustvu,on bi trebao da bruji,da huji i sto brze vozis,on se vise cuje...Mislim da ne bi trebalo da ima veze sa motanjem volana...Lezaj se cuje na pravcu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

I kad se optereti pojačava se zvuk, dakle u krivinama. Najbolji način točak u vazduh i pun gas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stavio sam zimske gume i opet ista stvar. Dok sam montirao gume digao sam jednu stranu u zrak ubaciu u 4. brzinu i krenuo. Čini mi se da desna strana više bruju pa mislim da je desni ležaj u pitanju iako nema lufta. Po cesti se čuje i u lijevom i u desnom zavoju. Na AP Sport stranici vidim da ležaj dolazi posebno, nije zajedno s glavčinom. Je li ga tko mijenjao da zna točno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam menjao zadnji pre jedno 2g, ne sećam se sa koje strane. To je toliko brundalo, kao da te pretiče autobus. Nema šanse da se taj užas zameni sa nekim drugim kvarom.

Tapatalk HD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poteraj ga stotku i mora jasno da se čuje. Kao što ti Nidža reče ništa ne zvuči kao ležaj.

Možda ti i drugi lagano krenuo u večna lovišta.

image.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oko 100tke već može da postane tiši. Trebalo bi da je najveća buka recimo 50-110. Pretpostavljam da zavisi od kola.

Tapatalk HD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace stilo je malo bucniji automobil od dosta auta iz svoje klase, tako da te to ne treba previse sikirati osim ako je do skora bio manje bucan....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne slažem se. Moj je sad postao malo bučniji, jbg, vozi se po ovim kaldrmama skoro 6g. Kada je bio mladić odličan je bio. I dalje nije loš, TDI su u proseku bučniji, čak i dosta mlađi od njega.

Tapatalk HD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...