Jump to content
FAS Goran
sashicus

Pravljenje poklopaca za alufelne

Recommended Posts

evo jedna mala pomoc svima koji izgube ili uopste nemaju cep-poklopac za alu felnu. (ja sam kupio felne bez poklopaca)

Materijal koji koristimo je sledeci: poliester set, git bilo koji, malo nitro razredjivaca, obicna mala cetka, smirgla p-100, p-180 (moze i druga naravno), i u sustini je to sve

DSC_0257.jpg DSC_0260.jpg

prvo moramo pronaci obican poklopac od nekog spreja recimo (u daljem tekstu kalup), odvijaca, zeninog laka za kosu i slicno, zatim ga zasecemo sa gornje strane dovoljno je na 3 mesta (vidi sliku) pa upaljacem grejemo i savijamo da dobijemo zeljeni "zub". da bi prijanjanje na felnu bilo idealno, koristimo git (metalni, vlaknasti, fini... bilo kakav) pa njime popunjavamo neravnine.

DSC_0247.jpg DSC_0246.jpg

Bitno je da spoljni precnik kalupa bude isti unutrasnjem precniku otvora felne, i posebno obratiti paznju da se gitom sto bolje popune supljine s donje strane, tako da kada gledate s gornje strane dobijete malu posudicu, naravno kalup morate vise puta skidati, smirglati, vracati, pa ponovo gitovati, kada fiksirate, kalup treba da bude nizi od felne za 3-4mm (toliko ce biti debeo vas novi poklopac)

DSC_0240.jpg

Ako je felna vec ofarbana, dobro je zastititi krep trakom, papirom, zatim koristite obicnu tovatnu mast i u tankom sloju premazete i kalup i unutrasnji deo felne i deo krep trake oko otvora.

Zatim iz poliester seta seckamo mrezicu zeljenog oblika (2 sloja mrezice je dovoljno+sitno seckana za supljine i malopre pomenute zubove)

DSC_0250.jpg

po uputstvu poliester smolu i katalizator umesamo, ne previse kolicinski, da bude dovoljno za 1 poklopac, i onda nanostimo, sloj smole, sloj mrezice...

Kad se poliester osusi (15-20 min) izvucemo kalup s donje strane, koji se vrlo lako odvaja jer smo ga premazali tovatnom mascu, a poklopce vadimo podrazumeva se na gore. Ovako bi trebalo da izgledaju:

DSC_0243.jpg DSC_0245.jpg DSC_0251.jpg

Uz malo doterivanja, smirglanja i farbanja ispadaju ovakvi:

DSC_0256.jpg DSC_0252.jpg

A jos kada im se zalepi omiljeni brend

DSC_0223.jpg

sa proizvodne trake silaze ovakvi:

DSC_0263.jpg DSC_0265.jpg

Inace od ove poliester smole moze da se napravi mnogo sto sta, uz pravi kalup i malo strpljenja... nadam se da sam malo priblizio tematiku, za sva dodatna pitanja tu sam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Extra posao.

Sad se baci na proizvodnju poklopaca za alu felne Stila i pare ima da namlatiš. Svaki drugi Stilo nema poklopce x4 eto lepe zarade.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uze mi rec iz tastature, pa jos za Stilo 16'' Dynamic felnu, ihaaa. Moze da se nabavi i komplet rezervnih, cisto u slucaju da se naleti na reciklaznu brigadu ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zasto da ne, samo bih morao da nadjem prvo ili 1 felnu ili 1 poklopac pa da iskopiram:-)

A mlacenje para - tesko;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozajmicu ja od komsije, parkira tu odmah ispred ulaza :laughing: .

felna.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka čast za tutorijal, eto i ujednom tutorijal za rad sa poliesterom, nikad nisam radio s njim, ali vidim da se može napraviti s njim bilo šta, i mislim da ću se oprobati u ostvarivanju nekih mojih ideja u bliskoj budućnosti :ball:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka čast na trudu i rukovanju sa poliesterom, pravi si majstor, ja ću pokušati nešto da napravim, samo da otopli, nemam garažu pa moram ispred kuće -_-:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Majstore javi ako uspes da odradis poklopac za stila, pa da ti dam uzorak za punta da pokusas da napravis, fabricka 15ica nigde ne mogu da nadjem, poklopac isti fazon kao kod ovog stila sto si prikazao samo malo manji, pokusao sam taj od stila i prevelik je majku mu :S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li tutorijala za 16-ke dynamic za stila i mene zanima. Ja sam pravio neke od aluminijuma ali sam ostao i bez njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šrafovi, po obimu ili kroz centar ispod znaka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nisam jos nista pravio u vezi stilovih felni (trenutno radim na jednoj zezalici za libru). a najjednostavnije i kako bih ja radio poklopce za stilo, pod uslovom da imam bar 1 poklopac kao uzorak, ceonu stranu poklopca premazem nekom odbojnom masom (ulje, tovatna mast, a najbezbednije je fino oblebiti alu folijom, moze i kao za kuhinju), zatim poliesterom u jednom, moze i 2 sloja preliti i u kombinaciji sa mrezicom iz polestera napraviti prakticno kalup za poklopac, gornji deo kalupa. kad se poliester osusi, odvojiti, a sada kontra, na nas novi kalup naneti ponovo odbojni sloj pa tu liti poliester, kad se osusi i odvoji prakticno smo dobili vec spoljni izgled poklopca, njega je verovatno potrebno obraditi smirglanjem, gitovanjem... a onda dolazimo do tezeg dela a to je smisliti nacin kacenja na felnu, verovatno je moguce na vise nacina, jedan od nacina koji mi pada na pamet je neka obostrano lepljiva traka, ako ima zgodnih mesta, ili neki sraf kroz sredinu ispod stikera da se krije, ili kako sam ja pravio u prvom postu ove teme, da se liju zubici pa da se pomocu njih kaci na sam rub centralnog otvora na felne.... probajte drugari, nije velika investicija :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A zar ne bi bilo bolje da se odlivak napravi u gipsu kako sprednje tako i sa zadnje strane u tankom sloju i posle sastaviti sa smolom ili moment fix-om? 

 

Ja sam malo skratio postupak, pa od cepa za balone od 5l isekao ivice i rasirio zaglavio izglacao prednju stranu i zalepio zeljeni stiker i za svaki slucaj iznutra zalio crnim silikonom koji je neverovatno izdrzljiv na temperaturu i vlagu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...