Jump to content

Photo

Usvojen novi ZOBS & prateći akti

• Please log in to reply
636 replies to this topic

sasa_vu

sasa_vu

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 283 posts
  • Garage:Stilo 1.8 16v

Obavezne i nalepnice

Dugo očekivane nove registarske tablice počeće da se izdaju početkom februara, a sa njima, u “paketu”, dolazi još novina. Vozači će, tako, po prvi put imati obavezu da na šoferšajbnu nalepe specijalnu nalepnicu koja će biti potvrda registracije.

- Na taj način biće vidljivo da je vozilo uredno registrovano - kažu u MUP Srbije. - Nalepnica dokazuje i da je automobil prošao tehnički pregled, ali i da ima obavezno osiguranje. Vlasnici će svake godine prilikom obnavljanja registracije dobijati drugu nalepnicu.

Uvođenje ovih vinjeta predviđeno je novim Pravilnikom o registraciji. U policiji niko nije mogao da nam kaže da li će i koliko zbog ove novine poskupeti registracija. Nalepnica će, najverovatnije, imati hologram kako bi se sprečilo falsifikovanje. Ovakve vrste zaštite će, naravno, koštati. Vozači strahuju da će se troškovi “pokriti” iz njihovog džepa.

Vinjete su već uvedene u nekoliko evropskih država i uglavnom su kod vlasnika vozila dočekivane “na nož”.

Najlošija iskustva imala je Slovenija, gde su se nalepnice pokazale kao potpuni promašaj, pa su povučene iz upotrebe. Vinjete su uvedene Zakonom o bezbednosti drumskog saobraćaja 1. maja 1998. godine, ali je njihova primena počela tek početkom 2002. godine. Osim važenja tehničkog pregleda i osiguranja, sadržala je i podatke o plaćenoj drumarini. U početku je bilo predviđeno da na njoj budu i podaci o registraciji i vlasniku, ali je to zbog pritiska javnosti odbačeno, uz obrazloženje da se radi o povredi privatnosti.

Prema rečima Alenke Klepac, iz Ministarstva unutrašnjih poslova Slovenije, nalepnice su drastično poskupele registraciju i izazvale velike redove građana koji su satima čekali pred šalterima organizacija koje se bave registracijom vozila.

Posle tri godine primene, MUP Slovenije je utvrdio da saobraćajne nalepnice nisu ispunile cilj - nadležne službe nisu mogle lakše da kontrolišu ispunjava li vozilo sve tehničke uslove niti je njima pojednostavljen proces registracije.

Dodatni bes građana izazvala je paprena cena tog “parčeta papira”, iako je administracija tvrdila da ne zarađuje ništa. Vinjete su 20. aprila 2005. godine konačno ukinute. U celini ih je odmenila saobraćajna dozvola, koja je ponovo postala jedini merodavan dokument kojim vozač dokazuje da je vozilo tehnički ispravno i da je platio sve dažbine i registraciju.

Koštalo 250 miliona evra

Koliko je uvođenje saobraćajnih nalepnica koštalo Slovence govori podatak da je za tri godine njihove primene od građana naplaćeno čak 250 miliona evra! Koliko će to koštati vozače u Srbiji, za sada nije poznato, ali je sigurno da to neće biti mala suma.

Drugi ukidaju mi uvodimo.... :wallbash:

Dovla

Dovla

Abarth

• Root Admin
  • 7290 posts
  • Garage:2012 LOSI Speed NT 3.4cc, 1.8HP
U BIH su uvedene te nalepnice i ne doplaćuju se ili je cena toliko minorna da nisam primetio razliku u ceni prošlogodišnje i ovogodišnje registracije. Iskreno, Slovencima je to igralo neku ulogu zbog putarina itd, a kod nas ne vidim neku posebnu svrhu... policajac će opet tražiti saobraćajnu...

phantom

phantom

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 884 posts
  • Interests:F1, AeroSpace
  • Garage:?!?
PAŽNJA svima sa kolima koja imaju 3 vrata mada možda važi i za druge koji nisu klasičan oblik limuzine, a imaju "zadnja" vrata :
na onom listu za tehnički na prvoj strani ovi sa tehničkog moraju po novom pravilniku da napišu : limuzina sa zadnjim vratima :wallbash: (odnosno odgovarajući oblik karoserije )
- i platiš novu saobraćajnu (324 din) za izmenu tipa vozila :rant: :wallbash:
postoji caka da ovo ne znaju svi službenici u svim Sup-icama tako da moguće da vas negde drkaju :thumbdown: , a negde da vas uopšte ne cimaju da ovo završavate :whistle:
zato Oprez u izboru sup-a gde radite registraciju !!!

EVO nađoh šta im je izmenjeno pa se zato spremite da vam država :thumbdown: izmuze :evil: još malo para ove godine:

Члан 16. - pravilnika o О ПОДЕЛИ МОТОРНИХ И ПРИКЉУЧНИХ ВОЗИЛА И ТЕХНИЧКИМ УСЛОВИМА ЗА ВОЗИЛА У САОБРАЋАЈУ НА ПУТЕВИМА
Облик каросерије возила М, N и О
1. Путничка возила (М1)
АА лимузина
АB лимузина са задњим вратима
АC караван (station wagon, estate car)
АD купе
АЕ кабриолет
АF вишенаменско возило:
моторно возило које не одговара класама АА до АЕ намењено за превоз путника и њиховог пртљага односно робе у истом простору.

Dovla

Dovla

Abarth

• Root Admin
  • 7290 posts
324rsd je jedan izlazak u kafić.

bglion

bglion

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 1387 posts
  • Garage:Lancia Lybra 1,9 JTD SW
Limuzina sa zadnjim vratima -ovo kao da je neki translator preveo a ne neki siroti srpski "strucnjak"
Ako su zadnja vrata , gepek vrata ne znam da li postoji vozilo bez njih :question: tj postoji http://www.fiat-lanc...ndpost&p=658291

Dovla jeste 324rsd izlazak ako ides sam ;) ali mogli su da sacekaju ukucavanje novih termina u papirnate saobracajne dozvole sa zamenom verovatno ultra mega giga chipovanih saobracajnih koje cemo dobijati od sledece registracije uz nove najnovije tablice... ;)

Dejo_Joe

Dejo_Joe

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 91 posts
Evo kratko i jasno...imam zimske gume,a sta je sa lancima?Jasno mi je da ih moram koristiti na putu gde je to predvidjeno saobracajnim znakom,nego da mi neko objasni da li moram ih imati obavezno u autu,bez obzira sto sam iz severa (JE)Backe i gde nema ni jednog tog znaka?!

Joker

Joker

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 10 posts
  • Garage:Fiat Punto 1.3 mjet
Koliko znam van naseljenog mesta moraš imati lance u prtljažniku, u naseljenom mestu ne. E sad nešto me interesuje: krenem iz Subotice za Novi Sad starim putem, izađem iz Subotice moram da imam lance, uđem u Žednik ne moram, pa opet moram, pa Bačka Topola ne moram itd, malo glupo zvuči ali tako je po zakonu, ne?
Po ovome samo ako vas zaustavi van naseljenog mesta može da vas kazni za neposedovanje lanaca, a pošto je po novom zakonu definicija naseljenog mesta (naselje je izgrađen, funkcionalno objedinjen prostor, koji je namenjen za život i rad stanovnika) je "rastegljiva" ostaje da se ubeđujemo ili .... ?

Dejo_Joe

Dejo_Joe

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 91 posts
...ili da resimo ono ''pola pola (crvena u saobracajnu) :thumbup: E vidis,ja idem svaki dan tom relacijom,znaci van naseljenog mesta...Put ZEDNIK SUBOTICA...ajmo jos neko nek objasni tumacenje ovog zakona ili jos bolje,nek postavi link da je nasao negde nesto o ovome...jer stvarno malo je reci o ovome,sve se svodi na prvu pomoc i gume,mada evo ovo mi je nedoumica :whistle:

Irokanji

Irokanji

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 570 posts
  • Garage:Stilo 1.9 JTD 115 ks
Prave dopunu zakona tj propisa: lanci obavezni u kolima van mesta prebivanja :rtfm: rekao mi cika u plavom danas :mellow:

phantom

phantom

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 884 posts
  • Interests:F1, AeroSpace
  • Garage:?!?
i ti mu veruješ :whistle: i meni je jedan rekao da mogu aftermarket ledovi ; a onda je drugi rekao da moraju isključivo oborena danju ko nema fabričke LED-ove :wallbash:

Irokanji

Irokanji

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 570 posts
Ne verujem, al rekli i ovde da treba s tim da mislim da je cika u plavom ipak bio u pravu , odnosno da je pravilnije formulisao "van mesta prebivalista" nego sto su ova gospoda rekla "van naseljenog mesta"

http://www.politika..../154611.lt.html

:whistle:

Edited by Irokanji, 08 November 2010 - 21:12.

bglion

bglion

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 1387 posts
  • Garage:Lancia Lybra 1,9 JTD SW
Najjaci mi je komentar nekog lika ispod teksta sa Sekretaricinog linka :whistle:

"Dopuna El Jefe | 03/11/2010 13:45

...A leti obavezan suncobran, ulje protiv sunca sa faktorom najmanje 30 i kofa za polivanje, a može i obavezne naočare, ali samo Ray Ban. Podržavam! Samo da je ludo i nezaboravno."Dopuna El Jefe | 03/11/2010 13:45

...A leti obavezan suncobran, ulje protiv sunca sa faktorom najmanje 30 i kofa za polivanje, a može i obavezne naočare, ali samo Ray Ban. Podržavam! Samo da je ludo i nezaboravno."
"
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Edited by bglion, 08 November 2010 - 21:56.

Irokanji

Irokanji

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 570 posts
Nemam komentar za taj podli predsednicki trik, skupljam pare za foliju roze boje :coffee: a onda ce predsednikomobil izgledati ovako :

Posted Image

Dejo_Joe

Dejo_Joe

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 91 posts

Ne verujem, al rekli i ovde da treba s tim da mislim da je cika u plavom ipak bio u pravu , odnosno da je pravilnije formulisao "van mesta prebivalista" nego sto su ova gospoda rekla "van naseljenog mesta"

http://www.politika..../154611.lt.html

:whistle:

Hvala na inf...odo u nabavku :wallbash:

sasa_vu

sasa_vu

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 283 posts
  • Garage:Stilo 1.8 16v
Malopre videh na tv-u prilog o gradskim presretacima...Snimaju kamerama napred i pozadi i love prekrsaje...Za sada ih ima komada 2. :)
Za ove sto idu po auto putu sam znao, za ovo sam malopre prvi put cuo i video...

edit - ne mislim na ove sa motorima vec na auta, cisto da ne bude zabune :)

Edited by sasa_vu, 30 November 2010 - 19:08.

Dusan

Dusan

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 1054 posts
  • Garage:Alfa ROmeo 156sw jtd16v 2003. god, zenomobil (fiat panda 1.3mjtd Climbing 2006. god)
NA drugom forumu je bilo price o tome, uzeli su nove Gnojeve 1.6d i u njih napakovali kamere za snimanje po gradu. Koliko se secma price, Gnojevi su bele boje, tako da povedit racuna....

Martini

Martini

Prominente

• Moderator
  • PipPipPip
  • 2543 posts
  • Garage:Lybra Intensa
U Sapcu 2 komada Golfa 6, ali braon boje. Fama radar je u njima i snimaju sve vrste prekrsaja. Mene su skinuli za punu liniju,nisu zaustavili na licu mesta ali su poslali slike prekrsaja na kucnu adresu sve zajedno sa pozivom za sud i sve je stiglo posle 5 dana.

Woodoo

Woodoo

Prominente

• Moderator
  • PipPipPip
  • 3923 posts
  • Garage:2004 Lancia Lybra 1.9 JTD, 2001 Fiat Marea Weekend 1.9 JTD
Kupili su 100 Golfova tako da...pazite se.

Dovla

Dovla

Abarth

• Root Admin
  • 7290 posts
Ovakvim aktivnoatima se krši jedno od osnovnih Ustavnih prava građana. Policija NE SME bez sudskog naloga da vrši snimanje građana pa makar to bilo i snimanje u prekršaju.

Precizniji da budem, policija MOŽE da snima dešavanja na javnom mestu pa samim tim i prekršaje u saobraćaju, ali NE MOŽE snimak da se koristi kao dokaz na sudu ukoliko prekršilac nije bio obavešten da ga kamere snimaju u trenutku činjenja prekršaja, a to je neophodno učiniti određenom tablom ili opštim obaveštenjem da se ulazi u zonu pokrivenu kamerama tj. u zonu u kojoj se snimaju dešavanja na javnom mestu kao i saobraćajni prekršaji.

Oktopod

Oktopod

Prominente

• Members
  • PipPipPip
  • 3109 posts
Znaš kako, to poštovanje zakona od strane saobraćajaca je izgleda bušna priča...

Primera radi, u zadnjih par dana sam primetio da kontrole zaustavljaju auto gde stignu, tako na primer na početku Bulevara sa strane Konjarnika, gde je patrola česta, zaustavljaju ljude na šine!
Onda naiđe tramvaj pa se kao nešto sklanjaš tražeći mesto na trotoaru kojeg nema...

Juče su čak zaustavili lika na mestu gde se preko šina može voziti kolima, a njihov auto na trotoaru umesto iza kontrolisanog vozila jer je na putu.
Ista stvar sa motorizovanim, zaustavio lika kod Vera u Učiteljskom naselju, lik kolima na ulici metar pre raskrsnice, a motor pandura kad se na toj raskrsnici skrene desno pa dva metra dalje.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users