Jump to content
FAS Goran
obelix

Kolika vam je potrošnja goriva?

Recommended Posts

Sa poslednjih 30 lit evrodizela prešao sam 460 km / što po mojoj računici izađe 1 lit/ 15.5 km, odnosno 6.5 lit/ 100km

napominjem da je u pitanju 99% ultra gradska vožnja kratkih relacija,

uglavnom po špicevima i da motor se ni ne zagreje pre nego što se vožnja završi i motor ugasi ...

sipano je na MOL- višnjica euro 5 i ova količina je trošena u dužem vremenskom periodu oko 2 meseca...

sudeći po vašim mjet-ovima jel potrošnja tu negde, ili ipak negde nešto troši previše ??? :question: pozz :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

za uslove voznje i euro 5 po meni korektna potrosnja ali ima jos kolega na forumu sa 1.3 pa nek iznesu svoja stanovista

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prosli vikend sam isao do NS, kada sam krenuo od kuce resetovao sam komp (prosecnu potrosnju, predjene km itd), to vece sam presao ukupno 210 km, kada sam krenuo u ns bila mi je upaljena klima, kada sam se vracao vozio sam sa ugasenom klimom posto nije bilo potrebe za istom, napominjem da sam se vozao i po gradu dosta i kada sam usao u dvoriste pogledao sam prosecna potrosnja mi je bila 4l ili 4.2 l nisam sad sto posto siguran. Inace radnim danima mi je 90 % voznje po gradu, i po gradu kad vozim normalno potrosnja mi je od 5 do 5.5 l...

Share this post


Link to post
Share on other sites

moj 12 :( jbg!

ali gledaj na to ovako, sve i da trosi duplo manje, vozio bi se vise ali opet nikada ne bi imao dovoljno goriva :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

KGB, meni to nesto mnogo zvuci, trebalo bi da bude manje

napominjem da je u pitanju 99% ultra gradska vožnja kratkih relacija,

uglavnom po špicevima i da motor se ni ne zagreje pre nego što se vožnja završi i motor ugasi ...

Kod mene je identicna situacija i meni je potrosnja ~15km/1l, ali sa tom razlikom sto ja imam 1.9l i nemam turbinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
moj 12 :( jbg!

ali gledaj na to ovako, sve i da trosi duplo manje, vozio bi se vise ali opet nikada ne bi imao dovoljno goriva :D

Al' tvoj ide za medalju. Moj se sugavo vuce :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je 1lit/ 15.5 km, odnosno 6.5 lit/ 100km za taj motor malo mnogo, ovo sto je napisao NenadAleksic mi je realnije!

Mada potrsnja zavisi od nacina voznje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa ni ja nisam baš prezadovoljan potrošnjom, zato sam i započeo temu, a uopšte nisam neki neiživljeni klinac pa da teram u crveno polje ( mada nemam obrtaljku) jedino mojih 130kg možda mu dođe ko tročlana porodica pa onda nije ni tako loš, ali ako miki kaže da je ta potrošnja manje više ok, onda moram da verujem u to,

mada ću ipak ovih dana svratiti do TIM-a da pregledaju dizne itd...

obzirom da za 1god/ teško da ću preći 10kkm bolje bi mi bilo da sam uzeo 1.2 i ubacio plin,

ali dizel mi je bio izbor zbog lakše kasnije prodaje ...

inače potrošnja koju nenad navodi od 5-5.5 urbane vožnje deluje mi kao san i to neostvariv ...

jedino možda je gorivo euro 5 sa mol-a u pitanju, jer kad sam točio delovalo mi je na vodu ....

ajmo gospodo sa 1.3 mtj - oglasite se !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Covek sa drugog foruma vozi Alfu i tvrdi kako mu zustrije voznje u proseku trosi 4,8, a ako malo pazi 4,3.

Jbg, iako je "zustrija voznja" sirok pojam, pojescu ovaj moj JTD, ako je to istina.

Danas sam isao autoputem, uglavnom oko 140-150, prosek je 7 litara, sto je po meni realno.

Mislim, mogu i ja da vozim oko 4,5 - ali u petoj na 2.000 obrtaja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

zavisi to od vise faktora, od tezine automobila, velicine/sirine tockova, ispravnosti i cistoce dizni, gde sipas gorivo, koriscenja klime, duzine relacije, vrste puta ... itd. Mislim da je taj sa alfom mozda malo preterao, a i ko zna sta je za njega zustra voznja.

Meni na 1.9D u gradu bez klime/grejanja na kratkim relacijama trosi 6.3-6.5, sa klimom ili grejanjem ide i do 7-7.2, na otvorenom putu (pri 2500-3000 rpm) zimi 5,2, a leti (bez klime) ~4.4. Kapiram da bi JTD trebao da trosi manje na istom autu, ali Stilo je nesto tezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

KGB uzmi u obzir da je Sabac mali grad i da nisu tolike guzve kao u Beogradu, i ako je guzva za par minuta se izvuces iz iste. (u Sapcu). :D A inace cesto znam da ga zabodem do 4 - 5 k obrtaja. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dragon

Ta tvoja potrošnja je realnost. Provereno prošle godine, relacija Pančevo-Biograd na moru-Pančevo. Kada sam išao uglavnom oko 120-130km/h pljusak neviđen, ali put je fenomenalan, a kada sam se vraćao oko 130-150km/h. Troje u kolima (svaki oko 85km :) ) Malo prtljaga i pun rezervoar. Tamo nisam vozio auto, pošto sam bio na jedrilici... Potrošnja porema sipanju u rezervoar je bila 6,5L/100km. i to je realnost. To je oko 1400km autoputa... Već sam negde pisao o tome...

Ako ga vozim na otvorenom putu 80km/h u 5-toj onda troši 3,5-4L/100km PROVERENO (po boardu "kao" 2,9L/100km), i tu najviše laže board...

A ovako svakodnevne vožnje, po Pančevu i okolini je oko 5L/100km. Obične vožnje sa pomalo jakih ubrzavanja 2-3-4 brzina. do 2800rpm.

Ovo sve važi za moj auto sa prvom serijom JTD 16v MultiJet 1.9 140KS motorom...

Pozdrav

Edited by etibor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi ti koji se gađaju potrošnjama od 4-5 litara - lažu.

Naime, već nekoliko meseci vozim novu Jettu TDI, a poslednjih 15tak dana novu Octaviu TDI u Elegance opremi. Potrošnja je skoro u dlaku ista kao na Stilu (5 godina starijem). Octavia je mart 2009.

Moji neki proseci:

Grad je kad sam kupio auto, na proleće 2007 i to leto, bio oko 6.8, sa klimom. Sada tako nešto sa svim automobilima dobijam na Novom Beogradu, u gradu nema teoretske šanse, obično je oko 7.5 l/100km.

Otvorena vožnja je oko 4, kad ga baš štediš, ali u realnosti je uglavnom 4.5 do 5, i to kada se ide magistralnim putevima. Istina, imam jedan povratak sa Kopaonika (sad u martu, Stilo), 3.8, ali gotovo ceo autoput sam vozio u dupetu kamiona pri 100km/h (instant potrošnja je varirala od 2.8 do 3.3 - pri 100tci, da ne poverujete), a na magistrali je klasika ispod 4 prosek u povratku, jer se zapravo lagano spuštaš sa planine. U normalnim okolnostima kad stvarno lagano vozim Beograd - Kopaonik i nazad je 5.3 i 4.7. Autoput zezne prosek.

I na kraju, vožnja autoputem, obavezno prebacim 6 sa svim ovim autićima. Octavia je još i najštedljivija rekao bih, jer mi se čini da ima najduži menjač i da joj odgovara vožnja autoputem ako se krstari 150-160. Stilo bi tu pojeo preko 7 sigurno, jer je već na 4000rpm - barem ovaj moj skraćeni menjač.

So - 4 litre prosek, možda neki mali auto sa malim dizelom, ovo naše - nema šanse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nikad lično nisam poznavao ljude koji se gađaju tim ciframa toliko da bi dao ruku za to što on tvrdi.

Sve koje znam a imaju JTD punta, to je baš tako oko 6.5-7.5 po gradu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne samo JTD, bilo koji sličan motor, TDI, CDTI, HDI...

Crnjak je što je moja 45-ica trošila u dlaku isto, a motor iz 60 i neke, odnosno do 8 u gradu, do 5 na otvorenom. Uspeli su poslednjih 40 godina te male benzince da "privrnu" čitavih 20%. Bez neke veće revolucije nema ništa, ovo sve što se dešava od prvog agregata sa unutrašnjim sagorevanjem je čista (veoma spora) evolucija - ako izuzmemo krajnosti, nego posmatramo čitav mainstream.

Pretpostavljam da je sledeća evolucija gomila malih turbobenzinaca, ali to opet nije nikakvo čudo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako im je lakse da misle ili pricaju o 4-5l potrosnje neka im bude meni ni iz dzepa ni u dzep

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nema šanse da izbrojim litre potrošnje... sipa ko kad i koliko stigne, brojač niko ne resetuje, ja za BG vozim između 80 i 160 kako mi kada dune i bukvalno nema šanse da napravim bilo kakav proračun... u četvrtak bi trebalo Bože zdravlja da idem u Budvu i sad se lomim da u jednom pravcu vozim ''normalno'', a u drugom da vozim lagano pa da uporedim... Međutim prosto nemam ideju kako da nateram sebe da vozim lagano 9 sati :S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni stilo JTD 80KS trosi po bg oko 8L, mada od kad ga samo ja vozim posto su relacije bas kratke ide i do 9.5L. Na otvorenom voznje oko 100km/h (nije auto put) tacno 5.5L, tri puta bila ista potrosnja na istom putu, ukupna duzina puta oko 2000km. Iskreno nikom ne verujem da mu je potrosnja na otvorenom ispod 5L, a i po gradu mi j esumnjivo ispod 8L sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni nije spustao ispod 8.5 u prvoj godini voznje, a onda sam ocistio dizne i odradio servis kod jednog Mikija, ne znam dal ga znate :D i od tad mi pokazuje 6.6 pretezno gradske voznje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja ne znam koliko trosi, al kompjuter nikad ne pokazuje vise od 6.2, 6.3 , sad kad nasipam opet do cepa izracunacu da vidim koliko laze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...