Pratio sam tu temo skoro od pocetka kad sam i kupio moga punta, tad sam se prvi puta i zaregistrovao na jednom drugom forumu , uglavnom.sept. 2009 iz Autogaranta ,Preljina,Cacak uzeo sam mog Punta 1.2 ,8v ,60ks.Dosada je presao 70k ,trebao bi barem da menjam svecice al nisam jos. Ja sam iz Cacka ,cesto putujem i za Kraljevo i po sumadiji, pa me zanimala tada ugradnja naftnog gasa propan-butan 2009te,ili metana , na Kosovu je cena tada bila ispod 40 din/l LPG-a. Ali uzeo sam metan, (CH4, prirodni-zemni gas, CNG), uredjaj sam uzeo polovan za 270e jer sam konacno naisao na oglas coveka koji ga prodaje jer je skinuo sistem prilikom preprodaje reno megana 1.6 ,godiste 2000to, koga je bio uvezo iz Italije. Odma sam uradio atest dve boce-> 30e za obe -45l koju sam samo i ugradio, i -30l (vodene zapremine, 2006-to godiste) u Messer-u (bivsa kisikana) ,Kraljevo , i ruke su me kostale kod majstora 100e, i jos neki delovi celicne cevi,gumena creva , nov filter, zamena termodavaca ,prvo punjenje ,utikac nov (30e) - 90e. 490e sve. jos kad prodam ovu bocu od 30l atestiranu vraticu mozda i na 400e. Znaci ugradio sam metan doduse polovan i prosao jeftinije nego ljudi sa plinom , strpljenje se isplatilo. Punim u Cacku , na Sponit pumpi , 89din/kg. Messer u Kraljevu pravi pumpu za metan uskoro , u G.Milanovcu se pocelo pa stalo i ne znam sta ce biti, Krusevac ima , Kragujevac ne znam.Orlovaca ispred BG-a je pocela da radi pre par meseci. Atest se radi na svake 3 god za CNG celicne boce ,(na plinske LPG na 5 god), i moze se uraditi za CNG boce do 20 god. starosti. Posle ,moze da ti proverava al ne izdaje atest. Postoje 4 tipa boce za metan :prvi su celicne pa zavisi kakav je celik ali odnos je oko 1:1 zapremina boce (u litrima vode) i njena tezina (prazne), npr. meni je ova Faber-ova (italija) od 45l teska 38,5kg ,dakle cak ispod 45kila , puntu se spustio zadnji deo za 1,5 cm ,mereno kod zadnjeg tocka nakon ugradnje pa se tesim da je aerodinamicniji hehe. U nju stane oko 7,1-7,2 kg metana ,znaci napunim je do kraja za 630 din ,predjem 180km.Kombinovano mi trosio oko 5,5l bezolovnog benzina ranije ,sada 3,8 kg metana nakon ugradnje... inace cesto me pitaju 1 kg metana vredi-kao 1,66 litara plina tako da je stedljiviji od plina definitivno preko 33%, pa i oko 40%,dokle god budu cene ova dva gasa priblizne, naravno. --- Tip 2 boce su celicne obmotane staklenim i ugljenicnim vlaknom po sredini i nesto lakse , tip 3 su kompozitne sa unutrasnjim delom od tanjeg celika ili aluminijuma da spreci curenje i obmotane ugljenicnim vlaknom u celosti koje zadrzava pritisak, tip 4 su sa nekom unutrasnjom plastikom umesto metala i obmotane vlaknom i najlakse 2-3 puta lakse od celicnih ali i najskuplje. Kod nas je moguca ugradnja samo celicnih boca -jer je i zakon mnogo star pa su samo one dozvoljene. Instalacija je prosta jer je metan stalno u gasnom stanju pa ima reduktor pritiska sa 200,220 bara na 1,3 bara ,ventile ,filter , dizne , kompjutersku jedinicu i to je to. I reduktor se zagreva vodom iz sistema kao plinski isparivac (jer pri velikom obaranju pritiska se metan mnogo hladi i boca se hladi i rosi pomalo pri praznjenju, pri punjenju se zagreje kao radijator u zimu ali mozes da drzis ruku na njoj) ,ali reduktor ne funkcionise kao plinski isparivac -tecnost-gas, vec gas-gas tako da nema sta da se menja ,sem filtera i uloska dizni na 30-50k km. Vuce malo slabije ko je ugradjivao karburatorsku verziju plina,sa 15% manje snage zna,punto tada ima 52ks , mora da se vrti malo vise 200-300 obrtaja vise, stuca ponekad pri ubrzavanju na preko 4000 ob kad je papucica do poda jer se metan mnogo i naglo hladi a lak je gas tesko ga je zagrejati brzo , i hladi i vazduh pa ulazi bogatija smesa medjutim to mu pomaze kod maksimalne brzine kad kao da se ukljuci turbina hehe...tartarini sistem kod mene je takav da 15 sekundi nakon paljenja prebacuje na metan i to neosetno uz uslov da predje 1.600 obrtaja motor. Ugradnja je bila kod Autogas Kotlajic Cacak na kruznom putu za nov sistem mi je trazio 800e ukupno ,odlican je majstor radio je LPG gas decenijama u Cacku gde je uvek bila jaka konkurencija jos od ranih 90tih, u Cacku inace ima taxi flota fiat multipli na metan koje rade , i ja za povoljnije ne znam ,ranije su trazili za metan razne autogas kuce pa preko 1.200e i nagore kad sam se raspitivao sada je vec povoljnija situacija. http://www.autogaskotlajic.com/ imate i kontakt i mapu i zovite Lazara na mobilni on je otac ovom dvojici Goranu i Nikoli i reko bih entuzijasta za metan.