Jump to content
FAS Goran
kole

6. Monte Carlo

Recommended Posts

Trka za VN Monaca Monte Carlo održaće se u nedelju 14h po našem vremenu.

Kvalifikaceije se voze u subotu 14h, a nezvanični teninzi samo ovde u četvrtak 10 i 14h i subotu 11h.

Jedna od najpoznatijih trka u F1. Prva trka je održana još 1929god. Skoro 20 god. pre nego što je F1 oformljena.

tisYJ.jpg

Kadar -Lakat Krivine- najoštrije ikad u F1 opšte je poznat još iz crno-belih filmova (tu je pre bila velika palma).

GAkQS.jpg

Više nego na drugim stazama u publi se mogu videti osobe iz svekolikog jet-seta.

Staza je ekstra spora i uska. Preticanje je gotovo nemoguće iako je bilo je uspešnih maštovitih pokušaja.

Bolidi ovde imaju najkraće prenosne odnose u menjaču a aerodinamika je skoro ko kod šporeta Smederevca. Krilca potpuno iskošena za što veći down-force.

Da nije tolike tradicijie, ova trka se ne bi vozila jer Monte Carlo po svim drugim kriterijumima ne zadovoljava standarde F1.

GCc4A.jpg

GCezJ.jpg

oBIi.jpg

nZe2r.jpg

nZgxA.jpg

oTai.jpg

Edited by kole

Share this post


Link to post
Share on other sites

I Pirelli u trci za F1

Gužva u redu kompanija koje žele da budu zvanični isporučioci guma za Formulu 1 se povećava, tehničku i komercijalnu ponudu će 9. maja uputiti Pirelli. U Pirelli-ju kažu da će „s razlogom pretendovati na ulogu isporučioca guma za sledeću sezonu” .

Prema saopštenjima medija, Pirelli se sprema da postane ekskluzivni isporučilac guma za Formulu 1, a osim toga moguć je i prelazak sa 13-inčnih на 18-inčne felne. Pirelli planira da organizuje zvaničnu prezentaciju 9. maja, uoči španskog Gran-prija.

Iako su Michelin i Cooper-Avon još ranije potvrdili svoju zainteresovanost za isporuku guma za šampionat, ove kompanije nisu uputile zvanične ponude.

Ranije je kompanija Pirelli vrlo aktivno učestvovala u Formuli 1, i ima ukupno 44 pobede u periodu od 1950. do 1991. godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najčuvenija trka

najčešći pobednici ove trke: .............najčešći pobednici u klasi konstruktora:

opI6A.jpg........................opKBJ.jpg

Hronološki prikaz svih pobednika od prve trko do prošlogodišnje

oq13J.jpg.............opUAi.jpg..............TsopS59.jpg

evo i nekih karakterističnih postera;

tZFhA.jpgtZMM0.jpgtZPg9.jpgtZUfr.jpg

tZWKA.jpgt_3e0.jpgt_5J9.jpgt_8di.jpg

t_dcA.jpgt_ibS.jpgt_kH0.jpgt_pGi.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na dva današnja nezvanična treninga po suvom najbrži je bio Fernando Alonso i jedinij je koji je vozio ispod 1:15. :thumbsup:

Na kvalifikacijama kao i na trci u nedelju očekuje se suvo, malo oblačno vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da im j...majku ako ih ne pocepaju u nedelju, mada se od onog Fetela valja bojati, vozi isto ko ja kad sam imao 20 godinaD.gif!!

Već me očaj hvata od tih Renoa, gledam onaj ferarijev boks, svi se nešto oni mehaničari guze, trče, pa mi pade na pamet kada bi ovaj naš Klub posalo Mikija da pripomogne tamo, čovek brz, okretan, donosi u trenutku rešenja.... valjalo bi, a? Naravno i barjak da razapnemothumbsup.gifthumbsup.gif

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kvalifikacije za VN Monaka krenule su bez najbržeg u četvrtak Fernanda Alonsa koji je udario u zid danas pre podne na 3. nezvaničnom treningu :wallbash: :wallbash: :wallbash:

Rezultatu prvih 10 su sledeći:

1 6 Mark Webber RBR-Renault 1:13.826 25

2 11 Robert Kubica Renault 1:14.120 28

3 5 Sebastian Vettel RBR-Renault 1:14.227 23

4 7 Felipe Massa Ferrari 1:14.283 23

5 2 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1:14.432 31

6 4 Nico Rosberg Mercedes GP 1:14.544 18

7 3 Michael Schumacher Mercedes GP 1:14.590 23

8 1 Jenson Button McLaren-Mercedes 1:14.637 28

9 9 Rubens Barrichello Williams-Cosworth 1:14.901 29

10 15 Vitantonio Liuzzi Force India-Mercedes 1:15.170 27

Kompletni reyutati se mogu videti ovde http://www.formula1.com/results/season/2010/829/6734/

Sve vreme tokom kvalifikacija izgledalo je da će konačan poredak biti malo drugačiji.

U kvalifikacionim rundama najbolja vremena su postizali Massa i Kubica pa i Rosberg (bolidi sa kratkim međuosovinskim rastojanjem), dok su Red Bulovi a pogotovo McLareni bili dosta sporiji.

I tako je bilo sve do zadnjeg izlaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ništa mi ne pominji...Kad sam video šta se ovom kreletu desilo - došlo mi da puknem! I ovaj bre Masa: ume li on malo to jače da potera...Kubica u slabašnom Renou ga nauči pameti... Nisam siguran da ću sutra da gledam ovo. Treba srčku da čuvam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa kako propustiti takvu trku,moze tu jos dosta iznadjena da bude-box,lupanja,okretanja na stazi a i vreme je prevrtljivo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma napravi budala od gotovine veresiju, sve ja to razumem, i boxove i lupanja, al on je mogao da povede trku i zavrsi posao. Ovako ce kenjac iz boxa da startuje, a onaj Masa da me nervira na četvrtom mestu... i na kraju da osvoje po par bodova i ništa. Ovo im je bila prilika da ortački startuju, jedan drugom da pomognu...ovako samo u Boga mogu da se uzdaju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvih 10 na VN Monaca:

1 6 Mark Webber RBR-Renault 78 Winner 1 25

2 5 Sebastian Vettel RBR-Renault 78 +0.4 secs 3 18

3 11 Robert Kubica Renault 78 +1.6 secs 2 15

4 7 Felipe Massa Ferrari 78 +2.6 secs 4 12

5 2 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 78 +4.3 secs 5 10

6 8 Fernando Alonso Ferrari 78 +6.3 secs 24 8

7 4 Nico Rosberg Mercedes GP 78 +6.6 secs 6 6

8 14 Adrian Sutil Force India-Mercedes 78 +6.9 secs 12 4

9 15 Vitantonio Liuzzi Force India-Mercedes 78 +7.3 secs 10 2

10 16 Sebastien Buemi STR-Ferrari 78 +8.1 secs 13 1

kompletni rezultati http://www.formula1.com/results/season/2010/829/6735/

Start

GsHeJ.jpgGsOJ9.jpgzCf5i.jpg

Već u drugom krugu Nico Hulkemberg je zveknuo u zid u tunelu, izlazi safety car, ovo koristi Alonso odlazi u box prelazi na tvrde gume. :thumbsup: Jedan od retkih genijalnih poteza iz boxa Ferrarija ove godine, jer Alonso više nije morao u box do kraja a zaradio je bar 7-8 pozicija.

dF2AJ.jpg[/urlGxQvi.jpg

Ubrzo zatim Button odustaje zbog kvara

dG1Xi.jpg

dG6WA.jpg

Negde oko sredine trke Rubens gubi kontrolu zbok pucanja gume. Jedan glup potez. Baca volan na stazu preko koga par sekundi zatim prelazi zaostali bolid.

zI1g9.jpg[/urlGyXli.jpg

Tri kruga pre kraja dramatičan udes koji je skrivio Truli. Bukvalno se popeo na Chankoka.

Gz3PJ.jpg

Izlazi safety car. Formira se kolona. Sigurnosni automobil ukazi u box u zadnjem krugu. Ostaje svega 200 m trke. U tih 200m u predzadnjoj krivini Alonso proklizava i biva preteknut od Shumahera.

Sfi6J.jpg

Na kraju zaslužena pobeda Webbera. Čestitke Kubici koji u Renou pravi čuda i Alonsu koji je startovao sa zadnje pozicije i došao do 7.

GAi99.jpg

Žao mi je što Rossi nije u F1. Voleo bih da vidim da neko isprska šampanjcem svilenog princa Reniera a to bi jedini Rossi bio u stanju. :thumbsup:

Edited by kole

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spektakularna trka (možda najviše zahvaljujući režiji koja je pažnju poklonila praćenju trke iz Alonsovog bolida). Prosto da se čoveku zavrti u glavi od silnih smena krivina i brzini kojom se prolaze...

Uglavnom kako smo se nadali - dobro smo se udali! Bogami Miki je dokazao da je dorastao da bude i vrstan prognozer!

Jel videste kako se velikom "Šumju" otkači noga - pa u zadnjem krugu za vreme SC-a obidje Alonsa? Dobio kaznu od 20 sekumdi!! - trku završio "de jure" POSLEDNJI!

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veliki Shumi :thumbdown: -pitanje je da li to jos uvek vazi :question: ,taj Mercedes izgleda zraci nekom losom karmom :evil: ,kad jedan sampion kao sto je Shumi ovako nisko padne :no

Pocecu da verujem da je ova reklama zaista istina: RED BULL-DAJE TI KRILA :blink:

ovi iz RBR-a su ih izgleda stvarno dobili :w00t:,sto bi rekao Tarmi Ricmi B) -NE MOZE IM NIKO NISTA JACI SU OD SUDBINE :rofl:

Massa,standardno prosecan :unsure: ,gde je poceo tu je i zavrsio :yes ,kad se uzme u obzir teska i uska staza i koliko je ispadanja bilo,to i nije lose :) ,a da je trebalo bolje-terbalo je :whistle: .

Alonso je po meni imao jednu od najboljih voznji na danasnjoj stazi :clap: ,covek je preticao gde god je bilo malo mesta :yes ,

po uskim ulicama Monaka,Spanac nije gubio vreme,napadao je ovog ispred sebe,dok ga ne bi pretekao :harhar: ,ovakva voznja je sigurno i posledica onog zakucavanja u zid,na kvalifikacijama.

U njegovom napredaovanju znacajnu ulogu imala i Ferrarijeva taktika(tvrde gume) :thumbup: ,a i ispadanje vozaca koji su bili ispred njega :whistle: .

Sve u svemu za njega licno,je ovo bio uspeh :p ,start iz pit-stopa,a zavrsio 6,a za ekipu same kvalifikacije i plasman vozaca na trci-osrednji rezultat :huh: ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shumi je veliki vozac jos uvek i bio bi prvak da je opet u Ferariju :thumbup::welcome:

a Mercedes je djubre u F1 mada i van njega nije ono sto je nekada bio tj sad proizvode kante :rolleyes: nazalost!

Share this post


Link to post
Share on other sites

kubica me prijatno iznenadio,reno pokazao da i ako ima manjak snage u odnosu na rivale ipak lepo povlaci,ubrzava.redarima i organizaciji skidam kapu,alonso dokazao da nije samo imao srece u ranijim sezonama vec da zna i da potera kad treba.sve ovo obecava zanimljiv nastavak sezone.svi imaju prednosti i mana i moraju da grabe svaku priliku za poene

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da je Alonsko veliki vozač pokazao je startujući sa poslednjeg mesta i sa zamenjenim gumama u prvom krudu: opredelivši se za gume koje ne prijanjaju kao super meke i ne postižu te performanse, dakle računao je da će da uspe sa neperformantnim gumama da istera celu trku bez zaustavljanja i da uzme koji bod na kraju... i da u zadnjih par krugova sačuva ostatke tih guma i završi trku sa bodovima - bez udesa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao navijač Ferrarija pokušaću da budem objektivan. Mislim da je Shumaherovo obilašenje u zadnjoj krivini bilo čisto.

Alonso se vidno zaneo na gumama koje su prešle 75 krugova, a Shumaher to iskoristio na mestu gde je već postojala žuta traka za ulazak u boks.

Ali s obzirom da je sudija bio Damon Hill koji obožava Shumahera još iz vozačkih dana :rtfm::rtfm: presuda je takva. :evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa glavno pitanje je bilo da li ga je obisao posto je prvi presao ciljnu liniju ili pre toga sto je onda nedozvoljeno.verovatno ce se snimak neki pojaviti pa sa sigurnoscu da se prica,u svakom slucaju hrabar i riskantan potez.i da svaka cast na brzini reagovanja za sumija

Share this post


Link to post
Share on other sites

NOVA PRAVILA:

12245470404bf012e3a8252420669383_extreme.jpg

„Sejfti kar" je na stazi ostao do poslednje krivine trke, a Veber je potom proslavio sasvim zasluženu dominantnu pobedu, 30. australijskih vozača u Formuli 1. U tim trenucima Šumaher je pretekao Alonsa i došao do šestog mesta i taj potez se posle trke našao pod istragom stjuarta, koji su Nemca kaznili dodavanjem 20 sekundi na njegovo ostvareno vreme. Stjuarti, među kojima je bio i bivši svetski šampion Dejmon Hil, su takvu odluku obrazložili pravilom koje je ove godine uvedeno po kojem je vozačima zabranjeno preticanje kada „sejfti kar" napušta stazu u poslednjem krugu trke.

izvor: B92

Share this post


Link to post
Share on other sites

po meni je sumi regularno obisao alonsa,ali su ga kaznili,ne znam zasto.masa je pokazao da mu je ova godina zadnja u ferarriju,pa ako bog da da kubica zauzme njegovo mesto,svaka mu cast.masa je bas los ove godine,nije se nikako oporavio od udesa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve si u pravu Silenci... to je bilo po pravilima koja su bila na snazi do ove sezone. Od ove sezone:

" je vozačima zabranjeno preticanje kada „sejfti kar" napušta stazu u poslednjem krugu trke."

Što prkatično znači da safety car ne može da prodje ciljem kao pobednik, već vozila ostaju u poretku u kojem su bila do poslednjeg kruga...

Nema dileme Šumi je veliki maher, ali mu ovakvi štosovi nisu strani. Komisija je odmah reagovala, a nije Dejmon Hil (koji je sigurno vrlo nervozan na Šumija) bio jedini u njoj...

Share this post


Link to post
Share on other sites

da ali kad prvi bolid predje ciljnu liniju preticanje je dozvoljeno sto znaci da je ostatak karavana imao mogucnost za obilazenje i pitanje je kad je sumaher obisao pre ili posle prolaska prvog renoa kroz cilj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma volim i ja matorog Schumy-a, ali ga znam ko staru paru...još dok je u Benetonu bio. Nikakav problem nije, evidentno je da je Alonso proklizao poslednju krivinu, ali ipak to nije realan rezultat trke... (ono "umetnički dojam") - videćemo šta će da se desi u daljem postupku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

moguce,al je sumi  sjajno iskoristio alonsovu gresku,kad je proklizo.a ovo oko pravila,bas glupo,nisam znao za to.iako navijam za ferarri i podrzavam alonsa vise nego masu,iako sam ga pre bas mrzeo,ipak je sjajno sumi odradio alonsa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono sto je Alonso radio celu trku :w00t: -to su zaista hrabara preticanja :unworthy: ,u voznji,u sred trke,na jako uzanoj stazi,sa protivnikom koji brani svoje mesto po svaku cenu

A ovo stio je uradio Shumi,posle(ili za vreme) sigurnosnog vozila i u zadnjem krugu,posle proklizavanja Alonsa je preticanje na foru i iskustvo :whistle: .

Pa sad sta vise ko voli :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šumijevi navijači prete Dejmonu Hilu

Blic online | 18. 05. 2010.

Legendarni rivalitet između Dejmona Hila i Mihaela Šumahera delimično je oživeo posle 15,16 godina, a navijači nemačkog asa ne prestaju da Britanca bombarduju uvredljivom poštom nakon što je kazno njihovog favorita na trci u Monte Karlu.

A Šumi nije radio ništa što do sada od njega nismo navikli.

39171_shumihi01-afp-gerard-julien_f.jpg?ver=1274181645

Posle sudara Čendhoka i Trulija na stazi se pojavio sejfti kar, a po njegovom izlasku Šumaher je brže bolje ugrabio priliku da obiđe Fernanda Alonsa i preuzme šesto mesto.

Šumaher je posle odluke stjuarda među kojima se nalazio i Hil kažnjen pa je pao na 12. mesto. I dok u Mercedesu najavljuju žalbu na kaznu za Šumahera jer su uvereni da je sve bilo u redu, Hil ne prestaje da dobija uvredljive i-mejl poruke od navijača nemačkog vozača.

“Samo stižu! Ipak, znam da će mi većina ljudi poverovati kada kažem da sam postupio u redu. Ionako sam se osećao pomalo neprijatno jer sam stavljen u položaj da budem predstavnik FIA. Mislio sam da će moja uloga biti više povezana sa mojim vozačkim iskustvom pre nego sa donošenjem odluka o preticanju i regularnosti. Pogotovo što se u ovom slučaju radilo o Mihaelu Šumaheru”, rekao je Hil.

Hil je dodao da je prilikom ulaska u sobu gde se nalaze stjuardi Šumi imao ironičan osmeh kada ga je ugledao, a nešto stariji ljubitelji Formule 1 sigurno se sećaju njihovih legendarnih trka i verbalnih duela sredinom devedesetih.

Jedna od situacija koja se danas na internetu može naći u rubrikama a-la 50 najgorih momenata u sportu je trka u Australiji 1994. godine kada je Šumi svojim bolidom namerno udario Hila, a potom za bod osvojio prvu od sedam titula prvaka sveta nakon što su obojica bili primorani da odustanu.

Šumaher je sličan rat vodio i 1997. godine sa Žakom Vilnevom, a što se tiče Hila on je uspeo da godinu dana pre toga konačno pobedi Nemca i osvoji svoju jedinu titulu u Formuli 1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...