Jump to content
FAS Goran
STILISTA

Fiat Stilo - bučan (bruji) na određenoj brzini, vibracije...

Recommended Posts

Pozdrav svima,

Ja takođe mislim da mi je stilo bučan preko 120 kmh, nekako bruji, do te mere da je i slušanje muzike i razgovor otežan.

Da li su gume ili brujanje definitivno dolazi od motora (ili izduva) zato što kada se izbaci iz brzine u vožnji on gotovo da nestaje.

Nisam se vozio u drugim JTD fiatima ali zaista mislim da je ovo previše, naričito što mislim da se smanji posle, oko 150.

Sa čim li to može da bude povezano? Da li su to neke vibracije na određenim obrtajima, da li je od motora (rad motora) ili izduvi (auspuh ili šta već.

Motor nema vibracije (miki proverio) tako da nije do dizni tj. nosača. Jedan nosan (centrali) treba u četvrtak da zamenim, ne znam da li on moće pri određenoj frekfenciji da pravi smetnje. Takođe milim da i na leru nekada zna da bruji, pa nešto mislim da nije negde do auspuha, negde da kači... gledao sam ispod ima udaraca naročito na krivini kod katalizatora i to prilično.

Samo da dodam. Reč je o stilu JTD 74 kw znači 100 ks, ima li neko takvog pošto su se i majstori čudili da je neka kombinacija od 80 i 115 ks tj. više je 80 (filter goriva, menjač-lamela...) sa drugačijom turbinom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da su gume u pitanju nema sanse da bi se culo na 120 a na 150 da nestane :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da su gume u pitanju nema sanse da bi se culo na 120 a na 150 da nestane :)

Naravno, nisam ni mislio da su gume, nego je na prošloj temi bilo razgovora o tome, da li su m+s....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda ima neke veze sa servisnim intervalom, ne znam ali evo nekog mog iskustva. Moj stilo ima sada na satu 140.000km. Skoro, odnosno pre 10.000 mu je uradjen veliki i mali servis, a pre 100km ponovo mali. Kod mene je naravno buka povecana na vecim brzinama, ali nista drasticno, sasvim opusteno moze da se razgovara i na 150 i na 200 je bukvalno zanemarljiva razlika u nivou buke. Dok sam se skoro vozio u bratovom stilu, koji ima na satu 180.000km i servisni interval i mali i veliki, nije radio 15.000 km, odnosno za toliko je prekoracio veliki, mali za mozda oko 5.000km i njegov je neuporedivo bucniji od mog!

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, pročitao, hvala, voleo bih da je od nosača, baš me iritira pa sad više ne znam da li je bučniji nego kada sam ga kupio, da li se pojačava ili se ja sve više tripujem.

Kao što rekoh u četvrtak menjam kod mikija u tim servisu donji nosač, njega je uočio da je dotrajao pa ću videti kako je onda. Kakvo je stanje sa ostalim nosačima ne znam, videću da ih pregledam, naročito ako posle zamene donjeg ne bude bilo promene.

Pominjao sam da imam stila od 100 ks JTD, ne znam kakvi su kod njega nosači tj. kojem tipu motora odgovaraju (i zbog cena i zbog karakteristika s bozirom da je pominjano u temi koju ste mi da lida MJ sa 8v imaju problema sa tim)

hvala još jednom, pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da su gume u pitanju nema sanse da bi se culo na 120 a na 150 da nestane :)

nisi u pravu! kad se gume cuju one se uglavnom cuju samo na određenim brzinama (+-10km/h). konkretno kod mene se cule na oko 130 km/H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, to svakako ima veze sa oscilacijom. Na odredjenoj brzini je prijanjanje manje ili vece i to dovodi do vibracija. E sad da se amplituda pogodi na 150, moguce je naravno, ali ja sumnjam da je to :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ oscilacije sa brujanjem guma nemaju nikakve veze.

promeni saru na gumama i videces da se brujanje izgubilo

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jeste li primetili kako pri brzinama od oko 120 da ljudi pozadi vas dosta losije cuju?!?!

Mene to iritira. U toku voznje kazem nesto, a od pozadi cujem "MOLIM!!! NE CUJEM!!!", pa peri usi. Naravno ovo se desava skoro sa svakim ko sedi pozadi.

Tacnije, da li je buka u Stilu intenzivnija pozadi nego napred?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne, nego to ti je na svakom autu, buka je, i onda jednostavno glas ne ide u tom pravcu, tj. zvuk (koji predstavlja vibracije odredjenog intenziteta) ne idu u tom pravcu, zakoni prirode jednostavno, da je buka pozadi veca, ne bi ni ti njih cuo, ali ti njih cujes extra, je njihov glas ide tebi pravo u usi, dok sa tvojim nije tako! I to je sve, nema nista drugo i nema nikakve veze sa kolima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stilo jeste bucan ali mislim da su i drugi automobili iz iste klase isto bucni. Npr Ford Focus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda bucan, ali nista preterano, do 160 je skroz lagano, moze da se prica i uopste se brzina ne oseca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje iskustvo je da kad je sve kako valja: zamajac, nosači (svi), gume, buka raste progresivno sa porastom broja obrtaja bez pikova i rezonancije. Nije prevelika ni na 160 km/h.

edit:

osim svih stvari što sam nabrojao ima još jedna koja smeta u manjoj meri, brujanje koje nastaje kada se gumeno crevo od turbine do interkulera naslanja na šus-pleh.

Edited by kole

Share this post


Link to post
Share on other sites

I Ferguson mog dede je bio bucan ko i Stilo,cim predje 20kmh.... :rolleyes: To je valjda normalno???

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopicaru pa i ti si nesto u nedelju pricao o nekoj buci preko 120 na tvojoj frezi koliko se secam :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je Kole u pravu skroz, ne znam kako neko moze imati buku preko 120, mozda na 170-180, ali do tada nikako. Stilo ako je sve ok, ne bi trebalo da je mnogo bucan, sve je sasvim u granicama normale. A ako je bucan na 120 i preko, onda mu treba srediti gume, nosace, videti da li sve dobro dihtuje itd. Meni se samo razlika u buci oseca sa zimskim i letnjim gumama, ali je to zanemarljivo, i ko ne uporedi tesko da moze tu razliku i da prepozna. :thumbsup:

A ako je razdrndan, nosaci propali gume nikakve, trap los, ne dihtuje, rastresen ima da se cuje bas kao i taj ferguson kojim se neko ovde pohvalio :)

Uostalom ko ne veruje da stilo nije bucan na velikim brzinama, sa zadovoljstvom cu ga provozati da ga uverim u to!

Share this post


Link to post
Share on other sites

I meni se preko 120 podize nivo buke sto naravno zavisi od goriva, guma, vremenskih uslova i stanja puta. Par puta mi se deseilo da pri ubrzavanju od 130 pa navise pocne da mi trese volan i kako pustim gas na oko 160-170 prestane tresenje, i dok drzim brzinu oko 160+ nema tresenja...uradim to kasnije opet i ne ponovi se. U vecini slucajeva to se ne desava. Mozda je bio put los, jak vetar...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahaha, saljivdzija...dok vozim imam samo 4 piva u sebi, cisto zbog zglobova :p

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema tu Ferguson, IMT.... :)

Svaki Fiat za narodne mase je bucan, bar tako je bilo sa Regatom, Chromom, Tipom, Puntom...

Čak i 147-ice dizeli su bučni iako imaju drugu elektroniku i isti motor

Menjao sam gume pre neki dan i bio je neki Passat tamo, 2004 godiste, tako nešto

Fiat mu ne može primirisati što se tiče izolacije

na sve strane ima neke gluposti, samo da kabina ima što manje buke. ...

Takve stvarčice uveliko utiču na konačnu cenu auta, tako da ne možete jare i pare

u svakom slučaju možete sami nešto dodati od izolacije i biće tih :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...