Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
Ticma

Zaposlenje u Srbiji...

Recommended Posts

Kapiram ja sve, ali nije mi jasna jedna stvar, zasto svi traze ljude sa iskustvom, sta ce mladi diplomirani inzinjeri da rade, da cekaju da svi stariji pomru da bi dosli do posla? Niko se nenudi da pomogne ljudima da steknu iskustvo, jedva je nasao jednu firmu posle 6 meseci koja je voljna da ga pusti da samo volontira za posao koji se u svajcarskoj i kanadi placa od 50 do 200 eur na sat :realmad:

Edited by neshaoct
split topic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, jako je komplikovano svima koji su konkurisali za neko radno mesto, a nisu ušli u uži izbor, poslati jedan cirkularni mejl u kojima bi ste ih obavestili o tome.

U poslednjih godinu dana konkurisao sam za X radnih mesta u više različitih firmi i nijedan povratni mejl nisam dobio :thumbdown:

Da ne govorimo o tome kakvi ljudi dobijaju posao i sa kakvim iskustvom. Na primer u mojoj firmi radi izvesna gospođica sa radnim iskustvom. Dobila je direktorsku funkciju sa pripadajućom direktorskom platom, završila je engleski jezik na Filološkom fakultetu, a prevode radi preko Google Translate-a. Možete misliti na šta joj prevodi liče :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daj sliku gdjice da vidimo da li zaposlenje ima veze sa diplomom :lol: sala mala

U vecini slucajeva se zna ko ce biti zaposlen, a konkursi su procedura koja mora biti odradjena ;) i da tuzno je to sto te bar ne udostoje nekog odgovara putem maila da nisi primljen, usao u izbor itd...

Edited by MilanLaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaposlenje vam je kao traženje devojke. Nekome ide jer ga kenja, nekome ide jer ima keša (vezu), nekome ide jer je sposoban, a nekome ne ide pa da ga *ebeš :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

konkursi vise nisu obavezni, i nije bas tako da se unapred zna ko ce biti zaposlen.

Slazem se da je jako tesko naci zaposlenje, odnosno probiti se kroz prvi selektivni krug. Medjutim, poslodavci idu logikom da za svoje pare dobiju radnika u koga najmanje moraju da ulazu. Nema tu pravde, najteze se snalaze da kazem "pocetnici". Vecina oglasa sadrzi i cuvenu recenicu "da ce biti kontaktirani samo oni koji udju u uzi izbor"

Mene licno nervira sto je vecina oglasa na engleskom jeziku, i naravno prijava za odredjeno radno mesto kao i CV mora biti na istom.Kao da ce se u toj firmi pricati iskljucivo na nekom od svetskih jezika. Btw i taj neko ko tamo cita i intervjuise kandidate prica na nekom skrnavom tarzan engleskom.

Veliki broj radnih mesta zahteva i vise od spreme koja se do juce trazila iz prostog razloga sto sada jedna osoba obavlja vise poslova koji su po ranijim sistematizacijama bili strogo podeljeni. Svi ekonomisu , da ne kazem stede. Posto je potraznja veca od ponude, i uvek ima onih koji ce neki standard za odredjeno radno mesto spustiti, tako sto ce pristati da rade i za manje para i po gorim uslovima dolazimo do situacije da nam je radna snaga totalno obespravljena. Sto naravno nije nista novo. I opet smo kod one price da nema jedinstva nigde u nas Srba. Jasno mi je da gladan sitom ne veruje, i da sila prilika natera coveka da pristane na sve i svasta jer kod kuce ima gladnu decu, zenu, muza, rate za to malo kredita itd.

Bila sam u situaciji da trazim posao, i da filtriram prijave. Ima ih raznih. Od sto puta presavijenih na karo papiru pisanih rukom, do skoro pa nestvarno savrsenih. Nije lako izabrati, a ni svima odgovoriti. Kod nas u firmi smo uglavnom vec posle prvog razgovora manje vise znali ko nam odgovara za odredjeni posao.

Puno ali puno znaci i nastup kandidata, kako je obucen, da li je uredan, pristojan. Mi nismo imali tajne za iznos plate, jer prosto niko ne radi za klikere nego za konkretne pare koje dobije na kraju meseca.

Znam da je maltene bogohulno pitati za platu, sto nema veze sa mozgom jer se time stedi vreme i jednih i drugih. Isto tako se ne dovode u nezgodne situacije ljudi koji prelaze iz jedne firme u drugu. Daju otkaz na prethodnom poslu kad tamo ono medjutim. Nisu uslovi onakvi kakvi su se nudili.

Jedino sto mogu da savetujem je da se utanaci sve jasno i konkretno pre zaposlenja ili ne daj boze otkaza na drugoj strani. Sigurno da vredi da se o toj firmi nesto i dozna pre konkursa sto i nije tako tesko. Na sajtu agencije za privredne registre, na sajtu poreske uprave, sve se moze proveriti, jer zavrsni racuni su javni dokument, isto tako vidi se da li je neka firma bila u blokadi, kada i koliko. Sve su to stvari koje treba uzeti u obzir, jer govore puno o nacinu poslovanja odredjene firme.

I ja sam nailazila na razne situacije , od pitanja da li sam udata , imam li decu, da li ih planiram, a verujte skoro da nema zene koja nije naisla na odbijanje zbog svog pola i mogucnosti da ce jednom radjati.

Ovako razmisljaju po tom pitanju: hm da , mlada je, pa jos ako je i lepa, pre ce da se uda, ali onda moze i da ostane u drugom stanju, sto bi u nju nesto ulagali ? jeste da ima sve kvalifikacije za to mesto ali....

S druge strane bi mladu lepu skolovanu i iskusnu, mislim, za posao :) pa kakoooooo aman, kako da neko bude mlad i da ima iskustva a da je u stanju da svoj zivot stavi "on hold" zarad neizvesnog posla i jos neizvesnijih primanja.

ma sad sam se samo nanervirala .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kapiram ja sve, ali nije mi jasna jedna stvar, zasto svi traze ljude sa iskustvom, sta ce mladi diplomirani inzinjeri da rade, da cekaju da svi stariji pomru da bi dosli do posla? Niko se nenudi da pomogne ljudima da steknu iskustvo, jedva je nasao jednu firmu posle 6 meseci koja je voljna da ga pusti da samo volontira za posao koji se u svajcarskoj i kanadi placa od 50 do 200 eur na sat :realmad:

Zasto sa iskustvom...

Ima par razloga...

Prvi i glavni je da se firmi tako najpre isplatis kao radnik(da se ogranicim na IT inzenjere)...

Kada dodje neki junior inzenjer, koliko mu treba vremena da pohvata kako se radi posao, da prodje obuku, da uci, skapira kako i sta...

Jedno je kad si svez sa faxa, radio si samo vezbe i diplomski(cast izuzecima koji se cimaju preko toga), drugo je kad imas fax i koju godinu radnog iskustva u struci pride...

Ovako u konkursima kazu 1-2-3 godine iskustva da skrate taj period kada traze juniore...

Kod nas u firmi smo dosli do zakljucka da junior pocinje da se isplacuje tek posle 8-9 meseci rada, kada prodje obuku, pre toga je klasican gubitak za firmu...Jbg, tako je...

E sad, kako nabaciti neko iskustvo ako nemas prvi posao, to vec zavisi od struke...

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Kod nas u firmi smo dosli do zakljucka da junior pocinje da se isplacuje tek posle 8-9 meseci rada, kada prodje obuku, pre toga je klasican gubitak za firmu...Jbg, tako je..."

Tako je zato sto niko nece da 'stvara' kadar i da mu postepeno povecava platu, nego hoce 'gotovog' coveka kome ce da ide sa stavom 'mi se tebi svidjamo, a ti nama'. Najveca je muka sto se mladim ljudima ne daje sansa, a sa druge strane je tesko naci od koga mozes da naucis. Dok god posao ne bude zavisio od toga ko ga radi, moci ce da bude prijatelji, braco, kumovi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sta ja da kazem u 36 godini... Zavrsio renomirani fakultet u SAD-u u roku sa stipendijom, super prosek, radio sve vreme studija po 20 sati nedeljno da bi platio troskove, radno iskustvo i uspeh u inostranstvu na nekoliko razlicitih radnih mesta (7 i po godina staza), sirok dijapazon poslovnih vestina i znanja i od SEST godina koliko sam ponovo u Srbiji radio sam godinu dana u dve firme (11 meseci i tri nedelje). A za farbanje, laganje o uslovima na intervjuima bih mogao knjigu da napisem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

U davna pradavna vremena kad je Sloba bio živ zdrav i precednik firme su bile stimulisane da primaju rookie, tako što prve pripravničke godine nisu imale nikakvog troška. Platu u dadžbine e je isplaćivala služba za zapošljavanje lova je bila na nivou proseka opštine, to se prenosilo i na drugu godinu ako ovaj dobije posao na neodređeno.

Daleko od toga da je to bilo lepo vreme ali barem je ovo bilo nekako rešeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam nekoliko puta spominjao i ovde i ovako u razgovorima - posla ima za onog ko hoće da radi.

Ne bih da ulazim u dubiozu svoje misli jer je kasno, ali svakako ko ŽELI i ko se TRUDI može i da radi i da zaradi i da napreduje. Osnovni problemi kod ljudi su što NEĆE da rade generalno, što NEĆE da rade ako nisu svi uslovi idealni i tako gubeći dane i godine umesto da bar rade neko vreme posao koji im se ne sviđa da makar stiču neko iskustvo, a nikad ne znaš šta se može izroditi iz tog "lošeg" posla ;) Meni se dešavalo da iz najbeznadežnije posla izvučem najbolje parice. Prosto preokrene se situacija. Ali opet, ne pada sve to s neba. Ima nešto i u našoj šaumi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sta ja da kazem u 36 godini... Zavrsio renomirani fakultet u SAD-u u roku sa stipendijom, super prosek, radio sve vreme studija po 20 sati nedeljno da bi platio troskove, radno iskustvo i uspeh u inostranstvu na nekoliko razlicitih radnih mesta (7 i po godina staza), sirok dijapazon poslovnih vestina i znanja i od SEST godina koliko sam ponovo u Srbiji radio sam godinu dana u dve firme (11 meseci i tri nedelje). A za farbanje, laganje o uslovima na intervjuima bih mogao knjigu da napisem...

Zasto si se vratio u Srbiju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Kako svi odmah ispucaju to pitanje sto je nepristojno i nema nikakve veze sa poslom. Hajde da ti odgovorim... Otac mi je bio tesko bolestan i ubrzo je i umro. Te 2006 stvari su kretale sporo ali u pozitivnom smeru u Srbiji i ja sam odlucio da se vratim u Srbiju. Ja hocu da zivim i radim u svojoj Srbiji, iako mogu da zivim i u svojoj Americi. Ko je shvatio, razume me. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam nekoliko puta spominjao i ovde i ovako u razgovorima - posla ima za onog ko hoće da radi.

Ne bih da ulazim u dubiozu svoje misli jer je kasno, ali svakako ko ŽELI i ko se TRUDI može i da radi i da zaradi i da napreduje. Osnovni problemi kod ljudi su što NEĆE da rade generalno, što NEĆE da rade ako nisu svi uslovi idealni i tako gubeći dane i godine umesto da bar rade neko vreme posao koji im se ne sviđa da makar stiču neko iskustvo, a nikad ne znaš šta se može izroditi iz tog "lošeg" posla ;) Meni se dešavalo da iz najbeznadežnije posla izvučem najbolje parice. Prosto preokrene se situacija. Ali opet, ne pada sve to s neba. Ima nešto i u našoj šaumi ;)

Da iskoristim ovaj post za odgovor Coo-u :)

Mi smo i uveli trazenje iskustva(ali ne radnog, nego da vidimo da se neko cimao da radi nesto van faxa, open source projekti itd) bas iz razloga jer su nam dolazili ljudi svezi sa faxa koji realno nemaju pojma o poslu, ali su procitali u novinama da je IT struka trazena i onda su postavljali razne nebulozne uslove...

Hoce ovo, hoce ono, nece ovo, nece ono...

Umesto da budu srecni sto mogu da se zaposle, rade, uce i sticu iskustvo...

Javi se covek za posao programera, 0 dana bilo kakvog radnog iskustva i kaze - mene programiranje u stvari ne interesuje, ja bih da budem IT manager kod vas...

I tata bi sine... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvek ima posla ko hoce da obradjuje zemlju, kopa rovove, fizikalise ima posla dovoljno. Dnevnica 1700-2000din za radni dan plus rucak, ne treba nikakva skola pomnozi sa 20 do 25 radnih dana to je itekako vise od prosecne plate u Srbiji. Ali nece ljudi da kopaju, fizicki je posao, znojis se, sunce kisa, plikovi. Ja znam zasto necu da kopam, nisam zavrsio fakultet u SAD da bi kopao, ali ne znam sto drugi nece da kopaju to morate njih da pitate. U stvari ja kad kopam, radim to iz gusta za sebe. Al kako stvari stoje i ako se nista ne promeni izgleda da cu da kopam i za pare.

Edited by notorni

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dovla

Nisam od onih koji birkaju poslove, a daleko da sam od onih koji neće da rade :)

Trenutno radim kao grafički urednik u jednoj medijskoj kući. Pošto je bliža budućnost firme najblaže rečeno neizvesna (izvesnije je da će se ugasiti) krenuo sam u potragu za poslom preko konkursa. Konkurisao sam za sve poslove kojima mogu da odgovorim. Naravno da nisam konkurisao za radno mesto raznih inženjera, direktora... jer imam samo SSS i to elektrotehničar energetike. U struci, naravno, nikad nisam radio...

Kao što sam i ranije pomenuo nijedan odgovor nisam dobio, o pozivu na intervju i da ne govorim :thumbdown:

I pored redovnog posla većinu slobodnog vremena provodim radeći, što za honorar, što iz zadovoljstva (za FLCS) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije bas tacno da svi traze ljude sa iskustvom. Mozda napisu u tekstu konkursa, ali realno je malo drugacije.

Moj burazer vec godinu dana ne moze da nadje posao iako ima brdo iskustva. Gotovo svi su ga oladili zato sto im trebaju "mladji, neiskusni ljudi" (citaj: oni koje ce moci manje da plate).

Tako da - ima i ovakvih i onakvih, samo zavisi na sta naletis i sta trazis.

Jedna stvar koja mi se ne svidja kod nasih konkursa/poslodavaca, a koja se razlikuje bitno od zapada je to sto ako nasi traze visoku strucnu spremu, to ne moze da se promeni, dok na zapadu uglavnom priznaju 2 godine iskustva kao 1 godinu skolovanja, pa covek sa 6-10 godina iskustva ima isti status kao visoko skolovan covek bez (ili sa malo) iskustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se ja sa svime sto ste vi napisali, dok sam isao na fax radio sam nocu, ne bas svaku noc posto je bilo nemoguce izdrzati, pored toga zavrsiti Masinac u roku, odrzati dugogodisnju vezu a jos i redovno trenirati i nikad se nisam bunio. Hvala bogu pametan sam, snalazljiv, znam i ljude pa sam sebi i sredio dobro mesto sto opet nebi bilo izvodljivo da nemam neke "specijalne karakteristike" koje se traze pored svih veza i vezica i jos uvek ucim i posle faxa i ucicu jos nemam pojma koliko narednih meseci dok nedodjem do prvog ugovora koji donosi kintu. Nemam nista protiv da ucim ali bre dal je moguce da smo ovo docekali, da visokoobrazovani ljudi tumaraju po ulici. Nadu da ce biti dobro sam izgubio pre 2 god u Francuskoj kad sam sa jos par drugara konkurisao samo za praksu u vise od 20 renomiranih svetskih proizvodjaca delova u vazduhoplovstvu i niko nas nije ni pogledao a svi smo dobro znali da kazem "posao" koji smo ucili i da ne pominjem softverske pakete tako da . . . A to sto niko nece da obucava mlade inzenjere je neverovatna greska, pa ko ce da ih obuci kadda svi ti stariji i iskusni izlape i poriknjavaju od ciroze jetre i ostalih bolesti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pravice klonove... Nema vise zelje za mladoscu. Nece da prave bracne zajednice, da radjaju decu , da ih skoluju , da ih kao takve zaposljavaju i profilisu stvarajuci novu vrednost VEC ce praviti klonove sa iskustvom ! :whistle: E, to je buducnost ! :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/7/2011 at 5:25 PM, Ticma said:

Kapiram ja sve, ali nije mi jasna jedna stvar, zasto svi traze ljude sa iskustvom, sta ce mladi diplomirani inzinjeri da rade, da cekaju da svi stariji pomru da bi dosli do posla? Niko se nenudi da pomogne ljudima da steknu iskustvo, jedva je nasao jednu firmu posle 6 meseci koja je voljna da ga pusti da samo volontira za posao koji se u svajcarskoj i kanadi placa od 50 do 200 eur na sat

Pa jedan moj prijatelj piše recenzije o takvim tvrtkama na portalu https://posaopregled.top

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...