Jump to content

Photo

Blokiranje EGR ventila

• Please log in to reply
789 replies to this topic

Bravo JTD

Bravo JTD

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 1055 posts
To crevo oko koga je izdrpana "krpa" što ide sa prednje strane do zadnje desnom stranom ovako gledano, to ti je cev EGR-a kojom izduvni gasovi dolaze na usis ponovo. Verovarno ju je moguće zatvoriti i sa jedne i sa druge strane.

Edited by Bravo JTD, 29 August 2011 - 09:30.

hasanze

hasanze

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 31 posts
^^^ Jos jednom veliko hvala.

FantomX

FantomX

life master

• Members
  • PipPipPip
  • 2201 posts
  • Interests:Chip tuning
  • Garage:Punto 1.3mjet NovaSpeed tuned
Epilog danasnjeg odlaska u servis, razlog zatvaranje EGR ventila.

Miki je odradio posao, ocistio jedan delic za koji sam mislio da ima siljak, ali ne, to je bila garez od naseg "goriva". Majko mila na sta ono lici, qq i lele. Uglavnom, saznao sam usput da ima auto jos par stvari koje ne bi trebalo da su tu, kao i da imam verziju koja nije 74kW (101KS), vec nesto malo jace. Naknadnom proverom, 99% je unutra motor od 110KS koji je isao u Mareu. :thumbsup:

Epilog - auto vise ne stuca kad ga drzim u 2oj na 2400rpm, ni u 3oj na 3000rpm. Auto je dobio ostriji zvuk i ubrzava dosta bolje nego pre intervencije koja je jeftina i preporuka je ko nije odradio, da ide odma' :thumbup:

Ostaje da vidimo potrosnju, mada to me i ne interesuje previse, bitno je da auto sada dise kako treba.

Veliki pozdrav za Tomu i Mikija. :welcome:

mikisxy

mikisxy

TiM Servis

• Moderator
  • PipPipPip
  • 3612 posts
  • Interests:automobili,F1,rely,elektronika
  • Garage:xsara 2.0hdi,punto 1.2
:clap: nece biti neke drasticne razlike u potrosnji mozda cak i nikakve

dudip

dudip

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 27 posts
Mislim da i ja imam sličan ili isti problem... radi se o alfi 147 jtd 85kw, koju sam kupio pre desetak dana. Kada je palim hladnu, pali kao mina i nema mnogo nekih zvukova i vibracija(ili mi se samo čini), a kad se zagreje, teško pali i ima zvuk kao da riče lav. Posle posete nekoliko majstora još sam na početku i sad vidim da su i drugi imali takav problem. Neki majstori kažu da je problem do elektrike, anlasera ili akumulatora, a električar kaže da nema veze sa elektrikom, nego radi na 3 cilindra i idi kod majstora mehaničara za alfe. Majstor za alfe kaže da je motor i turbina ok i da idem kod elektroničara da pregleda ventile i ostalo... elektroničar kaže da auto ne pokazuje greške i da pogledam izduvnu glavu i auspuhe jer se tako motor čuje kad nije dobar auspuh. Majstor za auspuhe kaže da su izduvi ok i da idem dalje. Jedan stariji majstor kaže da je verovatno prezupčio i da treba proveriti dizne... elektorničar me čeka sa makinom za kontrolu dizni. Mali servis sam uradio a veliki nisam. Ne bih voleo da mi se desi raspad motora na auto putu, jer mi se to desilo sa fiat bravom pre par meseci kad mu je pukao španer zatezač a niko nije mogao da predpostavi da motor radi kao traktor zbog napuklog zatezača.

Evo sad sam čitao postove o ERG ventilu. Nisam rekao da mi auto i troši ekstremno mnogo. Da li je logično da auto kad je zagrejan teže pali ako je ventil otvoren i ubacuje izduvne gasove i tako davi motor i otežava paljenje?

dudip

dudip

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 27 posts
Postaviću i ovde odgovor, jer može biti koristan nekom ko ima sličan problem, a mislim da je kvar vrlo podmukao jer ga kompjuter ne registruje- senzor na radilici, a motor je prezupčio...

Evo kako se situacija razvija... Uradjen je veliki servis i utvrdjeno je da je prezupčio za dva zuba ali na stranu(mislim pozadi) na kojoj ne bi trebao da pokrivi ventile. Pukao je zub-kajla na remenici bregaste. Majstor me je zvao da mi javi uzrok lošeg zvuka rada motora kada je skinuo zupčasti kajš, a i očekivali smo kvar remenice... motor i dalje ima lošiji zvuk, ali mi se čini tiši i blaži. Mislim sa sad treba proveriti ventile i šolje ventila... čini mi se da zvuk dolazi od 4. klipa. Moram da napomenem da auto ide odlično i da lepi za sedište.
Da lli može neko iskusniji da mi objasni zašto dolazi do prezupčenja i pucanja kajlice na remenici bregaste?
Kako je auto uopšte mogao da pali i ide kad je prezupčio 2 zuba?
Kako može auto da prezupči dva zuba a da ga kompjuter-senzor radilice ne registruje?
Šta mi vi preporučujete da radim dalje?
Pozdrav.

Edited by dudip, 27 October 2011 - 23:27.

dudip

dudip

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 27 posts

Evo i snimka zvuka motora...

neshaoct

neshaoct

Abarth

• Administrators
  • 25412 posts
  • Garage:Stilo 1.9 MJet 140
Ti već imaš temu o ovome:
http://www.fiat-lanc...showtopic=50665

Nema potrebe na više mesta pisati isto. :thumbup:

s.dragan67

s.dragan67

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 41 posts

Ocigledno se nije oglasio ni jedan vozac Fiata/Lancie/Alfe sa motorom 2.4TD... Kod ovog motora gotovo da nije moguce iskljuciti EGR jer ECU odmah preko meraca mase vazduha prepozna izostalu funkciju i ometa normalan rad sistema za ubrizgavanje goriva. Auto sa ne ispravnim ili blokiranim EGR-om nakon (na kratko) ustaljenog gasa vise nece da ubrzava, vec trazi vracanje na obrtaje ler gasa i tako u krug... Kod JTD sistema nema takvih problema, a kolega Vukajlo je tacno napisao funkciju EGR-a. Posto mi je stuka ubrizgavanje kod dizel motora, moram se sloziti sa vecinom kolega da je gorivo koje se kod nas prodaje ne zadovoljavajuceg kvaliteta, i da se u usisnim kanalima javljaju vece kolicine naslaga garezi nego sto je predvidjeno.

Evo jednog korisnog saveta kako smanjiti funkciju EGR-a, a ne zatvoriti ga potpuno:
Jednostavno, napravite zaptivku od lima (debljine oko 1mm) po uzoru na limenu zaptivku gde se cev EGR-a spaja sa usisnom granom. Zatim, na sredini probusite rupu 3-4mm i postavite taj lim na mesto fabricke zaptivke. Na ovaj nacin niste potpuno iskljucili EGR, ali ste znatno smanjili dotok izduvnih gasova u usisni sistem. Napominjem da ce opet biti potrebno s vremena na vreme ocistiti sam ventil od garezi.

Konacno, na ovom forumu pronadjoh resenje mog problema sa fiat mareom 2.4 td 98 godiste kod koje je zatvoren EGR ventil pokusacu ovih dana da ga osposobim i otvorim ili da pokusam da na zaptivki probusim manju rupu pa javljam rezultate eksperimenta. Tacno se tako ponasa kao u postu forumasa bosim posle konstantne voznje nece da ubrzava kako treba kao da je ugusena kad pustim pedalu gasa i vratim obrtaje na ler ponovo vuce kao blesava nampominjem da nema nikakvog dima ni prilikom paljenja ni prilikom voznje

FantomX

FantomX

life master

• Members
  • PipPipPip
  • 2201 posts
EGR ventil nije tesko skinuti (cak sam i ja skontao sta sve treba taskaciti), pa mozes slobodno da ga ocistis, imace bar neku funkciju, a tebi nece prijaviljivati gresku ni bilo sta.

Moguce da je i zaptivka popustila, a mozes da probas da zatvoris na obe strane ulaz/izlaz.

neshaoct

neshaoct

Abarth

• Administrators
  • 25412 posts
  • Garage:Stilo 1.9 MJet 140
Različit je njegov EGR (TD motor) u odnosu na tvoj (JTD). Pojednostavljeno rečeno, sve što na tvom motoru može kada je EGR u pitanju, kod njega ne može. :thumbup:

s.dragan67

s.dragan67

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 41 posts
Bosim je u pravu zatvoren mi je ventil i pali mi se lampica od sistema za ubrizgavanje ma resio sam skinucu ventil ocistiti pa cu videti. Jos jedno pitanje kako da ustanovim posle ciscenja da li je ispravn ili ga treba menjati i zna li neko kolika mu je cena

endbringer

endbringer

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 290 posts
  • Garage:Fiat Bravo 1.6 16V full leather
U ap sportu 18000 dindzi za punto 1.9JTD! Sica,a?

nidza

nidza

FLCS fotografo ufficiale

• Members
  • PipPipPip
  • 2698 posts
  • Garage:Alfa Romeo 159 Eibach 1.9 16v JTDm
Tesko zatvoren EGR moze da pravi problem sa performansama. On se u svakom slucaju zatvara automatski kada je ispravan u svim jacim rezimima rada motora. Otvoren je samo pri niskim obrtajima i ekonomicnoj voznji - odrzavanje konstantne brzine npr.

Ta marea ima neki drugi problem.

FantomX

FantomX

life master

• Members
  • PipPipPip
  • 2201 posts
Bolje je ne ici kod majstora, ja sam sebi konacno dokazao da kod majstora treba ici na redovan servis i kad auto stane (ne daj Boze). :thumbsup:

Bravo JTD

Bravo JTD

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 1055 posts
Ne znam kako je kod TD-a ali kod većine CR motora EGR je otvoren uglavnom ispod 2000RPM, međutim otvara se i u rešimu visokih obrtaja. Svakako mislim da to može bez problema da se softverski sredi i eventualno da se zatvori limom ako je zaglavljen u nekom poluotvorenom položaju.

s.dragan67

s.dragan67

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 41 posts
Stvarno nisam pametan ali su kod mene ispoljeni simptomi koje je Bošim opisao ako konstanto vozim jednom brzinom odnosno ne pritiskam pedalu gasa nekoliko sekundi nece da povuce kako treba kao da je ugusena ali ako se vozi ostro znaci gas patos i išaltam od prve do pete nikakav problem nema vuce ko zver za tren ulazi u crveno i nema dima. Izvršio sam zamenu one dizne sa kablićem i to nije dalo rezultat protokomer sam gledao jeste unutra malo zaprljan ali neko rece ako klapna nema otpora da nista ne diram razmisljao sam da proverim i pumpu u rezervoaru kakav joj je pritisak ali ću sutra čim svane da skidam ERG i da mu probusim rupicu na zaptivki

Martini

Martini

Prominente

• Moderator
  • PipPipPip
  • 2585 posts
  • Garage:Lybra Intensa
Pumpu u rezervoaru nemas. Iako si otvorio EGR da li si siguran da on obavlja funkciju? Treba proveriti rad aktuacionog ventila, stanje vakkum creva i ispravnost ventila na izduvnoj grani.

s.dragan67

s.dragan67

Il Nuovo

• Members
  • Pip
  • 41 posts
kako to da proverim sad se spremam za napad na EGR

stilo jtd

stilo jtd

Regolari

• Members
  • PipPip
  • 217 posts
Meni je vec vise od godinu dana blokiran EGR stavljena je metalna plocica i nisam imao problema nikakvih! Citajuci neke teme na netu nasao sam da zbog toga sporije dostize radnu temperaturu i da cak ima i grublji zvuk motor i tako ja danas skinem plocicu samo....auto puno,ali puno ljepse radi s tim da nece da ide! :realmad: Nisam imao vremena da ga skidam skroz,jer vjerovatno se nakupilo dosta cadji i prljavstine kako je bio zacepljen pa cu sutra to pokusati pa da vidim sta se desava onda,jer mi se mnogo svidja kako radi motor kad nije blokiran! :thumbsup: :thumbsup:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users