Jump to content

Photo

Gume nove vs. polovne vs. protektirane

• Please log in to reply
800 replies to this topic

nidza

nidza

FLCS fotografo ufficiale

• Members
  • PipPipPip
  • 2651 posts
  • Garage:Alfa Romeo 159 Eibach 1.9 16v JTDm
Protektirana guma bi trebala sa u svojoj osnovi ima potrošenu gumu, na koju se lepi nova šara. Verujem da vrši posao kamionima i dostavnim vozilima koja imaju zakonsko ograničenje putne brzine na 80km/h.

Ono što mene brine je činjenica da se u gumi ne troši samo šara nego cela struktura. Da imam veliki vozni park koji potroši gume za 6m verovatno bih takođe lepio šaru, ali na moje gume kojima znam poreklo.

Inače, sve nove gume se prave od recikliranih materijala.

Ako može neko pojašnjenje, šta je garancija kvaliteta i slično? Na putevima su na sve strane komadi otpalih šara protektiranih guma sa kamiona, tako da je to prvo šta mi prođe kroz glavu kada neko spomene ovaj način reciklaže - naravno, ne ulazim u to koji je kvalitet ovih guma.

Koji su uslovi garancije?

Inače podržavam svaki vid reciklaže.

Tapatalk HD

Sale Fiat Stilo 1.9jtd

Sale Fiat Stilo 1.9jtd

Prominente

• Members
  • PipPipPip
  • 2871 posts
  • Garage:Fiat Stilo 1.9jtd
E to mi je bilo bitno...jer da je lepljena sara, nikada je ne bi stavio na kola...niti bi bilo kome preporucio...
Ovo je vec druga prica...

boleabarth

boleabarth

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 1246 posts
  • Garage:Fiat Bravo 1.6 16V

E to mi je bilo bitno...jer da je lepljena sara, nikada je ne bi stavio na kola...niti bi bilo kome preporucio...
Ovo je vec druga prica...

Mnogo vi temu bacate u off,nadjete na netu sta je protekt guma i sve znate,pa kome se svidi kupuje,kome ne ,ne kupuje,to je ok guma zate pare i za zimsku sezonu..... :)

ivan.ik

ivan.ik

Abarth

• Members
  • PipPipPipPip
  • 5125 posts
  • Garage:Stilo 1.9 JTD MW Dynamic
Kako nalepi M+S i onu planinu na bok gume ako se recimo zimski protekt nalepi na letnju gumu ?
Ili ide isključivo zimski protekt na zimsku ?
Kod mene u firmi protekti idu isključivo na uparene-pogonske točkove i tamo izdrže oko 6 meseci, dok recimo nova guma bile su Pirelli i po 4-5 godina.
Evo teme na temu http://www.fiat-lanc...=protekt&st=120

Edited by ivan.ik, 09 November 2012 - 11:41.

Doctor NO

Doctor NO

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 37 posts
  • Garage:Fiat Punto 1.2 8v
Mene interesuje konkretan primer, pošto mi trebaju iste gume i za klija.

Kupio sam za punta winteru 185/60/14 za 3970 din sa montažom i 3god garancije(ili 2)

185/60-14 37e/kom 35e/kom

Ima li prednosti ovih guma, cena je tu negde kao i wintera u datim dimenzijama, znači da ako je protektirana morao bi me neko ubediti da za istu lovu kupim ove a ne winteru, ima li prednosti ova guma???

Sale Fiat Stilo 1.9jtd

Sale Fiat Stilo 1.9jtd

Prominente

• Members
  • PipPipPip
  • 2871 posts
Znam ja sta je protekt guma, upravo iz tih razloga...ova tema ne bi trebalo tako da se zove...A sto se tice odnosa cene i kvaliteta, ja bi sigurno pre kupio novu gumu nego ovu...opet kazem ako je cena ista ili slicna!!!! Ali kao sto je vec receno...za firme sigurno da se isplati...sad koliko se isplati i to je pitanje...
Ja ne pljujem niti bacam temu u offf..
vec samo razgovaram...uostalom, tu smo da razmenimo misljenja i iskustva ako ih je neko imao...

MadOnion

MadOnion

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 50 posts
Proces izrade optimus protektirane gume

U EU postoji zakon da se 80% guma reciklira, dobar deo ovog postotka zavrsi ponovo na putevima kao protektirana guma.
Protektiraju se gume starosti do 3 godine i to ne svi brendovi vec samo Michelin, Goodyear, Pirelli i sl.
Na temperaturi od 160 c ,guma koja se protektira, oguli se u potpunosti do mekog kaucuka, zatim se prohromska osnova gume ispita laserski i ultrazvucno.
Ukoliko se serija tih testova pozitivno okonca pristupa se procesu dalje izrade gume sto podrazumeva mesanje sirovog kaucuka i dela reciklirane gume i ponovno kompletno izlivanje stranica gume i gazeceg sloja.
Vazno je napomenuti da se guma koja je protektirana ne razlikuje od bilo koje "nove" gume i da se i protektirane i "nove" gume podvrgavaju istim testovima
i ispitivanjima radnih karakteristika i naravno poseduju sve sertifikate o kvalitetu i bezbednosti u saobracaju.
Austrijska kompanija KRAIBURG koja proizvodi Optimus protektirane gume za putnicki i laki teretni saobracaj, proizvodi i gume za teski teretni program, za industrijske masine pa cak i avio program. Zanimljiva informacija je da se avionske protektiraju i do 12 puta.

Jos jedna napomena. U tekstu koji predhodi opisan je nacin refabrikovanja Optimus gume u kompaniji Kraiburg sto naravno ne mora da znaci da se sve protektirane gume izradjuju po istim standardima.

Nadam se da sam uspeo da vam bolje pojasnim proces protektiranja.

Cartman

Cartman

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 149 posts
  • Garage:Bravo GT 1.8 16v
Dobro je da je deo poruka prebacen ovde posto nisam hteo da ti kvarim oglas a ovo moram da prokomentarisem!

Proces izrade optimus protektirane gume

...guma koja se protektira, oguli se u potpunosti do mekog kaucuka i pristupa se procesu dalje izrade gume sto podrazumeva ponovno kompletno izlivanje stranica gume i gazeceg sloja...

NOVE GUME SE NE PRAVE TAKO :)
Na ove se, kao sto je vecina pitala u oglasu, ipak samo lepi nova sara!

ovako izgleda proces protektiranja gume i prilicno se poklapa sa ovime sto si ti opisao da rade u austriji..
http://www.youtube.com/watch?v=hc8SoPUAtxM

Sale Fiat Stilo 1.9jtd

Sale Fiat Stilo 1.9jtd

Prominente

• Members
  • PipPipPip
  • 2871 posts
Svaka cast za prebacene komentare...Ali ja i dalje nisam siguran da se protekt gume prave ovako...tj.protekt gume se prave, tj.lepi sara tj.gazni deo...to je uvek bilo tako...zato kazem...ta protekt guma je uvek teza od klasicne i jako kratko traje, ne bezbedna je i unistava trap...ali zato jeste za nijansu jeftinija!!!!

Doctor NO

Doctor NO

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 37 posts
Jeftinija trenutno....ali dugoročno gledano mislim da ispadne minimum duplo skuplje nego nove gume.. :cheers:

beli_Punto

beli_Punto

mlađi referent

• Members
  • PipPipPipPip
  • 6966 posts
  • Garage:Fiat Punto 1.9D
10 evra jeftinija a traje 8 puta manje, sa pravom gumom mozes da se vozis 3 - 4 godine minimum, a sa ovom kazete 6 meseci, ne znam zasto ih onda reklamirate ovde i kako ta guma moze da bude bezbedna a moja letnja ne moze da se vozi po zimi

SikterBre

SikterBre

požarni u auto parku

• Members
  • PipPipPipPip
  • 6189 posts
  • Garage:Fiat Punto mk2a
Ako kvalitet zadovoljava neke normalne potrebe, opet je to guma koja je vožena dugo, pa je samo obnovljena i podmlađena, realno bi trebala da bude jeftinija od najjeftinije nove gume na tržištu da bi se bilo ko pre odličio za nju, nego za novu, bar je to neko moje razmišljanje..

Sale Fiat Stilo 1.9jtd

Sale Fiat Stilo 1.9jtd

Prominente

• Members
  • PipPipPip
  • 2871 posts
Trebalo bi da bude jeftinija dosta...ali eto...neko gura i to...da bi se prodavalo...a sto se tice da li je za zimu bezbednija protektirana zimska guma ili letnja guma...to ne znam, ali letnja guma definitivno nije za zimu!!!!

Doctor NO

Doctor NO

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 37 posts
Razmišljao bi o protektiranoj npr. jedino ako bi me vintera koštala 4000, a ova 2000, vrlo rado bih je kupio, ali u ovakvim okolnostima gde me za moj tip gume ispadne jedva 200din jeftinija protektirana, pa čak da je i mišelin protektira ne zanima me :smoke:

MadOnion

MadOnion

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 50 posts
Postovani drugari,
uvazavam misljenje svakoga od vas. Svako ima pravo da neguje svoje ubedjenje.
Ja sam samo izneo sam svoje iskustvo vezano za protektirane gume koje prodajem a koje svakako nije zanemarljivo i koje nije sticano po forumima i youtube-u.

Takodje sam napomenuo da se sve gume ne protektiraju na isti nacin i po istim standardima.

Veliki pozdrav za sve

Edited by MadOnion, 09 November 2012 - 15:42.

neshaoct

neshaoct

Abarth

• Administrators
  • 22355 posts
  • Garage:Stilo 1.9 MJet 140

...ne znam zasto ih onda reklamirate ovde...

Baš da ne bi bilo pričano jedno, drugo ili deseto, odmah u toj temi je dat link ka ovoj temi gde kao što vidiš svako slobodno može da napiše šta zna, šta misli o takvim gumama.
Dakle, na FLCS je da obezbedi ponudu i da informaciju (potpunu informaciju), a ljudi mogu da urade šta god žele ili ne žele. Slobodan forum... :thumbup:

Dovla

Dovla

Abarth

• Root Admin
  • 6482 posts
  • Garage:2012 LOSI Speed NT 3.4cc, 1.8HP
Protektirane gume mogu da budu prilično dobre, ali je problem što kod nas ne postoji nikakav sistem klasifikacije robe (ne samo guma) pa se onda ne zna dok se ne proba, a tada je već kasno.

Moj kum je pre 10-15 godina imao protektirnicu i oni su radili kompletno guljenje bočnih i gaznih površina pa zatim nanosili novi sloj. Imao je neku Mišelinovu licencu i šara im je bila vrlo slična Mišelinovim. TYREX su se zvale ako ih je neko koristio, bili su dosta jaki u Kragujevcu, ali i po Srbiji.

Međutim, cena im je uvek bila bar duplo manja od najjeftinije fabričke (danas od Tigrove) i onda je taj posao išao. Mi smo ih dobijali džabe pa ono što kažu "što je džabe i Bogu je drago" i mi smo se sasvim lepo navozali na njima. Tako da za neke manje automobile (Punto, Bravo, Marea itd) koji ne prave velike brzine mogu sasvim lepo da posluže.

E sad, kakva je danas situacija i ko sve to radi nisam upućen, ali svakako da postoje i bolje i lošije, ali ono što mogu da vidim po cenama danas se to (dugoročno gledano) ne isplati.

MadOnion

MadOnion

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 50 posts

MS PK

MS PK

Abarth

• Members
  • PipPipPipPip
  • 5568 posts
  • Interests:Fiat grupa
  • Garage:Ducato x2
Mi smo dugo godina koristili protektirane gume (za kamione i to kipere), ali samo zato sto smo morali iz finansijskih razloga, jer samo kamion ima 10 guma + prikolica. Radili smo to ISKLJUCIVO iz finansijskih razloga, jer je protektirana guma bila UVEK duplo jeftinija od nove. Svasta se desavalo u explotaciji, i da se raspadne sara, i da pukne guma sa strane a cak i da potraje do samog kraja!
U principu zavisilo je najvise koliko je stara osnova (stara guma) i koje je marke. Michelin i Gy. su naravno i kao protektirane bile najizdrzljivije...

Sve u svemu da ne duzim, imali smo mnogo iskustva sa protektiranim gumama, a i sa novim. Zakljucak je da se definitivno ne isplate, i da su totalno nebezbedne, i da je svako od nas kupio sve nove gume i tako nadalje, jer je mnogo mnogo isplativije, da cak i ne spominjem sto za nove ima i garancije, i kupovina na rate i ostalo. Za putnicki program nikako, tek po ovoj ceni koju vidim, mislim da je blago receno glupo!

Ticma

Ticma

Prominente

• Moderator
  • PipPipPip
  • 3324 posts
  • Garage:Punto Mk2a 1.2 16v HLX ; Citroen C4 1.6HDI ; Fiat Nuova Bravo 1.6 M-Jet
Upravo mi je burazer rekao da ima protektirane na yugu i da su se za 6 meseci pojele vise od 2mm a da pri tome po suvom klizaju tako da cu ostati na tome da uzmem nove ;)
Jeste da je auto zalepljen za zemlju i da se vozi ko da je ukraden ali opet ne bi smelo toliko da kliza . . .

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users