Jump to content

Photo

Tipo 1.6 84KS - koje motorno ulje?

• Please log in to reply
60 replies to this topic

MaslacakZr

MaslacakZr

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 10 posts
  • Interests:zaljubljenik u Tipa...nzm mnogo ali tu smo da se nadopunjjemo... :)
  • Garage:Fiat Tipo 2.0 16v sedicvalvole

I ja koristim ovo ulje vec 3-4 godine i za sada nemam nikakvih problema.U svakom slucaju mozes da vidis sa majstorom kakvo je njegovo misljenje.

Ja sam samo izneo svoje misljenje,inace majstor mi je od onih sto su '93 do '98 isli na specijalizaciju u FIAT za Tipo,Uno i Tempru...rek'o mi je koje ulje da mu sipam ne mogu se sad setim tacno uglavnom 4l je oko 9crvenih...a posto sam ulje zamenio pre 1800km radije cu da grejem karter 10-15min...ako sam nekog uvredio izvinjavam se....

saleTIPO

saleTIPO

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 902 posts
  • Garage:Fiat Tipo 1.6.i.e. '95god.
Pitaj ga koje je to ulje,bas me zanima. 2250din za litar jos nisam nigde video. Ja se nisam uvredio,samo sam izneo svoje misljenje :-)
To ulje koristim godinama i bez ikakvih problema je upalio na ravno -24c. Da napomenem da mi je auto bio napolju,ne u garazi ili sl. Da bi auto lepo palio uoptste,pa i na veliko minusu mora biti sve kako treba sa njim. Nije ispravno odmah kriviti ulje za los start. Ima toliko toga sto moze uticati.
Jos jednom,sigurno da ima boljih ulja,ali do sada nisam primetio da i ovome nesto fali.
Konkretno za naseg drugara mislim da to bas dobro ulje. Za nepune dve crvene kupis 5litara pa vidi. Ako bas mnogo trosi onda ces probati neko drugo naravno kad dodje vreme za zamenu.

kole

kole

Prominente

• Members
  • PipPipPip
  • 2577 posts
  • Garage:Fiat Stilo 1.9 mjet 16v, malo dopingovan
Ulje sa oznakom 15W iako po SAE gradaciji može da se koristi do temperature od -18, ispod -10C je toliko gusto da prvih par minuta posle starta ne podmazuje dobro. Nije samo do paljenja, mada je i paljenje otežano.

Na klipu su ulja za mnogo niže temperture pa je razlika opet dosta velika

MaslacakZr

MaslacakZr

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 10 posts
merac ne laze,jedva da je pokazivao mozda 3 mm i posle 10 min rada se tek-tek popelo...tek posle 40-tak min se diglo 2 prsta iznad maximuma....u pitanju je neko italijalnsko ulje...toliko se secam...ni moj nije u garazi...ali eto juce minus 11 je pokazalo na haubi,drzim termometar okacen o brisac i upalio je bez gasa mozda 4-5 puta se okrenuo(kad je u njemu akumulator 64 pali na pola kljuca...tipo 2.0 sedicvalvole)

aca777

aca777

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 304 posts
  • Garage:Fiat tipo 1.6
tipo 2.0 sedicvalvole)

nije ni cudo sto ti je toliko skupo ulje, tvoj auto ima potpuno drugi motor, na jakom GTI fazonu, napravljen za trkanje, (nije kao obicni tipo 1.4, 1.6), normalno da koristi drugo ulje, takodje,gledao sam malo cene na ap sport i za tvoj auto,sve oko motora je par puta skuplje nego za obicnog tipa..

MaslacakZr

MaslacakZr

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 10 posts
uff,vredi tipo svakog evrica kojeg sam dao sva sreca nemam problema sa motorom,tj imao sam slabo je vukao ali bas na forumu sam napisao da me to muci i kazu da pocnem od zupcastog kaisa i zamenioga i ide ko lud,"mana mu je potrosnja" koja ide do 15l plina po gradu,nije mi jasno kako ali benzina po gradu naravno super ne prelazi 10l na otvorenom pri brzini od 140-160 7-8l ostalo je sve ok,motor malo duva i to je sve ali '91 god kompresija mu je i vise nego dobra...mada dete na putu mozda ga i menjam ali opet za tipa sa manjom kubikazom,sva sreca pa je registracija 25k sa novim tablama i saob...

aca777

aca777

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 304 posts
koliko si ga platio ako nije tajna??

MaslacakZr

MaslacakZr

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 10 posts
1250 evrica sa dve nove zimske gume i alufelne 15...i do novembra registrovan...kupio ga u decembru...puno-malo?

Ddd

Ddd

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • Garage:Fiat Tipo 1.6 DGT
@ MaslacakZr
Nisam se naljutio, mozda nisam bio jasan. Mislio sam da aca777 ode do majstora kod kog planira da uradi servis da cuje i njegovo misljenje jer on ce videti u kakvom je stanju motor. I ja bih voleo da cujem koje si ulje dobio po ovoj ceni i gde si kupio ako nije problem?

MaslacakZr

MaslacakZr

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 10 posts
ma sipao Vs gas...ali zbog jake masine reko mi je majstor da menjam na 5k km...a to ulje rece mi na italijanskom ako te bas interesuje kucaj ulje za visoko turazne motore...na italijansko...iinava,posto je on bio na specijalizaciji u FIatu jednom mesecno mu mnogi delovi is l stizu direkt iz Italije....

aca777

aca777

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 304 posts
kucni prijatelj,koj drzi servis za tehnicki servis mi je preporucio neko 10-40 ulje (valjda je polusintetika) sa aditivima u sebi, kosta 3200 (sa nihovom zamenom)za 5 litra, kaze da osvezava motor.. pise na prospektu da smanjuje potrosnju goriva i ulja,da produzava vek motora, da znacajno poboljsava rad motora.. bla bla... na L pocinje naziv ulja,koliko sam skontao,nemacko ulje.. sta mislite o tome?

Bane23

Bane23

AK Voždovac

• Members
  • PipPipPip
  • 4407 posts
  • Garage:Alfa Romeo 147 (ex FIAT UNO mondo 1.0 ie)
Verovatno LIQUI MOLI

aca777

aca777

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 304 posts
jeste, to je!! nego sta mislite o tom ulju dali je dobro za moj auto? rec je o MoS2 10-40 ulju.. dali se isplati kupitu ga, th dali vredi cene 3200 za 5 litra

aca777

aca777

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 304 posts
drugari, zna li neko?

Bane23

Bane23

AK Voždovac

• Members
  • PipPipPip
  • 4407 posts
Sipaj seleniu i uzivaj,nemas o cemu da mislis,cena ista :)

aca777

aca777

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 304 posts
da li je selenia gold bolja od vs gas kad se vozi na plin? i da li se moze u ova ulja sipati aditiv mos2?

Bane23

Bane23

AK Voždovac

• Members
  • PipPipPip
  • 4407 posts
Moze se sipati aditiv,ako je pravi i ako je proveren,ne tipa oni sto su da bi sprecili duvanje,plav dim itd,vidi liqu moly ima dobre aditive,tipa grafita koji se sipaju.
Ako imas auto na gas sipaj vs gas :)

aca777

aca777

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 304 posts
u pitanju je bas liqu moly mos2 aditiv.. na auspuh mi je belicast dim, nije niti plav niti crn... kupio bih aditiv i ulje u ap sport ili kod prijatelja koj drzi tehnicki, dakle ne bi trebalo da je fals.. dakle ovaj aditiv ide u svako ulje?
I kako se sipa taj aditiv, kad se promeni ulje,pa se naknadno sipa u motor ili?

i aditiv da li steti motoru? tj da li kada prodje njegovo dejstvo za vreme kojeg sve radi bolje, da li posle je motor u losijem stanju?

Edited by neshaoct, 23 February 2012 - 01:36.

Bane23

Bane23

AK Voždovac

• Members
  • PipPipPip
  • 4407 posts
sipas u flasu od litar i promesas primera radi i sipas,tako ce najbolje da se izmesa u motoru,to su dobri aditivi i dobra firma,ali ne bi sipao neko drugo ulje,ostao bih na seleniji,ali to ne znaci da ne moze ili da ce da skodi neko drugo :)

aca777

aca777

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 304 posts
Drugari evo i zadnjeg pitanja pre promene ulja, odlucio sam se najverovatnije za selenia gold, nadam se da ce biti ok?? Ps predhodni vlasnik je sipao "helix 15-40 mineral oil" i to pre 2 godine!! Kakvo je to ulje, i dali je motor trpeo zato sto steker nije zamenio mineralno ulje 2 godine?? (da napomenem da je vozio na plin i da nije preso vise od 10K km za te 2 godine,nadam se). Ulje je izgledalo ok kada sam gledao pre par dana..

I dali ima neka procedura posto prelazim na polusinteticko 10-40 selenia gold, tj neko ciscenje itd? Izvinite ako pitam nesto sto bi trebalo da znam, ipak su ovo prva kola koja ja odrzavam..

Menjam ulje, filter ulja, filter vazduha? dali treba i filter benzina,sa obzirom da 99% vozim na plin?? Uskoro cu i zameniti poklopac dihtunga ventila (neko kaze poklopac,neko zaptivac)..

gold 10-40 uzimam jer se nadam da je bolje od mineralnog..:)

Edited by aca777, 27 February 2012 - 02:29.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users